Homo sapiens je tvor líný a Homo sapiens informatica je přímo nepřítel pohybu. To jsou ty koly a probděné noci a to se musí projevit. Navíc jsem minulý týden oslavil narozeniny a rodina mne zaskočila otázkou, co si prý přeji. Sednul jsem si k počítači a začal hledat, co bych tak asi chtěl. A přál jsem si kondičního trenéra. A bylo to hodně stylové. Cvičím a zároveň si hraju. Propadnul jsem kouzlu počítačové hry.
Mnohokrát jsem zmínil, že jsem šťastným majitelem herní konzole Nintendo Wii. Po počátečním zkoušení herního hitu Wii Fit to nakonec dopadlo tak, že si ho občas zapnu, ale nějak mne to nenutí s ním nějak cvičit, protože interaktivita je omezená i když WiiBoard je super. Obecně si spíše pro pobavení občas sednu k nějaké hře. S fyzickým cvičením mám v poslední době trochu problém, neb mne trápí jedna dědičná choroba, která se u mne projevila a jedním z jejich příznaků je to, že mám trochu problémy s klouby, lépe řečeno v krajních pozicích. Na nějakou posilovnu to není, kolo a běh také nebude úplně ideální. Takže jsem aktivity vzdal.
Ideálním dárkem může pro mne být nějaká novinka na konzoli. Chvíli jsem jen tak lelkoval a hledal (mám doma několik titulů z NFS série pro Wii) až jsem jen náhodou přišel na titul Electronic Arts Sports Active. A začalo čtení recenzí. Tento titul je neskutečně vychvalován hlavně proto, protože přináší do vašeho obýváku osobního trenéra s velkou zkušeností.Když jsem dočítal jednu z posledních recenzí, zjistil jsem, že EA nakonec udělalo i novější titul a nazvalo je stylově EA Sports Active 2. Titul byl zjevně hodně úspěšný, protože oproti Wii verzi se objevila i verze pro PS3 a XBOX. Novinka je jen o pár stokorun dražší než „jednička“ i když byla časem vylepšena „add-on“ packem s dalšími cvičeními. Jak jsem pochopil, tak „dvojka“ je totéž jako jednička a add-on. Navíc se v balení objevila ještě jedna novinka.
Obsah balení
Proč hovořím o vynikající hře? Když si ji koupíte, je krabice tak nějak větší než obvykle. Po rozbalení na vás vykoukne bezdrátové čidlo na levou ruku a druhé bezdrátové čidlo na pravou nohu. Navíc je v balení USB dongle, který přijímá signály z obou čidel. V balení je i cvičební široká guma na posilovací cviky. Zapomněl jsem však říci, že hlavní novinkou verze 2 je monitor srdečního tepu. Čidlo na levou ruku má totiž i snímač srdečního tepu a to je teprve ta správná interakce. Na obrazovce vidíte, jak vám cvičení dává zabrat. Kontrola srdeční frekvence je při cvičení celkem důležitá. A na ni tvůrci „hry“ vsadili. Další postřehy až později.
Pak tam najdete DVD a návod v několika jazycích, čeština chybí. Celá hra s vámi také komunikuje anglicky, ale u mě dobrý. Když spočtete vše, co je v balíčku obsaženo, přijde vám cena přiměřená. Ano, beru v potaz, že je to cena rok od uvedení. Ale při premiéře byla cena kolem 2 000 Kč a i tak mi to nepřijde mnoho, zvláště když si vezmu ty snímače. Guma sama o sobě drahá nebude a je možno ji nahradit i dvěma činkami. Jde jen o ten protitah při jistých cvičeních.
Vraž DVD do stroje a …
…nezapomeň předtím strčit do USB portu dodávaný Dongle, vložit baterky do snímačů či případně oprášit Wii board (není nutný, ale můžete jej při některých cvičeních použít). Když hru spustíte, uvidíte reklamní spot, který celou hru představí. Popíše vám, co můžete čekat. No možná si to představit ani tak úplně nejde. patrně poté přejdete k tvorbě vašeho profilu. První zklamání přichází z toho, že hra (ač pro Wii) nepoužívá Mii profily a musíte si svou postavu vytvořit znovu. Druhé zklamání je z toho, že možnosti přizpůsobení podoby herní postavy prakticky neexistují – změníte oblečení, vlasy, doplňky, ale „ksicht“ je pořád stejný. To se ale dá snadno překousnout.
