Jak vám mohou bankovní limity jednoduše zkomplikovat platby na internetu. Nechal jsem se nachytat na jednoduché součty.
Před delším časem jsem změnil banku a teď jsem u Fio. Jsem naprosto spokojený a doporučuji je, kudy chodím. Využívám prakticky všechny funkce, mají pěkné mobilní (tzv. smart) bankovnictví, výborné webové rozhraní a vůbec všechno je u nich fajn. Navíc nulové poplatky. Dost reklamy.
Platím poměrně často na internetu za různé služby a zboží. Kvůli bezpečnosti to dělám tak, že mám internetové limity nastavené na nulu a v případě potřeby si je okamžitě navýším. Stalo se mi teď ale, že mi PayPal odmítl kartou platit a dozvěděl jsem se, že „platba zamítnuta, použijte jinou kartu“. Ekvivalent hlášení „Error 562“. Prostě nulová informace o tom, co se stalo.
I napsal jsem do banky a počkal si na řešení problému. Poté, co jsem podpoře vysvětlil, že aktuálně nastavený nulový limit není překážkou, protože si ho před platbou zvyšuju, se tím začala podpora zabývat. A šikovný pán se podíval do karetního systému a zjistil, v čem byl problém: v týdenním limitu.
Dělám to tak, že si nastavím denní a týdenní limit na nějakou zaokrouhlenou částku. Chci třeba platit 850 Kč, tak si oba nastavím na 1000 Kč, zaplatím a limit vrátím na 0 Kč. Ono to funguje, ale jen v případě, že v tom týdnu už neplatíte poněkolikáté. Konkrétní příklad:
V pondělí platím 400 Kč, nastavím limity na 500 Kč a zaplatím. Projde to. Ve středu chci zaplatit 850 Kč, nastavím si limity na 1000 Kč a zaplatím. Platba neprojde.
Potíž je v týdenním limitu, který „nepřečůrám“, jak mi na to řekl jeden redakční kolega. Už jsem tento týden platil 400 Kč a teď se snažím zaplatit 850 Kč, ale limit na týden mám jen 1000 Kč! Tahle věc mi nikdy nedošla, než mi to vysvětlil pán z fiopodpory. Dávejte si na to pozor.
Řešení je celkem snadné: Nechat trvale týdenní limit třeba na 10 000 Kč a nulovat a nastavovat jen ten denní. S nulovým denním limitem vám nikdo kartu nezneužije, i když je týdenní limit vyšší. Vy ale nejste nijak omezovaní a nemusíte si týdenní částku při běžných platbách hlídat.
mBanka to má lepší, měsíční a denní limit - oba jdou nastavit v IB a navíc i počet plateb (o tom si všechny "plnohodnotné banky" můžou nechat jen zdát), tj. můžu si nastavit pro internetové platby 10 plateb měsíčně, ale jen jednu denně, limit třeba 800 Kč na den a 4000 Kč za měsíc...
Moje osobní zkušenost je taková, že by si měl člověk dát především pozor na to, aby si u FIO účet vůbec neotevřel. Samozřejmě, pokud bankovní účet nechcete používat, pak jsou poplatky u FIO skutečně nulové. Ale např. 30Kč za výběr z cizího bankomatu a 100Kč za příchozí platbu ze zahraničí neshledávám příliš půvabnými s ohledem na bídnou dostupnost vlastních bankomatů nebo poboček. Vydání debetní karty není u FIO samozřejmostí, pokud nejste občanem ČR nebo SR; i občan z jiného členského státu EU se musí karty složitě doprošovat. Webové rozhraní sice není tak hrozné jako třeba u Zuno banky, ale např. s mBank se nedá absolutně srovnávat. Člověk musí mít asi nějaké speciální pohnutky, aby mu to zato stálo, třeba potřebu rozbíjet si vlastní brýle, kdykoliv uvidí atraktivní ženu. Pro praktický život to ale zcela určitě není žádná výhra.
Tukan: měl byste dodat, že těch 100 Kč je za platbu mimo eurozónu (TARGET2), kde je příchozí za 25 Kč. Můžete doporučit lepší (českou) banku?
A k té nepoužitelnosti - nemyslíte, že je to o typu využívaných služeb? Většinu lidí převody peněz ze zahraničí (navíc mimo eurozónu) absolutně nezajímají. (Ten výběr z banlomatů je horší. Ale spoustu lidí taky tolik neomezuje.)
