Bo sem z Karviné, mám ve svém slovníku i místní dialekt zvaný „po našimu“, který je podobný tomu, co píše Ostravak. Jinými slovy, titulek říká, že není čas na hlouposti. Také můžu říci, že nouze naučila Dalibora housti. Řeč bude o tom, jak na jednom místě rychle získat potřebné informace.
Nevím jak vy, ale všeobecný přehled o dění kolem sebe získávám poslední dobou stále častěji z Internetu. O novinách, které dostávám ráno při nástupu do metra, nelze snad říci, že to jsou noviny. navíc snad obsahují jen agenturní zprávy a ty se o odborných věcěch moc nezmiňují. Ve Firefoxu mám speciální složku nazvanou Ranní přehled, která mi do záložek otevře asi 20 webů a navíc RSS čtečku s jednotlivými kanály. Jenže…
Jenže teď prostě nejsem v domácím prostředí (jak ve firmě tak i doma) a musím to řešit jinak. Kdo podobnou věc používá ví, že je to nývyková záležitost a prostě se bez ní cítím takový neúplný. Jak to vyřešit jinak? Hledal jsem, hledal, až jsem dohledal. A více méně náhodou.
Jako mnoho z nás jsem si zřídil Gmail schránku a přitom si zamozřejmě vytvořil i Google profil. Jen tak mimochodem jsem se díval, co mi přišlo nového a zjistil, že je k dispozici služba iGoogle. Je to docela zajímavá možnost, jak vyřešit můj záložkový problém. Pokud se totiž přihlásíte ke svému profilu, máte možnost si vytvořit své vlastní záložky a na ně postupně naskládat RSS kanály a stránky, které si vyberete. Můžete si zvolit vzhled (kolik sloupců) a kolik posledních zpráv se má zobrazit. Je to šikovné a v tuto chvíli to pro mne řeší spoustu problémů.
Navíc je k dipozici modul, který umožní na stránku vložit POP3 checker zjišťující, zda do vaší schránky nepřišel nový email, případně kolik nebo můžete si nastavit předpověď počasí. těch modulů je tam více, já používám jen tyto.
Pokud se tedy pohybujete v cizím prostředí a přesto chcete mít přehled o tom, co se děje, zkuste použít iGogle, protože to funguje a dělá to přesně to, co chci.Ideální na zahraniční cesty nebo dovolené, kdy máte přístup k internetu jen přes internetové kavárny a nemáte moc možností jak si doinstalovat vlastní software. Služba iGoogle funguje v libovolném prohlížeči. Snad jedinou překážkou pro někoho může být fakt, že si musí zřídit svůj účet. Na druhou stranu se kapacita schránky stále zvyšuje a tak to není zase tak úplně k zahození.
[2] To, že místní tomu dialektu říkají "po našimu" na celé věci nic nemění.
S moderní slezštinou je to těžké, protože osobně si myslím, že ji používají v Ostravě a blízkém okolí a mluví jí a píše Ostravak Ostravski.
Pak je další podoba, která se používá v Karviné a Českém Těšíně těsně u hranic s Polskem (tu znám důvěrně já). Pokud vím, v této chvíli snad probíhá nějaká "záchranná" mise, která tuto odnož mapuje.
A další varianta je na polské straně. Rozdíl mezi těmito dvěma je v tom, jak moc přebírají slov z jazyka, který je úřední v dané oblasti. A to vše v okruhu zhruba 50 kilometrů. Pro skvělou zábavu doporučuji hru Těšínské nebe, protkané písničkami Jarka Nohavicy. Tam jsou herci z české i polské strany a je to v jejich řeči opravdu slyšet. jenže to si uvědomíte, až se z té oblasti odstěhujete pryč, jako já.
Titulek je polský, protože v dialektu psát neumím. Ale třeba překladem z polštiny do češtiny se částečně živím.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 175×
Přečteno 41 384×
Přečteno 35 913×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 767×