To jsem se o krásném jarním dnu vydal na Václavské náměstí a měl jsem zrovna štěstí. Našel jsem totiž žluté jízdní kolo. A to podotýkám zcela nové.
Hned jsem si ho vzal. Pak jsem u sochy svatého Václava položil jeden pár krásných dívčích bot a na oplátku sebral pár skleněnek. To mi přišlo jako férová výměna, kterou světce nezahanbím. A protože den byl teprve přede mnou, vyrazil jsem směr Staré město. Na Staromáku mě totiž čeká výměna další…
Tak takhle nějak může vypadat den hráče Gowally. Gowalla je geolokační hra podobně jako Foursquare ([1], [2]), ale je víc sexy. A to i přesto, že je míň známá. Zkusím vám odhalit její podstatu.
I v Gowalle se checkujete na různá místa při vašich cestách do práce, z práce, do školy, do hospody. V Gowalle ovšem není cílem nasbírat víc bodů nebo být někde víckrát než ostatní a stát se tam starostou. V Gowalle je vaším cílem se prostě bavit.
Gowalla je jednoduchá hra, která má zpestřit váš den. Je to hra, která vás občas nečekaně potěší. To poznáte, jakmile objevíte své první jízdní kolo nebo něco mnohem lepšího. Ale nyní trochu teorie. Koho to nebaví, nechť rovnou přeskočí na Čím se liší Gowalla od Foursquare.
Gowalla je aplikací rozšířené reality (augmented reality). Tou je ostatně i Foursquare, ale u něj to zatím není moc znát. Ptáte se, jak se hrají hry v rozšířené realitě? Vraťme se trochu zpět. Pamatujete na Quaka nebo na World of Warcraft? To jsou typické hry, které jste mohli hrát sedě doma u počítačů. Odehrávaly se ve virtuální realitě, v tajemném světě kdesi za plochou vašeho monitoru.
Hry v rozšířené realitě jsou jiné. Ty hrajeme přímo zde, v našem světě. Pokud se chci hry zúčastnit, nemohu sedět doma, ale musím vyrazit do školy, do práce, nebo třeba na Václavák. Celý náš svět se tak stává herním polem. Není to prima?
Ovšem jeden svět nestačí, a proto si naši realitu musíte krapet rozšířit. K tomu poslouží mobilní telefon s internetem. Tím dojde k propojení našeho světa a hry – k vytvoření rozšířené reality. Jakmile totiž dorazím k cíli (např. na Václavské náměstí), mohu se pomocí aplikace v telefonu checknout. A když jsem se tehdy checknul já, tak mi na mobilu hned vyskočil obrázek jízdního kola, které jsem tam našel. Ovšem tím hra nekončí, ale teprv začíná…
Už víte, že se Gowalla podobá Foursquare. Hraje se ovšem trochu jinak. V Gowalle nemá cenu jen přijít na místo a checknout se. Za to sice dostanu odznáček, ale jejich sbíráním Gowalla nekončí. V Gowalle totiž můžete mít cíl. Tím cílem může být sbírání předmětů nebo absolvování výletů.
Gowalla totiž podporuje výlety (trips), což jsou sady venues, které když všechny projdete, dostanete zvláštní odznáček. Zavítáte-li do Londýna, můžete zkusit výlet London Pub Crawl, pokud ho tedy zvládnete. Nelíbí? Zajímají vás spíš pamětihodnosti, co netečou z pípy? Pak zkuste pro změnu výlet London Tourist Trot. Gowalla se tak pro vás může stát pěkným průvodcem v neznámém městě. Informační hodnota je zvýšená o to víc, že k venues lze psát kratší i delší popisky.
Pche, že Londýn, ale co u nás? Žádný problém! Výlety si totiž můžete vytvářet sami. Pokud vím, tak existují už dva výlety po Praze. Krátký Praha Centrum a náročnější a hezčí Prague Sightseeing. A pokud vám to nestačí, můžete pro sebe i své kamarády založit vlastní výlety. Po hospodách, po památkách, po českých menhirech či hradech – to už záleží jen na vás. Vámi založený výlet vidí všichni vaši přátelé. (Čili kdo založí pár pěkných výletů, ten má šanci získat hodně přátel 8-)
V Gowalle ovšem můžete sbírat i suvenýry. Můžete si je vyměňovat nebo nacházet nové, podobně jako já jsem našel to krásné jízdní kolo. S Gowallou je totiž celý svět plný suvenýrů. Gowalla obsahuje několik desítek suvenýrů, které si můžete přidávat do své sbírky.
A najít můžete ledacos. Kromě jízdního kola, plyšáka nebo rukavic můžete najít třeba elektrickou kytaru, iPad nebo dokonce tu slavnou Zeldmanovu knihu o webdesignu. S Gowallou je každý den překvapením. Nikdy nevíte, co zajímavého dnes najdete.