Pak vás může zaskočit jeden dotaz, zda si chcete vytvořit online účet u EA. Budete moci sledovat svůj „herní“ vývoj online a také kdokoliv, kdo bude znát vaše přístupové údaje. Může se vám stát, že budete hrou obdarováni výměnou za to, že předáte data o svém účtu dárci, který vás bude monitorovat…
Po úvodním prokousání se zadáváním všemožných úkolů už máte možnost začít „hrát“ vlastní hru. K dispozici je krátký 21 denní kurz a delší, rozložený do devíti týdnů. Zvolil jsem ten delší a hned poté vybral obtížnost Medium (střední), protože jsem si v recenzích přečetl, že ten Easy, je až příliš jednoduchý. Základem je nastavit si 4 cvičební dny, tři dny se odpočívá. Pak si také máte možnost, zda vám do toho bude kecat ženská nebo chlap. Vybírám ženskou. Ještě zkontrolujte čidla a dáme se do toho.
Cvičíme
A tady začíná „peklo“ v podobě cvičení. Denní porce má 30 minut a obsahuje několik (více než dvacet) různých mini úkolů s opakováním. nejprve se začíná protažením těla (pár jednoduchých obratů se zaměřením se na dýchání), po chvíli už dojde na první „běhy“. V určeném tempu prostě běžíte daným způsobem (kopete se patou do zadku nebo zvedáte vysoko kolena). A přitom se projeví ona zákeřnost celé hry. Čidla dobře fungují a pokud neprovedete cvik alespoň trochu správně (tj. čidlo se nedostane do polohy, kterou program považuje za korektní), neuzná se vám opakování. Střídají se cviky s gumou s akčními vložkami typu skok přes švihadlo.
Měl jsem k dispozici i cvičení takříkajíc hravá. Jedním z nich je hod basketbalovým míčem. Asistenti vám házejí míče střídavě z obou stran a vy svým pohybem musíte řídit postavu na obrazovce a míče sbírat a ještě je házet na koš. Je to opravdu zábavné.
Ještě drsnější je jízda na horském kole. Vaše herní postava je usazena na kolo a vy ji musíte ovládat. Pokud jedete na rovince, musíte sedět v dřepu. Pak jsou na trati místa, kde se skáče. Z tohoto dřepu musíte vyskočit (máte za to plusové body), pokud přijedete pod kopec, musíte běžet a cyklista šlape. Vcelku jednoduché, ale dá to fakt zabrat.
Docela oceňuju, že po celou dobu hry vidíte vaši srdeční frekvenci a co z toho vyplývá (zda spalujete tuk nebo se jen vezete apod.) Cílem je samozřejmě dostat tělo do stavu, kdy nenásilně odbourává tuk, jen tehdy hubnete.
Po třiceti minutách ze mne vážně lilo. Nikdy bych neřekl, že si budu brát k televizi ručník. Celé to z gauče pozorovala má žena, která mou epizodu zakončila slovy, že si to snad taky půjde vyzkoušet. Nadefinovali jsme její postavu a už jela i ona. Konstatovala, že na tom cvičení opravdu něco bude. Můžu to potvrdit, druhý den jsem tělo vážně cítil tak, jako kdybych někde cvičil. V porovnání s Wii Fit je EA Sports Active o deset tříd výše. Jednotlivá sada cvičení je dokonce upravitelná, pokud máte s nějakým cvikem problém, jednoduše si můžete nastavit, že jej hra nebude používat.
