Zítra budu hostem v knihkupectví Jaroslava Fryče v Liberci. Povedu besedu o elektronizaci médií a rád bych vás pozval.
Byl jsem pozván do knihkupectví Jaroslava Fryče v Liberci, abych pohovořil o elektronizaci knih a novin a jejich důsledcích pro celý mediální trh. Koná se to zítra, tedy ve čtvrtek 14. dubna od 19 hodin v centru Liberce (pozvánka). Celé se to bude jmenovat „Od papíru k internetu“.
Tímto vás tedy na besedu zvu, vše bude probíhat v hezkém prostředí velkého knihkupectví a můžeme společně probrat otázky spojené nejen s médii, ale i další témata. Samozřejmě doufám, že vznikne družná debata, ale mám připravený obecný úvod do problematiky, abych debatu rozproudil. Budu proto rád, když mi sem do diskuse napíšete (ať už se chystáte přijít, nebo ne), čemu bych se měl podle vás zítra věnovat.
zaujímavé, hneď by som tam išiel :)
ak by som tam viedol nejaký ten rozhovor, besedu alebo niečo také, určite by ma zaujímalo niečo takéto:
1) ako dlho tu už e-knihy sú a ako sú rozšírené?
2) čo všetko sa dá zohnať ako e-kniha?
3) aké sú vlastne nevýhody elektrnonických kníh oproti klasike? Všade v rôznych porovnaniach čítam o výhodách, a tak by ma zaujímali nevýhody
4) ako je to s nelegálnym používaním e-kníh? teda dá sa nejako porovnávať nelegálne kopírovanie napríklad hudby, softvéru a kníh?
5) určite niečo o DRM. Je to niečo, čo je niekedy tak logické, až je to nelogické :) Určite by bolo dobré povedať o týchto možnostiach niečo veselou formou a čo všetko to dokáže spôsobiť.
6) povie sa niečo o books.google.com?
7) koľko kilobajtov/megabajtov by mohol zaberať napríklad Hamlet alebo Pán Prsteňov? Koľko krát by sa to vošlo do bežnej čítačky?
8) dá sa v e-knihách vyhľadávať? Niečo ako ctrl+f?
9) čo si myslia o e-knihách veľký vydavatelia a čo si o nich myslí Amazon?
10) ako je to s dostupnosťou? Ak by niekto na novom zélande napísal dobrý román, ako si to môže dostať do tabletu, čítačky či inteligentného telefónu niekto z Liberca, Prahy alebo Bratislavy?
11) Koľko by stála tá istá kniha v bežnom papierovom vydaní a vo formáte pre elektronické knihy?
12) aké sú formáty súborov s elektrnonickými knihami? Je to rovnaké, ako čítať niečo na počítači vo Worde, alebo úplne iné?
13) sú aj pre elektrnonické knihy nejaké akcie, výpredaje a tak podobne?
Mám také pár dotazů dotaz:
1. Měl by být autor odměněn za napsání knihy VŽDY JEN paušálem bez podílu na prodaných kusech (podobně jako řemeslník) nebo by to mělo být na dohodě nakladatele a autora?
2. Jaký dopad na trh by mohla mít legalizace pirátství ve smyslu "sdílení souborů je jako půjčování"?
3. Jaká je elasticita poptávky? Je reálná nejméně dvojnásobná prodejnost při snížení ceny o 50%?
4. Jaká je prodejnost lokálních titulů? Tedy těch, které lze jen stěží prodat s překladem v zahraničí.
5. Myslíte si, že nakladatelé mají "neoprávněné" zisky?
6. Myslíte, že by pro zákazníky mohl být zajímavý model půjčování el. knih (řekněme na 2 týdny) za nižší poplatek než při jejich koupi? Lze toho nějak dosáhnout bez DRM? Věřil byste zákazníkům, že danou knihu po uplynutí smažou?
8: schválne som si otvoril svoje knižky niektoré ako TXT a našiel som nasledovné čísla (Bez kompresie):
Vodná planéta I: 346.1KB
Vodná planéta II: 344.5KB
No a keďže Harry Potter 4 má viac znakov ako všetky tri knižky čo čmáram, tak si myslím, že tebou udávané čísla sú naozaj nízke. Teda ak je to bez kompesie. S kompresiou (zip, default nastavenie) má moja prvá knižka okolo 135KB
ad elven:
1, projekt gutenberg, nejstarsi elektronicka knihovna, vznikl 1971
2, jako ekniha se da sehnat velka cast knih, jen je problem to najit. u beletrie - google digitalizuje vsechny starsi knihy, pirati digitalizuji hodne novych knih. Odborne knihy scanuji ve velkem sami studenti.
3, eknihama se spatne listuje. blbe se do nich pise (ale to je problem ctecky/softwaru)
4, myslim ze aspon v CR je legislativa pro hudbu stejna jako pro knihy. s tim rozdilem ze pujcovani knih je hodne zazite, navic instituce knihovny, takze sdileni ma vetsi tradici :)
5, ad DRM - DRM je zlo. Momentalne dva nejvetsi poskytovatele DRM (Adobe a Amazon) se nesnasi, takze pokud mate ctecku s DRM od jedne firmy, neprectete si tam nic od druhe firmy. Amazon ma obrovske knihkupectvi, ale svoje DRM neprodava jinym, Adobe je prodava jinym knihkupectvim, ale ty nejsou tak obrovska... Takze uzivatel ma problem. A Amazon nema o trh v CR (asi ani SR) zajem, snahy knihkupcu ho sem dotlacit skoncily neslavne. Takze se cesti knihkupci obraci na Adobe nebo vytvari vlastni reseni. Coz je komicke, protoze nejvice e-inkovych ctecek v CR je Kindle od Amazonu.
