Hlavní navigace

Ninite.com: jak jednoduše instalovat ve Windows

18. 5. 2010 12:34 (aktualizováno) Petr Krčmář

Tohle je pro mě velmi netradiční zápisek o Windows. Občas po mě někdo chce něco na Windows doinstalovat. A bez balíčků je to utrpení.

Windowsáci nemají balíčkovací systémy. Chudáci. Reinstalace systému je tak utrpením, vím jak různí lidé kolem mě tráví hodiny tím, že do čistého systému doinstalovávají haldy různých programů. Tohle není nic pro mě. Naštěstí Windows nikde na počítačích nemám a nemusím se o ně tudíž starat.

Přestože lidem zcela vážně říkám, že Windows nerozumím, oni na to nějak neslyší a obvykle se smějí s tím, že to je fajn vtip. Pak mě požádají o pomoc, jako toho odborníka na počítače. Když pak ale dojde k lámání chleba, tak jsou překvapení, že si opravdu v tom systému s pokročilejšími problémy nevím rady. Já vám to celou dobu říkal, pak už zní jen jako hloupé klišé.

Zrovna dnes jsem známým přivezl z obchodu nový notebook. Docela pěkná mašinka za 14K korun. Je bezva, jak jsou ty ceny dole. Ale to není podstatné. Leží mi to tu na stole s čistou instalací Windows 7 a já za chvíli (až známí přijdou na kafe) budu instalovat takové ty základní klasiky: antivirus, Google Chrome, VLC, Flash, Skype a podobné věci, které budou určitě chtít.

Naštěstí existuje a je mi znám lepší způsob, než někde na Slunečnici stahovat jednotlivé instalátory a ručně je všechny pouštět a proklikávat. To řešení se jmenuje Ninite.com. Jedná se o jednoduchý web, na kterém uvidíte hromadu ikonek různých programů, kterých je tam více než 70. Stačí si zaškrtat, které z nich budete chtít nainstalovat a web vám vygeneruje jeden instalátor se všemi aplikacemi. Ten pak stačí jednou spustit a potvrdit a po chvíli máte všech (třeba) patnáct programů nainstalovaných. Pohodlné a rychlé.

Až budete někdy nuceni takto instalovat haldu programů do Windows, zkuste webík Ninite.com použít. Mně se to nestává moc často, ale i tak jsem rád, že něco takového existuje. Kdy už Microsoft přestane lidi trápit a okopíruje od Linuxu balíčkovací systém?

Sdílet