Proto nezapomeňte, jakmile se někde checknete, musíte se rozhlédnout, jaké předměty se v daném místě nachází. Když se vám některý líbí, můžete směňovat kus za kus (jeden svůj předmět odložíte, jiný vezmete). Pokud na místě ještě žádný předmět není, můžete jeden svůj předmět položit. Sice bez náhrady, ale vaše jméno bude na věky vytesáno mezi veleváženými zakladateli daného venue.
Jakmile si chcete nějaký předmět uchovat, stačí jej přidat (collect) do své sbírky a bude vám patřit na věky. Ovšem nemyslete si, že to je tak snadné. Každý předmět má svou historii.
Já ve své sbírce mám třeba větévku keře Alamo Fire (historii vidí jen přihlášení uživatelé), který byl nalezen poblíž Stockholmu a přes tři další lidi putoval Evropou až na dejvický Kulaťák, kde jsem ho nalezl. Uznejte, že takový suvenýr má hodnotu větší, než kdybych ho s nulovou historií objevil v nějakém parku.
Proto se vyplatí předměty posílat dále do oběhu. Můžete sledovat, jak daleko do světa a ke komu se vaše předměty dostanou. A třeba se tak pomocí Gowally seznámíte s osobou na druhé půlce Zeměkoule.
Na historii záleží. On totiž takový iPad, mezi jehož historickými držiteli najdete Petra Máru, má mnohem větší cenu než iPad, v jehož historii jste pouze vy sami!
Můj osobní cíl je získat jako suvenýr již zmíněnou Zeldmanovu knihu o webdesignu, která bude mít v historii vlastníků samotného Zeldmana (to je vlastně totéž, jako kdyby mi jí podepsal). Nebude samozřejmě sranda to zařídit (Zeldman žije v New Yorku, já v Praze), ale napřed musím tu knihu vůbec najít. Až ji budu mít, začnu řešit, jak ji dopravit za Zeldmanem a zpět. Nelítá tu snad někdo často do New Yorku?
Vidíte? Gowalla vás neomezuje. Může udělat vaše dny zajímavější a je na vás, jaké si dáte cíle. Můžete vyslat váš suvenýr po kamarádech na cestu kolem světa a čekat, až se vám vrátí (a jestli se vrátí), můžete chtít vlastnit suvenýr, co oběhl všechny vaše přátele nebo suvenýr, co byl na Mount Everestu (i tam se už lidé checkují). Záleží na vaší fantazii. Prostě hrajte Gowallu a bavte se, jak je libo.
Zatímco u Foursquare bylo důležité se checkovat na zajímavých místech (obchodech, barech, hospodách), tak checkování na veřejných prostranstvích nedávalo ve Foursquare takový smysl (na náměstích, zastávkách tramvají). U Gowally je to jinak. Je výhodnější se checkovat na Václavském náměstí než v nějakém zapadlém baru, protože na často navštěvovaném místě se budou suvenýry vyměňovat rychleji. Také je tam větší šance, že se checknul nějaký zahraniční turista, který váš suvenýr může odvézt třeba až na jiný kontinent.
Podobně u Foursquare nebylo vhodné se checkovat každý den na pracovišti. U Gowally je to naopak. Jak lépe byste si mohli vyměňovat suvenýry s kolegy, než na pracovišti? Můžete se těšit do práce, na nové suvenýry, která vám tam kolegové ze svých toulek přinesli.
V Gowalle je zajímavě vyřešena i sociální interakce mezi uživateli. Každý checkin má svou permanentní URL (jako třeba tenhle), a můžete ho „olajkovat“ (tlačítko Líbí se mi z Facebooku) nebo komentovat. Přišel váš kolega dnes nečekaně pozdě do práce? Okomentujte jeho pozdní checkin podobně, jako komentujete jeho statusy na Facebooku. Jen pozor, že na Gowalle jsou tyhle diskuse veřejně viditelné všem. Absolutně všem.
A to je ode mě vše. Líbí se vám Gowalla? Tak ji zkuste a můžete si mě přidat mezi přátele, chcete-li.
A mimochodem ty krásné dámské boty, které jsem položil u sv. Václava, ty tam stále ještě leží. Snad proto, že Gowallu nehraje zatím tolik dívek. Jinak by určitě běžely je rychle vyzvednout, aby jim je nikdo nevyfouk. Uvidíme, zda tam zítra ještě budou. Ono vlastnit Hassmanovy dámské boty… 8-)
Update: Tak boty si už zaskočila vyzvednout Martina Havelková. Nicméně stále máte šanci získat žluté jízdní kolo, o kterém se píše v úvodu tohoto článku.
