Stýkám se samozřejmě s poměrně širokou skupinou uživatelů počítačů, jejichž nároky a znalosti vůbec nespočívají v tom, zda používat nějaký konkrétní operační systém či ne. Jsou hodně orientovaní na aplikace. A že je to orientace někdy až ďábelská…
Naprosto konkrétní příklad. Žena, v mladším důchodovém věku. Čerstvá důchodkyně, která na své pracovní pozici používala počítač s Windows a k tomu SAP. Doma má poněkud postarší notebook Dell Latitude D 610. Notebooku je asi 8 let, ale plně postačuje účelu,e kterému je využíván. Již před několika lety jsem na něj nainstaloval Mandrivu. Ta tam sloužila naprosto perfektně. Počítač se připojuje na internet, čte se v něm pošta a hraje několik her s vnučkou.
Za tu dobu vznikl jeden problém – jak přehrávat MP3 soubory? Stáhnete z internetu Winamp a nainstalujete. Ten samozřejmě nefunguje. Takže tam šel po poradě se mnou Audacious s Winamp skinem. A to je vše. Vše funguje bez nějakých zádrhelů a dotazů. Pokusy o vysvětlení tématu „Balíčkovací systém a instalace programů“ jsem vzdal, jsem po ruce a udělám to sám.
Před měsícem si začala dotyčná stěžovat na odpojování/připojování notebooku k domáci Wi-Fi. Došli jsme k závěru, že to může být ovladačem Wi-Fi karty o kterém jsem věděl, že občas nefungoval jak měl. Aktualizace to vyřešila. Chtěl jsem systém zároveň trochu „vylepšit“ a protože jediné DVD, které jsem měl v ruce byla Mageia, upgradoval jsem na Mageiu. Jen abych měl jistotu, že to bude fungovat dobře. Nechtěl jsem riskovat aktualizaci ze sítě.
Počítač jsem předal zpět a připomínky jsem si vyslechl až asi o 14 dní později. Slovy uživatelky se počítač používá dobře, je to rychlé, ale je tam jedna podstatná vada. Přejdu do přímé řeči :
„Ten počítač po kontrole funguje moc dobře. Všechno si otevřu v tom wordu a excelu, i ten nový winamp mi funguje. Ale je to nějaké divné.“
„A co jako? Co nefunguje tak, jak fungovalo dříve?“
„Když já nevím, je to jen pocit. Víš, já hraju ten Freecell a teď se o nedá hrát. Ty karty co mi to tam nabízí, jsou nějaké divné.“
„Jak divné? Nefunguje to, nejde je vybrat nebo si ta hra dělá co chce?“
„Ne, jen ty karty vypadají nějak jinak, tedy jejich čelní strana. Já to hraju dost a zvykla sem si na to, a teď to nemůžu používat tak jak, bych chtěla. Zbytek je bez problémů, ale tohle mě vážně nejde do hlavy.“
A pak jsem to pochopil. Nikdy jsem ten Freecell nehrál, ale po spuštění jsem zjistil, že má možnost měnit vzhled karet. Takže jsme si sedli a za 2 minuty byla naprostá spokojenost, protože jsem tam nastavil ty karty tak, jak byly předtím. Použil jsem prostě jiný (rozuměj správný) vzhled karet.
To, že je tam LibreOffice místo OpenOffice, že je tam Mageia místo Mandrivy a že je tam Firefox 4.0 místo 3.6.x v podstatě vůbec není žádný problém. Tohle vůbec nevadí. Jen ten Freecel je nějakej divnej.
Už poněkolikáté jsem dostal těžký zásah na solar od běžného uživatele. Jeho priority jsou totiž mimo mé IT chápaní světa. Jeden by řekl, že jej může rozhodit totální změna systému, ale není tomu tak. Pokud má jemu známé aplikace, které prostě začnou vypadat a chovat se jinak, je tu problém. My ajťáci se přizpůsobíme bez keců. Ale uživatelova jistota byla silně narušena, i když se může zdát, že prkotinou. A je to tak asi správně. Není totiž důležité, jaký systém používáš. Důležité jsou aplikace. Před lety jsem si myslel, že je to nemožné, teď jsem již poněkolikáté svědkem toho, že to tak je. Lidé začali brát počítač jako běžnou elektroniku a aplikace jako bránu k tomu, dělat s ním nějaké úlohy – napsat mail, napsat dopis či otevřít obrázek z foťáku. Pro tyto účely nepotřebují primárně Windows, Linux či MacOs. Potřebují počítač s Firefoxem a Thunderbirdem. A když tam bude Picasa, taky dobrý.
otvorene, mne sa článok páčil, píšeš dobre a takéto články zbožňujem. Môžem napísať niečo podobné.
