Zase se nám to překulilo a lidi mají každoroční problémy. Nestíhají nebo se nemůžou dospat. Co s tím? Není na čase to zrušit?
Letní čas je zvláštní úprava hodin, která obvykle posune ručičku na určité období (duben až říjen) o hodinu vpřed. Poprvé byl v Česku (tehdy ještě Rakousko-Uhersko) zaveden v roce 1916. Pokud jste si mysleli, že je to starší záležitost, asi jsem vás překvapil. Je to pořád ještě „novinka“, které není ani sto let.
Lidé se často ptají, proč vlastně taková věc existuje. Odpověď je snadná: aby byla lépe využita světlá část dne. Vychází se z úvahy, že lidé více pracují večer než ráno a je proto logičtější využít večerní přírodní světlo, pracovat déle a šetřit tak energii. To možná platilo v osmnáctém století, kdy se o zavedení začalo poprvé mluvit, ale dnes energetici přiznávají, že pokud je rozdíl měřitelný, je v řádech několika procent. Prostě spotřebováváme energii na jiné věci než na světlo.
Naopak problémy vyplývající ze změny jsou jasné: lidé mají problémy se vstáváním, nastávají zmatky kvůli nepřeřízeným hodinkám, vlaky musejí řešit chybějící nebo přebývající hodinu a podobně. Známe to všichni a je to otrava.
Není tedy na čase po (skoro) sto letech celý koncept letního času přehodnotit a zrušit ho? Proč to nemá některá politická strana ve svém programu? :-)
Mně letní čas nevadí. Naopak to považuju jako předěl mezi zimou a létem. Například po změně času většinou měním pneumatiky na autě. Začínám plánovat výlety, chodíme víc ven. Dokud jsem zimní čas, většinou trávím "dlouhé zimní večery" doma. Fakt je mi to jedno, ale přechod na letní čas byl pro mě osvěžující změnou. U přechodu na zimní čas mi delší noc mezi sobotou a nedělí připomíná, že je na čase se připravit na zimní spánek :-)
Mi dela problemy spise prechod z letniho na zimni, kdy uz vstavam o 1 hodinu drive a prevaluji se v posteli. Na zmenu ze Z/L to vstavat musim. Jinak bych tu zmenu L/Z zrusil.
Jelikoz vstavam jiz 40 let v 5 hodin rano a na 1 smenu, tak jsem relativne v pohode, ale u pracovniku na 3 nebo 4 smenny provoz je to zahul.
Zajimave, ze nikdo nezminil obsahle problemy, ktere nastavaji pri komunikaci s temi, kterym se cas meni v jiny datum... Konkretne diky rozdilum v datumu, kdy se meni cas v USA a Evrope, clovek musi byt na zmenu casu pripraven 4x za rok.
Osobne mi letni cas vyhovuje velice - diky delsim letnim vecerum, ale pokud by se zrusil celosvetove, byl bych radeji.
Dovedete si predstavit tu celosvetovou konferenci, kdy se na tom dohromady treba za prispeni OSN vsichni dohodnou? Ja ne.
Jako člověku mi přechod mezi letním a zimním časem nijak nevadí. Letní čas mám rád, je déle vidět, ale…
Nelíbí se mi to šíbování času kvůli počítačům. Jasně že máme unixtime, ale co když chci nějakou akci provádět ráno třeba ve 2 hodiny? Jednou se neprovede vůbec, jednou se provede dvakrát. A jak určím čas „zítra touhle dobou“? To nemůže být now()+24*60*60, protože někdy má den 23 hodin a někdy 25 hodin. To nemluvím třeba o časech jízdních řádů, které se řídí tím „lidským“ časem apod. Je to akorát spousta otravných výjimek a potenciálních chyb, které nastanou dvakrát za rok. A vlastně úplně k ničemu. Proto bych byl pro zrušení letního času.
