Hlavní navigace

Jak (ne)funguje naše aura

23. 3. 2009 14:21 (aktualizováno) Petr Krčmář

Už delší dobu se na nás naši čtenáři obracejí s tím, že se jim chová divně počítadlo aury. Čísla se mění příliš prudce a velmi často padá ukazatel během jediného dne na nulu. Proč?

Bohužel to je problém, se kterým se setkáváme už delší dobu a nějakou dobu také trvala jeho identifikace. Potíž je to ovšem nepříjemná a hlavní zádrhel je v tom, že některým čtenářům padla aura zničeho nic na nulu a už se nechce zvednout. Abyste mohli být v obraze, rozhodl jsem se celý problém podrobně rozebrat a vyložit vám jej.

Už jsme přišli na to, v čem je problém a máme i návrh řešení. To by se mělo snad podařit aplikovat v dohledné době a poté by snad už zase vše mělo fungovat dle očekávání. Potíž celé aury je už v jejím původním návrhu. Bohužel jej navrhovali chytří (bez ironie) analytici, kterým ale chybí náhled do praxe.

Měli jste problémy s aurou?

Aura funguje tak, že se uživateli spočítá kvalita jeho názorů (hodnocení palci nahoru a dolů) a podle něj se složitým algoritmem vypočte výsledná aura. Chyba je ovšem v tom, že se zohledňuje jen posledních 100 článků a 100 aktualit. To kvůli omezení zátěže databáze.

Když však někdo déle nepřispívá, nejstarší data vypadnou z časového limitu a
dopadne to tak, že člověk má podle algoritmu méně než tři potřebná hodnocení. Tehdy sepne ochranná podmínka, že uživatel nemá dostatek hodnocení a proto dostane auru nula. Pokud tedy nepřispíváte dostatečně často, aura vám prostě vyprchá.

Společně s vývojáři jsme vymysleli nové technické řešení, které bude počítat auru každému uživateli průběžně a nebude to tedy hromadně počítaná hodnota, ale bude uložená v profilu každého uživatele a bude se pomalu sunout nahoru nebo dolů podle počtu palců, které příspěvky uživatele dostanou. Výrazně se tak ušetří výkon serveru, který nebude muset v noci projíždět velké množství názorů a počítat z nich auru znovu.

Navíc tím dosáhneme kýženého a spravedlivého výsledku, kdy se nebudou diskriminovat kvalitní přispěvatelé, kteří se ozvou jednou za čas. I ti tak budou moci nasbírat hodně „palců“ a získat tak vysoké hodnocení aury. A to je přesně to, co by měla aura umět.

Teď už to „jen“ naprogramovat a naimplementovat…

Sdílet