Nedávno, konkrétne asi 2 minúty dozadu, som si prečítal tu na Roote článok, v ktorom bol Linux (alebo skôr Open Source) prirovnávané k náboženstvu. Zaujímavé úvahy. Keďže nemám vo veciach viery prehľad, nebudem to moc rozoberať.
Zároveň som si však aj prečítal tie čísla o prechádzaní na Linux. Niekde sa prechádza na Linux pomaly, sem tam jeden PC, inde sú to tisícky počítačov a stará sa o to hromada ľudí. Ako je to ale u nás?
Čoraz viac sa stretávam s ľuďmi, ktorí z viacerých dôvodov majú viac informácií o Linuxe ako v minulosti. Tie dôvody sú jasné – viac informácií na internete, viac ľudí, technicky vyššia kvalita… spôsobuje to taký veľmi zaujímavý efekt, a konkrétne…
Zvyšuje sa počet používateľov Linuxu (nič nové a nič nečakané), no zároveň sa zvyšuje povedomie nelinuxákov o Linuxe.
To znamená nasledovné veci:
1) Čoraz viac ľudí vie, čo je to LiveCD, a tiež to, že sa dá na niečo použiť (záloha, rozdelovanie diskov). A to aj u ľudí, ktorý Linux na svoj PC rozhodne nechcú.
2) Menia sa otázky. Čoraz menej počujem otázku „čo je to Linux“ a čoraz viac počujem otázky typického začiatočníka, teda akú distribúciu si vybrať, či pôjde ten a ten program z Windows, alebo čo použiť na takú a takú činnosť.
3) Čoraz viac ľudí má svoje oprávnené argumenty, napríklad „potrebujem používať ten a ten program“. Cítim z toho určitú skúsenosť, že aha, Linux je niečo iné, toto tam nepôjde.
4) Zvyšuje sa tiež určitá predstava o vlastnostiach Linuxu. Už to nie je len „také dosové čo je pre geekov na server“. Čoraz viac ľudí totiž má nejakého známeho, ktorý má na svojom počítači user friendly distribúciu, ako Mandriva či Ubuntu, a bez problémov tam pozerá filmy, surfuje po internete (napríklad pozerá Komix na Root.cz :P)… čo je dosť protiklad, oproti tým bežným predstavám.
5) Aj keď si to nie každý všimne, veľmi momentálne Linuxu pomáha škola. Učitelia výpočtovej techniky, hlavne tí mladší, majú svoje skúsenosti, ktoré sú pre študentov zaujímavé, a to hlavne, ak ich vie dobre podať. Nie každý učiteľ je síce taký sympaťák a inteligent ako Roy z IT Crowd, no nájdu sa taký :)
Takže asi toľko moje zistenia. Na záver jedna dobrá rada. Ak nechcete, aby boli pri vašom počínaní stále chyby medzi klávesnicou a stoličkou, urobte rázne opatrenie – zaobstarajte si fitloptu :)
Mě začalo štvát, že mi na mým notebooku jely xpčka docela špatně, pořád se sekaly atd...
Tak jsem si řekl, že zkusím Linux. Zkusil jsem a zjistil jsem, že se v tom ztrácím. Nefungovalo všechno tak jak mělo, nevěděl jsem, jak se instalují programy a celkově jsem byl celkem zmatenej. Pak jsem zjistil, že existuje něco jako wubi. Tak jsem nainstaloval Kubuntu z windows a začal pročítat diskuze, wikipedii a jiné. Asi před půl rokem letěli Widle z disku pryč a stal jsem se spokojeným uživatelem Linuxu. Teď momentálně 9.04 JJ
Jednou se zjevil jisty velky saman Brandejs a zacal do nas tlacit nejake veci kolem grepu atd. za vydatne podbory jisteho Kasprzaka a vzhledem k tomu, ze nas to docela zajimalo a ze sme dosli k zaveru ze se to nejelepe naucim tak, ze se v tom povrtame, tak sme se jali instalovati RedHat.
