V souvislosti s nedávnými politickými událostmi zveřejnila německá a francouzská vláda varování před používáním Internet Exploreru. To by nebylo samo o sobě tak zajímavé – vlády občas varují před kde čím. Dnes je to Internet Explorer, zítra to může být ptačí chřipka.
Zajímavé ovšem je, že minimálně v Německu to vyvolalo skutečnou odezvu. Jak lidé z Mozilly ukazují, počet Firefoxů stažených z Německa vrostl během víkendu zcela nepředstavitelně:
A kdybychom jim to nechtěli věřit, můžeme se podívat na statistiky vyhledávání Googlu, na kterém vyhledávání slova „firefox“ z Německa vykazuje podobný trend:
Detailněji to uvidíte přímo na Google Insights, kde si také můžete ověřit, že k tomuto trendu dochází pouze v Německu – ve Francii žádný velký nárůst nenastal. (BTW věděli jste, že slovo Firefox je jednoznačně více vyhledávané o svátcích a víkendech? A to nejen v Německu).
Něco se opravdu děje. Think Digit to nazývá prohlížečový Exodus, na WebStandards čekají, zda výrazně nepoklesne podíl IE6 ve Francii a Německu. Patnáctý leden je takovým černým pátkem pro Internet Explorer.
Ovšem neunáhleme se. Jedná se jen o lokální jev (týká se zatím evidentně jen Německa) a nikdo neví, zda všichni ti uživatelé začnou opravdu Firefox trvale používat. Navíc podle všech grafů se zdá, že celý povyk trval jen během víkendu a nyní ustává. Faktem ovšem je, že si v historii prohlížečů nepamatuji na podobně velkou masivní reakci uživatelů.
Zatím pořádně nevíme, co se u ostatních prohlížečů děje. Ty své statistiky nezveřejnily. Google Insights u Opery v Německu nevykázal nějaký velký vzestup, jenže opera je příliš obecné slovo a vyhledávání prohlížeče může činit jen malý podíl. Každopádně u Safari se v Německu prokazatelně něco děje. A není divu, že lidé hledají i informace o samotném Internet Exploreru.
Jsem zvědav, zda to vše statistikami prohlížečů nějak zahýbe. Těmi světovými určitě ne, ale v Německu by se svým způsobem celý webdesign mohl během jednoho jediného víkendu opravdu změnit (pokud by došlo např. k dostatečnému poklesu IE6).
A co my? Nedostaneme od naší vlády také nějaké varování proti tomu děsivě nebezpečnému Internet Exploreru? A změnilo by se tím u nás něco?
AKTUALIZACE: Na Google Insights je vidět, že také australské upozornění vyvolalo odezvu; od úterý hledanost slova firefox v Austrálii roste. Stejný den začala růst hledanost firefoxu také ve Francii.
Lidé od Mozilly zvýšený zájem potvrzují a ukazují svá čísla stažený Firefoxů (jsou asi o řád menší než čísla z Německa, jedná se jen o desetitisíce stažení). Hledání slova firefox v Německu mezitím pokleslo a vrací se na své normální hodnoty. Uvidíme, jak dlouho vydrží zájem ve Francii a Austrálii a zda k podobné události nedojte i v dalších zemích.
Podívejme se na srovnávací graf:
Zatímco v Německu se začátkem týdne vše pomalu vracelo do normálu, ve Francii i Austrálii růst teprve začal. Podle dat, která nabízí Mozilla, v tuto dobu zájem v těchto státech již klesá. To my na grafu zatím ještě nevidíme, Google Insights má totiž vždy pár dní zpoždění, proto dnes (v pátek) máme k dispozici data jen do úterý.
Podle tohoto měření a grafu http://gs.statcounter.com/#browser-DE-daily-20100106-20100120 nenastala žádná změna. Hm?
@Kahoun Se Stats Counter je to bohužel těžké. Podle něj se nedá pro Evropské státy vyvozovat zhola nic. Pro jednotlivé evropské státy to často háže naprosté nesmysly - u ČR např. tvrdí, že tu má Firefox přes 40 procent a IE to přisuzuje míň než Firefoxu (realita je zcela jiná), ale ani celoevropský průměr se mi u Stats Counteru nezdá. Nějaká rozumná čísla pro Evropu jsem již dřív hledal a našel jen některé státy, které bychom snad mohli brát vážně, viz http://met.blog.root.cz/2009/10/12/podily-prohlizecu-nejen-u-nas-aneb-rozhledneme-se-okolo/ ale pro Něměcko žádnou statistiku, které by se dalo aspoň se zavřeným okem věřit, neznám. Oslovil jsem nějaké své kontakty, uvidíme, zda s něčím příjdou.
Jinak co se týče výsledku této události, ono to skutečně může dopadnout tak, že se nestane vůbec nic. Ty statistiky hledání i stahování zatím zdá se klesají. Jenže je těžké to předvídat, snad nikdy v historii jsme podobnou akci nezaznamenali. Právě proto hledám pořádné statistiky, které by tuto německou událost dobře zdokumentovali. Ale Stats Counterem se to fakt změřin nedá.
Jinak podobným příkladem špatných statistik Xiti pro ČR a SK (dnes známé pod názvem AT Internet Institute), které jsou dodnes stále omílané, ač pro naše státy také háží nesmysly viz Adamův rozbor http://blog.hauner.cz/2007/07/18/xiti-firefox-a-otazniky/
Čili výsledek zatím pořádně změřit neumíme 8-(
Údajně se zpráva o nebezpečnosti IE objevila i v Austrálii. Ano i tam je teď krásně vidět nárůst hledanosti firefoxu, viz http://www.google.com/insights/search/#q=firefox&date=today+3-m&cmpt=q&geo=AU
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 754×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×