Hlavní navigace

Petr Krčmář: blog nejen o Linuxu

 • Shoda přísudku s podmětem aneb květinářky stáli

  Další češtinářsky osvětový článeček. Ve shode přísudku s podmětem se opravdu hodně často chybuje. A přitom je to tak strašně jednoduché. Shoda přísudku s podmětem je snad nejčastější a zároveň nejviditelnější prohřešek, kterého se můžete při psaní dopustit. Vidím to denně v komentářích pod články, často za to peskuji své redaktory a učím to pořád dokola lidi kolem sebe.
  22. 11. 2011 13:01 (aktualizováno)
 • Google Chrome je rychlejší než zvuk, blesk i brambora

  Narazil jsem na moc hezké video, které ukazuje na ohromnou rychlost Chrome. Fantastická a nápaditá reklama na prohlížeč, která určitě stojí za vidění. Už je to několik měsíců, co jsem přešel na Chrome a jsem moc spokojeným uživatelem. Vyhovuje mi jeho stabilita a především neuvěřitelná rychlost. Chrome je totiž rychlejší než zvuk, blesk i brambora. To prokázali vědci z nezávislé laboratoře bramborových rychlohranolkovačů. Nevěříte? Zde, hleďte!
  6. 5. 2010 11:08 (aktualizováno)
 • Je vykrádání FTP hesel řešitelné?

  Tomáš Hála se v dnešním článku zabývá tím, jak na serveru řešit přístup falešných uživatelů, kteří heslo získali podvodně. Dá se s tím vůbec něco dělat? Tomáš Kavalek tu už na blogu psal několikrát o vykrádání hesel z Total Commanderu a z praxe bohužel vím, že je to poměrně rozšířená technika. Viděl jsem hodně napadených webů a některé z nich patřily i docela velkým firmám.
  3. 5. 2010 9:17 (aktualizováno)
 • Mám nové Ubuntu: stahoval jsem dvě minuty

  Před chvílí vyšlo nové Ubuntu a já už ho mám doma. Stačilo mi přitom stahovat jen 140 MB a trvalo to dvě minuty. Použil jsem zsync. Ubuntu 10.04 Lucid Lynx je venku jen pár minut a já už ho mám stažené. Mimochodem doporučuji k přečtení dnešní Adamův článek, kde pěkně shrnul všechny novinky a několik týdnů aktivního používání testovací verze.
  10. 10. 2011 11:32 (aktualizováno)
 • Internet Info se brání a odvolalo se proti firmě Prolux

  Určitě víte, že firma Prolux úspěšně zažalovala naše vydavatelství, které podle výroku soudu musí smazat diskusi proti této podivné realitce. Firma se ale nedala a odvolává se. Nedávno jsem tady na blogu psal o tom, že společnost Prolux zažalovala naše vydavatelství a nutí server Měšec.cz smazat nepohodlnou diskusi. Podle diskuse pod předchozím blogpostem je zřejmé, že vás to zajímá a mám pro vás další informace o tomto případu.
  10. 10. 2011 11:24 (aktualizováno)
 • Jak dostat z videa jen zvukovou stopu

  Občas potřebuji získat z video souboru jen zvuk. Hodí se to zejména u různých přednášek, které chcete poslouchat na cestách. Martin Hassman psal v blogu o své přednášce o geolokaci. Pustil jsem si začátek a zaujalo mě to. Tak jsem si řekl, že bych si mohl přednášku poslechnout na cestách z MP3 přehrávače v mobilu. Dělávám to tak, protože na cestách autobusem má člověk čas a v klidu si přednášku poslechne. Navíc video obvykle není nutné a většinu informací získáte ze samotného zvuku.
  10. 10. 2011 11:43 (aktualizováno)
 • Ve kterých městech se koncentrují čeští linuxáci?

  Malá páteční statistika. Rozhodl jsem se zjistit, ve kterých městech je nejvíce linuxáků v Česku. Výsledek je i není překvapivý. Před časem jsem tady na blogu psal o tom, jaké prohlížeče a systémy používají naši čtenáři. Někdo se mě nedávno ptal na to, ze kterých měst pocházejí. Zjistil jsem to a přišlo mi to natolik zajímavé, že jsem se rozhodl to zveřejnit. Tady to je…
  23. 4. 2010 11:04
 • LinuxExpo v novém kabátku se docela povedlo

  Když jsem se poprvé dozvěděl, že LinuxExpo bude jednodenní a skromnější, docela jsem se toho bál. Naštěstí nebyl výsledek vůbec špatný a odjíždím spokojen. Právě se vracím z letošního ročníku konference LinuxExpo, článek na zítřek je připraven a já můžu přidat ještě nějaké vlastní postřehy. Musím se přiznat, že jsem se tohoto ročníku velmi obával a byly chvíle, kdy jsem se ani moc netěšil. Bál jsem se změny k horšímu.
  21. 4. 2010 13:56 (aktualizováno)
 • Proč u SSD disků používáním klesá výkon

  Obliba SSD disků stoupá, ale po prvotním nadšení z nového výkonného kusu hardware u mnoha lidí přichází vystřízlivění. Výkon SSD totiž časem výrazně klesá. SSD disky frčí, jejich kapacity rostou (už tu máme první terabajtový disk) a ceny pomalu klesají. Slušně použitelný 32GB disk už dnes koupíte za něco málo přes 2000 Kč.
  25. 9. 2012 22:59 (aktualizováno)
 • Jaká je nová Opera Mini pro iPhone

  Dlouho jsem používal Palm Treo a na něm Operu Mini. Ta se nyní dostala i na můj aktuální telefon, kterým je iPhone. Jaká je Opera na první pohled? Opera Mini měla na iPhone velmi strastiplnou cestu. Nejdříve byla dlouho slibována, pak byla skutečně představena a následně odeslána Apple ke schválení. Otázka byla, zda Opera Mini neporušuje poměrně přísná pravidla Apple a bude schválena. Apple totiž hlídá, jaké aplikace se dostávají k uživatelům iPhone…
  10. 10. 2011 11:28 (aktualizováno)