Apple vydalo návod Optimizing Web Applications and Content for iPhone. Mezi hlavními zásadami, které v něm najdete je psát stránky podle webových standardů, dokument dále upozorňuje na některé odlišnosti mobilního surfování oproti tomu desktopovému. Uvedu jen několik citací.
The Safari user agent string for iPhone is similar to the user agent string for Safari on the other platforms except for two differences: it contains an iPhone platform name and the mobile version number.
Mozilla/5.0 (iPhone; U; CPU like Mac OS X; en) AppleWebKit/420+ (KHTML, like Gecko) Version/3.0 Mobile/1A543a Safari/419.3
Zápisem <a href=„tel:1–408–555–5555“>1–408–555–5555</a> vytvoříte odkaz na telefonní číslo. Jedná se o klasické rozšíření podobně jako mailto, s tím rozdílem, že na telefonu budete asi častěji volat, než psát e-maily 8-). A pokud telefonní číslo takto neoznačíte, udělá to prohlížeč za vás:
If you don't wrap phone numbers in a link, Safari automatically converts any number that takes the form of a phone number to a telephone link.
Vzhledem k rozmachu telefonování z PC bych něco podobného časem čekal i na desktopech (pokud to již neexistuje – oblast telefonů příliš nesleduji).
Pomocí CSS Media Queries můžete ke stránce připojit stylesheet, který si načtou jen malá zažízení á la iPhone (přiznávám, že tuhle techniku příliš neznám a nejsem si jist, jak se zachovají ostantí prohlížeče, ale podle dokumentace by měly takový stylesheet vesele ignorovat).
<link media="only screen and (max-device-width: 480px)" href="iPhone.css" type="text/css" rel="stylesheet" />
Návod trochu objasní i události myši, které nefungují zcela v souladu s očekáváním (o tom jsem psal v Jaké je Safari na iPhone?).
iPhone does not send events to the webpage when panning content, showing the information bubble, zooming with double tap, or zooming with the pinch. Otherwise, your page receives events just as you would expect. You can add event handlers to your page using the modern DOM API, add event listener, or the more traditional onclick attribute.
Za zmínku stojí, že na konci dokumentu v odstavci Connect With Web Developers je zmiňována jak HTML WG u W3C, tak WHATWG. Mě zmínka WHATWG hned vedle W3C vyloženě potěšila, je vidět, že vnímání WHATWG bylo od jejího navázání spolupráce z W3C značně posíleno.
[2] V dobe canvasu to neni problem. Odhadem > 80% dashboardu je tvoreno prave canvasem (co je dahsboard viz http://www.apple.com/macosx/theater/dashboard.html ). Po graficke a interaktivni strance tu nevidim zadne velke omezeni (by me jen zajimalo, jak se vyporadaji s tim drag & drop)
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 754×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×