Až do pátku jsem byl mobilním internetem nepoznamenaný. V pátek jsem se konečně stal majitelem telefonu, se kterým jsem se mohl pokusit o své první krůčky. Stal jsem se takovým batoletem mobilního webu.
Mám ještě v živé paměti Czech Internet Forum 2007, kde jsem se těšil zejména na debatu o mobilním internetu. Byl jsem však zklamán. Zástupci mobilních operátorů se snažili, aby neřekli vůbec nic a pan moderátor byl slabý na to, aby tuto situaci zlomil. Takže jediná mobilní zkušenost, co jsem si odnesl, byla Opera Mini, kterou mi předvedl Petr Krčmář na svém zařízení.
Tento pátek jsem konečně prvně spustil svou Nokii 3109. Bylo mi sice vysvětleno, že se jedná o přístroj téměř obstarožní, to ale mně jakožto mobilnímu analfabetovi vůbec nevadí. A hned jsem zkoumal: Jak s tím tedy na ten web?
Vestavěný webový prohlížeč od Nokie jsem rychle zavrhnul. Jednak stahoval stránky NESKUTEČNĚ pomalu, zlobila mi v něm čeština (evidentně neumí iso-8859–2) a pak celé jeho ovládání musel navrhovat nějaký masochista. Ať si to tedy používá sám!
Zkusil jsem tedy Operu Mini 4 a rychle jsem zjistil, že u ní zatím zůstanu. Stažení stránek bylo tak 5krát (!) rychlejší (kdo nevěří, nechť sám porovná), čeština byla téměř vždy v pohodě (ještě rozvedu) a na ovládání jsem si rychle zvykl.
A jelikož mne Opera Mini začala zajímat (další prohlížeč ve sbírce!), začal jsem se pomalu nořit do jejích tajemných zákoutí. A čím jsem byl hlouběji, tím větší úžas na mne padal.
Opera Mini není vůbec webový prohlížeč ve smyslu, v jakém webové prohlížeče chápeme. Nejedná se o klient řešení, ale o řešení klient-server.
Při zobrazování stránky komunikuje Opera Mini klient ve vašem telefonu s Opera Mini serverem někde v Norsku, který stáhne požadovanou webovou stránku, připraví ji (včetně parsování HTML, CSS, vykonání JavaScriptu) a do vašeho telefonu už putuje jen popis výsledné stránky v jakémsi OBML (Opera Binary Markup Language) přizpůsobený vašemu zařízení. Tedy s vypočteným layoutem přímo pro rozměry vašeho displaye (vašemu kolegovi s jiným telefonem tak server bude zasílat lehce odlišné OBML než vám).
Komunikace klient-server je komprimovaná, takže surfování je pro vás ve výsledku rychlejší a levnější. Opera Software se chlubí těmito čísly. Já je neměřil, ale odhadem opravdu odpovídají.
Všiml jsem si pár drobností, které si jednak chci někam poznamenat, a pak se možná budou hodit všem, kdo chtějí, aby jejich web byl dobře přístupný i v Opeře Mini.
JavaScript je v Opeře Mini kapitola sama pro sebe. Není totiž vykonáván na straně klienta, ale na serveru!!! Pokud jste teď spadli ze židle, zůstaňte sedět na zemi, protože divům není konec. V případě onload událostí je to jasné, na klienta se pošle až podoba stránky s provedenými skripty, ale jak je to s dalšími událostmi?
Opera Mini nabízí pro zobrazování webových stránek dva módy, mezi kterými můžete přepínat.
Mobilní zobrazení je po instalaci zapnuto u přístrojů s menším displayem (což platí i pro můj 128×160px) a zobrazuje web jako jednu úzkou nudli.
Desktopové zobrazení je standardně zapnuto u těch štastnějších a snaží se až na výjimky zobrazovat web, jak ho známe z klasických prohlížečů.
Obě zobrazení se výrazně liší nejen v zobrazení stránky, ale i v tom jak pracují s CSS.
Jak vidíte, ve výsledku si můžeme vybrat mezi zobrazením dlouhá nudle (mobilní zobrazení) a zobrazením několika nudlí (desktopové zobrazení). Já preferuji více nudlí, ale možná někdo přijde na chuť jedné dlouhé nudli.
Snažil jsem se v tomto článku upozornit na některé nedostatky Opery Mini a věřím, že se mi to podařilo. Přesto ale Operu Mini hodnotím jako velmi povedený produkt.
Je ovšem jasné, že v Opeře Mini není budoucnost mobilního webu. Jedná se spíše o jakéhosi předskokana, který řeší potřebu mobilního webu v době, kdy většina lidí stále ještě přístroj pro plnohodnotné prohlížení webu nemá. Předskokana, který vyplní mezeru několika málo let, než se stav věcí změní.
Opera Mini může ve výsledku rozvoj mobilního webu značně urychlit. Pochopitelně jen v případě, že by se dostala k masám.
Nedá mi to. Když by mi ještě nedávno kdokoliv řekl, že jde postavit webový prohlížeč způsobem, že vytvoří jen tenkého klienta a všechny základní kameny prohlížeče a la HTML parser, CSS parser, JavaScript engine atd. přesune na server (jak říká David Majda „ještě tenčí klient, než jste čekali“), nevěřil bych mu. Musím před Opera Software smeknout klobouk. Jim se to podařilo a nadmíru elegantně. Přes všechny nedostatky došli na této cestě dál než všichni ostatní. Viva Opera!
Dodatek speciálně pro JasnouPaku a AHA: S Webkitem nekončím, jen jsem ještě neměl možnost odzkoušet S60 8-)
Jo, prohlížeč Opera Mini používám (jak bylo zmíněno v článku) a jsem maximálně spokojen. Pravda je, že můj Palm Treo má velký displej a prohlížení je perfektní.
Jinak k té poznámce o problémech s mailem mě napadlo: jdou hlasy, že Opera do Mini v budoucnu integruje také e-mail klienta, což by bylo myslím velmi příjemné - pokud by uměl i IMAP.
> Což mne připomíná, že jsem bohužel nenašel Mapy, které by pod Operou Mini správně fungovaly.
co třeba tady? http://wap.mapy.cz/
jen mě tak napadlo, že krom schéma "mailto" by se v mobilním (a nejen tam - skype atd.) světě hodilo i něco jako "callto" a po krátkém zapátrání jsem zjistil, že již existuje schéma "tel" (http://www.ietf.org/rfc/rfc3966.txt). máte nějakou zkušenost s tím? umí to mobilní prohlížeče?
[3] diky za info, vyzkousim.
[4] Opera Mini to umi (toho se tykala ta zminka o zelenych odkazech v clanku), jinak by to melo umet i Safari na iPhone, o tom jsem kdysi psal http://met.blog.root.cz/0707/jak-na-web-i-pro-iphone s dalsimi prohlizeci nemam zkusenosti.
ještě malý dodatek. vyzkoušel jsem jak je to s protokolem "tel:" na Windows (IE6/7, FF, Opera, Safari). je ignorován a místo něj se používá schéma "callto:" ([4] uhodl jsem :). a to jak bez telefonní aplikace (spustí se ms NetMeeting) tak s ní (vyzkoušeno Skype). předpokládám a doufám, že mobilní prohlížeče chápou obojí.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 915×
Přečteno 24 444×
Přečteno 21 077×
Přečteno 20 094×
Přečteno 19 992×