… a ne že ne. Pořád se mi od různých lidí množí dotazy na Google Chrome. Podle mnohých verze pro Linux neexistuje. Opak je ale pravdou.
Řada lidí je přesvědčená o tom, že Google Chrome pro Linux stále ještě neexistuje. Před několika měsíci jsem tu psal o balíčku Chromium, což je sice Chrome, ale zároveň ne tak úplně. Většina lidí si stále myslí, že zůstalo jen u Chromia a originální Chrome pro Linux neexistuje. Omyl!
Objevilo se to několikrát například při příležitosti testu osmi linuxových prohlížečů. Několik lidí se mě ptalo: „Jak jste mohli testovat Chrome, když ten pro Linux není.“
Rozdíl mezi Chromiem a Chrome je ten, že zatímco Chrome je onen oficiální prohlížeč od Google, Chromium je open-source klonem Chrome. Chromium pro Linux existuje už delší dobu, ale k dispozici jsou i testovací buildy Chrome, které fungují velmi slušně.
Už před dvěma měsíci začal Google vydávat testovací balíčky svého Chrome pro Linux. Stačí navštívit příslušný vývojářský kanál, potvrdit licenci a už vám to podá .deb balíček. Ten nainstalujete a užíváte si Google Chrome. Zkušenosti s provozem jsou velmi dobré, zatím je problém s pluginy a částečně skiny. Podpora pluginů není hotová, takže to funguje velmi podivně.
Skiny se na první pohled tváří funkčně a vzhled prohlížeče se skutečně mění. Po zavření okna se vám jej ale už nepodaří spustit. Pokud se vám to stalo, smažte v ~/.config/google-chrome/Default/
adresář Extensions
. Zase to začne fungovat.
Subjektivně se prohlížeč chová velmi dobře, je extrémně svižný, spouští se téměř okamžitě a ještě mi nespadl. Téměř projde ACID3 testem, jen dva dílčí testy dělá podle výstupu pomaleji než by měl. No… vyzkoušejte sami.
Já bych řekl, že mezi Chromium a Chrome je ještě jeden rozdíl, a sice zatímco Chromium mi spolehlivě restartuje celý Linux, Chrome funguje celkem spolehlivě.
Jinak bych řekl, že Chrome je velmi dobrý prohlížeč na takové to domácí žvýkání, kdy chcete rychle něco pořešit na webu a nechce se vám startovat Firefox, ale moji vytuněnou pandu červenou zatím těžko nahradí.
Chrome neni jen na nejake "domaci zvykani" je to vubec prvni prohlizec na linuxu ktery zvlada NTLM autentizaci pres HTTP proxy a proto ho lze pouzivat i ve firmach. I kdyz mam ve FF nainstalovany plugin AutoAuth tak mi FF v praci nabiha minimalne 5 minut a porad dokola me upozornuje na to, ze posila moje heslo na HTTP proxy. Chromium si sice heslo nepamatuje, ale zase pta na heslo jenom JEDNOU - FF si sice heslo pamatuje ale dokaze zobrazit stovky dialogovych oken s pradvyplnenym jmenem a heslem.
Ja osobne pouzivam Chromium uz dlhsiu dobu a mal som nainstalovane aj Chrome, ale zostal som pri chromiume. Skiny funguju na 100%, problem je obcas s pluginom pre flash (obcas ide obcas nie a ked otvorim stranku s flashom pomocou stredneho tlatitka tak vacsinou ho nespusti) Co sa mi na nom paci ze je rychly a pri falshi mi (zatial) nezere tolko procesoru ako je to u FF alebo Epiphany. Dalej sa mi na nom paci to ze ked si odklikavam spravy v Google Readeri tak mi ukaze ktoru som uz odklikol ktoru nie, co bohuzial FF nedokaze.
PS. mohol by mi niekto povedat ako ej to s tym chrome/chromium? lebo niektory tvrdia ez chromium robi ties google a niektory ze chromium su nezavisly vyvojari...diky
O Konqueroru mi nemluvte. Dneska jsem mu dal opět šanci ..... trvalo to asi 5 minut. Naprosto nezvládá správně zobrazovat stránky (příklad slovnik.cz ale hlavně spousta dalších), a když mi nezvládl ani webové rozhraní WordPresu (chyběla ouška pro přepínání TEXT/HTML zobrazení při editaci příspěvku) jsem ho zase vypnul. Až bude umět základní věci dejte mi vědět. Nebyl by jiný KDE4 prohlížeč?
[10]no vždycky tu poslední, čili KDE4.3 a vždycky se stejným výsledkm. Jednou, ještě pod KDE3.5 konkrétně ten slovník fungoval dobře (na tom to testuju :o) ale pak už zas ani ťuk. Není to identifikací, já na svojich webech prohlížeč neřeším, udělal jsem je tak aby se všude zobrazovaly O.K. a nemusel jsem měnit kód podle prohlížeče, ale Konwueror si tam jako jediný třeba narve vlastní vyhledávací input prvek, který mi zmrší totálně vzhled, tohle nedělá ani IE. Webkit funguje ještě hůř, ale to není stabilní verze, takže ten bych do toho netahal.
"... Rozdíl mezi Chromiem a Chrome je ten, že zatímco Chrome je onen oficiální prohlížeč od Google, Chromium je open-source klonem Chrome. ..."
Když spustím Chromium, tak mi píše toto: Chromium is an open source browser project. Google Chrome is a browser from Google, based on the Chromium project.
Podle toho to nevypadá, že Chromium browser je klonem Chrome. Jak to tedy je?
[1] - Na takové to domácí žvýkání, kdy chcete rychle něco pořešit na webu a nechce se vám startovat Firefox...
Mě se naopak Chrome osvědčil při tvorbě stránek, protože snad cokoliv mu předhodím, zobrazí napoprvé a přesně tak, jak má(hlavně css na výbornou). FF má u mě 95%, těch 5% dolů za některý "speciality" v implementaci standardů a pár bugů. No a pro IE nemám slušný slovo, to je prostě taková zmrdovina - člověk se musí naučit tisíc plus jeden triků, aby stránky vypadaly a chovaly se stejně, jako v ostatních prohlížečích. Jinak se mi na Chrome líbí hlavně ta rychlost - v tomhle směru FF nemá šanci. Nedostatky se najdou, ale detaily jako třeba skiny mě opravdu netrápí.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 293×
Přečteno 89 771×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×