Momentálně procházím životním obdobím, kdy můj zdravotní stav potřebuje korekci z vnějšku. A internet je možno vnímat jako zdroj informací (asi se mi nechce říct cenných) o tom zákroku, nicméně zdravý rozum bude zapotřebí. Pochopím, že v diskuzích se objeví na dané téma názory pozitivní i negativní a je jen na mě, kam se přidám já. Jenže občas je váš obvyklý psychický stav vykolejen a jste snáze ovlivnitelní (souvisí to se závažností vaší nemoci a v pokročilosti stadia, ve kterém se nacházíte). A pokud se někdo rozhodne na vás vydělat, je na neštěstí zaděláno. V našich luzích a hájích vás to třeba tak nepřekvapí, západní civilizace ještě není tak úplně imunní.
Má konkrétní zkušenost je taková, že hned poté, co jsem se dozvěděl, že korekce je nutná a že si můžu zvolit, jak moc „kvalitně“ budu chtít dále žít, jsem začal zjišťovat, co a jak. Na co se připravit, jak to vlastně celé probíhá, jaké jsou komplikace, jaká úspěšnost apod. Na druhou stranu se jedná o zákrok rutinní, ne nutně život ohrožující (jistě, každý chirurgický zákrok s sebou nese jistá rizika) a není to přímo akutní. Máte čas si to rozmyslet, prodiskutovat s odborníky a s rodinou, zvážit pro a proti a udělat rozhodnutí, se kterým budete spokojeni. Na druhou stranu je možná někdy jednodušší, když ten čas nemáte…
A jak tak hloubáte, zabrousíte v myšlenkách i k faktu, jak moc chcete tomu, co si přečtete, věřit. Najdete různá diskuzní fóra a různé názory. Ověřitelnost údajů je prakticky nulová. Z tohoto pohledu asi víru v důvěryhodnost moc nemáte. Spíše jen tak pro ilustraci. Nakonec vám zůstane jen zdroj z rodiny tj. pokud někdo v rodině něco podobného zažil, stává se zdrojem informací číslo jedna. To můj případ není.
Pak vám zůstává lékař – operatér. I tam se můžete pohybovat na tenkém ledě (preferované léky a postupy, „vnucené“ konkrétním výrobcem). Naštěstí se v tomto případě nejedná o nějaký zkrášlovací zákrok, ale o seriózní rekonstrukční operaci. Máte možnost si s tím, který bude zákrok provádět pohovořit a navíc ještě připustit názor dalšího odborníka – specialisty. Ten se přímo na zákroku nepodílí, ale jeho ordinací pak procházejí pacienti, kteří zákrok podstoupili a má možnost objektivního srovnání. Navíc tento specialista není na zákroku nijak zaangažován, proto věříte, že poskytne důvěryhodné informace.
V mnoha případech však nějaký důvěryhodný zdroj nemáte nebo naopak začnete věřit někomu, kdo se později projeví tak, že důvěryhodný není. Obvykle to známe z politiky. Na poli medicínském je to tak trochu zvláštní. Z poslední doby jste možná zaznamenali problematický výzkum omlazování buněk Japonky Obokatové (a možná jde spíše jen o jakési pochybení a neprofesionalitu ve vedení projektu), před nějakou dobou tu však byl už falešný výzkum doktora Hwanga. Tihle výzkumníci „vysávali“ jen příslušné granty, ale jsou i jiní, kteří jdou mezi lidi…
A pak jsou tady lidé, kteří manipulují s lidmi přímo. Můžete si to sami vyzkoušet 28. nebo 29.dubna letošního roku. Jak jsme pochopil, jedná se o megastar tohoto byznysu. Tohle ještě stále nemusí být tak kontroverzní, jak ostatně plyne ze zmiňovaného článku – účastnící odcházejí dobře naladěni a necítí žádný podfuk.
Citelnější a méně etický však už může být případ Belle Gibsonové. Styl provedení může být vnímán jako promyšlený, přidává však nový prvek – následovnictví. A právě v tom je ten průšvih. Mohlo se totiž stát, že nějaký následovník na základě jejího smyšleného příběhu postupoval stejně i u sebe a zcela zavrhl navržený léčebný postup, který měl jakési „ověřené“ výsledky. V podstatě si tak následovník podřízl větev sám pod sebou. Že se zmiňovaná mladá dáma „napakovala“ a působila jako podvodnice, je spíše už jen okrajovou záležitostí.
Je jasné, že ne vždy (a vlastně nikdy) nemáte dostatek informací o tom, co pozorujete a čeho se účastníte. I zamlčení drobného detailu vám může přinést fatální nevýhodu, o které nebudete vůbec vědět. Když se k tomu dostanu, velmi rád sleduji dokumentární cyklus Mozek v akci. Zde zjistíte, jak velmi snadno ošálit naše smysly a co je nejhorší – nebudete si té manipulace vědomi. Existují i vědecké experimenty, které překvapivě zabírají – redakce serveru technet.cz a jejich varianta tzv. Forerova efektu.
A jak to tak po sobě čtu, stejně vám asi nic jiného nezbude než věřit v sebe a doufat, že se vše podaří k vaší plné spokojenosti. Jistě, je tady ještě náboženství (no v Česku je to poněkud problematické), ale to je kapitola sama pro sebe. Zájemcům doporučuji shlédnout snímek Život Briana a tam zjistíte, že to taky nemusí být tak, jak se to na první pohled jeví.
