V rámci firemního projektu přecházím z Androidího prostředí do prostředí Applu. O co všechno přijdu? Jaké aplikace používám? Jaké jsem nalezl alternativy k tomu, co už mám?
Pokud je tento seriál pro vás novinkou, začněte prosím dílem 0. Některé věci už jsem zde vysvětlil a mohlo by vás to zmást.
Desktop
Poměrně zásadní zpráva přichází z globálního IT oddělení – uživatelé nebudou muset instalovat iTunes pro to, aby využili potenciál svého iPhone. Děje se tak hlavně z důvodu podpory. Přiznám se, že se trochu obávám iTunes pro správu telefonu. Mám totiž velmi nedobré zkušenosti se softwarem Kies od Samsungu, sloužícímu ke správě telefonu. Poměrně záhy jsem přešel na produkt MyPhoneExplorer, na který nedám dopustit. Navíc funguje i pod Linuxem (byť ve Wine).
Nějaké alternativy k iTunes existují (třeba iPhone PC Suite nebo iExplorer), ale zatím nemám možnost je otestovat. Až příliš mnoho článků se točí kolem toho, jak synchronizovat hudební sbírku, což dle mne není správa telefonu. A další podstatnou otázkou je, kolik z těchto aplikací pro svůj běh vyžaduje jailbreak telefonu. Ten provést v budoucnu nebude možné, protože firemní systémy budou kontrolovat přístup jen „stock“ zařízení. Nainstalovaný jailbreak totiž znamená, že se s telefonem děje něco nestandardního a že jde například vypnout firemní „bezpečnostní“ klient.
Z tohoto všeho zůstává otázka – jak moc mne omezí v navyklém způsobu používání mobilního telefonu jeho uzavřenost? Když nemám na androidím telefonu root, některé funkce nejsou dostupné (jistě, omezení pro pokročilé uživatele. Běžný člověk to neřeší). Budu muset pro správu skrz desktop skutečně využívat iTunes protože alternativy chtějí jailbreak?
A jak s tím celým zacvičí Linux? Dočetl jsem se, že by mohly iTunes fungovat pod WINE. Je to zvěrstvo, ale MPC takto provozuju.
Aplikace
Když se podívám, které aplikace na Samsungu používám denně, je seznam poměrně krátký. O to více však může člověk lpět na detailech. Jako základ jsem zvolil AppDirectory, kde vyhledávám co a jak. Taky mi pomohl PCMag se svým seznamem.
Pubtran alias Jízdní řády
Tohle je stěžejní aplikace pro člověka, kterým jsem. Hledám v ní spojení pomocí MHD (metro, autobusy, vlak). Zvykl jsem si na pěkné prostředí, nechce se mi moc lézt na internet. Tady je to pěkně kompaktní. Android verze je k dispozici na Google Play.
Pokud to nevíte, tak autor aplikace Jízdní řády je shodný s tím, který vyvíjel Pubtran. Není co řešit, App Store nabízí Jízdní řády iDNES.cz zde.
Taptu
Je to RSS čtečka, kterou jsem si velmi oblíbil. Vyzkoušel jsem poměrně dost aplikací a testoval a testoval. Taptu mi přirostlo k srdci a „denní tisk“ už nečtu jinak. Velmi mne proto překvapilo, že existuje jeho iPhone verze.
Handcent SMS
Luxusní program na SMS a MMS. Existuje ve verzi pro Android a jak jsem zjistil, je i verze pro iPhone. Jenže to má háček – chce to jailbreak. Tak doufám, že interní SMS aplikace bude v pohodě.
Dolphin browser
Z mnoha u mne nainstalovaných internetových prohlížečů asi nejvíce používám Dolphin Browsewr HD. A k mému velkému překvapení je i pro iPhone.