Libor: Uvedl jsem hned v úvodu, že jde o mou zkušenost. Ale USD a GBP nejsou tak bezvýznamné a exotické měny, aby se to netýkalo i jiných lidí. Rovněž jsem uvedl, že pro lidi, kteří bankovní účet nehodlají využívat, nejsou žádné poplatky problémem, ale pro nás ostatní, kteří žijeme v reálném světě, který nekončí na hranici hlavního města, jsou poplatky za výběr z bankomatů nestandarně vysoké. To, že jsem musel své anglické sousedce na pobočce FIO, u které si na něčí "dobrou radu" otevřela účet, pomáhat s překladem, přestože kromě své rodné angličtiny mluví plynně německy a španělsky, abych jí pomohl zjistit, proč nemůže k účtu dostat debetní kartu, a o anabázi, která s tou kartou následovala, nemá dlouze komentovat. Podle mé zkušenosti FIO nenabízí ani profesionální přístup ani zcela nízkonákladová. O limitech, o kerých píše pan Krčmář jsem nevěděl, protože jsem to ještě nemusel se svou sousedkou řešit, i když bezmála po roce svou kartu již obdržela. V mé bance vidím u každého limitu aktuální stav čerpání, takže nemusím volat na technickou podporu, abych pochopil, jak fungují. A ano, mám mBank, kde jsou příchozí zahraniční platby zatíženy poplatkem 49,- ale neEURa jim "nesmrdí", minimálně jeden výběr z libovolného bankomatu měsíčně zdarma a další dle obratu na kartě.
to hranie sa s limitami sa mi zda byt trosku pritiahnute za vlasy. take skoro az security by obscurity. som za nastavenie limit, ale nejak rozumne - nieco, co odraza bezny tyzden Vas + cosi navrh.
neviem si predstavit, aby som si pred platbou na nete musel nastavit limity, kupil vec a este sa aj potom hral s nastavenim limit naspat. nehovoriac, ked na kazdu zmenu uctu mi musi prist confirm sms.
v amerike sa daju neopravnene transakcie reklamovat a dostat peniaze naspat nie je problem. je pravda, ze neviem ako to funguje na slovensku/cesku, ale nechce sa mi verit, ze az tak zle.
ja som v mBanku; zatial je to tam ok.
Já na nějaké limity kašlu a řeším to tak, že tam mám u Fia dva účty — běžný a spořící. Standardně mám na téměř vše na spořícím a na běžném mám jen minimum peněz. Když potřebuji zaplatit něco většího, prostě si přepošlu peníze ze spořícího na běžné je to okamžité). Nemusím řešit žádné limity a i kdyby mi někdo fyzicky ukradl kartu, tak mi stejně ukradne jen pár stovek.
[9] Obavam se, ze s vracenim penez je to jeste mnohem horsi ... (v US zadny problem, staci zavolat). Ale "normalni" by samozrejme bylo stanovit limit na X a kartu mit zamcenou, a odemknout ji na jednu platbu, pricemz se pak sama zamkne, ale to je tak hyper sluzba, ze to tu banky budou umet mozna v pristim tisicileti.
BTW: V CR totiz za bezpecnost neruci banka, ale klient, a to i v pripadech, kdy to nijak nemuze ovlivnit. Ale potom, co je mozny aby si stat proste z kont obcanu ukrad kolik se mu hodi ... viz aktualni zpravy ... velmi vazne premejslim na nakupem zlatych cihlicek ... a predevsim zbrani a munice, to se nemuze nevyplatit.
[4] např. 30Kč za výběr z cizího bankomatu ....
výběr z vlastního bankomatu 0,- (mám jich kolem práce asi 5
výběr z čsob 6,-
zatím snad jediná nepříjemnost kterou jsem za 2 roky u FIA -> pomalé zúčtování v IB. Někdy je sranda, že zaplacení v Barceloně na letišti mám v IB za dva dny a nákup v lidlu v baumaxu až za 4 dny....
to ale souvisí s tím, že karty jseou ve skutečnosti čsob...
[13] Odemčení na jednu platbu umí RB. Léta jsem u nich byl, ale teď jsem utekl k Fio. Ale ruční nastavení limitů je té službě velmi podobné. Jen je tam krok navíc - vynulování limitu vs. automatické zamčení po platbě. Ale zas tak moc mě to neobtěžuje, je to opsání jednoho čísla z telefonu.
