Malá páteční statistika. Rozhodl jsem se zjistit, ve kterých městech je nejvíce linuxáků v Česku. Výsledek je i není překvapivý.
Před časem jsem tady na blogu psal o tom, jaké prohlížeče a systémy používají naši čtenáři. Někdo se mě nedávno ptal na to, ze kterých měst pocházejí. Zjistil jsem to a přišlo mi to natolik zajímavé, že jsem se rozhodl to zveřejnit. Tady to je:
1. Praha: 40 %
2. Brno: 14 %
3. Ostrava: 5 %
4. Plzeň: 4 %
5. České Budějovice: 2 %
6. Olomouc: 2 %
7. Zlín: 1,7 %
8. Pardubice: 1,6 %
9. Liberec: 1,6 %
10. Hradec Králové: 1,5 %
(Data pocházejí z Google Analytics.)
Toto je první desítka, ostatní města pak už mají pod jedno procento. Výsledek je částečně očekávaný, bylo jasné předem, že Praha a Brno budou největší. Překvapilo mě ale, jak velká koncentrace čtenářů/linuxáků je v Praze.
Podla mna to skor vyplyva z metodiky merania Google Analytics. Na Slovensku to, pokial som skusal, funguje tak, ze to vracia mesto v ktorom sidli provider. Tak su vsetci s dyn. IP od najvacsieho ISP zaradeni do Bratislavy. Tie drobne cisla su na SVK len miestni lokalni provideri.
V Prahe je aj vela firiem a zamestnanci pouzivaju VPN, co sa prakticky odhalit neda, preto je podla mna vysledok z velkej casti tvoreny chybou metodiky merania - s realnymi cislami to nemusi ani korelovat.
[2] Já mám s internetovou geolokací poměrně dobré zkušenosti. Ještě se mi nestalo, že by mi to polohu určilo nějak extra mimo. Nějaká odchylka tam bude, ale ne zásadní. A přes VPN ve firmách se připojuje hodně málo lidí. My máme takovou obrátku lidí na webu, že VPNkáři budou způsobovat jen minimální chybu.
Koncentrace není podle mě dobré slovo. Správně by mělo být rozložení. Aby to byla koncentrace, tak by jste ty procenta museli vydělit počtem obyvatel daného města. To by byly teprve nějaké vypovídající čísla. Zkusil jsem si to u prvních 3 měst a pořadí je ve skutečnosti Brno, Praha, Ostrava.
Hmm... Až na to, že když jsem v práci, tak jsem připojený přes Prahu. Když jsem doma, jsem připojený přes Pardubice. Přitom v prvním případě jsem reálně v Hradci Králové a v druhém případě skoro taky (12 km západně). Tahle metodika měření dost pokulhává. Bohužel těžko hledat lepší.
a nove taky taky tachov bude mit svoji komunitu :-), portal se pripravuje
http://www.linuxtachov.eu
http://tachov.linux.cz
[18] Akční Tomáši! S prvou větou souvětí lze téměř souhlasit, ač instalace os je jen počátkem administrace os, ale v Praze je hlavně koncentrovaná státní správa a ředitelství všelijakých firem. A tady notně pochybuji o jakékoliv počítačové gramotnosti mimo Powerpointu a Wordu.
Naopak "hnízdem" bude ČVUT a jiné VŠ podobného zaměření. Jiné to bude např. u ZČU (původní VŠSE, alias pobočka ČVUT pro tehdejší Závody V.I. Lenina) a jiné u těžších středních - ekonomek...
[22] Vždyť to píše, ne? Praha má (podle Wikipedie) 1285995 obyvatel, vezmeš 40, vynásobíš milionem a vydělíš počtem obyvatel. Ve skutečnosti má tedy Brno větší počet tučňáků na obyvatele (podle této metodiky), než Praha. Je trochu škoda, že Petr Krčmář neuvedl ta čísla s trochu větší přesností, ale pro hrubé porovnání to stačí.
Počet trvale hlášených obyvatel se v případě Prahy ani zhruba neshoduje s počtem obyvatel de facto.
Když k tomu přičtete studenty a lidi, kteří přijeli za prací (z Moravy, Slovenska, Ruska), a nejsou na své koleji či podnájmu trvale hlášeni, snadno dostanete 1,5 milionu lidí, a ve špičce pracovního dne je tam přítomno tak 1,7 milionu, protože další hromada lidí jezdí ze středočeského kraje.
to 20 (MS): Ano, v Praze je spousta úřadů, ale kolik lidí z Prahy tam pracuje? 5 procent? I kdyby všichni úředníci používali Win, tak by to snížilo jeho penetraci např. z 1% na 0,95%. Spíš je to daný, myslím, jak už někdo psal, univerzitami jako ČVUT, matfyz UK, a jejich studenty na kolejích.
Jak uz nekdo psal... Vice pokrocili uzivatele casto pouzivaji VPN mimo CR z duvodu vysoke anonymity, ruzne blokatory skriptu, modifikatory headeru atd... Ja osobne taky nejsem pripojeny ze Svycarska, nepouzivam Windows a IE jak tvrdi muj prohlizec, taky mam implicitne zakazany JS a docasne cookies, prazdny refer atd...
Jinak, pomerne velky podil Linuxaku budou asi studenti hard-core skol informatickeho typu, napr.: Brno{FIT VUT, FI MUNI}, Praha{MFF UK, FIT CVUT}.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 108 908×
Přečteno 88 735×
Přečteno 71 890×
Přečteno 57 600×
Přečteno 53 982×