Závěrečné hodnocení
Je naprosto jasné, že chození do posilovny nebo do fitness centra se asi nic nevyrovná, tato hra jde na vše ale vědecky a přináší k tomu sadu docela zajímavých postupů. Ať už to vezmeme od monitoru srdečního tepu, přes cvičební gumu až po program cvičební sestavený odborníkem. Jestli máte předsudky, opravdu to zkuste. Já jsem tomu nějak nechtěl věřit a nepřikládal tomu význam. Z mého pohledu je však tato hra to nejlepší, co jsem kdy hrál. Hra má celkem dobře vybalancovanou obtížnost s motivačním modelem. Není drahá (cca 1 000 Kč na internetu, v kamenných obchodech 1 199). Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo vlastní Wii a taky nějaké kilo navíc, zkuste ho hrou EA Sports Active 2 obdarovat. Může to být něco, co náležitě ocení. Nemáte totiž ten vtíravý pocit, že musíte. Pokud se vám podaří sehnat někoho do party, může být celkem zábavné se předhánět v tom, kdo dané cviky zvládne rychleji a efektivněji.
Hra určitě není žádný policajt tj. pokud budete chtít podvádět, klidně můžete. Předpokládám však, že hru si pořizujete proto, abyste se sebou něco udělali ne abyste podváděli.
Rychlé hodnocení
+ cena
+ zábavnost
+ motivace
+ čidla
– občas čidlo nezaznamená váš cvik
– vlastnit konzolu Nintendo Wii, i když dohormady se vejdete někam k 5 000 Kč (konzola + hra)
– pro někoho angličtina
Nevím, ale tomuhle bych snad ani neříkal cvičení :)
Další věcí je, že cítit tělo můžete úplně z čehokoliv, pokud se špatně nebo vůbec (v tomto případě bych se přikláněl na tuhle stranu) protáhnete. Stehenní svaly Vás mohou bolet z obyčejného běhu, pokud nevěnujete dostatečný čas procvičení kloubů a protáhnutí svalů ;-) Když cvičit, tak pro radost ze samotného cvičení a né opíjet se zábavou z hry. Možná spálíte tuky, ale sílu takhle nenaberete.
"Síla bez kontroly není síla. Spíše slabost."
;-)
I clovek s problemem s klouby muze treba plavat. A kolo predstavuje pomerne malou zatez na klouby, pokud na nem tedy clovek jezdi nejak normalne a ne, jako magori z Tour de France. A existuji i kola, ve kterych clovek skoro lezi na zadech nebo na brise, cili asi zatez na zada bude o dost mensi, i kdyz bych rad vedel, jak se na tom clovek rozjede, aby si nenabil hubu. Jizdu na tom jsem jiz videl, ale rozjezd nikdy.
BTW, uz vidim, jak se z vasi nove hracky brzy stava novy lapac prachu nekde na skrini.
3: jak vypadá takové kolo, kde se leží na břiše? Nahoď nějaký odkaz. Lehací kola na zádech znám, u nás je má v nabídce víc firem, třeba AZUB. Na těch je rozjezd docela v pohodě.
A taky si myslím, že z té hry bude za chvíli lapač prachu, pokud nebude někdo, třeba manželka, vyžadovat plnění cvičebního plánu.
4. Odkaz nemam, jednou jsem to videl z dalky na ulici. Proste si predstav kolo, tak trochu, jako lehaci motorka, akorat ze tam clovek lezi nejak vice natazeny a slape v zadu. Riditka jsou pak dole pod hlavou, trochu dopredu a pomerne kratka, jestli se dobre pamatuji. Kdybych mel tuseni, jak temto kolum rikaji v anglictine, neco by se asi vygooglilo, bohuzel ale nemam ani paru.
Dost by mne zajimalo, jak se na tom jezdi a jestli se cloveku blbe nedycha, kdyz lezi na brise.
[1] Ano, přesně stejný názor jsem měl na celou věc i já. Musel jsem to změnit. Opravdu na tom něco je a v mém případě to bude sloužit jako odrazový můstek k tomu, přejít k reálnému cvičení. Zde je realita dotažena do nejvyššího možného stupně napodobení (čidla, cvičící guma nahraditelná činkami) a přesně v tomto mi to cvičení vyhovuje.
[3] Existuje milion způsobů, jak člověk s nemocí může cvičit. Nejhorší je se k tomu dokopat. Tohle je dobrá "přestupní" stanice. Nicméně je to hlavně recenze jedné zajímavé hry s nezvyklou náplní...