Ja osobne preferuju One-time prepaid kartu. Pro kazdou platbu na internetu se vygeneruje nova platebni karta a po transakci se zrusi. Karta ma i sve nevyhody - poplatek pokud se plati v mene jine nez je karta (vetsinou EUR), nevydava ji zadna ceska banka a prevod na tuhle predplacenou kartu par dnu trva. Ale za ty vyhody mi to stoji.
[14] výběr z bankomatu ČSOB za 6Kč - karty ČSOB se již od 6.6.2012 k účtům FIO nevydávají, takže pro potenciální klienty informace k ničemu. Pokud jde o těch 5 vlastních bankomatů v okolí vaší práce, tak to asi víte véce než sama FIO banka. Podle jejich WWW stránek je největší koncentrace FIO bankomatů v Praze 1 a to celé 3. Pokud ale sídlíte v Praze a za okolí své práce považujete celé hlavní město, pak ano, pak máte k dispozici 9 vlastních bankomatů.
Jediné bezpečné el. bankovnictví je založené na el. podepisování plateb. Prostě chci něco zaplatit, tak el. podepíšu informace o transakci (kolik, komu, ...). Pokud se mi zdá, že někdo mi z účtu vzal něco neoprávněně, tak do určité doby po uskutečněné transakci podám reklamaci a banka předloží podepsané příkazy. Od čeho mít podepsané příkazy mít nebude, to vrátí.
Sice i tohle stojí na bezpečnosti el. podpisů a tedy od dobrém návrhu protokolů až po nedokázané tvrzení, že NP ≠ P. Ale s tím jsem ochotný žít.
Žádná banka se k tomu zatím neodhodlala. Asi se bojí, že by mohla někde zabordelit ty podepsané příkazy. A nepřispívá k tomu ani to, že většina lidí tomu nerozumí (tím nemyslím, že by každý měl být odborníkem na kryptografii, ale ani neví, co vlastně od toho čekat, jaké to má výhody apod.) a je jim to jedno.
FIO je jednoznačně super. Pořídil jsem si účet převážně na placení/přijímání peněz po internetu, takže nechci platit za každou kravinu, kterou ani nepotřebuju, jako jinde. Bankomat má u nás v krajském městě snad jediný což mě nijak netrápí, neboť jsem tam za půl roku co účet mám byl všeho všudy jedinkrát. Hotovost nějak ani nepotřebuju, v krámě platím kartou i jen rohlíky, protože se mě to stejně vyplatí a často je to rychlejší než vysypávat z kapsy drobný nebo si je tam zase cpát.
Nenutí mě ani žádný nesmyslný a předražený výpis, stačí mě notifikace pomocí SMS.
Po zkušenostech s poštovní spořitelnou jsem si říkal že do BÚ už nikdy nejdu ale FIO mě mile překvapila.
Keď som začal čítať článok, tak ma napadlo, že autorova banka asi nevie v IB nastavovať týždenný limit. Ale v článku som si prečítal, že autor si nastavuje aj týždenný limit. Nech sa na mňa autor nehnevá, ale ak v pondelok zaplatím 200 Kč a v utorok idem platiť 300 Kč, tak logika nepustí a limit musí byť 500 Kč na týždeň. Nič v zlom, ale netuším prečo to autorovi hneď nedošlo. Podobne som si nastavoval limity v mBank s tým rozdielom, že sa jednalo o denný a mesačný limit. Raz mi tiež neprešla platba, tak som pozrel na limity a hneď ma napadlo, jaj, veď som zabudol pripočítať už spotrebovanú sumu. Nastavil som a na druhýkrát mi už platba prešla. Ale na druhej strane, aby sa autor nehneval, že ho nechápem musím napísať aj to, že mBank v IB píše aj spotrebovanú čiastku z limitu, takže pokiaľ by to robila aj autorova banka, asi by ho to napadlo hneď.
No a ešte pár poznámok:
Zaujímavý nápad nastaviť mesačný / týždenný limit a denný mať na nule. Nikdy ma to nenapadlo, takže predsa len si z článku niečo odnesiem.
