Jsem celkem posedlý aplikacemi, které fungují skrz mnoho platforem. Obvykle se pro každou platformu vytváří specifická verze. Narazil jsem však na užitečnou aplikaci, která je v jedné verzi pro všechny platformy. Tedy pro všechny, které podporují Javu. No nedáte si multiplatfomního správce souborů?
Někdy v roce 2004 jsem narazil na projekt muCommander. Jedná se o správce souborů, který byl vytvořen v Javě. Nejdříve jsem měl předsudky, že když Java, tak to bude děsně pomalé a neforemné atd. Vyzkoušel jsem jej, pohrál si s ním a odložil jej.
Po čase jsem se k němu vrátil zpět a to spíše ze studijních důvodů. Ta myšlenka o skutečně multiplatformním správci mne jaksi dráždila, i když v první fázi byl muCommander k dispozici pro každou platformu zvlášť (Linux, Windows a MacOS). S příchodem verze 0.8 se objevila zajímavá informace o nových funkcích. Vývoj tohoto slibného správce se však na jistou dobu docela zastavil a jeho tvůrce to vysvětloval svou zaneprázdněností.Ve fóru se objevil návrh, aby autor zdrojový kód uvolnil. Ten zdvořile odpověděl, že to pravděpodobně udělá, ale musí provést pár úprav. To bylo v průběhu loňského roku.
Přišlo několik betaverzí a nic se nedělo a pak jsem sledování opět vzdal. Dnes jsem se opětovně podíval na jeho stránky a zjistil několik zajímavostí :
1) Na konci září se objevila finální verze 0.8
2) Autor vydal muCommander pod licencí GNU GPL v3
3) V současné době je k dispozici dokonce nová verze 0.8.1
Co je na tom, takových správců existují mraky. Jenže muCommander u mne boduje několika nezvyklými funkcemi :
1) Plně multiplatformní – šířen jako jnlp java kód
2) Nativní verze pro MacOS, Windows a Linux
3) Vestavěný prohlížeč obrázků (minimálně na JPG/PNG/GIF soubory)
4) Pro jeho běh „postačuje“ i dnes už postarší verze JRE 1.4
5) Vestavěný FTP/SFTP/SMB a HTTP klient
6) K dispozici i Portable verze
7) Standardní ovládání dle vzoru Norton Commander
8) Práce s komprimovanými soubory jako se složkami + komprimace do ZIP/GZIP/BZIP/TAR
9) Lokalizace do 18 jazyků včetně češtiny
Výsledná velikost celého programu je jen 1,3 MB a je tedy vhodná k přenášení téměř kamkoliv. Zkuste jej, patrně většinu vašich nároků splní.Samozřejmě to není Total Commander, ale od tohoto nástroje bych nějaké kvantum funkcí ani neočekával. Ke stažení zde. Máte-li dotaz nebo připomínku, směřujte ji sem.
Prave som to zo zvedavosti nainstaloval, prva vec co som skusil je - pripojil som sa pomocou HTTP do normalneho weboveho adresara, kde mam .zip subory, stlacil som na nom Enter a ono zobrazilo jeho obsah ako keby bol na disku. To iste cez FTP. To vam Total Commander nespravi. Idem skusat dalej co este vie.
2Pavel Tisnovsky: W98?:) Tak uz chapu tu zaujatost proti windows a ze jsou nestabilni a tak:) To vsichni redaktori roota pouzivaji W98?:) Nesmi srovnavat dnesni linux s windows pred 10ti lety, trebaze od sveho vzniku jsou historicky temer shodne stare...tak v tom je ten zakopany pes tech vecnych flejmu a kecu, ze linux je lepsi:o)
Nevím, zda li je to překlep nebo tak ale "2) Nativní verze pro MacOS, Windows a Linux" jsem nějak nenašel na strance s možností stažení jsou pouze jar soubory pro javu. Pls pokud tomu tak neni, opravte, popřípadě dejte link. Nevím zda je možno držet takovy projekt v jave a zaroven to jet treba v C++, pokud se ovšem nedrží těch několika(už né málo) tříd co umí kompilovat gcj do nativního kodu mašiny.
program sa obcas dlhsie zamysli a ako je u javy zvykom, spapa si pomerne vela ramky.
zda sa mi tiez divne ze velkost view okna dynamicky meni. ovladanie viewera, konkretne to ze cez f3 otvorim view na subor a cez f3 ho zase nemozem zatvorit je nanestastie z total commanderu a nie z midnight commanderu.
presvedcila ma ale konfiguracia vlavo sftp server1, vpravo sftp server2 co je na moju momentalnu pracu pomerne komfortna vec.
[9] Justin
Můj výraz "nativní verze" neznamená, že muCommander je udržován ve dvou jazycích (např. C++) a je vytvářena binárka v tom pravém slova smyslu.
Nicméně např. pro Windows si stáhnete jeden EXE soubor, ten spustíte a nainstaluje se celý program. Uživatel pak spouští MUCOMMANDER.EXE. Ve složce je pak i MUCOMMANDER.JAR. Vzhledem k tomu, že EXE soubor má jen 23 kB, je jasné, že je to jen zavaděč, který volá skrz javu zmiňovaný JAR soubor. Z pohledu běžného uživatele je však aplikace "nativní". Nativní verze pro Linux obsahuje navíc MUCOMMANDER.SH nebo DEB balíček pro Debian.
Stejně tak je i pro MACOS k dispozici DMG soubor. Jak to vypadá u něj nemůžu bohužel zjistit, ale má představa je, že to bude obdobné. To se týká finální verze, nightly buildy jsou jen JAR soubory.
A mnoho uživatelů více platforem sáhne buď po portable verzi nebo po Webstart verzi. Nativní pro tuto chvíli znamená, že je to sice Java projekt, ale nemusím dělat kouzla s javou, udfělá je za mě příslušný zavaděč.
[5] ja jsem nekde flamoval na tema Windows-Linux? (odkazy by nebyly?) Nehlede na to, ze Windows 98 je jediny operacni system, ktery jsem si kdy koupil, takze proc bych na nej mel nadavat - spis bych si nadal sobe, ze jsem koupil blbe :-)))
Taky si nejsem zcela jist, jestli jakozto nezavisly autor spadam do prihradky "redaktor", ale ja vlastne sam nevim, co jsem...
[5] Začal jsem s M$ na DOS 6.20 a poslední co jsem od M$ měl byl XP Profesional. Nevěřil by jste s jakou chutí jsem jej zničil, a jak se mi potom ulevilo. Nejsem ani (evidentně) redaktor roota. A přesto tvrdím a asi vždy budu tvrdit:
Linux je tisíckrát lepší než všechny Widle co zatím byli kdy vydány. Nesnáším velkého strýčka Billa a jeho posranej Micro$oft.
Vaše statistiky nějak nevycházej.... Mimo to příspěvek P.Tisnovského, byl jen pouhé konstatování. Pokud chcete vidět správný flamenný kecy, tak se podivejte třeba na [5].
[17] budruz
WEBDAV asi ne, ale je to to, co zde popisoval [2] ja. Já to pužívám tehdy, pokud nemám přístup k FTP (zablokován port 21), ale 80 jede. Je to vlastně "virtuální" FTP přes HTTP. Má to však jistou přítažlivost, že to vypadá prostě jen jako další připojený disk se všemi možnostmi, jaké máte pro lokání disk (komprese/dekomprese, prohlížení atd.)
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 33 714×
Přečteno 31 999×
Přečteno 30 341×
Přečteno 23 156×
Přečteno 22 140×