Internet nemůže být vnímán jako důvěryhodný zdroj informací, spíše jako platforma pro vyjádření (snad) široké palety názorů. Ale pokud se to zhoupne na jednu či druhou stranu, je to vždy extrémní. No schválně, co říkáte na tento kontroverzní názor – reklama na Islám na newyorských autobusech?
Nezjišťujte nic, spolehněte se na víru, že to dopadne nejlépe jak může. U pacientů, kteří toho moc vědí se operace nedaří a rekonvalescence bývá delší (tohle jste se neměl dozvědět, protože vás to poznamená). Tělo se pak brání zákroku. Každá nedůvěra jen vede k hošímu výsledku. Prostě přijměte to, že nad svým životem nemáte absolutní kontrolu, že mnoho věcí závisí na náhodě. Pamatujte, lékař léčí, příroda uzdravuje :-)
Operací jsem absolvoval několik. Žádná z nich nedopadla vyloženě špatně (vše ještě "za třeskáče"), ale každá můj zdravotní stav zhoršila. Tedy: je možné se jim vyhnout? Mnohdy ano, ale platí se "vlastním sádlem" a málokdo toho je ochoten a schopen.
Důvěryhodnost informací na Internetu? Je přesně taková, jak k nim přistupujeme. Jako oheň - dobrý sluha, ale zlý pán. Já jsem, kupříkladu, v minulých letech odhalil jednu velmi dobře skrytou faleš dějin 20. století a napsal jsem o tom knihu (o Stalinovi; kniha je ve fázi jazykových úprav). Do značné míry díky Internetu. Díky Internetu jsem se dostal ke spoustě informací, jen jsem se musel proměnit v prospektora, hledajícího zlato na velkých prostorách ... a dopředu jsem nevěděl, kde a co najdu. Nacházené informace mohu jen konfrontovat s dalšími zdroji, posuzovat jejich relevanci a vytvářet z nich mozaiku. Ale musím hodnotit nepředpojatě a musím ověřovat, že jsem hodnotil správně. Ubezpečuji, že i toto se naučit mi dalo velkou práci. V mém případě "viníkem" byl právě můj zdravotní stav, který mě naučil, že moje přání vůbec nemusí být v souladu s realitou ...
Výsledek je v případě mé knihy dost fantastický - díky Internetu - ale bylo to asi 6 let usilovné práce. Předtím jsem dostavěl dům, od té doby jsem se na televizi nedíval, také děti již odrostly a vnuky ještě nepřivedly, ve skutečnosti dnes odkládám krizi v zaměstnání na dobu, až knihu dokončím (také jsem byl "ajťák", ale zároveň předseda odborů a když jsem se vlastní blbostí vzdal funkce předsedy, přišel jsem o práci a teď dělám něco jiného, než bych si představoval...). Podobně to bude platit i v dalších oblastech.
Já osobně, ale bez dalších znalostí Vaší situace, bych namísto do informací investoval do cvičení a korekce životosprávy. I ta změna životosprávy většinou znamená nemalou 'investici' a je samozřejmě záležitostí osobních preferencí, je-li to člověk ochoten udělat, nebo ne. Ovšem nic nevím o Vašich problémech a proto nemohu nic poradit. Zkuste se podívat na moje stránky, možná tam něco najdete.
A na závěr takové upozornění: Za svůj zdravotní stav si neseme odpovědnost každý sám. Nespoléhejme, že ji za nás ponesou doktoři. Za svůj život jsem potkal spoustu doktorů, ale jen naprosto výjimečně lékaře. To jsem potkal více (dobrých) cvičitelů a léčitelů.
[3] Není na tom nic úplně "citlivého" - od svých 3 měsíců života trpím na záněty středního ucha, za svůj život jsem jich měl cca 30, poslední před měsícem. Momentálně jsem v situaci, kdy se můj bubínek pravého ucha už po mnohačetných zjizveních nedokáže "zatáhnout" a mám v něm trvale díru. Hrozí riziko následných zánětů (při vniknutí vody apod.), je tu už ztráta sluchu (u mne konkrétně ve frekvencích lidské mluvy, konkrétně při šeptání) a tak přišli lékaři s tzv. myringoplastikou tj. "novým" bubínkem.
Tohle bohužel nelze vyléčit bylinkami ani cvičením ani změnou životosprávy.
To JE na změnu životosprávy, i když je to 'zprasené'. Začal bych švédskými kapkami, možná by stálo za to se poohlédnout po živé a mrtvé vodě (katolyt a anolyt vody). To je na obklady.
Změna jídelníčku je často tvrdý oříšek: zrušit mléko, měkké sýry, takový ten hnůj, co se mu říká danone&spol. (slušné jogurty ponechat), maso, ovoce, sladkosti a brambory. Maximálně obilí (m.j. knedlíková dieta podle dr. Husáka), rýže, pohanka, luštěniny a kořenová zelenina. Pozor, změna kondice trvá 9 měsíců, musí se to vydržet.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 45 976×
Přečteno 40 900×
Přečteno 35 327×
Přečteno 25 744×
Přečteno 25 539×