Tedy na Macu, na tom totiž donedávna Firefox nevypadal zrovna přívětivě (čti jako pěst na oko). Někdy trochu dopomohla témata vzhledu, ale ušmudlaný vzhled všechen pod čistý kabát neschováš.
To se ale s příchodem Firefoxu 3 změní. Vývojáři se totiž definitivně rozhodli opustit mnoho let dodržovanou premisu, aby program vypadal na každé platformě pokud možno stejně, což jim otevřelo možnost upravit Firefox 3 do přijatelné podoby:
Nebude náhoda, že v ledasčem připomíná výchozí Macovský prohlížeč Safari. (Ono nebude ani náhoda, že i poslední verze Opery na Macu se vzhledu Safari pomalu přibližují, byť jim chybí mnohem větší kus než Firefoxu.)
Ať se nám to líbí nebo ne, změna vzhledu může (a bude) mít vliv na to, jak se program líbí uživatelům. Dotkne se nějak používaných prohlížečů na Macu? Určitě ano.
Nemyslím ovšem, že by stávající uživatelé Maců začali nějak hromadně přecházet na Firefox. Ti mají své Safari a jsou s ním spokojení. Změna se ale může dotknout nových uživatelů, kteří jablíčkovou platformu teprve zkoušejí. Ti jsou (ať již z Windows nebo z Linuxu) většinou zvyklí na Firefox a zkusí si ho na novou platformu vzít s sebou. Dosud takové pokusy končily v naprosté většině případů výhrou Safari, ale to se teď změní. Uvidíme, nakolik to budou významná čísla.
Daleko víc se změna dotkne prohlížeče Camino, pro který se možná stane smrtelnou ranou. Camino se stával útočištěm uživatelů, kteří dávali přednost renderovacímu jádru Gecko před WebKitem, ať již z nostalgie nebo proto, že jim ve WebKitu nefungovaly některé stránky (např. Google Docs ještě donedávna WebKit nepodporoval).
Camino měl nativní Macovský vzhled a ačkoliv nabízel jen podmnožinu toho co Firefox, dosud nad ním na Macu vedl. S tím už je ale konec.
Pokud vývojáři Camina nepřijdou s nějakou jinou výhodou, s nějakou killer vlastností, bude jeho uživatelů ubývat a za takové dva roky po něm nejspíš neštěkne pes. Zařadí se mezi další zajímavé kousky, které nepřežily v prohlížečové evoluci. Ještě má šanci, ale už ne příliš dlouho.
Martine, tím důvodem nebude jen look (ačkoliv nelze popřít, že Camino vypadá více Aqua), ale to, že Firefox divně zacházel s písmem (což bylo vyřešeno před několika měsíci) a především skutečnost, že nespolupracuje se systémovou klíčenkou hesel. To je IMHO ten zásadní problém, protože když si zvykneš na podobné pohodlí, tak stěží budeš používat něco, co jej neumožňuje.
[1] Já ta systémová hesla zas tak moc nepoužívám (ti čerství uživatelé taky nebudou), je to opravdu takový problém?
Ale i ta budou nejspíš jen otázkou času. U Thunderbirdu teď už pracují na oficiální podpoře systémovehé Address booku http://clarkbw.net/blog/2008/04/16/mac-address-book-try-thunderbird-nightly/ i na ta hesla dojde.
BTW. Jaká je výhoda mít heslo uloženo v systému oproti uložení ve Firefoxu? Já to nikdy nepochopil, když zadám "zapamatuj si heslo", tak moc nezkoumám, kam se uloží.
Neberte mi Camino, přece nebudu ladit web v FF. :-P
Systémové řešení je prostě dobré. Jinak systémová hesla noví/staří uživatelé určitě používat budou - používají kecálka (Adium, iChat...), hesla do wifi, ftp klienti, scrobbleři,... nedokážu si představit, že by si to zmíněné aplikace ukládali k sobě a ještě si nějak sami řešili zabezpečení. :-)
Bylo by milé, kdyby se Opera s wandem taky nastěhovala do Keychainu.
BTW: číslo karty si pamatujete nebo ho máte v keychainu?
[2] Vyhoda? Hlava :-) Jsou weby (hlavne shopy), na ktere lezu malo a login si proste nepamatuji, to se tyka zejmena username. Bez klicenky bych byl v haji. Nebo kdyz jeste fungoval Moderni web a ja se do nej chtel prilogovat v Opere, tak jsem byl nahranej a musel jsem prudit Plavacka, co tam vlastne mam napsat? Tedy, Opera je na jabku takovy FF na druhou: nejen, ze neumi systemova hesla, ale navic je jeste dost hnusna.
[8] Že se dá používat v každém prohlížeči, který si zrovna otevřeš (využiješ například, když se potřebuješ přihlašovat při testování ke svým klientům v různých browserech). Snadno se zálohuje, synchronizuje nebo migruje, protože je součástí systému a aplikace s touto službou počítají. Prostřednictvím 3rd-party apps jej lze použít i v iPhone/iPod.
