Hlavní navigace

Lost in Time - český fantasy MUD

3. 2. 2008 21:59 (aktualizováno) Martin Hassman

Slyšeli jste o hře Lost in Time? Znáte slůvko MUD? Vydejme se spolu na draky v textové konzoli.

V dnešní době online 3D-her je možná celý tenhle článek offtopic, passé, o nějakém divném nesmyslu, prostě na nic, na houby, nazdar. Nikdo vás nenutí dál číst, tak si prosím pak nestěžujte, že zabíjet draka psaním příkazu kill red dragon a sledování výsledků souboje čtením hlášek v konzoli: You grin sadistically and scratch red dragon mildly in his left leg with your sword není váš styl. Byli jste varováni! Konec varování.

Pamatujete na hru Belegost? Tu textovku, kde jste museli vniknout do sídla skřetů, zabít přerostlého pavouka a krvežíznivého netopýra, abyste našli posvátný diamant. Kmeny a kameny provazů jsou zbaveny… A pokud ne tuhle, tak jakoukoliv jinou textovku. Třeba Indiana Jones od Františka Fuky. Když si ke starým textovkám přidáte v dnešní době internetu možnost hraní více hráčů najednou, hordy nestvůr, které vás chtějí zabít, stovky, možná tisíce lokací, které nejspíš neprojdete ani za celý rok, dostanete MUD.

MUD (Multi User Dungeon) je textová RPG (hra na hrdiny). Někdo by ji přirovnal k takovému naprogramovanému dračímu doupěti. Budu psát o Lost in Time (zkráceně LiT) jednom z mála českých MUDů (českých znamená vyvíjených u nás, nikoliv nutně v českém jazyce). K LiTu se můžete připojit telnetem na adrese lit.fsid.cvut.cz 7680 (konzole, která umí barvičky výhodou, pokud pracujete na Windows, určitě použijte putty místo telnetu). Notoričtí hráči dávají přednost některému z MUD klientů s šikovnými vlastnosti jako je kreslení map nebo automatické spouštění sekvencí příkazů (triggery) – např. když narazíte na peníze ležící na zemi, vhodný trigger zajistí jejich automatické sebrání, aniž byste museli psát potřebný příkaz.

Po založení účtu je třeba vytvořit postavu. Na LiTu můžete mít pod jedním účtem víc postav a ty střídat (viz pravidla). Vymyslete si nějaké pěkné fantasy jméno. Pokud chcete hrát za mága, vyberte nejlépe rasu gnóme nebo elf, pokud preferujete spíše svalnatého hrdinu se zbraní v ruce (mercenary nebo paladin), vyberte raději barbara nebo trolla. K výběru je i pohlaví hrdiny, ale na vlastní hru nemá velký vliv. Projeví se zejména ve snech postavy. Mužským hrdinům se zdává o krásných milých dívkách, kdežto ženským postavám o mladých silných chlapcích. Součást iluze, na hru to nemá vliv.

Po vytvoření postavy se ocitnete na malém ostrově pro začátečníky (tzv. newbíky). Teď už zbývá najít si nějakou vhodnou zbraň, možná i helmu a štít (pozor nestačí sebrat, je nutné i obléci na tu správnou část těla), vyhledat správně silného nepřítele a zadat kill nepřítel. A pak čekat, zda se budete moci vítězoslavně radovat nad padlým monstrem nebo raději vzít nohy na ramena a vyhledat healera, který vás sešije zase dohromady.

Za každého eliminovaného nepřítele dostáváte jistou zkušenost (TP – training points), při nasbírání 50 TP vystoupíte na další level, můžete si zvýšit sílu, obratnost, naučit se nová kouzla atd. Ve hře jsou obsažené i tzv. questy připomínající logické úkoly ze starých textovek, za které rovněž získáváte TP. Na newbie ostrově jich je asi 5 (např. přinést Olze pečující o newbíky plné vědro mléka nebo najít skrytý vchod do orčí tvrze a zabít mocného šamana), na celém LiTu je pak několik desítek questů. Některé jsou lehké a otázkou deseti minut, nad jinými si budete lámat hlavu několik týdnů, možná i měsíců. Ale což, když nám quest nejde, tož skočíme si killnout nějakého draka, né?