Mimochodem, jak se všem líbí letní, ale ne zimní čas… Co kdyby prostě „žili“ o hodinu dřív? Pokud můžete, choďte do práce a z práce o hodinu a dřív. Jasně, třeba dívat se na zprávy o hodinu dříve moc nejde, ale alespoň v některých věcech lze mít letní čas i v zimě ;-)
Zimni cas se u nas nepouziva
http://uzitecne.mpelikan.com/zmena-letniho-a-zimniho-casu.html
Předminulý týden jsem začal jezdit na kole do práce, takže vím jak to vypadá v mojí oblíbenou ranní jízdní hodinu na pražských silnicích. A tento týden od pondělí zacpáno. Ta změna je skoková. Část řidičů oprášila auto po zimě, ale hlavní důvod pro to má, podle mě, změna času. Totiž, někteří řidiči jezdí podle hodin a jini podle svých biologických hodin a tyhle dvě skupiny se nyní sešly na silnici :)
Jak napsal [15], kdo chce letní čas trvale, ať si vstává o hodinu dřív celý rok. Já se řídím místně platným časem, tzn. středoevropským. Počítač, mobil, foťák, ... nic z toho nemá problém, protože čas neměním. Akorát holt zprávy v TV dávají už v 7 a některé vlaky taky jezdí o hodinu dřív. To je teda bordel, píšou v 8 a vysílají už v 7. No jo, turecký hospodářtví; možná proto tak rádi používají i turecký čas (východoevropský, = náš letní). :-) Paradoxní je, že posunutý čas se používá 7 měsíců a správný jen 5.
A ještě poznámku: Někdo z naší IP už hlasoval, že mu přechod nevadí, a já tedy nemohu přispět do ankety. Zvolil bych "letní zrušit bez náhrady".
Také si myslím, že k zavádění letního času není zásadní důvod. Na druhou stranu rozhodně bych byl nerad, kdybychom třeba jenom v ČR používali středoevropský (nikoli zimní) čas, zatímco jinde v Evropě by zaváděli letní.
Rád bych ale také upozornil na příjemné vedlejší efekty střídání časových pásem v průběhu roku: Programátoři dříve odhalí chyby ve svých programech, například předpoklad unikátnosti datového/časového razítka s lokálním časem, která se vždycky jednou ročně v říjnu poruší :)
Lidé, co používají hodiny/hodinky bez automatické synchronizace jsou nuceni je aspoň 2× za rok seřídit. A to se vyplatí.
Letní čas jen částečně formalizuje to, co každý sedlák dělá automaticky - vstává se se slepicema (tedy za světla), to je docela přirozené. Dobytek se musí nakrmit, když je ráno podle slunka, a ne podle hodin. A ti, co jdou spát po půlnoci, si můžou zatáhnout rolety, ti ignorují přirozený běh světa, tak jim to může být jedno.
Ja bych zrusil nejen zmenu casu, ale take bych se poradne povrtal v kalendari a hodinach. Jeden obeh Zeme kolem Slunce je asi 365,25 otoceni Zeme kolem osy. To je jedine, co nelze zmenit. Ale 60 vterin je 1 minuta, 60 minut 1 hodina, 24 hodin 1 den, 7 dni jeden tyden, 28-31 dni jeden mesic a 12 mesicu jeden rok. Proboha to nemohl vymyslet clovek ale generator nahodnych cisel. My dospeli uz jsme na ten nesmysl zvykli, ovsem promluvte si s detmi co se to teprv uci, jaky v tom maji chaos. A neni divu.
A to jste jeste nevideli jaky problemy nam to dela v praci (DHL). Vsude se posouva cas jinak (podle casovych pasem), servry posilaji data kdyz na to jeste jine nejsou pripraveny a pod. Predstavte si to z hlediska firmy ktera ma pobocku vsude na svete. Jeden pruser za druhym a retezove reakce a to se opakuje 2x za rok. Nejlespi na tom je vsak to, ze tahle zmena casu byla za tech 100 let existence nekolik krat zavedena a zrusena. Naposled ji zavedla nejvic nenavidena osoba na svete (AH) a vsichni to jete i dnes (kdyz je to spis nevyhoda) dodrzuji. Totalni pakarna.