Rad bych pouzival Safari, ale nemoznost snadneho pouzivani neceho jako AdBlocku, nemoznost pouzivani NoScript, nemoznost pouzivani CookieSafe, to jsou pro me naprosto zakladni aplikace, ktere pokud vim Safari nema/neumi. To je pro bezne pouzivani, o spickovych funkcich pro vyvojare Firebug, Developer Toolbar ani nemluve... Skoda ze je FF na Macu na muj vzkus pomaly, tezkopadny ba nestabilni :-(( i tak mi stoji za to ho z vyse uvedenych duvodu pouzivat.
[9] Aha, to dává smysl. Já jsem z Windows i z Linuxu natolik zvyklý zadávat hesla do každé aplikace zvlášť, že jsem tuhle vymoženost moc nezaznamenal. Zvlášť u těch migrací by to mohlo být dobré. Třeba to cením, až na Macu budu prvně migrovat.
[10] Vývojářské nástroje WebKitu patří zrovna k těm povedenějším, už se je pomalu zvykám používat i na Windows. Některé věci mají udělané lépe než Firebug. Viz třeba http://blog.hauner.cz/2007/06/26/inspekce-u-safari/
A nechtěli by u Applu podporovat Firefox přímo v systému, abych to nemusel doinstalovávat? Applí servis mi radí preventivně přeinstalovat systém kvůli každé hovadině (např. Macbook se někdy neprobudí z hibernace), takže těch instalací možná bude mnohem víc, než v Linuxu (za posledních 8 let asi 3 nové instalace z důvodu nové verze Debianu a několik z důvodu HW problémů). Vím, že je to lenost, ale na Macintoshi je to tak nějak zvykem.
Problem neni LOOK, ale FEEL - to je vyhoda nativniho Camina a jeho Kakaovosti - dostupnost vsech systemovych sluzeb, nejen Klicenky (centralni pravopis, hlasova ctecka, applescript tudiz i automator, zadne mimikovane UI ale skutecne systemove komponenty atp.). Prase sice dostane novou rtenku, aby zapadlo, ale porad to bude jen prase...
[8] jestli jsem to spravne pochopil, neni vyhoda keychainu jen v tom, ze je "systemovy" a tedy se migruje apod. ale i to, ze je kryptovany prihlasovacim heslem. Tj. i kdyz mi nekdo ukradne NB, do keychainu se jinak nez brute force nedostane. Jak to ma Firefox, netusim, ale kazdopadne, kdybych chtel uloziste chranit heslem, je to jedno heslo navic, ktere musim zadat
[6]: Asi nevnímá, protože jsem si toho nijak nevšimla. Jen to občas hlásilo při aktualizaci, jestli mu povolím přístup k heslu, což s podepsanými aplikacemi (i teď Adium) padá.
Jinak souhlas. Přenositelnost je dobrá věc. Osobně ale keychain nepřenáším, jen do nového šoupnu aktuální číslo net platebky a ostatní si pamatuju. Z pohodlnosti přenáším Opeří wand.
[17:] Jj, Camino je prostě hezké. Stávající FF je ošklivý, to už Opera je mnohokráte hezčí. (Macintosh native skin + 70% ikony)
Nový skin je přijatelný, ale to obří tlačítko pro zpět je hnusné.
Jak uz napsali jini, zasadni vyhodou Keychainu je prave ta centralizace a z ni plynouci prenositelnost (je to jeden sifrovany soubor) a bezpecnost (kazda aplikace proste vyuzije jednoduchou sluzbu a ja vim, ze je to bezpecne sifrovane a vsechny me certifikaty, soukrome klice, hesla i privatni poznamky jsou v bezpeci).
Snadno si taky clovek vybere, jak moc zabezpecena Klicenka je. Napr. automaticke zamykani pri uspani pocitace, po urc. case, apod. Stejne tak je mozne jeste heslem zabezpecit jednotlive extra citlive polozky. Pri zalohovani ci migraci se jen zkopiruje jeden soubor. Moje klicenka obsahuje hesla z r. 2002, kdy jsem nemel ani tento pocitac, ani neexistovalo Safari a na FTP jsem uzival kdovi co. Ale v klicence je vse, co potrebuju.
Proste doporucuju podrobne prozkoumat :)
Chcel by som pochvalit vyvojarov FF pre Macka. V poslednej verzii je okrem nativneho vzhladu aj omnoho rychleksi. Add Safari na Windows: v poslednej verzii (vlastne uz v predposlednej 3.1) je mozne nastavit nativne windowsovske zobrazovanie fontov. Cize podobny krok Apple k "nativizacii" browsera ako u Firefoxu.
Nie som si vedomy stahovania nejakej nocnej verzie na Windows, ale po editacii konfiguracnych suborov podla http://webkit.org/blog/168/gdi-text-on-windows/ fonty v Safari na Windows vyzeraju presne ako v IE alebo FF.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 631×
Přečteno 24 169×
Přečteno 20 834×
Přečteno 19 910×
Přečteno 19 849×