Stiskněte tlačítko, kupte si knihu a čtěte. Tak nějak by mohl znít slogan slibně se rozvíjejícího trhu elektronických knih. K masivnímu rozvoji přispěla dostupnost relativně levných a zároveň kvalitních mobilních čtecích zařízení.
Celý komentář si můžete přečíst v dnešním vydání Hospodářských novin.
Vy mladý naivko, za digitální obsah je normální neplatit! V téhle zemi se pirátilo, pirátí a pirátit bude....a nikdo nás nikdy nezastaví, dokud bude stávající systém fungovat.
Než platit za zmrvený (DRM) a předražený (x parazitů mezi) obsah, to si raději stáhnu obsah odblokovaný, který přehraju skoro všude a po stažení se rozhodnu, jestli je obsah tak kvalitní, že pošlu malou almužničku autorovi.
Navíc stahování audiovizuálních děl je legální a je to tak správně.
Nechápu ty řeči o nemorálnosti takového počínání.
Mě přijde nemorální, když si koupím knihu za 400kč a zjistím, že stejné věci jsem se včera odpoledne naučil sám metodou pokus/omyl...to mi přijde nehorázné.
S pozdravem SAJBRHLAVA Metrix SuperStar9
Opravdu to vypada ze jsou :)) Ale dobre jim tak, casem na to mozna prijdou az povyhazej nazdarbuh nekolik milionu usd za ruzne DRM ochrany bez viditelneho uspechu.
Ale dokud nebude cena e-knih (pripadne i filmu a hudby) REÁLNÁ, tržní a konkurenceschopná, zadnou originalku si proste nekoupim.
Nejde o to ze bych na to nemel ale tohle teda rozhodne podporovat nebudu.
A krasne je to videt (jak zminuje pan Krcmar) na fenomenu levnych stankovych DVD. Lidi (vcetne duchodcu) to kupuji doslova jak vztekli :)) Sam nemam problem koupit filmu i nekolik najednou, kdyz je nahodou zahlednu pri kupovani cigaret v trafice (a kdyz je tam neco "pouzitelneho" samozrejme). Proste uz je to normalni cenove dostupne zbozi, ktere jde kupovat jak rohliky, coz se o DVD za sest stovek rict rozhodne neda.
P.S.: na zaklade vyzvy ktera byla tusim zde na nekterem blogu jsem zaslal vyzvu nasim europoslancum ohledne ACTA aby podporili iniciativu poslankyne Roithove. Odpovedi prisly tusim 4 a vsichni se vyjadrili ve smyslu ze se mnou plne souhlasi a ze vyzvu pí. Roithove podpori (respektive nepodpori ACTA).
Az sem byl prekvapen tou "uvedomelosti" nasich zastupcu. No vsak brzy uvidime ....
Jeste lepsi otazka: V pripade, ze pri koupi hudby akutecne neplatime za vlastnictvi nosice, nybrz pouze za pravo k individualnimu poslechu, proc neni zavedena sluzba, kdy prinesu starou opotrebenou desku a za nejaky manipulacni poplatek bych dostal novou? Nebo jeste lepe, proc misto ni nedostanu rovnou CD, kdyz mam zaplaceno pravo na poslech, ktere by nemelo byt vazano na nejakou konkretni technologii? A napada me jeste jedna otazka... Pokud vlastnim nejakou starou kazetu s mym oblibenym hudebnim albem, a vypalim si to same album na CD(samozrejme ne z te kazety ale z originalniho CD), byla porusena autorska prava, nebo ne?
[2] To: SAJBRHLAVA Metrix SuperStar9 napsal:
V téhle zemi se pirátilo, pirátí a pirátit bude....
Myslím, že IT není vyjímkou. Hle "české granáty" (zase z druhé strany):
http://ekonomika.idnes.cz/polovina-klenotniku-prodavala-misto-sperku-padelky-ukazal-test-pxg-/test.asp?c=A100226_1342514_test_vem
Me tiez napada par otazok. Pokial si stahujem hudbu pre osobne pouzitie (co je legalne), preco ma vsetci oznacuju za pirata? Nikam dalej ju nedistribujem a pocuvam ju len ja. Odmietam si kupit CD, lebo vacsinovy podiel by isiel vydavatelstvu ktore je za to piratenie zodpovedne svojimi nehoraznymi cenami.
Inym slovom, bezny clovek ktory vo mne vidi pirata, si kupi CD za 700,- a netrapi ho ze autor z toho dostane 50 - 100,- a zvysok ide vydavatelstvu.
Ja (pirat) radsej pojdem na koncert a viem, ze z mojich 700 korun dostane 500 autor a 200 organizator koncertu. Obe strany si to zasluzia. Kto je potom vacsi pirat? Ten co ma hudbu a plati tretej strane, alebo ten co ma hudbu a plati autorovi?
[11] Kopii pro vlastní potřebu si můžete udělat i bez originálu, tam je to jasné. Ta druhá část s technologií nosiče je zajímavější. Ono by to tak skutečně mělo fungovat. Dokonce by vám měl vydavatel vyměnit médium, které vám třeba rozkousal pes. Praxe je ale jiná. Připravujeme na to téma praktický matriál :-).
Pokud mě elektronická verze knihy bude stát tolik, kolik stojí papírová, proč bych si měl kupovat elektronickou? K papírové nepotřebuji čtečku, neobsahuje omezení, můžu jí číst, i když mi dojdou baterie.
Bylo by fajn, kdyby se autoři naštvali a svoje díla publikovali volně na wikibooks.
Je to tak.
Lidská chamtivost a její sestra hloupost jsou prostě nezničitelné. Stokrát si lidé natlučou nos, stokrát to mnoho jiných lidí odnese, a přece těmhle dvěma nerozlučným sestrám bude vždycky dopřáno sluchu a co hůř - vždycky se najdou lidé, kteří se budou řídit jejich zrádnými radami. Hloupě, chamtivě a bezohledně... A proč taky ne, že? Po mě potopa...
Mimochodem, tak mě napadá ještě i jiná věc. Už tu padlo (mnohokrát a nejen tady) jak autoři hudebních děl a spol naříkají, že díky pirátění přicházejí o zisky. Vždycky za to mohou piráti. Ale, že tím prvním hybatelem může být nenažranost vydavatelů, producentů, tzv. (a samozvaných) ochránců jejich práv a pod., kteří neúměrně zvedají cenu jejich děl, to už jaksi zmínit zapomínají.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 833×
Přečteno 89 918×
Přečteno 73 318×
Přečteno 58 204×
Přečteno 54 486×