@Sibiřanko Maruško, a je mezi tím velký rozdíl? Ono je to relativní. Během hry jsou všechny ty věci samozřejmě virtuální. (I když najít na Václaváku reálné nové jízdní kolo určitě taky jde, za obzvláště hodně moc dobrého počasí... 8-) Otázkou je, zda to tak musí vždycky zůstat. Zda třeba předmět, který prokazatelně byl na Mount Everestu, na Severním pólu a 1x obletěl zemi, zda bys ho nedokázala prodat či vyměnit za něco hodnotného.
Myslím, že to ještě přijde. První vlaštovkou byla spolupráce Gowally s NBA. Kdo na Gowalle našel virtuální vstupenku, mohl za ní jít na stadion, viz http://gowalla.com/blog/2010/04/check-in-with-the-nets/
a nemuzete tu knihu sam nekde polozit a pak ji zas sam vyzvednout a pak nejakym zpusobem poslat do toho new yorku?
je mi 35 a v tom uz se lisim od mlade generace, ze me tyhle geo hry nijak nelakaji, nelaka me ani facebook, twitter, ale pritom u kompu sedim furt
a jsem programator.
@Milane m.gowalla.com je vyžaduje geolokaci. Otestovat si můžeš prohlížeč na http://wave.met.cz/geo2/test.html (mělo by ti to po schválení vypsat tvou polohu). To pokud vím zatím umí webkit-based prohlížeče na iPhone a Android, pak to umí (zatím beta) mobilní Firefox. A nejsem si jistý, zda i někdo další.
Za Gowallou stojí menší tým než za Foursquare (byť mají dle mě lepší nápady), tak jim některé věci trvají dýl. Aplikace pro další zařízení slíbili (např. pro Symbian - to je odpověď @Michal Straka ), ale neudali termín.
Každopádně aspoň z počátku lze Gowalla hrát i z notebooku (pokud máš wifi a funguje ti tak geolokace). Holt se checkneš jen v práci nebo v kavárně s wifi, ale můžeš do hry aspoň trochu vstoupit.
Jinak nezbývá než čekat. API otevřeli před pár měsíci, tak buď napíší klienty oni nebo je vytvoří někdo jiný.
@Dane přesně. Já teda Foursquare chápu, používám a cosi mi to skutečně přináší. Ale nedovedu si představit, že bych mě bavil hrát třeba 2 roky. Gowalla mi v tomhle trochu otevřela oči.
Ono to Gowallou jistě neskončí. Jsou to první vlaštovky geolokačních augmented reality her. Stačí se trochu zamyslet a člověka napadají další a další. A řada z nich přijde! Tohle vše je jen první závan nového směru.
Doplním ešte Martina - na gowalle sa dajú nájsť aj reálne predmety(viď zmienka o vstupenkách na NBA, čo beží len v USA), ale napríklad cez Vianoce bola celosvetová akcia. Náhodne po svete sa objavovali darčeky, každý, kto našiel "Golden gift" si ho virtuálne rozbalil (bolo tam super tlačítko "Open open open!") a vo vnútri ho čakalo jedno z troch prekvapení: tričko, $10 iTunes gift card, alebo gowalla iPod nano. Ja sám som jeden golden gift našiel 18.12. v hoteli Panorama na Pankráci: http://gowalla.com/items/672081 - samozrejme mal som "najmenšie" šťastie a rozbalil som si tričko, ktoré mi v januári reálne prišlo domov :)
Martine, vďaka za článok, dúfam, že si gowalla získa aspoň trošku väčšiu popularitu aj u nás (nemôžem odpovedať na DM na twitteri).
PS: Dnes sa chystám na Václavák, tak ak to nik iný nestihne, Hassmanovi dámske boty sú moje :D
@Marku a funguje vám vypsání polohy na http://wave.met.cz/geo2/test.html ?
Zkusil jsem jeste odkaz v clanku Martina na Zdrojaku, kde mi aplikace na jsFiddle potvrdila, ze N900 podporuje Geolocation API. Nebo to je neco jineho, co Gowalla nepouziva? Na oplatku u iPadu mi napsala, ze Geolocation API nepodporuje, pritom mobilni verze Gowally je na iPadu funkcni.
Mozna to ale opravdu bude mym konkretnim kusem N900. Zkusil jsem vytvorit novy clanek na Ontheroad, pouzit nalezeni aktualni pozice a hodilo me to doprostred oceanu. Podobne problemy mam v aplikaci Barriosquare. Asi to bude chtit hard reset a reinstalaci. Uz se na ni chystam, kazdou chvili by mel vyjit novy firmware, a spojim to dohromady.
