Hlavní navigace

Červené tlačítko jako špeh za miliony (aktualizováno)

10. 2. 2010 16:33 (aktualizováno) Petr Krčmář

Včera se začalo mluvit o nové české iniciativě nazvané Červené tlačítko. Má prý pomoci bojovat se závadným obsahem na internetu. Místo toho špehuje uživatele.

Včera jsem byl pozván jako host do ČRo Radiožurnál, kde jsme probírali nový český projekt Červené tlačítko (záznam v mp3, posuňte na 36:10). Druhým hostem byl Zdeněk Záliš z Českého národního centra bezpečnějšího internetu. Ve zkratce jde o to, že uživatel si nainstaluje jakýsi plugin do prohlížeče (zatím jen Internet Explorer) a do stránek mu přibude červené tlačítko. Pomocí něj může nahlásit problémový obsah a odborníci už se prý postarají o kontrolu a o případnou žalobu.

Myšlenka na první pohled dobrá, ale na druhé zamyšlení už myšlenka s mnoha trhlinami. Jednak bude taková funkce zneužívána nebo používána chybně. Ať už ze škodolibosti, ale i proto, že uživatel prostě neodhadne, co je závadné a co ne. Vidím to na Rootu, kde máme u diskusí tlačítko „Nahlásit spam“. Denně nám přijde deset až patnáct hlášení, ale jen jedno za několik dní opravdu označuje spam. Většina ostatních jen ukazuje na nějaké příspěvky, které se zjevně někomu nelíbily, ale nijak závadné nejsou.

Druhým problémem je (jak jsem také v rozhlase řekl), že program chrání jen před relativně malou skupinou webů, ale hlavně nijak neřeší to, že děti (ale i dospělí) na sebe třeba na Facebooku vyzvoní úplně všechno a nechají se klidně ukecat do nějaké schůzky s neznámým člověkem. To je větší problém než to, že dítě uvidí pohlavní orgány. Navíc Evropská komise na podobné aktivity vyčlenila 1,4 miliardy korun. Není to trochu moc?

Navíc dnes jsem se dozvěděl ještě jednu perlu: Přestože autoři iniciativy tvrdí, že Červené tlačítko je naprosto anonymní, opak je pravdou. Po stisknutí program odesílá jednak IP adresu počítače, ale také čtyři předem navštívené webové stránky z historie. To rozhodně není anonymní hlášení. Kromě toho, že takové informace nejsou pro identifikaci potenciálně problémové webové stránky vůbec potřeba, organizátoři lhali o tom, co jejich program dělá. Rozhodně vám doporučuji se takové aplikaci vyhnout.

Anketa

Hlásili byste stránky s nezákonným obsahem?

Aktualizace

Právě mi na základě mého blogpostu dorazila oficiální tisková zpráva ke zmíněnému problému. K dispozici je prý nová verze programu, která zmíněný problém zasílání historie eliminuje. Cituji:Chyba aplikace (zobrazení předcházejících 4 stránek, které uživatel před tím navštívil) byla na základě upozornění ihned odstraněna. V tuto chvíli je již k dispozici nová verze, která odesílá pouze jedinou adresu ohlašované stránky se závadným obsahem Za chybu se uživatelům a odborné veřejnosti omlouváme.

Sdílet