Hlavní navigace

"Takyajťák" a alibismus

28. 4. 2008 14:28 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Určitě znáte ten scénář – uživatelé začátečníci mají vždy v zásobě nějakého kolegu či kamaráda, který počítačům rozumí. Jde obvykle o zdatnější uživatele, kteří o počítačích leccos vědí. V očích začátečníků jsou to neskuteční „machři“ a co řeknou, to je svaté. A na ty bychom si měli posvítit…

O těchto lidech toho vím docela dost. Jsem totiž na vyšším „levelu“ a řada známých a kamarádů mne kontaktuje ve chvíli, kdy jejich dvorní opravář selhal, rozuměj nedovede si poradit. Poslouchám občas velmi zábavné historky o tom, jak to a to zkoušel dotyčný rozchodit několik dní a přitom se jedná o trivialitu řešitelnou za 10 minut. O tom však nechci mluvit. Je tu něco jiného.
Obvykle totiž tito kamarádi do počítačů jiných kamarádů nainstalují software, který se v očích méně zkušených stává automaticky součástí nového počítače. Jistě znáte ty dotazy : „Franto, koupil jsem si nový notebook a nemám tam Word. Asi jsem si ho někde vymazal.“ Po ujištění, že je to v pořádku, neboť za produkty MS Office se platí zvlášť a nemalá suma se mi dostane ujištění, že „Když to instaloval Jirka, tak tam Word byl a nic jsem nekupoval.“ A můžete to říkat horem dolem, stejně vám nevěří.
V posledních měsících jsem však svědkem jistého obratu. Různé kampaně Microsoftu a BSA stavějí lidi před fakt, že ne vše je legální a že se vyplatí si to kontrolovat. Objevuje se čím dál tím více dotazů na to, kde se dá ten a ten produkt koupit. Na druhou stranu se však objevuje stále více dotazů na to, zda existují nějaké alternativy. A to je pochopitelně má parketa. Místo MS Office přichází na řadu OpenOffice.org, místo (hojně) používaného Photshopu nabízím GIMP, místo Outlooku Thunderbird a ještě obvykle něco utrousím o Firefoxu. Místo kradeného Total Commanderu doporučím FreeCommander atd. Těm opravdu rozhodným a snadno zlomitelným se mi podaří ukázat i Linux. Všichni jsou spokojeni.
S výsledkem se samozřejmě pochlubí i kamarádovi. A tady to začíná. Je to souboj o „zrno“. Ti méně ovlivnitelnější uživatelé začnou zmiňovat FOSS (patřičně jsem je informoval) a kamarád se brání a brání. Obvykle padají argumenty o tom, že Office má dnes každý a že v případě, že někdo něco pošle, tak že to dotyčný nebude moci otevřít atd. Jako poslední trumf si nechávají větičku : „Ale jo, to co tam máš je pro nenáročné uživatele dobré.“
A jsme u definice „nenáročného“ uživatele. Kdo to vlastně je? Většina lidí to chápe tak, že je to člověk, který má počítač krátce, obvykle první měsíc. Pak už mu z nějakého důvodu tyto programy přestanou stačit a musí se začít dívat po jiných programech. Uživatel má pochopitelně hrůzu z toho, že se bude v brzké době zase muset učit něco nového a proto radší rovnou sáhne po programu „pro náročné“ a naučí se jej používat. Co na tom, že „černý“ Photshop používá jen k tomu, aby v něm otevřel fotku z digitálního fotoaparátu, otočil ji a oříznul? Kolik znáte jiných programů, které to umí? Ale Photshop to umí nejlíp! Nikdo přece nechce přiznat, že je nenáročný uživatel.
V očích domácích uživatelů je prostě FOSS jen jakousi hračkou. Podobně jako Linux, který se ovládá z příkazové řádky a neumí česky. A ten alibismus právě spočívá v tom, že se jakoby distancujete od případných svých nedostatků a svedete to na nenáročného uživatele. Prostě to v daném programu nejde, protože je pro nenáročné uživatele, kteří tuto funkci nebudou potřebovat. A když ji potřebujete, jste náročný uživatel a tento program pro vás není.
K tomuto příspěvku mne dovedly komentáře uživatelů pod články popisujícími novou verzi OOo 2.3, kde se to nenáročnými uživateli jen hemží. Ten kdo používá OOo je prostě nenáročný. Jenže chcete být takto označováni? Stále tak bojujeme s mnoha mýty o tom, jak je OOo pomalé (méně protřelý uživatel získá dojem, že OOo je pomalé, že se s ním nedá pracovat a ne že je pomalé při prvním startu), s mýtem, o tom, jak OOo není funkčně vybaveno ani polovinou věcí, které najdeme v MS Office a jak „jen magor může psát seminárku nebo diplomku v OOo.“ Jako domácí uživatel však plně vlastností OOo nevyužijete nikdy. Firemní uživatelé na limity OOo narazí, nutno ovšem druhým dechem přiznat, že jen někdy.
Ti pokročilejší kamarádi, pro které je prostě FOSS méně adrenalinu, protože se nemusí krást, mají radost. Je to přece fajn, když jste „ožebračili“ Microsoft a „přechcali“ všechny ochrany, které do svých produktů zabudoval. Zkuste v hospodě říct, že používáte Linux, OpenOffice.org a GIMP. Dobrý. Ale používáte Windows, Office a Photoshop a nezaplatil jste ani korunu. To zavládne vzrušení! Jste přece king…

Sdílet