Swype
Návyková věc, na Androidí klávesnici už nijak jinak nepíšu. Abych byl přesný – ono se na ní neťuká, ale prostě táhne z jednoho místa na druhé a integrovaná „jako T9“ odhaduje, co jsem chtěl napsat. A to dost přesně. Swype je pro mně naprosto zásadní věc. Jenže mám smůlu. Existuje sice neoficiální port pro iPhone, ale jen pro jailbreak. Našel jsem pár zmínek o tom, že by Swype mohl být v iOS 5, ale vypadá to, že ne. Tohle mne opravdu mrzí. Tak snad to stihnou do verze 6.
Mimochodem, při hledání vhodných odkazů jsem narazil na tyto stránky. Jsou zde ukázky toho, jak zaúřadoval pomocník autokorekcí. Opravdu doporučuju!
Multimediální přehrávače
V tuto chvíli nemám jasnou odpověď ale myslím si, že toto „rodinné stříbro“ bude u Applu hodně střeženo a hodně lidí bude používat nativní aplikace. Nicméně existují nějaké alternativy (např. video nebo audio) jen se nimi prokousat. Tady to vypadá na hodně dlouho. Momentálně na Samsungu používám vynikající placený PowerAMP a MoboPlayer. Existuje třeba i VLC pro iPhone. Bylo dostupné i přes AppStore, ale bylo staženo. Instalace je i nadále možná, bohužel je zapotřebí jailbreak.
Editory office dokumentů
Ne úplně často, ale přesto je zapotřebí občas otevřít nějaký dokument v MS formátu. S tím, že budu mít k dispozici firemní e-mail, tak tato potřeba bude asi vzrůstat. Na iPhone to tedy as bude QuickOffice Pro nebo DocumentsToGo Premium. Navíc je tu i FileApp (Pro), což je zdarma prohlížeč, po zaplacení editor a navíc s podporou ODF! Nevím sice, co znamená poznámka „Simple formatting“, ale tak asi to bude pracovat. První dva se vyznačují docela vysokou cenou na iPhone aplikace (QO Pro a QO Pro HD jsou za 14.99 USD a 19.99 USD, DTG Premium jsou za 16.99 USD). File app je podezřele levný (4.99 USD) vzhledem ke konkurenci a ještě k tomu je tu Office² HD za nějakých 7.99 USD.
Další aplikace
A tady už jen telegraficky. Poměrně nepříjemnou zprávou je to, že iPhone ve standardu nepodporuje widgety tak, jak je znám z Androidu. Existuje neoficiální hack s názvem Dashboard X, ale chce jailbreak.
Mnou oblíbené hry od Kairosoftu mají své verze i pro iPhone.
Různé oblíbené utilitky – Onavo Count, Atlas hub, ČT4 nebo iVysílání. Všechny existují i pro iPhone.
Shrnu-li to – přechod z pohledu aplikací asi nemusí být tak drsný. To nejdůležitější, co používám, je „multiplatformní“. Největší ztrátu v tuto chvíli vidím ve Swype klávesnici a widgetech.
Otázky pod čarou
Otázka 1 : Co všechno nebudu moci dělat bez jailbreaku?
Psáno 5.8.2012 - Z dosavadního zkoumání vyplývá, že to, co se vyhýbá nějaké systémovější úpravě prostě Apple blokuje. Nové klávesnice, prohlížeče, widgety. Hlavní strach mám z toho, že nejsem úplně tuctový uživatel, kterému se líbí to, že mi někdo jeho cestu vydláždí. Z jedné strany existuje spoustu různých aplikací téměř na cokoliv, ale na druhé straně jsou to jen neškodné aplikace a hry. Je pravda, že ani Android neumožní ve standardu dělat některé věci přímo a chce root, ale těch věcí je nepoměrně méně. Jak jsem zatím zjistil, je jailbreak v tuto chvíli některým lidem nápomocen hlavně proto, aby mohli použít „alternativní“ AppStore (Cydia či jak tomu nadávají), kde jsou aplikace z „indexu“, které Apple blokuje/nepodporuje.
Otázka 2 : Jak spravovat iPhone přes Linux? Dá se využít iTunes přes WINE?
