O mobilním (ne)webovém prohlížeči Opera Mini (mimochodem včera vyšla beta verze 4.1) jsem nedávno psal. Řešení pro mobilní zařízení je to pěkné, ovšem vůbec mě nenapadlo, že bych ji mohl používat jako webový prohlížeč i na svém desktopu.
S prohlížeči jako je Safari nebo Firefox se Opera Mini nemůže měřit, přeci jen ovládání mobilních aplikací je poněkud kostrbaté a nepřítulné. Ovšem nastanou chvíle, kdy byste za její přednosti dali cokoliv.
Když máte zpropadeně pomalé připojení a platíte za každý přenesený kilobyte hříšné peníze (ano mluvím o chvíli, když je váš desktop/notebook připojen kupříkladu přes GPRS), pak vám datově úsporná Opera Mini přijde vhod.
Stačí mít nainstalovanou Javu, stáhnete si MicroEmulator (emulátor mobilních Javovských zařízení), stáhnete si Operu Mini, nastavíte rozlišení emulátoru třeba na 1024×768, otevřete v něm Operu Mini a můžete brouzdat. Přesný sled kroků najdete v návodu na My Opera.
Až mi příště opět půl dne nepojede internet od UPC, tak se nebudu ostýchat připojit se k němu přes mobil a surfovat. Protože s Opera Mini Desktop Edition 8-) na to mám a než internet zase nahodí, tak tu chvíli nepohodlného ovládání přežiju. Už jsem si ji tady připravil.
[2] Opera Software tvrdí tato čísla http://www.operamini.com/images/transfer.gif Nikdy jsem to přesně neměřil, ale subjektivně mi připadají reálná. Na kratší stránku s několika odstavci bude možno možná lepší links, u nějaké delší bych už sázel na Operu Mini - navíc v designu velmi podobném tomu webovému.
[8] To já jsem to měřil pro článek na PalmHelp:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1375
"Nechal jsem si stáhnout titulní stranu PalmHelp.cz se vším všudy, co je potřeba pro zobrazení. Tedy obrázky, ikonky, tlačítka, loga a podobně. Prostě tak, jak ji vídáte. Titulka má celkem 300 kB. Pokud ji ale stahujete přes Operu Mini, stáhne se vám do palmu jen 55 kB. Pokud vypnete obrázky, dostanete se dokonce na 14 kB!"
Úspora je skutečně značná, data naskakují hodně pomalu. Já mám předplacených tuším 15 MB u Vodafone za 200 Kč a protože mám vypnuté obrázky v podstatě pořád, nepodařilo se mi nikdy tu hranici překonat.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 630×
Přečteno 24 169×
Přečteno 20 834×
Přečteno 19 910×
Přečteno 19 849×