btw sem byl nahodou ted v tydnu na fakulte a smutne sem se dival na mista, kde kdysi byvaly stroje SGI a Sun :-(
Ani nevím, jak je to dlouho, rok a půl až dva roky... Tak nějak jsem čím dál častěji četl na různých webech o linuxu, zvědavost mi nedala a napadlo mě, že bych to mohl vyzkoušet. Pak to zkusil kamarád a já jsem do toho teda šel taky. Zkusil jsem klasicky Ubuntu, který bylo doporučovaný pro začátečníky. Nějak se mi to zalíbilo - teď jedu na Archu a přestože mám dual boot, do Windows téměř nebootuji (jen když si chci sem tam zahrát nějakou hru :-) - aneb s Wine si nějak moc nerozumím).
Já sem se k dostal k RedHatu 6.2 kvůli jednomu software z University of Berkley, který vyžadoval unixový systém. Tento soft sem si koupil za 90Kč s novým PC (předinstalovaný). Byl to PC ze Celeronem a tehdy naprosto závratnými 512 MB RAM a GeForce 2 grafikou za 45000 Kč. Nedodali mě ani CD-ROM a systém vytuhnul, kdykoliv člověk připojil jakékoliv USB zařízení (včetně tiskárny). 3D akcelerace ani zvuk ani internet (winmodem) nic nešlo.
A od té doby mám Windows.
Po letech se koukal na GNU/Linux, že se o hodně zlepšil. Pravda zase je, že to dřív byl našlapaný vědecký systém s pěkným GUI a ne dnešní OpenOfficioidní divnost. Ale některé aplikace pořád schází.
No je fakt, že okolí 1% market share se mi zdá na jeho schopnosti málo. Tady je velká (finanční :-)) rezerva.
[8]: najprv jemne pokusy s knoppixom a suse, potom o rok dualboot s opensuse, ale skor len ako hracka a potom kvoli bugu XP, alebo ovladacov, kedy mi v kratkych nepravidelnych intervaloch vypadavalo spojenie s wifi routrom, co bolo maximalne annoying, pretoze vdaka divnej politike ICQ som v 7 pripadoch z 10 vzdy dostal ban asi na 12 minut, lebo Trillian mal problemy sa pripojit na prvy pokus, som presiel na Kubuntu 7.10 a neskor po fatalne neuspesnom pokuse s KDE 4.0 som skoncil pri Ubuntu 7.10, neskor 8.04 a teraz som na 8.10 a cakam kedy mi shipit doruci 9.04...
[12] - môj prvý Linux bol Red Hat 8. Nalákať som sa nechal recenziami v CHIPe, tie, ktoré ma presvedčili, boli na RH 7.2. Čakal som, súc ovplyvnený linuxovou hype, niečo úžasné, rýchle a stabilné. Toľko reštartov počítača, ako som zažil vtedy za pár dní, som na Windows nezažil za celé roky. Bol som skrátka obeťou nečestnej reklamy na Linux v počítačových časopisoch. Napriek tomu som skúšal ďalej, o necelý rok sa mi podarilo relatívne bezproblémovo dostať na ten istý počítač Mandrake (tuším 8?), ten si s hardvérom vcelku poradil, rozchodiť sieť už pravda bolo ťažšie, hot plug fungoval len chvíľu po inštalácii, stačilo raz zabudnúť primountovaný USB kľúč pri vypnutí, a už sa muselo ručne kúzliť v konfigurákoch, pričom príkazový riadok a GUI sa navzájom trochu bili... Ale Mandrake mi umožnil dostať sa až tak ďaleko, že som zistil, že systém OK, ale aplikácie nič moc. Potom prišla zmena xfree na xorg následné zoškaredenie fontov a radostné kompilovanie freetype, potom jadro 2.6, v ktorom prechodne zas niektoré veci nefungovali (napr. USB myš), potom som si nejakou Mandrivou zlikvidoval Windows (neurobil som žiadnu chybu, pretriasalo sa to aj ako bug, ale Mandriva to nikdy nepriznala), potom som sa dozvedel o Ubuntu, to bolo celkom fajn (až na aplikácie), ale v novej práci som dostal počítač s grafickou kartou Matrox, ktorá sa z Ubuntu (z Linuxom celkovo) znášala dosť zle. A nakoniec ma to prestalo baviť. Dnes síce sledujem, že v kadečom už ten Linux pokročil, ale skrátka, predčasné vychvaľovanie (už v tom roku 2002 sa písalo, že Linux rulezz) u mňa zapôsobilo kontraproduktívne.