Odkady je Fio bez poplatkov? Autor píše, že platí kartou vydanou vo Fio a pokiaľ viem, za kartu sa platí mesačný poplatok (aspoň na Slovensku), takže v podstate sa dostáva na úroveň kamenných baniek a výhoda bezplatnosti zaniká. Autor by sa mal pozrieť radšej po mBank, ten je skutočne bezplatný (teda, pokiaľ sa nevyberá z bankomatu viac ako jedenkrát do mesiaca).
[21] Samozřejmě nebude dělat ty kryptografické výpočty v hlavě. Ale použije k tomu třeba mobil nebo jiné zařízení se softwarem, které transakci podepíše na jeho pokyn. Nejlépe nějaký opensource, aby to šlo relativně snadno analyzovat, že v tom není nějaký háček. Ale to už je extrém, protože takový háček by šlo odhalit před i po zneužití. Podstatou je, že tajný klíč má jen a pouze klient. Je tedy prokazatelné, kterou platbu klient udělal a kterou ne. Samozřejmě za předpokladu, že si klient tajný klíč chrání (což ale není žádná novinka, stejně tak musí chránit heslo do el. bankovnictví + třeba mobilní telefon, platební kartu apod.). Uživatel tedy nemusí znát žádné detaily principu, pokud na to nemá buňky nebo prostě jej to nezajímá.
Vy mate problemy... Ja mam (bohuzel kvuli hypotece) UniCredit Bank. Nejake posouvani s limity neni mozne, protoze nejen, ze to jejich elektronicke bankovnictvi to neumi, ale oni to neumi ani po telefonu. JEDINA moznost, jak si zmenit limit, je osobne na pobocce. A tuto zmenu udelaji za 100CZK. Takze jedna platba kartou se zmenou limitu = cena+200CZK+2 navstevy banky. OK, k tomu zmena limitu jim zabere TYDEN!
To, ze se v elektronickem bankovnictvi UCB pise pri nove platbe prvni kod banky a az potom cislo uctu, je drobnost stejne, jako to, ze v celem elektronickem bankovnictvi nenapisi cislo banky UCB (mate jen cislo ucnu bez onoho potrebneho /2700 ).
Velikým problémem u FIO je (kromě dost zpoplatněných plateb ze/do zahraničí a výběru z cizích bankomatů) celá filosofie internetových plateb, neboť k rozchození je potřeba si nainstalovat tu správnou verzi JRE plus stáhnout si ty správné certifikáty atd. Pokud je klient adminem, tak no problemo, ale jak něco zaplatit v "emergency" situaci např. ze zahraničí z kavárny, tak to bude asi problém. Místo aby vše měli na serverech u sebe (jak v případě "normálních" bank), tak předali nemalý úkol i na své klienty.
To Tukan: Britske banky budou pravdepodobne v Target2 take pritomne, takze provedst i z GBP uctu platbu v EUR by melo jit a FIO si potom bude uctovat tech 25Kc/1EUR. U USD nevim, ale z/do Asie, Turecko se take da vetsinou prevadet pres Target2. Obcas to ale chce dost zkoumani, nez clovek prijde na to, jak u konkretni banky provedst Target2 platbu a ne zahranicni platbu.
> Nič v zlom, ale netuším prečo to autorovi hneď nedošlo.
Ve chvíli, kdy máte potřebu začít větu "Nič v zlom", tak ji radši nepište, protože druhá část bude stejně urážka.
Každopádně za nové karty se nic neplatí (měl jsem od nich ČSOB embosku a za tu se platilo 25,- Kč, ale byla to moje volba. Teď mají MC PayPass karty zdarma). Limity se dají nastavovat přes aplikaci v telefonu přímo, když člověk něco kupuje. Na týdenní nešahám, nechal jsem tam vysoký "default".
Žádne JRE není potřeba, na celých stránkách jsem nepotkal ani jednu Javu a stránky fungujou i s vypnutými pluginy.
Návštěvy na pobočkách občas jsou jak z filmů Davida Lynche, ale taky se to pomalu mění. Na druhou stranu ruku na srdce, kolikrát jste byli za poslední dobu na pobočce?
Jinak FIO je jediná (skutečně) česká banka, která poskytuje služby normální klientele. Ale jak se říká: "no size fits all", takže nechápu, proč Tukan prudí. Každý si může vybrat to svoje.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 285×
Přečteno 89 762×
Přečteno 73 157×
Přečteno 58 108×
Přečteno 54 434×