Před několika dny jsem se rozhodl, že vyzkouším Operu a tak jsem na ni prostě jednoho rána přešel. Bylo to docela snadné, ale nebylo to napořád.
Poznámka autora: Teď jsem si to po sobě přečetl a zní to celé jako kritika Opery. Ale vůbec to tak není, Opera se mi líbí a mám ji rád. Ale nakonec mě zase tak neohromila.
Před časem jsem pro Root.cz psal článek o nové Opeře. Velmi mě překvapily některé novinky a to až tak, že jsem se rozhodl vyzkoušet si ji v „běžném provozu“.
Na Opeře mě zaujalo několik detailů:
Stáhl jsem tedy .deb balíček Opery 9.5 Alfa a nainstaloval do svého Debianu. Pak jsem naimportoval záložky, přeházel některá tlačítka a ponastavoval některé detaily. Všechno bez problémů. Druhý den ráno jsem prostě po bootu klepnul místo tlačítka Firefox na Operu.
Na první užití byla Opera výborná a skutečně jsem ji začal využívat jako primární prohlížeč. Postupem času mě ale začalo trápit několik nepříjemných detailů.
Například panely se nezavírají podle pořadí, ale uzavření vás přepne na poslední používaný panel nebo na ten, ze kterého jste ten zavíraný původně otevřeli. To je dost nepříjemné ve chvíli, kdy si například z galerie otevřete 20 fotek a pak prohlížíte a postupně zavíráte. Při každém zavření skočíte zase na galerii. I přes rady v diskusích se mi nepodařilo chování změnit.
E-mailový klient, který mě na začátku potěšil, mě nakonec docela zklamal. Používám IMAP a už na serveru si poštu rozděluji do složek. S tímhle chováním ale Opera příliš nepočítá a nabízí vlastní systém, kdy máte veškerou poštu na jedné hromadě a průběžně za jízdy si filtrujete a zobrazujete konkrétní pohledy.
To je sice moderní a myslím že velmi užitečné, bohužel to neumožňuje použít jiný přístup. Prostě vám Opera nutí své řešení. Nakonec jsem kdesi v bočním panelu objevil své IMAP složky, ale je to jako drbání levou nohou za pravým uchem.
Dalším problémem je absence podpory šifrování a podepisování pošty, což je pro mě naprosto klíčová vlastnost. Opera slibuje, že ji velmi brzy přidá, ale zatím to tak bohužel není. E-mailový klient tedy vypadl.
Jako prohlížeč se mi Opera ovšem velmi osvědčila a skutečně je o něco svižnější než doposud používaný Firefox. Spolkne také méně paměti, což někteří ocení. Já mám ale paměti dost a nepociťuji ani s FF nějaké problémy.
Bohužel s dobou jsem se setkal s dalšími potížemi. Nefungují některé weby jako Mapy.cz, rozhraní eBanky a potíže jsem zaznamenal i na některých dalších serverech. To samozřejmě není až tak chyba Opery, ale rozladí vás to.
Další průšvih je v kontrole pravopisu. Tak, jak to dělá Firefox, mi to maximálně vyhovuje – oprava přímo ve formulářích. Pochopte, já mám specifické požadavky, protože se živím psaním. Potřebuji tedy kontrolovat pravopis ve formulářích pro zprávičky a podobně. Opeří ruční spouštění kontroly není moc pohodlné, pokud jej voláte 30× denně.
Včera jsem se nad celou věcí dlouze a hluboce zamyslel. Opera není špatný prohlížeč a rozhodně patří ke špičce. Bohužel ony úžasné vlastnosti, které na ní její uživatelé tolik milují já nepoužiju:
Při onom hlubokém zamyšlení mi tedy vyšla rovnice
Opera = Firefox
Prostě mě osobně nepřinesla Opera nic navíc, kromě toho, že mi nefungovaly některé weby a musel jsem si zvyknout na jiné ovládání, některé jiné věci a podobně. Funkčně jsou tedy podle obě aplikace zcela ekvivalentní. Navíc Firefox je ve středu zájmu a máte v podstatě jistotu, že důležité servery jej budou podporovat.
