Společnost Dell platila dlouhá léta za největšího výrobce počítačů na světě. Správná strategická rozhodnutí z počátku devadesátých let vystřelila firmu na špici, kde se udržela déle než patnáct let. To platilo až do roku 2006, kdy se před Dell dostal jeho hlavní rival Hewlett-Packard. Propad tím ale pro Dell zdaleka neskončil, přestože firma výrazně přehodnotila svou cenovou politiku a snaží se ze všech sil opět získat náskok.
Analytické společnosti IDC a Gartner publikovaly zprávy o stavu celého IT trhu ve třetím čtvrtletí letošního roku. Z něj plyne pro Dell další nepříjemná zpráva – propadl se na třetí místo, když jej předběhl dravý Acer. Přestože ve Spojených státech je Dell zatím stále na první příčce, ani tato pozice není nijak jistá, vzhledem k tomu, že meziročně se i na americkém trhu propadl o deset procent.
Nezdá se navíc, že by se situace měla pro Dell nějak zlepšit, spíše právě naopak. Na trhu se začíná například výrazněji prosazovat Apple, který útočí na všechny velké hráče a zatím se mu, zdá se, daří poměrně dobře. Celou situaci navíc komplikuje aktuální hospodářská situace a silný trh, který nutí výrobce snižovat marže, šetřit kde se dá a snižuje ceny na technické minimum. Mnozí výrobci už si začínají hlasitě stěžovat na to, že jsou na hranici ziskovosti.
Trh samotný také prochází výraznou proměnou, kdy uživatele začínají zajímat levná a přenosná zařízení, která se nezaměřují primárně na výpočetní výkon. V tomto prostředí se jasně daří lépe konkurenci Dellu, především zmíněnému Aceru, jehož počítač Aspire One je prodejním hitem. I Dell má samozřejmě svá želízka v ohni, ale jednak nejsou tak masově úspěšná a především zmenšující se podíl na trhu opět znamená snižování zisků. Navíc další konkurenti jako Toshiba a Lenovo začínají také výrazně posilovat a je tedy možné, že i oni budou brzy šlapat na paty běžci na třetím místě.
Všechny tyto okolnosti ukazují na jediné – zatímco ostatní posilují, pozice dříve největšího hráče trhu se začíná výrazně zhoršovat. Pokud společnost rychle něco neudělá, může se poměrně brzy propadnout na trhu ještě podstatně níže a nechat konkurenty daleko před sebou. Otázka zní, jestli v takové situaci vůbec dokáže dříve nepřekonatelný velikán ještě popadnout dech a alespoň zastavit svůj pád. Zatím to pro něj pozitivně nevypadá.
Skoda, preskoda ... Vzdy sem vsude preferovat Dell, kde to jen slo ... Acer je velmi levny smejd, ale na to bohuzel lidi slysi (i ja se drive chytil).
Snad tuhle situaci ustoji, vzdy vyrobky ma skvele.
HP je moje druha volba nebot Lenovo proste neni IBM a Asus s Toshibou jsou zajimavou, levnou zalezitosti, spolu s MSI.
s PC je to jako s botama ... kdysi si člověk jedeny u ševce nechal ušít na míru a co pár let si je nechal upravit / opravit ... cena byla vysoká a tak byla poptávka po levných botách ... výrobci zareagovali a tak je dneska problém koupit boty který vydrží v běžném nošení (tím myslím to, že je bežně nosím všude) dýl než jednu / dvě sezóny. Všecko je vycházková obuv ve které se nesmí chodit moc dlouho anebo nedejbože utíkat.
Dell tedy neztrácí trh který má (resp. ztrácí ale ne tak moc jak se říká) ale naopak pomaleji než ostatní dobývá trh nový - trh levných šmejdů u kterých za 2-3 roky hodně lidí spláče nad kvalitou.
Jistě, není nutné zůstávat u ultradrahé elektorniky, je však otázkou jestli PC klesnou až k masové spotřebě ... uvidíme jestli lidé budou ochotni kupovat levné šmejdy o kterých je i kupujícím jasné že 2 roky těžko přežijou ... bojím se že ano ...