Měl jsem iPhone několik let a největším problémem byla právě nekompatibilita s mým linuxovým prostředím. Bez iTunes do toho zařízení nedostaneš ani mp3, řešil jsem to nahráváním přes SSH - což vyžadovalo jailbreak. Hrůza.
Štvalo mě i to, o čem píšeš - Apple nedovoluje ani minimální úpravy prostředí. Takže když iPhone neumí třeba ukazovat kalendář na odemykací obrazovce a nemá na to ani widgety, tak jsi nahraný. Synchronizovat čas pomocí NTP nelze, Apple to nedovoluje. Widgety nelze, Apple to nedovoluje. Změnit launcher nelze, Apple to nedovoluje. Vyměnit klávesnici... a tak dále. Mnoho podobných věcí mě nakonec zlobilo natolik, že jsem přešel na Android a jsem spokojený.
Editory Office dokumentů - člověk od toho nesmí čekat moc (např. že bude editovat jeden dokument střídavě na telefonu a na desktopi a nepoškodí se přitom formátování), u textových dokumentů umí všechno max. typ písma (font, velikost, barvu, tučné, kurzívu) a zarovnání odstavce, na styly nebo nastavení velikosti okrajů nutné zapomenout). QuickOffice je solidní. Office2 HD umí víc, ale je v současné verzi nepoužitelný, padá a při práci s daty na síťovém úložišti reálně hrozí ztráta dat, nebrat. Jinak iOS má v sobě prohlížeče MS i ODF formátů v sobě defaultně, kvůli pouhému prohlížení dokumentů není nutné nic kupovat.
Neviděl bych to tak černě. Mám iPhona od doby, co se u nás začal prodávat. Tehdy ještě o Androidu nikdo ani nesnil. Většina multiplatformních aplikací byla vyvinuta primárně pro iPhone a teprve s příchodem Androidu byla portována (alespoň nevím o žádné, kde by to bylo naopak. Samozřejmě je mnoho aplikací pro Android, které nejsou pro iPhone, ty jsem ale nepostrádal). Pak je otázkou, co myslíš onou správou telefonu. Mimo hudby, kterou lze s linuxovým desktopem synchronizovat bez problémů (stačí instalace potřebných protokolů a přehrávač, který dovede synchronizovat - Rhythmbox, Clementine a další), jsem jinou potřebu neměl. iTunes bohužel v použitelné podobě na linuxu, potažmo ve wine, neběží, ale mimo hudby a videa potřeba není. Do adresářové struktury se člověk dostane snadno, prostým připojením iPhonu (gvfs-afp backend). Otázkou zůstává, proč to dělat. Poštu, kontakty, kalendáře a připomínky lze bez problémů synchronisovat přes Google, aplikace se instalují přímo. E-knihy přes Calibre. Bohužel komfort spolupráce s OS X to není (tam je provázanost stoprocentní, stačí být na stejné wifi síti, nic se nikam nepřipojuje). Co se synchronizace s desktopem týká, v současné době Applem propagovaný iCloud nenabízí v podstatě víc než výše zmíněný Google. Navíc v něm však je vyhledávání přístroje a automatické zálohy dat.
A změna prostředí? Většina uživatelů Ubuntu na prostředí taky nic nemění :-D
[4] To s portací iPhone aplikací na Android mne nenapadlo a asi na tom něco je.
Správa telefonu - chci si udělat zálohu/obnovu telefonu. Chci editovat kontakty z počítače. Chci psát SMS z počítače. Chci sdílet internetové připojení telefonu s počítačem. Chci mít kontrolu nad soubory tj. stáhnout/nahrát co chci a kam chci (hudbu, dokumemnty, fotografie). Poštu/kontakty/kalendáře nechci synchronizovat s Google. Nechci používat iCloud/Dropbox... (viz třeba http://www.lupa.cz/zpravicky/za-hacknuti-uctu-novinare-mata-honana-i-uctu-gizmodo-na-twitteru-je-odpovedne-apple-a-socialni-inzenyrstvi/)
Jak říkám - nejsem "většina uživatelů". Nechci mít nalinkováno někým, jaké barvy musím používat, chtěl bych si změnit písmo. nelíbí se mi výchozí launcher (tj. jeho funkce přímého ukládání aplikací na plochu). Chtěl bych si launcher změnit. To nejde.
