Mobilní web se pomaličku rozmáhá (na rozdíl od WAPu, svého umírajícího předchůdce) a jak se objevují nové a nové mobilní webové prohlížeče, vyvstává i otázka jejich kompatibility.
Acid testy žádný z mobilních prohlížečů neprojde (pokud víte o takovém, pochlubte se v komentářích), ovšem ty byly tvořeny s ohledem na desktopové prohlížeče. W3C nyní připravuje test zaměřený přímo na prohlížeče mobilní.
Celý test sestavuje Mobile Web Initiative Test Suites WG a ačkoliv není hotov, podíváme se na jeho pracovní verzi. V mém S60 prohlížeči (mobilní klon WebKitu) vypadá takto:
V tuto chvíli obsahuje 12 nezávislých testů. Každému z nich odpovídá jeden čtvereček, který se v ideálním případě zobrazí jako čistě zelený (takže prohlížeč na obrázku prošel jen 5 testy).
Na rozdíl od Acid testů se tento test nesnaží cílit na chyby implementací, pouze signalizuje, zda prohlížeč danou technologii umí či nikoliv. Kupříkladu čtvereček vpravo nahoře signalizuje, že prohlížeč podporuje HTTPS, což se otestuje stažením zeleného obrázku z HTTPS adresy. Nic víc. I zbylé testy mají obdobnou složitost. Je tedy otázka, zda je správné mít v názvu takového testu spojení „Compatibility Test“.
Popišme si všech 12 testů, jak se zobrazují po řádcích postupně zleva doprava (více viz dokumentace testu):
Test není dosud hotov a W3C přijímá feedback i náměty na další možné testy, které můžete zasílat do mailinglistu MWI Test Suite WG.
Netroufám si odhadnout jak rychle (a zda vůbec) budou výrobci mobilních prohlížečů na tento test reagovat, každopádně považuji za velmi příjemné, že si teď mohu každý mobilní prohlížeč rychle očuchat i bez zdlouhavého zkoumání.
Zajímavý test. Hlavně když ani desktopový Firefox 3 jím neprošel (výsledek: 1111 1110 0110). A mobilní Opera Mobile 8.65 na Windows Mobile 6 dopadla takto: 1011 0001 0010. Slabé, hodně slabé.
Tak jsem zvědavý, jak na to zareagují výrobci. Ale s životními cykly mobilních prohlížečů bych odhadoval, že to potrvá. Hodně to potrvá. Alespon se domnívám.
@2: Přeci nechceš tvrdit, že na mobilních zařízeních má být samozřejmé dynamické SVG. Nebo je jako první řádek základ, druhý řádek nadstandard a třetí řádek špička? (Jo, pardon, je to tak, právě jsem si přečetl TFA :) V tom případě nechápu, proč je třeba alfa průhlednost u PNG důležitější než media queries. Osobně mi ty testy přijdou značně blbě vybraný, viz například naprostá absence JavaScriptu. Třeba to kluci _mají_ nějak dobře vymyšlené, ale zatím to tak na mě nepůsobí.
[9] Nepředpokládám, že by to teď zrovna mělo prioritu. Přeci jen SVG je na webu zatím minoritní záležitost. Jsou tu důležitější věci. A FF3 už je (nebo brzo bude) ve freez stavu.
Neznám SVG, ale podle toho testu http://dev.w3.org/2008/mobile-test/redtogreen.svg FF neumí značku animateColor.
[11] Proč by SVG nemělo být důležité? Pro mě z pohledu vývojáře webů je to naopak jedna z nejdůležitějších věcí. Vektorová grafika a vektorové animace chybí webu naprosto zoufale. Jenže ono je to celkem složité implementovat, tak se tomu tvůrci prohlížečů raději vyhýbají. Např. pro FF3 to původně slibovali a nic.
[15] Treba ja na webu hledam hlavne informace a nejake animace mi jsou naprosto ukradene ... vetsinu casu browsim s vypnutymi obrazky a bez javascriptu, flash nemam ani nainstalovany. Cili z meho pohledu uzivatele webu jsou hybajici se nesmysly pouze obtezujici zalezitost, ktera zpomaluje jak nacitani, tak kresleni, zabira zbytecne pamet a odvadi pozornost od hodnotneho obsahu k otravnym reklamam ...
Zprůměrovaný obrázek z různých mobilních prohlížečů http://www.w3.org/blog/MWITeam/2008/04/22/first_results_of_web_compatibility_test
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 754×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×