Je pravda, že dnešní zpracování notebooků je katastrofální a to i u dražších typů. Osobně mám Dell E6400 a za ty peníze jsem čekal mnohem lepší zpracování. A to nejen materiálu, ale i designu. NBD je sice u Dellu asi největší plus, ale dneska se dá bezproblémů "dokoupit" u jiných značek - Lenovo, HP, Acer... Sice občas bývá problém, že záruku poskytují pouze na místě fakturace, ale všechno se dá domluvit. Notebooky (ale i domácí, stolní počítače) jsou dnes již spotřební zboží a podle toho to taky vypadá! Koupit dneska notebook, který nebude mít problém s Linuxem, baterka neodejde za rok, nedělá randál jako vrtulník a při menším nárazu se nerozpadne na "střepy", je skutečně problém.
Na druhou stranu se ty "horší" firmy na poli výroby notebooků lepší - co jsem třeba naposled viděl poslední TravelMate od Aceru, ten mě velmi překvapil.
Na druhou stranu, co chce zákazník, to má! Aby to nedopadlo nakonec tak, že kdo chce kvalitu, tak skončí u Jabka a pro zbytek tu máme "notebooky".
Na prepade Dell sa vyrazne podiela zhorsenie kvality customer services. Cim dalej tym viac ludi sa stazuje na zly servis (sluzby zakaznikom) a ja to mozem len potrvdit.
V SR (CZ) so mnou jednali vyslovene drzo, vyriesil som to nakoniec cez ESP (kde som notebook povodne zakupil), v UK sa dovolate na zakaznicku linku a bavite sa s niekym kto takmer vobec nehovori po anglicky (outsourced in India).
Jak již zde zaznělo za málo peněz ..... , ale i to někdy neplatí. Já osobně zastávám Lenovo ThinkPad, při moji profesi mi prošlo rukama nespočet notebooku a musím říct že to poslední dobou není nějak ono. Sehnat kvalitní notebook je oříšek. Ty dněšní se svým přehnaným designem kde jde jen o lesk a atraktivní vzhled ..no fuujj. Ergonometrie a praktičnost jsou pryč. :((
do te doby nez jsem zjistil ze at od nich koupim jakoukoliv predrazenou baterii, nikdy nevydrzi dele nez 1 rok. (mam treti). A pak me odradilo jeste vic ze jsem shanel novy notebook, sel jsem nejdriv do dellu a rekl jsem ze chci notebook bez OS a nechci platit za windows. Pani rikala ze neni zadny problem a at si vyberu jakou chci konfiguraci. Vybral jsem si konfiguraci a skoncilo to na tom 'no jo pane, ale my vam muzeme prodat bez OS pouze serii business. dovolila jsem si vam tedy poslat cenovou nabidku na stejny notebook v kategorii busines." prekvapeni cislo
jedna: temer shodna konfigurace a cena o 25% vyssi
dva: navic se neuplatni sleva za koupi notebooku na internetu protoze mi nabidku musela sestavit a poslat 'rucne'
tri: cena notebooku s windows byla asi o tricet procent mensi nez cena notebooku bez OS
Tomu rikam ksefty. Tak jsem ji napsal, ze velmi lituji, ale menim znacku, Od te doby jsem u HP a Axxivu (barebone, prodaji bez OS) a jsem maximalne spokojeny. Dell nikdy vice.
Takze nakonec maji co chteji. Nestaraji se o sve zakazniky, tak zakaznici jdou jinam.
Musím uznat, že mne tahle zpráva docela překvapila. Nekoukám po hodnotě akcii, zprávách analytických společností a podobně, ale po tom, co vidím kolem sebe a tam mi to připadá spíše obráceně. Pracuji ve firmě, kterou živí správa počítačových sítí menších firem a za poslední půl rok se jeden náš zákazník rozhodl právě pro Dell a koupil 130 desktopů a 3 servery. Další sice zatím nepotřeboval koupit nic, ale zahraniční matka mu nařídila ukončit chaos typu jednou HP, pak Toshiba a od příště už jen Dell. Firmy od 20 desktopů nahorů jasně ustupují od skládaček či různé směsky a jdou do firem, které jim nabízí NBD servis HW, kde už je celkem jedno, jestli HW dodal jejich oblíbený obchodník z okolí nebo prostě řidič přepravky.
Myslím, že je hrozná škoda, že Dell neprodává počítače za ceny, na které se dají usmlouvat rovnou. Nebo stačí porovnat s cenami v USA. Proto má tak malé zastoupení v soukromém sektoru. U firem je to něco jiného, těm na základě poptávky nabídne např. notebooky za slušnou cenu.
