Hlavní navigace

Petr Krčmář: blog nejen o Linuxu

 • Jak si do Chrome přidat kořenový certifikát

  Opět jeden ze zápisků pro mou děravou hlavu. V Linuxu řeší Chrome certifikáty jinak než ve Windows. Jak si přidat jeden kořenový? Chtěl jsem si přidat kořenový certifikát autority CAcert.org. Nevím jestli o ní víte, ale rozdává serverové certifikáty zdarma. Problém je, že zatím není její kořenový certifikát standardní součástí prohlížečů. Není problém si jej ale naimportovat.
 • Will it blend? aneb iPad v mixéru

  Určitě znáte vtíravou otázku „Will it blend?“ Zatímco všichni stojí fronty na iPad, Tom Dickson už dává tablet do mixéru. Rozmixuje ho? Tom Dickson je velký borec, už jsem ho viděl mixovat kde co – zapalovače, videokameru, hrábě, golfové míčky, iPhone a další zajímavé předměty. Jedině Chucka Norrise se mu zatím rozmixovat nepodařilo. Teď je tu ale jedno zbrusu nové video s dlouho očekávaným a mnohými chtěným iPadem. Užijte si ho…
  5. 4. 2010 21:41
 • Jaký byl letošní apríl

  Apríl může být zábavný, ale také pěkně otravný. Ten letošní byl decentní a proto příjemný. Co konkrétně jsem zaznamenal? Na úvod se musím přiznat: opravdu mě dostal kolega Dalibor Chvátal (Měšec.cz), který do naší vnitrofiremní konference poslal poplašný mail, ve kterém upozornil na to, že mBanka zavádá poplatky za odchozí platby. Vážně mě dostal, věřil jsem mu to několik hodin, až jiní kolegové upozornili na to, že je to apríl.
  2. 4. 2010 0:08 (aktualizováno)
 • Já bych všechny ty letní časy zakázala

  Zase se nám to překulilo a lidi mají každoroční problémy. Nestíhají nebo se nemůžou dospat. Co s tím? Není na čase to zrušit? Letní čas je zvláštní úprava hodin, která obvykle posune ručičku na určité období (duben až říjen) o hodinu vpřed. Poprvé byl v Česku (tehdy ještě Rakousko-Uhersko) zaveden v roce 1916. Pokud jste si mysleli, že je to starší záležitost, asi jsem vás překvapil. Je to pořád ještě „novinka“, které není ani sto let.
  31. 3. 2010 0:24 (aktualizováno)
 • Jeho, svou nebo vaší? Aneb český guláš

  Určitě jste už viděli větu typu: „Investujte vaše peníze výhodně.“ Možná vás ani nenapadlo, že je na ní něco špatně. Má tam být totiž „své“. Poznámka na začátek: tenhle blogpost jsem měl napsaný už delší dobu na disku, ale dneska Adam udělal přesně chybu tohoto typu (už je opravena), takže nastal správný čas to vydat.
  22. 11. 2011 13:01 (aktualizováno)
 • Prolux donutil Internet Info smazat diskusi

  Naše vydavatelství Internet Info, s.r.o. prohrálo soudní spor týkající se internetových diskusí. Podle rozsudku je provozovatel zodpovědný za diskusi pod články. V poslední době se opět mezi odbornou veřejností diskutuje o tom, jestli mají veřejné internetové diskuse vůbec smysl. Provozovatelé jsou obvykle spíše proti a argumentují velmi nízkou hodnotou informací v diskusích. Tvrdí, že většina příspěvků jsou jen anonymní výkřiky, které jsou naprosto nehodnotné.
  10. 10. 2011 11:24 (aktualizováno)
 • Notebook HP 800CT skoro zadarmo: chcete ho?

  Procházel jsem své domácí oddělení ‚šrot‘ a našel v něm funkční notebook HP OmniBook 800CT. Může být váš a hodí se na různé linuxové hrátky nebo jako stroj pro děti. Jedná se o něco, čemu bychom dnes asi říkali netbook. Rozměrově to jednoznačně odpovídá, notebook je opravdu malý a lehký (1,6 kg). Podrobnosti najdete ve fóru v sekci Bazar.
  17. 3. 2010 13:45 (aktualizováno)
 • Nakladatelé opakují stejné chyby

  Stiskněte tlačítko, kupte si knihu a čtěte. Tak nějak by mohl znít slogan slibně se rozvíjejícího trhu elektronických knih. K masivnímu rozvoji přispěla dostupnost relativně levných a zároveň kvalitních mobilních čtecích zařízení. Celý komentář si můžete přečíst v dnešním vydání Hospodářských novin.
  15. 3. 2010 8:51 (aktualizováno)
 • Jak čtou uživatelé obvykle poštu?

  Možná jste už přemýšleli nad tím, jak se asi chovají uživatelé při čtení pošty? Používají raději webové rozhraní nebo klienta? A jakého nejčastěji? Pavel Cvrček na Twitteru upozornil na zajímavou statistiku „mailových klientů“ používaných uživateli. V uvozovkách proto, protože za klienty jsou považována i webová rozhraní. Je to logické, někdo čte poštu přes desktopovou a někdo přes webovu aplikaci.
  10. 10. 2011 11:35 (aktualizováno)
 • Kolik stojí výroba knihy?

  Dnes jsem si s chutí přečetl Martinův článek o zdražení elektronických knih. Pro zajímavost tedy shrnu, kolik stojí výroba tištěné knihy. Nejprve doporučuji přečíst dnešní článek Elektronické knihy zdraží o 50 %. Co to znamená pro čtenáře?. Zjistíte v něm, že nakladatelé chtějí zdražit elektronické knihy o polovinu. Omlouvají to přitom tím, že tisk se podílí na ceně jen částečně a velkou část tvoří náklady spojené s redakční prací a obecně prací vydavatele.
  4. 3. 2010 14:05 (aktualizováno)