[28] Prave ze ty cisla vymysleli lidi a ne stroje. 12 jako zaklad je nejlepsi, protoze ma delitele 1,2,3,4 narozdil od 2,5 pro desitku. Treba obvykly 3-smeny provoz je presne 3x8h zatimco v desitkove soustave by to bylo 3x3.3333...h.
Pro lidi je proste prirozene delit veci na poloviny a tretiny. Z tohoto pohledu je desitkova soustava se svymi 2 deliteli (2,5) naprosto k nicemu.
Naopak pokud chceme delitelnost beze zbytku pro 2,3,4 tak se dostaneme ke 12-kove soustave. Kdyz pridame jeste 5 tak dospejeme k zakladu 60 (aha mame minuty).
Osobne si ale myslim, ze by na vsechno mel stacit jeden zaklad. Asi nejlepsi by byla 12, protoze pro 60 by se kazdy musel naucit 60 cifer a 3600 vztahu male nasobilky.
Zkratka 12 je nejpraktictejsi. Nejdrive bych ji zavedl a pak by na ni prevedl vsechno co pujde. Zrovna ten cas Muj sen je nejdrive nahradit "trapnou" desitkovou soustavu dvanactkovou a pak prevest vsechno do teto soustavy.
Ja by som nechal ten čas, čo je v zime. Teda stredoeurópsky.
Ale podľa toho, ako vstávajú a chodia spať ľudia okolo mňa, by sa asi mal posunúť čas asi o štyri hodiny smerom dopredu (6 na 10). To by známi, čo vstávajú o jedenástej začali vstávať o šiestej a nemuseli by nič meniť.
[28]Ja by som tiež navrhol prekopať kalendár. Moje štúdium na VŠE ma naučilo nemať rád kalendár. Tam sa všetko delí na polrok, štvrťrok, mesiac a deň. Ale ak sa spýtam, čo sa deje, ak je nejaké (úrokovacie) obdobie stodňové, tak nikto nevie (ani vyučujúca, ktorá predmet učí už dlho). Kalendár je divná vec.
Ja som si v sobotu večer nastavoval na HTC Hero kvôli prenosu F1 z Austrálie budík... lenže teraz, na aký čas? Našťastie pri aktivácii budíka Hero vypíše o koľko presne hodín a minút bude zvoniť, takže som trošku prekvapený zistil, že o zmene "vie" a budem spať o hodinu menej. :-)
Inak asi mám nejaký problém s logickým myslením alebo čo, ale VŽDY keď premýšľam ktorým smerom sa vlastne hodiny posunú, štýlom "OK, takže večer má byť dlhšie svetlo, to znamená že ráno o šiestej bude už sedem, čiže... nie počkať... ráno bude viac tma, čiže o siedmej bude ešte iba... sakra!" ;-)
nevěřím tomu že to ušetří nějakou energii. Jednak se stejně ve fabrikách i v kancelářích svítí skoro nepřetržitě a hlavně by to přece ČEZ nedopustil. Kam bysme přišli kdyby se šetřilo! Dyť by si manažeři nemohli nasypat odměny za to jak nahrabali na monopolu. A pokud někomu změna času vyhovuje tak ať si podle toho zařídí svůj život a nenutí to všem! Docela bych chtěl vidět jak jsou z toho nadšení třeba železniční dispečeři. Jak jim v grafikonu vlaky skáčou do budoucnosti a do minulosti.