Pocuj Stano, tieto tvoje pokecy a la 'Zivot, Vesmir a vobec' idu ludom dost na nervy. V blogy _na_roote_ su pre odborne publikum - tu ludi zaujima (aj) technicka stranka riesenia. (Ja osobne by som privital nieco na styl Kernel news)
Okrem toho, mrkol som sa na www.greenie.sk a nejasiel som tam ziaden link do repository, kde by clovek videl co si vlastne vo verzii X oproti verzii Y zmenil.
[14] Víš, tak už to chodí, někdo má prostě smůlu a má hardware, které si s nějakou distribucí prostě neporozumí. Měl jsi zkusit nějakou jinou, o tom to celé je, víme?
Vzhledem k faktu, že děsivých příběhů o tom, jak se 'lehce a bez problémů' instalují widle na některé počítače (nejen!) tady najdeš víc než dost, ta Tvoje story neznamená vůbec nic...
18: > momentalne pracujem na metabalikoch, nie na webe.
To s webom nema vela spolocne. Co mam na mysli je verejny (readonly :) pristup do tvojho Content Management Systemu. Co vlastne pouzivas? bazaar ako Ubuntu, al. git ako fedora (http://git.fedoraproject.org/git/), al. nieco ine?
21: pouzivam leafpad a wikipediu... :)
momentalne to u mna vyzera tak, ze mam v svojom home rozbalene iso a tam robim upravy. taktiez kazdu upravu okamzite kopirujem a ukladam, cize mam tam subory z /etc a /usr. nasledne z nich robim balicek.
teraz prave som zmazal upravovane iso, nakopiroval originalne a doinstaloval vsetko z metabaliku, a napravujem rozne chyby a "nezrovnalosti"
Hmmm... Popravdě? No přišel ke mě sám Velký Tux... :-D
No v podstatě čistě náhodou. O tom, že existuje nějaký Linux (Unix, Mac OS atpd...) jsem nic v té době nevěděl. Měl jsem DOS a v něm jako grafickou nádstavbu (dnes už legendární) Cibex shell. Jednou jsem si postěžoval kamošovy, že bych chtěl něco lepšího než Dos, třeba Win95, ale nevěřil jsem, že tam nějak dobře pojedou (natož nějaká vyšší verze). Poradil mi Linux. Ten se prý chytne snad všude, a dá se prý dobře zoptimalizovat pro starší stroje. No a za pár dní jsem měl vypůjčenou CD-ROMku a už jsem tam ládoval Red Hat 7.
Sice jsem si časem pořídil lepší stroje a koupil jsem si ty Widle, ale Linux mě už navždy zůstal jako hlavní systém (a poslední roky vlastně jediný).