Po týdnu používání jsem se tedy pokorně vrátil k Firefoxu. Prostě jsem zase ráno místo tlačítka Opera stisknul to s nápisem Firefox. Mimochodem už se těším na Firefox 3, který by měl podstatně vylepšit práci s paměti a snad se dostane rychlostí a nenáročností blíž k úrovni Opery. Přinese taky podporu zoomování stránky i s obrázky a dalšími objekty.
Opera je sice moc hezká, ale jedná se vlastně o totéž v jiném kabátku. Navíc k tomu nejsou zdrojové kódy, což nemusí být zase taková tragédie, ale když si člověk může vybrat… vítej zpět Firefoxi.
Operu používám už nějakou dobu ve Win i v PClinOS,rychlost je na mém předpotopním PC skutečně větší než u FF, narazil jsem však u Opery pod linuxem na zajímavý problém : Při běžném prohlížení webů neustále generuje soubory s daty o pádu aplikace - Corexxx . Přitom vše funguje v pohodě, jen prostě přibývají tyto cca 10MB soubory . Po týdnu je jich cca 100ks. Nesetkal se s tím někdo? Dělala to starší verze a po upgrade na novější ( s rychlým výběrem) problém přetrvává. Dělá to na 100% Opera, používám-li FF problém se nevyskytuje, ale to pomalé vykreslování... (Tualatin1.2 + 512MB)
já měl při přechodu jednoduchou volbu: líná Mozilla vs líný často padající IE5 vs rychlá a často padající Opera 5 (s taby a obnovením session, takže padání bylo téměř bez následků). od té doby jsem u ní přes všechny útrapy zůstal a po FF sáhnu jen když musím do banky.
ve FF mi chybí právě opak toho co vám ne - myší gesta a jiná práce s taby. kontrolu pravopisu a šifrování mailů nepoužívám, rss mi vyhovuje. prostě jiné nároky. mimochodem, ten mailový klient je opravdu hrozný
1. Co sa tyka tych zatvarani TABov a prechod na TAB na lavo, ci na pravo, tak je mozne na to pouzit klavesovu skratku, button, predefinovat spravanie kolecka, ci urobit gesto (pozor na ALFA verziu):
http://my.opera.com/Tamil/blog/close-current-tab-and-go-to-previous
2. Co sa tyka tej kontroly pravopisu, tak povazujem za najlepsiu volbu pouzit OSpell userJS:
http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=182282
Samozrejme, pri pisany do policka - textarea sa zide aj userJS, ktory po pade prehliadca uchova text:
http://files.myopera.com/zand/blog/textarea-backup-button.js
Alebo je celkom fajn skript na zmenu proporcii textarea:
http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=159469&t=1191255706&page=1#comment1873384
No a keby sa niekomu malilo, tak este je tu find&replace v textarea (CTRL+R):
http://files.myopera.com/AyushJ/scripts/Find-Replace_in_Textareas.js
Pekny den!
Pre ostatnych odporucam do Opery pridat sikovny userJS, ktory robi z neklikatelnych odkazov (tvar http://abc.cb) na stranke, odkazy klikatelne. Teda nemusite uz oznacovat odkaz a davat GO TO URL:
http://www.webkitchen.cz/lab/opera/anchorize.js
Co byste cekal, kdyz pouzivate alfa verzi? Ze to bude ultrasuperduper stabilni, doladene a 100% funkcni? Bud jste naivka nebo blbec...
(Ja tu alfa verzi mam taky, ale nic od toho necekam. Operu pouzivam od verze 4, Firefox jsem jednou zkusil a zustal jsem ve znamem prostredi, i kdyz ma taky par zajimavych vlastnosti)
Zoomování v opeře jako v jediném prohlížeči z těch, které jsem zkoušel(cca 5 alternativ v LIN i WIN) korektně vyzoomuje animované dešťové mapy na www.chmi.cz.
S www.mapy.cz problém nemám.
A když chci na stránku koukat jinak mohu použít mód bez rámců a taky alá textový prohlížeč. Díky Opeře šetřím zrak a nepotřebuji silnější brýle.
Co se týče záložek a fotogalerie, tak je to fakt, může to otravovat, ale ve všech ostatních situacích jsem rád, že mi Opera zavírá záložky v pořadí, v jakém jsem je otevřel...