Nintendo Wii vlastním už tři roky a zatím se na něj nepráší. V rámci volného času se k němu v rodině vracíme často.
[4] Můj zdravotní stav začal vyžadovat, abych něco shodil. Dokope mne k tomu vlastní tělo. Manželka strašákem být nemusí.
No na cvicenie myslim raidne cvicenie je dobre mat dobry a presny treningovy plan. IDealne cely system. Napriklad www.mybodymanager.net :)
[5] no ono nejde jen o dýchání, ale asi si u toho pěkně zničíte krční páteř.
[6] jak vám radí již [3], choďte plavat. Je to jeden z minima sportů kde nezatěžujete páteř, klouby jsou také minimálně namáhané, a když má člověk pár kilo navíc také to ničemu nevadí protože ve vodě je to fuk. Zůstávají tak vlastně jen dva možné problémy - pokud plavete prsa stylem "paní radová" pak zatěžujete krční páteř (technicky - "paní radová" plavala krk nezatěžovala protože byla celá "svisle", problém je když je člověk prsař s hlavou nad vodou). A pak se k tomu dokopat k čemuž se dají ovšem vhodně využít kamarádi a udělat z toho pravidelné setkání s kamarády (pak se ovšem problém z "dojít na bazén" může snadnou přehoupnout v "jak neprokecat hodinu u kraje") ;)
Z vlastní zkušenosti doporučuji raději pořídit do telefonu miCoach a začít chodit pomalinku běhat a doplnit to plaváním. (A to říkám i přes ten vymknutý kotník a natržené vazy, co teď mám :).
Ale nakonec největší pravda je ta o té pravidelnosti... technické pomůcky jsou fajn hračka, ale nakonec mi nejvíc pomohlo, že jsem měl od miCoache naplánované tréninky a nemusel jsem přemýšlet, kolik toho mám uběhnout a co mám dělat.
[11]: Jasně, pak taky asi jde o to stanovit si (realistické) cíle. Pokud je cílem nezemřít ve 40 na infarkt, tak asi nemá význam vypadat jako tenhle pán: http://mybodymanager.net//images/clanky/detail/071fc7f4c26af0373e32634f45805fbe.jpg :), ale stačí pravidelně alespoň něco dělat a běhání je nejlevnější varianta.
Ondej : ty si asi velmi do posilovne nechodil ze ? Ono cudoval vy si sa kolko ludi ide natural a ake su vysledky. Nemam rad ked ludia ktory o tom prd vedia zacnu riesit taketo veci.
K tej aplikacii je super mam ju doma ale popravde je dost dvolezita motivacia a je rozdiel robit "premenu" sam doma pred telkou a ist do posilky alebo zabehat co je ovela vecsia zabava. Taketo aplikacie maju tu vyhodu ze aspon nabudia.
Na zhubnuti je jeste jedna moznost: Vytisknout si tento obrazek, dat do ramecku a pri jidle si ho postavit pred sebe na stul a koukat se na nej: http://kuvaton.com/kuvei/wc8.jpg
[13]: Chodil, dokonce mě trénovala kamarádka, ale ani tak mě to moc nebavilo. Resp. přestal jsem ve chvíli, kdy odjela do zahraničí. Ale neberte to tak vážně... spíš je to o tom, že obrázky vymakaných svalnatců na hlavní stránce toho webu jsou spíš demotivující. Se zbytkem pak souhlasím...
[14]: Vtipné, ale nepravdivé. Na hubnutí je potřeba pravidelný režim a vyvážená strava. Naopak zaručený způsob, jak říct tělu, že se má připravit na horší časy a ukládat tuky, je nežrat :).
Pokud se cviči třeba i 7krát v týdnu pul hodiny, nemá to s redukci váhy nic společného. Takové cvičení slouží k protažení a možná i trochu k posilování. Pro redukci váhy je důležité cvičit déle než pů hodiny. Čas stravený nad půl hodiny se teprve začne započitávat do redukce váhy a spalování tuků, pak už záleží jen navás kolik tomu budete věnovat času.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 162×
Přečteno 41 383×
Přečteno 35 909×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 765×