Hlavní navigace

Petr Krčmář: blog nejen o Linuxu - Články označené nálepkou Linux

 • Jaké prohlížeče a systémy používají naši čtenáři

  Pořád se mě někdo ptá, jak to vypadá s podíly jednotlivých prohlížečů a systémů u čtenářů Roota. Rozhodl jsem se tedy prozkoumat aktuální čísla. Dnes jsem psal zprávičku o tom, že Podnikatel.cz začal v listopadu vyzývat uživatele MSIE 6 k přechodu na jiný prohlížeč. Z ní vyplývá, že čtenáři Měšce a Lupy používají přibližně v 11 % MSIE 6. Upozorňuji, že se převážně nejedná o IT odborníky, ale lidi zajímající se o finance a podnikání.
  10. 10. 2011 11:35 (aktualizováno)
 • Gtk-WARNING **: cannot open display

  Určitě už jste se setkali s takto nepříjemnou a odmítavou hláškou. Jak problém pořešit aneb návod typu snadno, rychle a bez stresu. (A hlavně pro mě, kdybych to někdy potřeboval a zapomněl.) Možná se vám už stalo, že jste se přihlásili na vzdálenou mašinu, na které běžel X server, ale nedokázali jste na ní vzdáleně spustit nějaký GUI nástroj. Vždycky vás aplikace vyhodila s tím, že se nemůže připojit k X serveru. Hláška vypadá asi tak…
  10. 1. 2010 12:39 (aktualizováno)
 • Pro koho bude Chrome OS?

  Chrome OS od Google je venku, už se objevují první obrazy a začíná se vylepšovat a vymýšlet. Pro koho ale takový operační systém vlastně bude? Budou uživatelé něco takového chtít? Koncepce operačního systému Chrome OS od Google je určitě hodně nová a neotřelá. Pro některé uživatele by mohla být přínosem naprostá bezúdržbovost (jako u DVD přehrávače), absence virů, rychlost startu a podobně. Nevýhody jsou samozřejmě také jasné – video na tom prostě nesestříháte.
  23. 11. 2009 14:38 (aktualizováno)
 • Jak stáhnout a vyzkoušet Chrome OS

  Právě jsem si stáhl, jednoduše spustil a vyzkoušel operační systém Chrome OS od Google. Chcete ho zkusit i vy? Poradím vám, jak na to. Před pár dny uvolnil Google svůj očekávaný operační systém Chrome OS. Tedy… uvolnil jen zdrojové kódy pro vývojáře. Předpokládá se totiž, že vývoj bude ještě trvat další rok a vychytají se chyby, vymyslí se spousta zlepšováků a pak teprve se výsledek objeví v nových počítačích.
  22. 11. 2009 22:49 (aktualizováno)
 • Právě jsem se vrátil... z Brna z LinuxAltu

  Právě pro mě skončily čtyři dny cestování, poslouchání, mluvení, davů, příjemných lidí a hezkých slečen. Skončil LinuxAlt. Ačkoliv byl brněnský LinuxAlt jako obvykle dvoudenní akce, já jsem na něm strávil vlastně čtyři dny. Nebo spíš ne přímo na něm, ale na cestách kolem něj. Vyjel jsem už v pátek v 7:30 z domu a před chvílí jsem se vrátil do Prahy. Oficiální dění jsem shrnul ve dvou článcích (první článek a druhý článek), ale rád bych přidal nějaké osobní postřehy…
  11. 11. 2009 0:26 (aktualizováno)
 • Debian a jeho pravidelný dvouletý cyklus

  Vývojáři Debianu se rozhodli učinit rázný krok a vnést trochu pořádku do vydávání nových verzí. Debian tak bude mražen v pravidelných cyklech. Od vývojářů Debianu přišla zajímavá novinka: Debian přechází na pravidelný dvouletý cyklus, což znamená, že testing bude mražen vždy v prosinci lichého roku. Debian Squeeze se tedy začne stabilizovat už na konci letošního roku.
  10. 10. 2011 11:27 (aktualizováno)
 • Dva měsíce bez restartu

  Už jsou to dva měsíce, co jsem naposledy restartoval svůj počítač. Musel jsem tehdy vyměnit jádro. Od té doby se snažím dostat rekord co nejdál. Dneska jsem udělal dva měsíce. Že Linux umí být naživu velmi dlouho, je věc známá. Já jsem si zvykl na hibernaci notebooku natolik, že jsem zjistil, že ho vůbec nerestartuji. Naposledy jsem restartoval na konci března, kdy jsem si v Debianu povýšil jádro. Pak jsem se rozhodl, že zkusím, jak dlouho to bez restartu půjde.
  10. 10. 2011 11:27 (aktualizováno)
 • Vyzkoušejte Google Chrome (Chromium) pro Linux

  Právě jsem si nainstaloval nejnovější build prohlížeče Chromium (Google Chrome) pro Linux. Výsledek mě velmi mile překvapil. Chcete ho taky? Kdo nevěří, ať tam běží! Už dlouho čekáme na vydání prohlížeče Google Chrome pro Linux. Rozhodl jsem se po čase zkontrolovat stav celého projektu Chromium, který jej vyvíjí a byl jsem velmi mile překvapen. Pokud máte zájem získat aktuální verzi, můžete si ji stáhnout z repositáře projektu Chromium. Úplně dole je nejnovější build.
  10. 10. 2011 11:36 (aktualizováno)
 • Jak opravit či aktualizovat ISO obraz Ubuntu?

  Nedávno jsem potřeboval aktualizovat ISO obraz RC verze Ubuntu a nechtělo se mi jej stahovat celý znovu. Hledal jsem proto postup, který by mi umožnil aktualizaci. Použil jsem rsync. Když jsem nedávno připravoval článek o novém Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope, stáhl jsem si nejnovější vývojářskou verzi, kterou jsem pak testoval…
  10. 10. 2011 11:32 (aktualizováno)
 • iVysilání archiv ČT a Ubuntu

  Nedávno jsem tady na Rootu vydal článek o přehrávání archivu České televize v Linuxu. Dnes jsem narazil na další zajímavý postup, který jsem právě vyzkoušel na dvou počítačích s Ubuntu. Můj původní článek se jmenuje Archiv pořadů ČT a Linux a k rozchození archivu jsem využil rozšíření MediaPlayerConnectivity. Postup je samozřejmě funkční a používám jej.
  10. 10. 2011 11:43 (aktualizováno)