Hlavní navigace

A za komunistů bylo líp! - Díl 1

4. 3. 2010 13:07 (aktualizováno) Svatopluk Vít

V souvislosti s blížícím se 17.listopadem a zjištěním, že mladí lidé si už nedokáží pod pojmem „život za komunistů“ už nic konkrétního představit, jsem se rozhodl zveřejnit sérii několika článků popisujících mé zážitky a vzpomínky na dobu počítačového pravěku, pokud možno ještě před rokem 1989.

Hned na úvod – jsem ročník 1974. V roce 1989 mi bylo 15 let, ale i to stačilo, aby si mne režim trochu pokřivil. Asi si dnes nedokážeme představit, co museli mí rodiče pocítit, když jsem přišel ze školky domů (někdy kolem roku 1980) a začal jsem jim doma básnit „o velikém soudruhovi Leninovi“. Mohli mne maximálně vyslechnout, ale vlastní názor mi prostě neřekli. Ne že by nechtěli, byla to spíše pojistka, co kdybych to někde vykecal. A při nějakém úklidu na mne z krabice na dně skříně vypadl Mladý Svět s fotkami ze srpna 1968 plný tanků a barikád. Dostal jsem drobné vysvětlení, které bylo zakončeno tím, že přesnější informace mi budou sděleny někdy příště. Tohle se však k počítačům příliš neváže.
Dnes je to jednoduché. Počítač pořídíte prakticky všude, ve všech formách (přenosný/stolní), jste limitováni pouze tím, kolik na něj máte. Existují konzole, ale o „pravěké“ zábavě se už tak moc nemluví.

Jako „Husákovo dítě“ jsem s počítačovými hrami přišel poprvé do styku v maringotce, která byla vybavena asi 10 automaty. Bylo to na letní dovolené v kempu poblíž Lednice na Jižní Moravě. Házely se tam dvoukorunové mince za jednu hru. Ano, vypadá to, že to bylo levné. Ale není to tak úplně pravda. V té době stál rohlík 40 haléřů, 0,7 litrová Kofola ve skle 2,90 Kčs, lístek v MHD 1 Kčs, kopeček zmrzliny stál 70 haléřů, odpolední představení pro děti v kině za 2 Kčs a za 7 Kčs jste mohli mít krabičku cigaret značky Clea. No a navíc nebyl průměrný plat takový jako dnes, spíše v řádu 2 – 3000 Kč.

Obzvláště jsem si oblíbil dvě hry – klasický Pinball (ve dvou variantách – mechanický a digitální) a pak střílečku, jejíž jméno si nemůžu vybavit. Uprostřed obrazovky byla raketa, která se mohla otáčet o 360 stupňů a musela ničit vše, co se na obrazovce vyskytlo. Nemusím zdůrazňovat, že se musela vyhýbat všem troskám, případně nezasaženým raketám. Tedy něco jako Asteroids. To byly mé začátky s hraním her.

Zapomněl jsem se zmínit také o digi hrách. To jsou takoví ti předchůdci Gameboye. Byla to jednoduchá konzole s pouze jednou hrou. V té době jsme měli přístup k „vynikajícím“ sovětským hrám „Nu pogodi“ neboli Jen počkej anóbrž Zajíc a vlk, sbírající vajíčka od slepic. Tohle je pro mne herní klasika. Ještě dnes tuto hru mám doma. Dala se sehnat i varianta s potápěčem, který vynášel poklad a s kuchařem, který smažil palačinky. Na této stránce je pak úplný a vyčerpávající popis všech digi her z této série. Skvělé čtení. Nutno však zmínit to, že tyhle hry byly většinou kopie her od Nintenda, ale sovětští inženýři si s tím nelámali hlavu.

Pak tu byly ještě hry tuzexové a jinak získané. Ty byly většinou z kapitalistické ciziny. V roce 1985 jsem se díky shodě náhod dostal k naprosté herní klasice – Donkey Kong. Od mládí jsem zpíval v dětském pěveckém sboru. Ten byl rozdělen do různých věkových kategorií a právě v roce 1985 jsem přestoupil do koncertního sboru. To jsem byl v páté třídě ZŠ. Téhož roku byl koncertní sbor v Japonsku a já jsem přestoupil právě měsíc poté, co se z Japonska vrátili. Jako jedna z největších atrakcí byly právě video hry. Řada lidí si je přivezla a my na ně zírali. Téměř obřadně nám je vyvolení půjčovali. Velmi jsem si tu oranžovou krabičku užíval.

