Hlavní navigace

Má smysl dělat komerční hry pro Linux?

31. 12. 2008 12:21 (aktualizováno) Petr Krčmář

Proč nevznikají velké komerční herní tituly ve verzi pro Linux? Má vůbec takový vývoj smysl? Vývojářská firma Wolfire tvrdí, že jí podpora alternativních platforem zvyšuje příjem o 122 %.

Dnes mě zaujal blogpost na blogu firmy Wolfire. Zápis s výmluvným názvem Proč byste měli podporovat Mac OS X a Linux rozebírá smysl podpory minoritních platforem z hlediska vývoje počítačových her.

Názor Wolfire

Autor na začátku uznává, že kvůli pěti procentům potenciálních hráčů nemá příliš smysl do takového vývoje investovat, okamžitě ale přikládá data týkající se hry Lugaru, která je k dispozici pro Windows, Mac i Linux. Podle Wolfire se jen 45 % licencí prodá uživatelům MS Windows, celých 50 % pak putuje na Macy a 5 % na linuxové stroje. Výsledkem je, že alternativní platformy zvyšují zisk o 122 %.

V blogu je také pět důvodů, proč by se ostatní firmy měly zabývat vývojem komerčních her pro Linux:

  1. Je dobré být velkou rybou v malém rybníce
  2. Více platforem znamená více platforem
  3. Hlasité minority
  4. Nemůžete si vybrat své nadšence
  5. Nemůžete si vybrat své power usery

Podle autora blogu každá firma, která nepodporuje Linux a Mac, nechává velkou část peněz ležet na stole a kašle na velkou komunitu uživatelů, která je chce podporovat.

Můj názor

Výše zmíněný blog vychází z čísel jedné jediné hry, která navíc není nijak známá a informace o ní se objevily jen v médiích zabývajících se počítači Apple. V tomhle konkrétním případě to zřejmě fungovalo, otázkou jsou ale absolutní čísla. Vůbec netušíme, zda si hru neobjednalo třeba jen dvacet hráčů a deset z toho bylo „náhodou“ applistů. Bojím se, že pokud by se hra prosadila na herním trhu, okamžitě by jej začala kupovat obrovská skupina uživatelů a statistika by se dramaticky změnila.

Bohužel velká firma, která do vývoje hry vrazí miliony dolarů potřebuje něco jiného. A ačkoliv část linuxových uživatelů hlasitě vykřikuje, že hry jsou přesně to, co Linuxu chybí, nakonec by zaplatila skutečně jen hrstka z nich.

Vypůjčil bych si slova Vlasty Otta, která použil při našem posledním rozhovoru: „Jsem skeptický k lidem, které někdo označuje slovem komunita. Nemáme s nimi dobré zkušenosti a už nebudeme spoléhat na to, že ‚to někdo udělá‘.“

Nechci snižovat roli komunity jako celku a tvrdit, že nemá žádnou sílu, ale zrovna v případě komerčních her je podle mě situace naprosto jasná: linuxoví uživatelé nejsou cílovou skupinou pro tento produkt. V praxi to ukázala společnost Loki Software, která na přelomu století (1998 až 2002) vytvářela porty aktuálních a dobře prodávaných her (Civilization: Call to Power, Heretic II, Unreal Tournament,…).

Výsledek? Po čtyřech letech vývoje her, kdy bylo o hrách i firmě poměrně hodně slyšet, to slavná Loki zabalila. Její web stále existuje, ale je sedm let nezměněný. Scott Draeker konec Loki tenkrát velmi podrobně rozebral.

Problém je v tom, že linuxoví uživatelé nechtějí platit za software, už vůbec ne za starší tituly, a když už, tak nové věci raději upirátí (na to si Scott vždycky stěžoval) a na Linuxu se jim moc hrát nechce. Podle mého názoru není linuxový uživatel primárně hráčem počítačových her. Linuxáci jsou sami o sobě vybranou skupinou lidí, kteří mají určité společné potřeby, něco od svého počítače očekávají a rozhodně to nejsou počítačové hry.

Napadá mě trochu přitažená analogie: je to jako byste chtěli prodávat počítačové hry v domově důchodců a doufali ve vytvoření nového trhu. Pokud cílíte na takto úzkou skupinu uživatelů, kteří navíc nejsou na hraní zaměřeni, pak pravděpodobně neuspějete.

Kdo mě zná, ten ví, že jsem rozený optimista. Mám Linux rád, ale zároveň jsem realista a vím, jak se linuxáci (a že jich znám hodně) staví k počítačovým hrám. Schválně zkusme si malý průzkum:

Otázka pro linuxáky: Vyšla nová skvělá hra pro Linux. Půjdete za ni utratit 1300 Kč?

Sdílet