Pro seznámení se základními příkazy vám pomůže tutorial (obsažený ve hře), návod Poprvé na LiTu a mapka newbie ostrova. Ostrov newbíků není příliš velký, nevěšte hlavu, jakmile dosáhnete 6. levelu, odhodíte dřevěný meč a odplujete do skutečného světa se skutečnou zbraní, vstříc skutečným nebezpečím. Ostrov je takovou klidnější zónou. Přeci jen, pokud by se postava na 1. levelu omylem potkala s drakem, výsledek setkání by nebyl příliš překvapivý… Využijte newbie ostrova pro vyzkoušení všech příkazů a natrénovaní základních dovedností. Draci na vás zatím počkají.

A jak je to teda s tím víceuživatelským hraním? Ve hře nejste sami (to zjistíte docela rychle). Aktuální počet přihlášených hráčů se obvykle pohybuje od dvou (typicky ve tři hodiny v noci) po 30 (večery a víkendy). Hráči spolu normálně chatují pres chatovací kanály, mohou se spojit do part a bojovat společně (2 bojovníci a 1 healer je klasická silná trojka), mohou bojovat i proti sobě navzájem, pokud chtějí (standardně vypnuto). Půjčování peněz a prodávání věcí je na denním pořádku. Přísnými tresty se naopak trestá pomoc s questy. Ty řeší každý hráč sám.

Čím LiT zaujme a proč se mi líbí? LiT je o objevování nového. Jak roste váš level, musíte hledat nové nepřátele, učit se nová kouzla, procházet nové arejky. Spousta věcí je skrytých, takže po půl roce objevíte na cestě, kterou jste prošli nespočetněkrát, novou zkratku či tajný vchod do jeskyně s neznámým monstrem. Různá monstra mají různé hlášky, tak při bojování s prsatou barbarkou můžete každou chvíli slyšet: „Fuck me harder“, napadený ork na vás volá, „It was your last mistake.“ Některé postavy kooperují, pokud napadnete občana poklidného města Gonduru, a tomu se podaří přivolat strážného, máte na krku brzy tucet strážných a další a další přibíhají. Jen ti nejsilnější obstáli v tomhle úkolu.

Vytáhnout svou první postavu na 50. (maximální) level dá dost práce, ale není to nuda. Na každém levelu poznáte něco nového. LiT můžete hrát třeba rok a pořád ho nebudete znát celý. A když dosáhnete 50. level, založíte si novou postavu a můžete LiT vidět zas úplně jinak. Takový mág, který se všude pohybuje teleportem, se hraje jinak, než paladin, který si to musí pořádně „naběhat“. Naopak mág musí být pořád na pozoru. Jednou zapomene zapnout magické štíty a jeho slaboučké tělo se po první ráně rozsype, možná i ručka upadne a zkuste kouzlit bez rukou, ne vždy to jde. Takový healer se (pro změnu) hraje opět jinak, pořád někoho sešívá dohromady, sbírá bylinky, učí se vařit lektvary (občas se při tom i otráví), taková piplavá otrocká práce. Navíc LiT se stále vyvíjí. Sice ne tak rychle, creatorů (programátorů LiTu) je jen několik, ale řekněme každým rokem přibudou nové místnosti (arejky), nová monstra, nový quest. A hlavně, LiT je ZADARMO.

Pokud máte rádi fantasy, pokud nepotřebujete k zábavě nutně pohyblivé obrázky, vyzkoušejte LiT a třeba v něm objevíte svou hru. Věkové rozložení hráčů se pohybuje odhadem od středních škol po cca 35 let (možná i víc).

Tímto článkem jsem chtěl poděkovat všem lidem, kteří se na tvorbě LiTu podíleli nebo stále ještě podílí. Neznám moc projektů, jejichž historie sahá až do roku 1993 a stále se vyvíjí. Je možné, že textové hry jsou dnes na okraji zájmu, přilákat programátory, kteří by je dále vyvíjeli, je těžké, ale díky za ně.

BTW jméno své postavy na LiTu vám neřeknu (hledej šmudlo), vyvolení vědí nebo aspoň tuší. Ale třeba se někdy potkáme u nějakého draka…

Sdílet

  • Diskuse byla uzavřena.