7, zalezi na kvalite a formatu, par kb az megabajtu. hernajs elven tohle musis vedet ne? Ctecky maji obvykle pamet 2GB a vice.
8, zalezi na softwaru ctecky, a pokud ekniha neni ve forme nascanovanych obrazku.
9, amazon to jako prvni rozjel ve velkem ze. Dneska proda u novych titulu vice eknih nez fyzickych knih. BTW amazon je relativne vstricny, umoznuje pujcovani knizek, ale zase kdyz udela nejakou botu s autorskymi pravy, tak klidne lidem smaze eknihu ze ctecky bez vedomi uzivatele. Udelal to uz dvakrat.
11, ad naklady - ty fixni jsou hodne podobne - platba autorovi, redaktorovi, sazecovi a korektorovi je u eknihy vicemene stejna jako u fyzicke knihy. Neni treba platit fyzicky tisk, ale ten tvori dost malou cast nakladu. U eknih se zase musi platit servery, pokud nakladatel pozaduje DRM, tak to taky neni levna zalezitost. Amazonu se to ve vysledku urcite hodne vyplati, ale ceny papirovych a eknih jsou podobne, nekdy jsou eknihy levnejsi nez papirove, nekdy drazsi. Prodejci eknih to za soucasneho stavu delaji jako konicek a maji problem z toho si zaplatit aspon zakladni plat na obzivu.
12, formaty - je jich milion a jeden. Word je urceny k psani, ne ke cteni. Proc to srovnavat s wordem?
ad martin:
1, mel by? to snad zalezi na smlouve. jak by to melo byt rozhoduje kdo? buh? prezident?
2, napr. amazon umoznuje pujcovani knih (v nejake lehce omezene mire - soubor existuje jen na jedne ctecce). Amazon ma uspech jen kvuli tomu, ze koupit knihu pres kindle je mnohem jednodussi nez najit ji na warez forech. kdyby bylo "piratstvi" legalizovano, tak uz by tohle nemusela byt pravda a mohlo by ho to smest.
3, nevim jak v zahranici, ale u nas by to myslim neplatilo. ti co hodne ctou, hodne kupuji. kdyz bude cena polovicni, moc vic ctenaru dane knihy uz se asi neobjevi.
5, ja si myslim ze ne. znam jich nekolik osobne a zadny z nich nema vilu na francouzske riviere.
[15] Asi tak. Nicméně řada zdejších členovů "klubu" si stále myslí opak, a že by to uměli dělat lépe. Viz. zdejší diskuse např. zde http://bit.ly/gzsyJt nebo zde http://bit.ly/ePJTlQ
17: celkom nepochopené? ok, skúsim ešte raz :)
6) čo ponúka stránka books.google.com používateľom e-kníh? môže sa stať Google na úroveň Adobe či Amazonu?
10) je jednoduchšie zohnať knihu, ktorá je populárna na druhom konci sveta, v klasickej alebo elektronickej podobe?
13) toto už neviem ako zjednodušiť. Asi len tak, že či je možné ušetriť pri e-knihách. Nákup mimo sezóny, hromadný nákup atď. Teda či je aj na takéto knihy nejaká zľava tak, ako na obyčajné knihy.
14) môžu sa informácie zapísané v QR kóde považovať za elektronické knihy? je nejaká možnosť čítať QR kódy pomocou zariadení na čítanie elektronických kníh?
19:
6, to by me taky zajimalo co vsechno jim nabizi :) me toho az tak moc nedal. ale na citace to je asi dobre.
10, no to imho zalezi jak moc se piratila
13, mam dojem ze ereadging.cz ma nejakou akci kdy si clovek koupi ebook, a kdyz chce papirovou, tak jen doplati rozdil ceny. amazon mel taky ruzne akce, ale od nej nekupuju moc casto.
14, oficialne kniha je to co ma isbn ne? :) a kdyz mobil/tablet umi cist ebooky (ma spravnou aplikaci) a umi cist qr kody, tak ta moznost je. ale myslim ze neexistuje einkova ctecka co by to umela (a kdo by chtel cist na necem jinem...). proc ten zajem o qr kody v souvislosti s knihami?
Zdarec, sešlo se tam méně lidí, než bych čekal, ale o to to bylo zajímavější. Nakonec jsme se v šesti lidech přesunuli na kebap, pizzu a pivo, kde diskuze pokračovala na různá témata. Krom pro mě nezvyklé chuti Plzně (ucpané trubky...?) nemám večeru co vytknout. ;)
[24] Myslím, že ne. Nicméně spousta bodů, o kterých Petr mluvil, je již zodpovězena zde v diskuzi, nebo na jeho blogu.
mňa by zaujímala jedna vec, na ktorú som sa už vlastne pýtal čiastočne v desiatom bode...
jednoduchý príklad: Anička niečo napíše a dá na internet. Dá na adresu anicka.com odkaz vedúci na http://anicka.com/kniha.pdf (alebo nejaký iný formát). Akými rôznymi spôsobmi si to môže niekto dostať do e-book čítačky? A tiež, je to možné jednoducho uložiť na disk v tej čítačke?
viem, blbé otázky, nikdy som to nemal v rukách.
[26] Selským rozumem bys na to mohl přijít. Buď přímo přes URL rovnou do čtečky nebo přes počítač do čtečky jako umass nebo přes nějakou aplikaci od výrobce čtečky. Nevím co dalšího by mohlo přicházet v úvahu. Potíž je jak za to zaplatit. To se pak začíná komplikovat a z tohoto pohledu mají výhodu ty Apple/Amazon (umožňuje registrovat platební kartu?) PnP řešení.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 110 418×
Přečteno 89 127×
Přečteno 72 459×
Přečteno 57 835×
Přečteno 54 188×