Hlavní navigace

Na soubory opravdu multiplatformně

23. 4. 2008 12:50 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Jsem celkem posedlý aplikacemi, které fungují skrz mnoho platforem. Obvykle se pro každou platformu vytváří specifická verze. Narazil jsem však na užitečnou aplikaci, která je v jedné verzi pro všechny platformy. Tedy pro všechny, které podporují Javu. No nedáte si multiplatfomního správce souborů?

Někdy v roce 2004 jsem narazil na projekt muCommander. Jedná se o správce souborů, který byl vytvořen v Javě. Nejdříve jsem měl předsudky, že když Java, tak to bude děsně pomalé a neforemné atd. Vyzkoušel jsem jej, pohrál si s ním a odložil jej.

Po čase jsem se k němu vrátil zpět a to spíše ze studijních důvodů. Ta myšlenka o skutečně multiplatformním správci mne jaksi dráždila, i když v první fázi byl muCommander k dispozici pro každou platformu zvlášť (Linux, Windows a MacOS). S příchodem verze 0.8 se objevila zajímavá informace o nových funkcích. Vývoj tohoto slibného správce se však na jistou dobu docela zastavil a jeho tvůrce to vysvětloval svou zaneprázdněností.Ve fóru se objevil návrh, aby autor zdrojový kód uvolnil. Ten zdvořile odpověděl, že to pravděpodobně udělá, ale musí provést pár úprav. To bylo v průběhu loňského roku.

Přišlo několik betaverzí a nic se nedělo a pak jsem sledování opět vzdal. Dnes jsem se opětovně podíval na jeho stránky a zjistil několik zajímavostí :

1) Na konci září se objevila finální verze 0.8
2) Autor vydal muCommander pod licencí GNU GPL v3
3) V současné době je k dispozici dokonce nová verze 0.8.1

Co je na tom, takových správců existují mraky. Jenže muCommander u mne boduje několika nezvyklými funkcemi :
1) Plně multiplatformní – šířen jako jnlp java kód
2) Nativní verze pro MacOS, Windows a Linux
3) Vestavěný prohlížeč obrázků (minimálně na JPG/PNG/GIF soubory)
4) Pro jeho běh „postačuje“ i dnes už postarší verze JRE 1.4
5) Vestavěný FTP/SFTP/SMB a HTTP klient
6) K dispozici i Portable verze
7) Standardní ovládání dle vzoru Norton Commander
8) Práce s komprimovanými soubory jako se složkami + komprimace do ZIP/GZIP/BZIP/TAR
9) Lokalizace do 18 jazyků včetně češtiny

Výsledná velikost celého programu je jen 1,3 MB a je tedy vhodná k přenášení téměř kamkoliv. Zkuste jej, patrně většinu vašich nároků splní.Samozřejmě to není Total Commander, ale od tohoto nástroje bych nějaké kvantum funkcí ani neočekával. Ke stažení zde. Máte-li dotaz nebo připomínku, směřujte ji sem.

Sdílet