Dosti často funguju stylem, že nějakou funkci neznám/nepoužívám. Pak se o ní něco dozvím a už nechci jinak.
A vyjádření typu "většina uživatelů to nědělá/nechce a proto to neumožníme, i když to vlastně není problém" se mi prostě nelíbí.
Zatím ještě iPhone fyzicky nemám a chtěl bych věřit, že některé věci budou jen předsudky a strašlivě se bojím toho, že je to pravda a ne předsudek...
Jak píšu - jsou to mé momentální zážitky a může tam nastat názorový posun.
Mám pocit, že se snažíte udělat z iPhone váš starý Android. A to je podle mě špatně. Nemáte swype? Zkuste diktovat hlasem. Atd. Už po mnoho let používám Windows i Apple OS současně (iphone nemam, android ano) a každá platforma má svoje a nejvíc mě vždy pobavila ztráta času nováčků, při hledání "norton commandera" pro apple nebo výstřižků, či barevných visaček pro windows. Apple dlouho vystačil s jedním tlačítkem na myši - dejte šanci iPhone takovému, jaký je. Třeba Vás překvapí. BTW - sám mám Android. Dlouho jsem špekuloval, ale po rootnutí a update na 4.0.4 už zůstanu.
[10] zkuste to vydržet a moc nečíst a přitoupit k tomu nepředpojatě a svýma očima... a vždycky nejprve zkuste standardní řešení po srsti platformy... i kdybyste nakonec přišel že to není pro vás, alespoň si uděláte vlastní nezkreslený názor na fenomén který opravdu změnil svět mobilních zařízení. A třeba změníte názor na to co já osobně považuju za fetiš uzpůsobování. Je to jenom nástroj a ten se prostě nějak používá, a ti tento konkrétní vymysleli nejsou opravdu žádní idioti a vycházejí ze silné tradice a mají konzistentní strategii/vizi která není možná hned zřejmá (a nemusí vám nakonec sedět) ale může vás i tak obohatit.
[11] To není fetiš, každá má svůj styl a preferuje věci po svém. Proč je tolik výrobců oblečení, aut a dalšího ? Vždyť by stačilo (jako za totáče) 5 druhů třiček a tři druhy bot na to, aby se planeta oblékla celá. Znám spousty lidí, co utíkají od Apple, protože se jim už nelíbí být uniformní a marketing Applu se jim přejedl.
MP3 a jiný audio/video obsah dostanete do iP pomocí web rozhraní. Dnešní přehravače ho mají skoro všechny (požívám např. BuzzPlayer) přenos pak jede po wifi a pomocí httpd v rámci dané aplikace. Jailbrake není potřeba.
QuickOffice nebo Apple Write/Keynote/Pages dělají dobře svou práci.
Instalace aplikací a obsahu dnes dávno nepotřebuje iTunes, Vše se dá řešit OTA.
Samotný Apple nabízí nástroje na správu profilů tzn. balíčky s konfigurací/aplikací.
Email/Kalendář pomocí ActiveSync je OK proti Exchange i Lotus Domino.
VPN je nativní pomocí IPSec nebo např. volitelně pomocí Checkpoint Mobile VPN
Největším problémem tedy je, jak ZAMEZIT instalaci aplikací. Tohle vyžaduje právní i technické kroky. Mám pocit, že všechny adm nástroje to řeší instalací aganta na telefon.
Nesnažte se předělávat iOS zařízení na Android, zapomeňte na Jailbrake a jen si hledejte vhodný nástroj na řešení konkrétního problému.
Osobně mám vyřešen VPN, ActiveSync, SSH a RDP pro firemní potřeby. K tomu navigaci a pár finance aplikací a jsem spokojený uživatel. Navíc mnoho věcí dnes řeší web přístup.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 164×
Přečteno 41 383×
Přečteno 35 909×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 765×