Mno, já se o Linuxu dozvídal postupně lehkými zmínkami v okolí, párkrát jsem myslím něco četl v PC Wordu (tenkrát to byl super časopis, pak úroveň klesala a já ho přestal kupovat). Poté jsem tedy vyzkoušel myslím nějaký ten Knoppix a Dannix (snad to píši správně) na LiveCD, ne, to ještě nebylo pro mě, i když jsem v tom viděl potenciál. Po nějaké době jsem vyzkoušel Mandrake a později Mandrivu z LinuxExpressu, LE byl časopis, který mi dokázal, že linux bude zřejmě to, co hledám, ten slavný evergreen (škoda škoda, že jeho papírová verze skončila, rodiče si o něm četli, když jsem to položil na stůl a dnes díky tomu Linux používají též). Mandrake jsem si už nainstaloval, pár dní jsem na něm nadšeně pracoval, ale pak mě to nějak omrzelo a vracel jsem se s nechutí (že se vracím) na Windows a zas řešil ty BSODky, co u mě byly na denním pořádku. Bylo jich čím dál více (velmi rád jsem se vrtal v systému a přepisoval registry atd. - např. už na Win3.11 jsem měl lištu alá Win95 a na WinME jsem měl rozhraní alá WinXP :-D atd.) až jednou jsem se hooodně *CENZUROVÁNO autorem :-D* a říkal si, jak bych chtěl mít WinXP - v té době jsem měl WinME, které bych ale měl rád, kdyby věčně nepadaly. Na nový OS jsem přirozeně jako studentík neměl. V té době už se měnil Mandrake na Mandrivu a já byl celý natěšený na nový OS. Ale zklamal mě, měl málo možností, ač některé věci tam byly fajn. Nu což, o Linuxu jsem něco málo už věděl a tak jsem si řekl, že zkusím jinou distribuci, která by neměla problémy s repozitáři jako Mandriva (fakt děs s těmi balíky). Už nevím jak, ale při hledání srozumitelné a hezké prezentace pro začátečníky na webu jsem narazil na Ubuntu.cz a dílo bylo dokonáno. Tamní lidé na fóru mi vše bez problémů vysvětlili (ne jako na jiných fórech, kde vám dost vynadali, že si máte přečíst manuál a jiné hov...iny) a nainstaloval jsem si tedy tehdejší beta verzi Ubuntu (snad 6.04?). Tento OS mě naprosto uchvátil, bylo tam vše, co jsem potřeboval a defakto u něj zůstávám dodnes, i když občas laškuju s jinými OS, např. se Slitazem, který jsem dal mámě na 10 let starý notebok a ten počítač je zas použitelný jako kdysi a to i s Firefoxem. Jistě, je to minimalistická distribuce, ale na net perfektní a češtinu jsem si tam dokopal ručně. Za ten efekt to stálo. Windows XP jsem pak dostal od školy, ale nevím jestli to bylo tou anglickou verzí, ale prostě mi tam chyběly věci z linuxu a tak jsem zůstal u svého Ubuntu. Prostě vždy se k této distribuci vrátím, je tam skoro vše, co potřebuji a jsem spokojen (až na blbou podporu 3D, ale to se dá přežít). Na linuxu spravuji i všechny své projekty a mám tam i účetnictví, prostě Ubuntu dost pokročilo a dost mě štve číst tu v příspěvcích, hlavně od LO a jemu podobných, jak je Linux neprofesionální, že tamto či ono. No, říkal jsem si, asi je na tom něco pravdy, tak jsem zas pustil Windows, ale ne, už se tam nedokážu vrátit, tolik věcí mi tam chybí, programy nic moc, prostě Win ztratily dech a ani Win7 mě zatím nepřesvědčily. Ne, Linux fakt nemám rád tak jako někteří uctívají náboženství, ale protože je pro mě ta nejlepší volba, která funguje (HW pečlivě vybírám, poslední chybu jsem udělal v grafice ve svém NTB, ale to se již nebude opakovat...). Zrovna nedávno jsem byl na přednášce na LinuxExpu o tom, jak se dá provozovat PHP na IIS serveru (omluvte případné překlepy), ale přednášející nám o PHP spíš "pomlčel" a jen ukazoval práci s podivnými moduly, jak se dá zrychlit cesta požadavku atd., spíš to byla PR akce a z původního textu nic nezbylo. Ale jak tam měl to rozhraní, něco tak šíleně nepřehledného a graficky velmi nepovedéno jsem už dlouho neviděl. MS upadá, dřív jsem měl MS a Win rád, ale těžce mě zklamali. Přehlednost jde do háje a nevěřím, že to Win7 spraví. Zlaté Gnome a Ubuntu (ano, KDE opravdu nemusím).