(malý tip - stačí jenom rychle proklikat všechny ty fotky a pak už se po zavírání nebude vracet do galerie..sice práce navíc, ale když to jinak nejde..)
Problém na mapy.cz má jenom nová alfa verze a podobnou neplechu mi to dela napriklad i na abclinuxu.cz, to bych ale Opeře nevytýkal, protože alfa verze není zdaleka hotová a tak jsou ty vytýkané problémy se zobrazením trochu nespravedlivé...
E-mailový klient v Opeře je opravdu jenom jednoduchá "hračka", ale já jsem s ním spokojený, protože mi zase tak moc mailů nechodí a moc od toho nečekám...stejně tak RSS..já jsem hlavně rád, že mám všechno v jednom...
Jediná věc, která mi trochu vadí, je špatná podpora flashe...Adobe plugin pro Operu nedělá a tak se musí Opera přizpůsobit těm existujícím...což se zatím ještě stoprocentně nepodařilo...
Jinak ale na Operu nedám dopustit a FF jsem možná akorát někdy použil ve škole, doma jsem ho ani neinstaloval...když už třeba jednu dobu nefungovala Opera, vystačil jsem si s links2 -g :))
popravde jde opravdu o to ze pro uzivatele FF aktualne opera nic neprinasi
a pro uzivatele O nic neprinasi FF
prohlizece jsou vicemene ekvivalentni podle naroku uzivatele je mozne si pak vybrat ten ktery prijde vice user friendly
co se Webkitu tyka uvidime co bude eso v rukavu
no diskusi sem nečet celou, takže to možná po někom opakuji, ale říct nepřináší nic jiného je hloupé ;-)
Svižnost, svižnost, svižnost! Už jen tahle brutální vlastnost je pro mě rozhodující. Pač když se mi na 2ghz CPU s 512mb ram otvírá tab ve Fx 2 (slovy: dvě) sekundy při cca 15-25 ext. je ubohé. A to nepočítám, že sežere 100mb při tabech třech. :O
Opera = small(footprints)/fast = Simply the best Internet Experience :p ^^
btw v článku máte hrubku: 'Prostě mě osobně' !
Každopádně GL až vyjde nová verze fx a vy budete čekat na nějaké ext. až se developer vrátí z cesty kolem světa =D proto I♥Opera (AiO)
"Já mám ale paměti dost a nepociťuji ani s FF nějaké problémy."
Tak to jsi Petre stastny clovek. Ja mivam vzdycky desitky (prumerne 40-80) otevrenych tabu (jo, jsem bordelar a mam moc nacpanou RSS ctecku) a s Firefoxem to je hrozny. Po jeho zavreni se muze uvolnit treba cele giga RAMky, nic neobvykleho. Ted mam Safari a to se chova slusne, nastesti ...
operu pouzivam uz dlouho, jak na win, tak i na linuxu. je pravda ze opera 9.5 je tak trochu unstable, ale neni se co divit - je to alfa verze. ff mi pripada pomaly a takovy neohrabany (nevim, naposledy jsem zkousel to co bylo pred iceweasel), hrozne ja ale flash v opere, sice funguje ale vetsinou pada, co hodne vyuzivam tak je mouse gestures (otevreni noveho okna). nevim jestli je to i v ff, ale v opere kdyz se otevre novy tab, tak je kurzor na adrese, kde se rovnou muze psat adresa (nemusi se nikam klikat, nikam prepinat)
Tak to vypadá na konečně rozumnou diskuzi. Už dlouho jsem nečetl článek o prohlížeči, který by hned nerozpoutal flame...
Já už bych se od verze 9.5 nedokázal vrátit zpět ke stabilní verzi, jelikož vyhledávání v historii přímo v adresním řádku je geniální. Pro ty, kdo toto neznají, mrkněte na <a href="http://dokopce.net/cerny/images/historieOpera.gif" title="Vyhledávání v historii">tento</a> obrázek.
Mimochodem kdyby každý produkt Microsoftu byl tak stabilní jako Alfa verze Opery, svět by byl mnohem hezčí :-)
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 295×
Přečteno 89 772×
Přečteno 73 165×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×