Inteligencia bežných používateľov je vždy zaujímavá a niekedy aj veselá, prípadne veľmi smutná. Podľa mňa sú len dva typy používateľov. Tí, čo pri nájdení problému sa pokúsia nejako prispieť k jeho odstráneniu a tí, čo nie.
Zažil som človeka, ktorému som dával Linux Mandrake, neviem v ktorom roku. Má ho doteraz. Nejde mu ICQ, má tam dnes už prehistorickú Mozillu 1.6 alebo koľko a je neustále ticho. Na otázku, či to chce nejako zmeniť, mi odpovedal, že netreba, lebo on iba chodí po internete, píše, hrá hry, upravuje fotky (asi v prehistorickom GIMP-e) a jediné, čo ho trápi je to, že jeho prehistorický openoffice jednotkovej rady neotvorí docx, ale že to posiela kamarátovi.
Niektorým ľuďom by ani ikona 200x200px na ploche s textom "máš problém? cez toto zadarmo skontaktuješ pomoc, ktorá ti poradí s čimkoľvek" nepomohla. Ale tak to už je skôr o komunikatívnosti.
Perfektní článek, docela odpovídá nedávnému komixu:
http://www.root.cz/clanky/komiks-nepostradatelna-funkce/
Jinak upgradoval jsem na KDE 4.6 a ten výchozí rub karet v Kpatience je fakt takový divný :)
Ja myslim, ze toto sa casom zmeni. Tieto problemy sa tykaju skor starsej generacie, ktora nevyrastala v dobe "informatizacie". Dnes clovek napr. len mobil meni kazde 2-4 roky a uz len to ho nuti ucit sa a chapat principy. Takze mame pred sebou mozno 10-20 rokov takychto problemov a potom bude takych pouzivatelov asi tak ako je dnes ludi co pouzivaju IE5.5. Mimochodom len tak ma napadlo, ze to hadam aj pomoze rozsireniu linuxu...
mi neustálé změny vzhledu nebo ovládání taky docela vadí - kdo si na to má pořád zvykat? nejspokojenější uživatel je ten, který se nemusí učit nic nového :)
např. přechod m$ office 2003->2007 - něco potřebuju udělat, nejlépe rychle, a spoustu času strávím tím, že hledám, kam tuhle funkci designér schoval-přemístíl-přejmenoval ve skvělém novém ikonkovém menu. totéž třeba nastavování widlí při přechodu xp->vista->7. vím, že ta funkce tam někde je, ale kde? :-( zrovna microsoft má navíc talent konfigurační dialogy poschovávat do 15 různých úrovní-záložek-seznamů-ikonek. a volby, které patří k sobě jsou nějlépe na několika různých místech.
[13] zrovna tohle začal dělat apple na i-padech-phonech-tabech a spoustě lidí to zdá se ke spokojenosti stačí. jen zkušenějším pak chybí ty možnosti.
Souhlasim s tim, ze neustale zmeny vzhledu nebo ovladani jsou na nic, ale za co by potom programatori a firmy brali penize? Musi to tak delat, musi skubat lamy, aby meli penize.
Je to krute, ale tem lidem uz ujel vlak. Bylo by fakt dobre ty lidi naucit jak funguje operacni system.
Kam ten svet speje...
[17] Bylo by dobre je naucit jak funguje OS. Ale udelat to s nejakou miliardou lidi je zatracene tezke - to uz je efektivnejsi vylepsit par set programu. Navic se nam programatorum obcas hodi zmenit to, jak veci uvnitr funguji; preucovat kvuli toho uzivatele by bylo peklo, i pro ne.
Doporucuji "We have lost control of the apparatus" z pohledu podnikoveho (interniho) programatora - http://weblog.raganwald.com/2007/09/we-have-lost-control-of-apparatus.html
Pekne. Mam uz roky znameho, z duvodu bezpecnosti jsem mu pred lety dal do dualbootu Mandrivu, aby web prochazel v linuxu. Nejakou dobu to fungovalo, ale pak byl nejaky prechodny problem s flashplayerem, tedy spis se strankou, ktera byla ta nejdulezitejsi - scrabble.
Kdyz nefungovaly scrabble, prestala se Mandriva pouzivat a zrovna minuly tyden jsem tu mel jeho zavirovana wokna na reinstall.
Toz tak.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 162×
Přečteno 41 382×
Přečteno 35 909×
Přečteno 25 964×
Přečteno 25 765×