Hlavní navigace

Názor ke článku Přijďte si popovídat o elektronizaci médií od K. - ad elven: 1, projekt gutenberg, nejstarsi elektronicka knihovna, vznikl...

  • 14. 4. 2011 8:45

    K. (neregistrovaný)

    ad elven:

    1, projekt gutenberg, nejstarsi elektronicka knihovna, vznikl 1971
    2, jako ekniha se da sehnat velka cast knih, jen je problem to najit. u beletrie - google digitalizuje vsechny starsi knihy, pirati digitalizuji hodne novych knih. Odborne knihy scanuji ve velkem sami studenti.
    3, eknihama se spatne listuje. blbe se do nich pise (ale to je problem ctecky/softwaru)
    4, myslim ze aspon v CR je legislativa pro hudbu stejna jako pro knihy. s tim rozdilem ze pujcovani knih je hodne zazite, navic instituce knihovny, takze sdileni ma vetsi tradici :)
    5, ad DRM - DRM je zlo. Momentalne dva nejvetsi poskytovatele DRM (Adobe a Amazon) se nesnasi, takze pokud mate ctecku s DRM od jedne firmy, neprectete si tam nic od druhe firmy. Amazon ma obrovske knihkupectvi, ale svoje DRM neprodava jinym, Adobe je prodava jinym knihkupectvim, ale ty nejsou tak obrovska... Takze uzivatel ma problem. A Amazon nema o trh v CR (asi ani SR) zajem, snahy knihkupcu ho sem dotlacit skoncily neslavne. Takze se cesti knihkupci obraci na Adobe nebo vytvari vlastni reseni. Coz je komicke, protoze nejvice e-inkovych ctecek v CR je Kindle od Amazonu.
    7, zalezi na kvalite a formatu, par kb az megabajtu. hernajs elven tohle musis vedet ne? Ctecky maji obvykle pamet 2GB a vice.
    8, zalezi na softwaru ctecky, a pokud ekniha neni ve forme nascanovanych obrazku.
    9, amazon to jako prvni rozjel ve velkem ze. Dneska proda u novych titulu vice eknih nez fyzickych knih. BTW amazon je relativne vstricny, umoznuje pujcovani knizek, ale zase kdyz udela nejakou botu s autorskymi pravy, tak klidne lidem smaze eknihu ze ctecky bez vedomi uzivatele. Udelal to uz dvakrat.
    11, ad naklady - ty fixni jsou hodne podobne - platba autorovi, redaktorovi, sazecovi a korektorovi je u eknihy vicemene stejna jako u fyzicke knihy. Neni treba platit fyzicky tisk, ale ten tvori dost malou cast nakladu. U eknih se zase musi platit servery, pokud nakladatel pozaduje DRM, tak to taky neni levna zalezitost. Amazonu se to ve vysledku urcite hodne vyplati, ale ceny papirovych a eknih jsou podobne, nekdy jsou eknihy levnejsi nez papirove, nekdy drazsi. Prodejci eknih to za soucasneho stavu delaji jako konicek a maji problem z toho si zaplatit aspon zakladni plat na obzivu.
    12, formaty - je jich milion a jeden. Word je urceny k psani, ne ke cteni. Proc to srovnavat s wordem?

    ad martin:

    1, mel by? to snad zalezi na smlouve. jak by to melo byt rozhoduje kdo? buh? prezident?
    2, napr. amazon umoznuje pujcovani knih (v nejake lehce omezene mire - soubor existuje jen na jedne ctecce). Amazon ma uspech jen kvuli tomu, ze koupit knihu pres kindle je mnohem jednodussi nez najit ji na warez forech. kdyby bylo "piratstvi" legalizovano, tak uz by tohle nemusela byt pravda a mohlo by ho to smest.
    3, nevim jak v zahranici, ale u nas by to myslim neplatilo. ti co hodne ctou, hodne kupuji. kdyz bude cena polovicni, moc vic ctenaru dane knihy uz se asi neobjevi.
    5, ja si myslim ze ne. znam jich nekolik osobne a zadny z nich nema vilu na francouzske riviere.