Jelikož jsem pánem svého času, tak je mi to úpně jedno. Pravdou je, že kdysi, když náš stát měl ještě nějaké továrny a není tomu tak dávno, tak to určitý smysl dávalo. Dnes, když je vše úspěšně prodané, či rozkradené tak to jaksi postrádá logiku. Jen tak mimochodem, take jsme se v žádném programu politické strany nedočetl, kdo po letošní zimě opraví rozmlácené silnice a za jak dlouho! Raději přibývají úseky, kde se snižuje rychlost a to nejen kvůli hluku, ale i kvůli stavu vozovky! Co se asi dějě se silniční daní? :-D IMHO, ono toho asi bude víc, co se nedočteme v žádném programu politické strany. Hlavně, že všechny strany čumí zpět a vytahují minulost. Jenž co bylo, to už se stejně nezmění, je na čase začít koukat dopředu! Ufff, raději to tu neřešme :-D
[15] Mimochodem, jak se všem líbí letní, ale ne zimní čas… Co kdyby prostě „žili“ o hodinu dřív? Pokud můžete, choďte do práce a z práce o hodinu a dřív. Jasně, třeba dívat se na zprávy o hodinu dříve moc nejde, ale alespoň v některých věcech lze mít letní čas i v zimě ;-)
//pokud to vysvětlíš zaměstnavatelům, budu jedině rád..
Já jsem překvapený, kolik lidí sdílí stejný názor, že by byl pro nás lepší celoroční letní, ono je vlastně nesmyslné, abychom měli stejný čas jako Španělsko. Jenom si moc dobře nedokážu představit, co by to udělalo se zahraničními cestami, to by byl pěkný guláš:). Konec snění, stejně o tom rozhoduje centrálně EU:-(... do 2013 to pevně dané...
a) Poledne ve 12 hodin a ne ve 13 = astronomický čas.Politici v čele s AH ať jdou do pip.
b) Pracovní doba na LČ moc nezávisí, Tu si rozhodne/dohodne zaměstnavatel.
c) Přechod na letní čas dává politikům oddech, když občané/voliči nadávají na čas a ne na jejich neschopnost/všehoschopnost a v tom čase jim toho víc projde.
[33] Zajímavá myšlenka. Kdyby nám evoluce nadělila na každé ruce o prst více, měli bychom tu perfektní číselnou soustavu s dělením na poloviny, třetiny i čtvrtiny. Z programátorského pohledu by se však víc hodilo mít na každé ruce o 3 prsty více (HEX), nebo aspoň o jeden méně (OCT) :D
[48] Zatím nejlepší návrh, který jsem četl. Klidně bych do toho šel.
Každopádně si myslím, že DST je zrůdnost a byl bych pro zrušení, ať už zvítězí středoevropský, dnešní letní nebo to UTC. Argumenty o sedlácích apod. mě neberou. Kdyby chtěl sedlák skutečně vstávat za svítání, nebude se přece řídit dvěma časovými pásmy a bude se přizpůsobovat postupně.
[19] Přesně tak, zimní čas se u nás nepoužívá! Odkaz se zmiňuje o kdysi užívaném zimním času k standardnímu a letnímu. To muselo bejt na posrání!!!
[32] Jeden z mnoha důsledků - vytváření komplikací, bordelu a zmatku.
Když mi bylo 15, říkal jsem si, co všichni ti dědci o tom času remcaj. Když mi bylo 27, zjistil jsem, že už mi ta změna času taky vadí. Osobně je mi úplně jedno, jestli budeme mít trvale standardní nebo letní, ale NEHEJBAT!!! Zrušení změny času považuju za naprostou samozřejmost, ale spíš by mě zajímalo, zda by neměla být současná změna času považována za zločin proti lidskosti.
[15] Aleš Janda
naplanovane ulohy v crone sa ti pri posune casu nepustia 2x, pripadne ani raz .. v pripade prechodu na letny cas sa spusti job naschedulovany na 2am raz ale s casovou peciatkou 3am .. co je vsak problem ako robis vyhodnotenia zavisle na case, napriklad priemerny traffic za den a pod.