[7]
No u mě tohle splňuje můj notebook. Mám Acer Extensa 5220 a s Linuxem si rozumí dobře. Vše, až na wi-fi funguje ihned po nabootování z LiveCD Ubuntu. Pro wi-fi si sám stáhne nesvobodný ovladač a po nainstalování a restartu funguje taky. Čtečka karet (aspoň na SD) taky funguje, PCMCIA a ExpressCard jsem neměl možnost vyzkoušet. USB TV tuner funguje rovněž a to oba tunery (má 2 x DVB-T). Přežil i pád ze židle na dřevěnou podlahu bez jakékoliv újmy. Na to, že stál před 2 lety 10 tisíc, si myslím, slušný.
To [6]: I s botama je to slozitejsi. Radu let jsem si kupoval co sezonu nove boty. Pak jsem si spocet, ze bych si moh koupit znackove za dvoj/trojnasobek. Od te doby nosim Meindl. Jedny vydrzi ca. tri roky (de facto cely rok kazdy den). Jenze u notebooku ci desktopu to neplati. Mel jsem notebook HP. Po ctyrech letech nefungovala wifi, nektere USB porty, dodelavala druha baterka a notebook byl celkove zraly na vyhozeni. Proc bych za neco takoveho mel platit dvakrat/trikrat vic nez jinde?
Kdyz to tak ctu, su rad, ze jsem onehda obetoval 24tis za vybehovy model bytelneho provedeni... Muj Asus A4K se Sempronem 3000+, Ati MR9700 96MB, nVidia nForce3, stale funguje, druha baterka majici temer 3 roky stale zvlada po reformatu cca 50min na Linuxu, zvlada 720p filmy, a celkove (po nahrazeni Zydas WiFi, Edimaxem:) ) notes funguje spolehlive...HL2 v plnych detailech pro 1280x800. No proste, zlaty muj chipesek:)
Mám velmi špatnou zkušenost s HP. Koupili jsme tři počítače, ve všech byl během měsíce problém s harddiskem a v servisu byly dva až čtyři týdny. To poměrně spolehlivě odradí. Od té doby jsem se přeorientoval na Dell s NBD. Takže pevný disk mi odešel zhruba po roce, ale Dell ho druhý den vyměnil za nový. Nakonec jsem trochu iracionálně skončil u Macbooku Pro, který to u mně každý den vyhrává na celé čáře před stejně výkonným Dellem.
[16] aj HP ponuka nejaku verziu NBD, len ich ponuka je absolutne neprehladna.
U mna firmy ako HP prehravaju preto, ze pri predaji firmam bez dodatocneho service care packu maju zaruku len rok, nie 2. Pri predaji sukromnym osobam su to 2 roky. Kym toto nezmenia a budu tak aj malych zivnostnikov nutit k tomu, aby kupovali care pack, tak ich nebudem odporucat.
Dell sa orientuje v prvom rade na firemnych zakaznikov, sukromne na tieto veci moc nema nie z toho dovodu ze by boli extremne drahe ale prave preto ze za rovnake peniaze si kupite nieco lepsie u inych firiem.Ked pridete ako spolocnost ktora planuje kupit vacsie mnozstvo zariadeni, zlavy dosahuju desiatky percent, firma vsak za to dostane perfektny servis - dosiahnutelny do 24 hodin kdekolvek a podobne, nahradne zariadenie, zaruka na data...
Toto bezny smrtelnik nepotrebuje a nevyuzije. Mozno je teda to klesanie dosledok planovania firmy.
A taky nesmíte zapomenout, že od Dellu se stejný model dá koupit i x let. Např. u HP nám slíbili, že tenhle model je nový, že se bude dodávat dlouho a za cca 5 měsíců už sme si ho objednat nemohli - prý si máme vybrat jiný model. Chápu, že "dlouho" je pojem těžko definovatelný, ale to se pak ve firmě těžko zjednodušuje správa. :-(
Nemíchají se tady trochu hrušky a jablka, minimálně mezi účastníky v diskusi?
Petr píše (zjednodušeně) o množství vyrobených obrandovaných počítačů, anketa povídá o sympatické značce, v diskusích se naráží na osobní notebooky či jiné titěrnosti na jedné straně a na firemní sítě na straně druhé.
A sypat všechny tyto věci do jedné hromádky mi nepřijde vhodné. Minimálně z toho důvodu, že třeba u těch firemních uživatelů je to dost často jinak. Apple si na firemní sféru zatím tolik nešahá a třeba takový Acer podle mne ani nemá takové ambice.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 294×
Přečteno 89 772×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×