@Marku To je marné, pokud neprojde kód v http://wave.met.cz/geo2/test.html nebude to fungovat nikde (jedinou výjimkou jsou prohlížeče s Google Gears, ale to na Nokii nebude váš případ).
Máte opravdu nějakou stránku, kde vám geolokace funguje? Nemyslím tím žádnou detekci podpory, ale opravdu získání souřadnic.
Foursquare sice používám (nebo lépe řečeno hraju), ale jen abych přišel na to, proč je vlastně tolik populární.
Na testování Gowally se po přečtení Martinova článku vážně těším. Super článek. Ale napadá mě dotaz. Když nějaký předmět položím, zůstane mi na něj někde odkaz, nebo si musím poznacit jeho url, abych mohl sledovat co se s ním dále děje?
A upozornění pro začátečníky, předměty které si zaradite do sbírky, už není možné nijak znovu pustit do oběhu. Tak ať nedopadne jako já :)
Martine, jedna praktická věc, která mi vrtá hlavou. Když založím tři místa a uložím do nich tři své věci, které jsem dostal při startu, znamená to, že už u sebe nic nebudu mít. A nebudu tedy už moci nic měnit. Nebo existuje nějaká další cesta, jak se dostat k dalším věcem bez výměn?
@frc Zatim ti odkaz nezustane, cekal bych na to aspon nejake API 8-( Me osud veci zajima, tak si jednou za par dni projdu svou historii a ukladam si je do http://delicious.com/hassmanm/gowalla+item Doufam, ze to casem pujde vyresit lepe.
@Marku, je tam jednoduchá matematika. Počet předmětů ve hře se neustále zvyšuje. Kdykoliv se člověk checkne, má jistou pravděpodobnost, že objeví nějaký předmět, který mu připadne - viz to jízdní kolo, které jsem objevil v začátku článku. Dle mých experimentů závisí typ objeveného předmětu na místě, kde se člověk checkuje - např. v kavárně nenajdu jízdní kolo, ale spíš kávičku nebo dortík apod.
To znamená, že se vyplatí checkovat. Protože tím roste pravděpodobnost, že hráč něco najde.
U mě se počet předmětů zatím pohybuje na minimu, protože jsem často zakládal místa po Praze (čili vkládal jsem do nich první předměty). Teď, když nás Gowallu hraje víc, to snad už nebude tolik třeba a budu mít u sebe pravidelně kupu předmětů pro výměny.
@veena Vašku, v Americe s nějakými velkými akcemi spolupracovali (se SXSW také tušim). Krome ikonek i v distribuci predmentu ala virtualnich vstupenek, viz vyse zminene http://gowalla.com/blog/2010/04/check-in-with-the-nets/
Kdyby jsi jim nabidl nejakou moznost zviditelneni na urovni stredni Evropy tak verim, ze by ti mohly vyjit vstric. Nemam s vyjednavanim s nimi zadne zkusenosti, ale tipujim ze je pravy cas zacit s nimi dohadovat spolupraci na podzimni akci - maji toho moc a nestihaji, na posledni chvili by mohlo by pozde.
Jinak jako uzivatel si mohu zalozit vlastni akci, dostane ale vychozi ikonku a zda se, ze plati jen 1 den (pak uz se do ni nejde checknout). Coz tobe nestaci. Pro Gugcamp nam to treba uplne stacilo.
Ad geolokace: "To pokud vím zatím umí webkit-based prohlížeče na iPhone a Android, pak to umí (zatím beta) mobilní Firefox. A nejsem si jistý, zda i někdo další."
Minimálně ještě aktuální betaverze Google Chrome na Linuxu. Čekal bych, že na Windows a Macu to poběží taky (vývojáři v zásadě udržují mezi platformami feature-parity).
Můžu potvrdit to nalézání předmětů při checkinu i to, že předmět trochu souvisí s typem místa. Byl jsem včera v hospodě a našel jsem fotbálek.
Ještě bych chtěl upozornit na jednu věc, která je odlišná od 4sq: byl jsem zvyklý z 4sq připravit si venue dopředu na místě kde jsem v tu chvíli byl, s tím, že se na místě už jen checknu. Počítal jsem s tím, že přes web zedituji pozici na správné místo, ale pozor, pokud jde o více než malou vzdálenost, tak vám to Gowalla nedovolí. Tak jsem radši místo zrušil.
@Petře, takové věci mohou vyřešit uživatelé s vyššími právy. V Praze znám zatím http://twitter.com/mylan stačí Milanovi napsat o problému a on ta místa poedituje.
Podpora WM by měla jít vyřešit: http://twitter.com/hassmanm/status/13479710484 Jinak vždy záleží, co z API daný klient podporuje.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 015×
Přečteno 23 513×
Přečteno 20 445×
Přečteno 19 641×
Přečteno 19 533×