Linux jsem zkoušel od Red Hat 5 (tuším 5.2). Že bych byl spokojen se říct nedá. V zaměstnání jsem dotlačil kamaráda počítačáře k instalaci nějaké šestkové verze RH místo win 3.11 do učebny, kde studenti neustále lezli do systémových souborů stahovali viry (antivir sem antivir tam) atd. V podstatě se tam musela nejméně jednou týdne dělat dost rozsáhlá údržba. Měli tam pod RH Gnome + Netscape na přístup do informačního systému, e-mailového klienta apod. (Onehdy jsem ho z nostalgie spustil, zatím jsem neměl srdce ho fyzicky vyhodit, byť je odepsaný, a pořád jede.) Sám jsem si nainstaloval dual boot, přičemž na web jsem chodil v linuxu, zatímco většinu ostatní práce jsem dělal ve win (respektive s nimi odstřelenými Klasikem v pseudo - DOSu). Mezi tím jsem objevil, bohužel dnes již mrtvou distribuci Monkey - Linux, která se spouštěla přímo z DOSové FAT. Naučil jsem se na ní základy perlu, měl jsem ji i na pracovním notebooku s DOSem. Ukončení tohoto distra jsem docela ofňukal, protože bylo geniální (nicméně - "ještě ho mám schovanej"). Asi se na mě "podepsala" tím, že překlenula období mezi DOSovskými komandery a mým přechodem na převahu práce v linuxu, takže v současnosti mám na KDE spuštěný vždy emulátor terminálu s MC. Přispělo k tomu i to, že na RH po Mandrivu 8 včetně docházelo - nepravidelně - k zatuhnutí systému (tehdy jsem to neuměl řešit jinak než resetem), pokud se kopírovaly soubory na disketu v grafickém prostředí, zatímco identická činnost pod MC tento efekt neměla. "Pravý" terminál nepoužívám, protože má některé nepísmenné znaky (potřebné pro LaTeX, perl apod.) na jiných klávesách a jsem líný se učit dvoje rozložení klávesnice a přecházet mezi nimi.
S linuxem jsem pokračoval, paralelně doma i v práci z RH na Mandrake 8, 9, Mandrivu. A postupně jsem zvyšoval podíl práce na linuxu - objevil LaTeX - rozloučil se s "opicemi", převedl na linux e-mail atd. Za Mandrivy 2005 jsem se rozloučil s Win (98) na služebním počítači; zjistil jsem, že jsem do win bootoval naposled před půl rokem, a to více-méně zbytečně. V současné době mi dosluhuje v dual bootu na domácím počítači a při reinstalaci plánuji odstřelit druhý systém - win XP (v podstatě je potřebuji jen na obsluhu lin nepodporovaného dosluhujícího scaneru). Jsou krabicové, děti mají OEM verzi, a tak nebudou mít problémy, až jim scípne součástka, na kterou jsou vázané.
Potřeboval jsem doma rozjet server na poměrně starém železe, které zvládalo tak Win98 - tak jsem se zároveň dostal i k archlinuxu. Nedávno jsem ten prastarý NB (myslím že první varianta Lifebook S - 400MHz pentium III, grafický čip Trident) začal používat jako netbook. Je malý, lehký a baterka (repasovaná) taky něco vydrží. Těch 400MHz je sice občas dost poznat, ale na základní práci to bohatě stačí... Uvažuji, že místo Xfce bych zkusil používat něco ještě lehčího, ale jaksi mě ty minimalistická prostředí nezaujala a rozdíl ve výkonu není tak velký.