[11] Přímo autista nejsem, ale musim uznat že mě to často dost mate. I když za ty roky jsem si zvyknul, změna je život. Jednou dobou jsem si ani nepřeřizoval hodiny a jen si zapamatoval že mám hodinu příčítat...takhle jsem fungoval do další změny....a po dvou tejdnech mi odešla baterka a hodiny se zastavily :D
Zrušíme to, jeden čas nám snad všem stačí, nebo ne? ;)
Několik postřehů:
1. Sedláci vstávali se sluníčkem. A to bez ohledu na to, kolik bylo hodin, a tudíž i každý den jinak. Představa, že každý sedlák měl doma perfektně jdoucí hodiny (navíc s budíkem) a vstával každý den přesně ve 4:30 je chybná. Takže jakákoliv diskuse o letním/zimním čase s ohledem na sedláky je bezpředmětná, ti skutečně vstávali "se slepicema" bez ohledu na nařízení císaře pána.
2. Před 100 lety se vědělo, že slunce svítí v létě například od 5:00 do 19:00, ale pracuje se od 6:00 do 22:00. Císař pán se snažil tedy aby továrny pracovaly od 5:00 do 21:00, ale nějak se to nepovedlo. Tak se na to nakonec vyprdli a zavedl se letní čas. Je nutné zdůraznit, že pracovní doba není dána fyzikálními zákony. Je to o dohodě lidí. Jenže jak už se vědělo před 100 lety - navrhněte lidem, aby šli do práce o hodinu dřív - a pošlou vás někam. Zaveďte letní čas a dostaňte tak lidi do práce o hodinu dřív - a budou spokojeni.
3. Otázka je, zda časy měnit. Pokud řekneme, že ne, pak to, zda si necháme zimní nebo letní, je jen řečnickou otázkou. Není rozdíl mezi tím nechat si letní a chodit do práce od 9 do 17, nebo si nechat zimní a chodit do práce od 8 do 16. Jenže - viz bod 2 - řadě lidí je úplně jedno, v kolik vstává a v kolik chodí domu, záleží jim jen na tom, kolik v tu chvíli ukazují hodiny. Klidně budou chodit do práce na 4 i na 9, jen když jim hodinky budou ukazovat 6.
4. Zrušení časových pásem neprojde a je to i nesmysl. Chápu, že v ČR (GMT+1) to tolik emocí nebudí, ale lidem v Texasu přijde ujeté, aby půlnoc byla v 6 hodin ráno. Prostě akceptujte, že poledne je okamžik, kdy je slunce nejvýše nad obzorem (alespoň +/- hodina) a půlnoc je přesně opačný okamžik, navíc nastávající v půli noci. A k tomu dochází v různých místech naší planety jindy. Průchozí (a výhodné) by to bylo při zavedení nějaké nové, globální časomíry, nepodobné té stávající - nějaký "vesmírný čas", nezávislý na pozemském dni. Jenže zatímco splatnost faktury 14 dní člověk snadno pochopí, splatnost faktury 8946.2 Astronomical Time Units už bude trochu oříšek.
PS: Osobně jsem za zrušení letního času. Který si "ponecháme" je mi celkem jedno, v zimně chodím do práce na 8, v létě na 9.
Pokud nekdo dokaze napsat, ze by zrusil casove pasma, tak mel zakladku asi jako Bart Simpson, nebo studoval v neake jine krajine s Indickou verzi skolniho systemu. A co se tyce toho naseho pozemskeho mereni casu, tak to je taky uplne mimo. Kalendar je jako ze stredoveku (ehm. on vlstne je). Posouvame ho kazde 4 roky o jeden den a stejne je to nekde vedle. Videli jste pohyblivou verzi Mayskeho kalendare? To je teda jine kafe, ma nulove odchylky a navyse se blizi Silvestr :D
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 294×
Přečteno 89 772×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×