u mna to zacalo tym, ze na mojom kompe (386 DX40) sa striedalo mnoho spoluziakov a chcel som, aby mali pekne oddeleny pristup do adresarov. vtedy som este fical na win95/dos, tam na to existovali akesi utilitky, ale cele to bolo dost krehke (rozumej nestabilne). tak mi niekto na irc alebo vo fore poradil, ze mam skusit linux. tak som velmi zlahka skusil najprv zinstalovat debian -- nevyslo, bo bolo malo miesta na disku a mne sa nad tym nechcelo badat. nakoniec bol mojim prvym uspesne nainstalovanym linuxovym systemom mandrake, myslim nejaka 8kova verzia. o par hodin som si ho vsak zmrvil, bo som bezne pracovat pod rootom v X (KDE). tak to ma prinutilo trosku mrknut do manualov. neskor som zinstaloval mandrake 9, potom som presiel na slacka, vyskusal som i gentoo, no a momentalne ficim 7 rokom na archu.
Tak ja som zacal so Slackware pocas studia na MatFyze. A to bolo asi este v roku 1993. Prevadzkoval som dlho dualboot - lepsie povedane 3-boot (cez lilo) Linux/DOS/Windows. Vsetky balicky boli iba v tar.gz, takze ziadny spolahlivy package management. Pamatam sa ze kvoli ovladacom bolo treba kompilovat jadro a ze X-Windows bolo vtedy dost narocne na pamat(mal som iba 486/DX2/66 a asi 8MB RAM :-). Neskor som presiel na RedHat- s tym sa pracovalo lepsie ako so Slackware, lebo to prinieslo instalaciu balickov cez RPM. Zial nikde, kde som pracoval Linux nepouzivali, tak som ho postupne prestal uplne pouzivat.
Napriek tomu Linuxu fandim - ziskal som s nim vseobecnu unixovu gramotnost, co sa mi vyplatilo pri praci s inymi unixami. Dnesne distribucie su oproti vtedajsim uz super, a chystam sa uz dlhsiu dobu, ze zacnem aspon doma nejaku pouzivat, ale brani mi v tom manzelka - vyzaduje, ze musi mat IE/Outlook/Word/Excel
:-)
[40]
Ale bacha, verze manželka 2.0 je nekompatibilní instalacemi programu "Milenka" a dochází ke kolapsu systému. Nehledě na to, že ke správné funkci je potřeba doinstalovat i server tchýně, který funguje poměrně nekontrolovatelně a rezidentně na pozdí. Není to moc dobře vychytaný. :-)
Inspirace s něčím, někde není vůbec náhodná. jen už nevím čím a kde :-D
elven, ty si grafoman, keby si na repository robil tolko co vypisujes clanky o nicom, tak je to uz davno hotove...
a este nieco ku celkovej stylistike... ak si polozis otazku "Ako je to ale u nás?", tak logicky by si mal na nu odpovedat
tento literarny vyplod sa mi zda zbytocny
Já se dostal k Linuxu tak, že jsem se rozhodl legalizovat veškerý software na počítači. První přišla řada na operační systém. Stál jsem před rozhodnutím, zda dát za OEM verzi Windows XP něco mezi 3 a 4 tisíci, nebo zkusit jít do Linuxu. Předtím jsem s ním už experimentoval na druhém disku, ale to už bylo delší dobu a jen trochu. Vyhodit úplně Windows a zkusit Linux jako jediný systém doma na počítači mě trochu děsilo, ale nakonec jsem si řekl, že to zkusím a když tak ty Windows prostě koupím a dám je tam. Zkusil jsem Kubuntu 7.04, teď mám doma Ubuntu 8.10 a jsem naprosto spokojený a nehodlám se už vracet k Windows. Naprosto si bez nich vystačím. Ségra si chce teď koupit svůj první počítač, vůbec s ním neumí, tak tam půjde Linux. Stáhl jsem už Ubuntu 9.04.
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 97 634×
Přečteno 35 670×
Přečteno 28 855×
Přečteno 25 374×
Přečteno 24 958×