Další setkání bylo od šesté do sedmé třídy, kdy jsme měli ve třídě spolužáka, jehož otec emigroval do západního Německa a občas mu něco poslal. O tomto kousku nevím vůbec nic (o výrobci a jméně). Byla to hra podobná Space Invaders a hra byla žlutá, s pěkným velkým displejem. Ve třídě jsme hráli i soutěž o nejlepšího, nikdy jsem k nim však nepatřil. Další už jen telegraficky. Digi hra s námětem fotbalu – fotbalový brankář chytá míče posílané do jeho brány a přecházení rušné 4 proudové silnice.

Poslední digi hrou, kterou zmíním, je hra, kterou jsem sám dostal. Byl to námořník na lodi, přejíždějící mezi hejnem žraloků a sbírajícím kokosy. Je to tedy spíše varianta hry Parachute. Už ani nevím, kde skončila.

A pak jsou tu tzv. televizní hry. V té době (snad v roce 1987) se tak nazývala malá černá krabička, ke které byly dva ovladače. Byly připojeny kabelem a na menší krabičce byl jen jeden otočný knoflík. Když jste to připojili k TV, byla to v podstatě jen jednoduchá grafika. Dvě čáry a jeden malinký létající čtvereček. Říkalo se tomu tenis a cílem bylo udržet „míč“ ve hře co nejdéle a nepustit ho za svá záda. Tohle jsem zase viděl v NDR u jednoho z našich družebních kamarádů. Jako sbor jsme jezdili do spřátelených zemí na družební zájezdy do rodin. Na oplátku oni jezdili k nám. Co z toho, že jsme neuměli německy. Bavili jsme se rusky, ale stejně jen základní věci. Tahle hra nás však sblížila.

Zdá se, že to zase nebylo tak špatné. Mám ovšem sám několik celkem nepříjemných zážitků, které jsem vnímal už jako dítě. Stačilo jen dojet na hranice a chtít někam vycestovat. Vyplněné celní prohlášení a podezřívavé pohledy celníků, rozdíly v životní úrovni (byli jsme několikrát v Polsku, NDR a jednou i v SSSR) a navíc vyprávění lidí ze sboru o Japonsku a Švédsku, kde koncertovali. Ale také pionýrské nástupy a organizované zdravice, 1.máje a schůze, na kterých jsme mnohokrát zpívali – Česká hymna, Hymna SSSR, Internacionála a Píseň práce). Jeden z patronátních závodů byla totiž šachta. (Kdo to neví, jsem z Karviné). A v tom byl ten systém zvrácený. Nám jako dětem to nepřišlo divné. Vždycky jsme dostali žlutou sodovku (ano, tak na severu říkáme limonádě) a nějaký zákusek nebo tatranku. Schůze dostala slavnostní ráz, sbor dostal čárku, že se účastní veřejného života a ROH na šachtě vypadalo dobře, neb se stará o děti. Špatné to bylo v tom, že jsme ten pokřivený obraz společnosti vnímali jako standard…

V dalším díle popíšu „dospělejší“ techniku. Éra ZX Spectra, Atari či PMD-85 nebo IQ-151. To bylo trochu jiné kafe.

Anketa

Hráli jste si s digi hrami?

Sdílet

 • 12. 11. 2007 12:35

  dvh (neregistrovaný)

  Dobra bola scenka z "Tie roky 70-te" (neviem ako sa to u vas vola). Kelso sa stazoval Formanovmu otcovi ze Pong (to je ta hra) je uz nuda lebo ta palicka je priliz velka. Tak sa rozhodli to vylepsit. Pajkovackou!. Nakoniec sa im to podarilo a Formenov otec vravi nieco v tom zmysle:

  Forman: "Now, you see what the future is."
  Kelso: "Yeah, computers..."
  Forman: "No dumbass, a welding!"

 • 12. 11. 2007 12:52

  TKL (neregistrovaný)

  Jo jo.
  Jen ten průměrný plat bych ještě trochu posunul dolů - spíše tak v lepším případě 2000 Kčs. Já jsem po maturitě v roce 1989 nastupoval do práce s platem 1250 Kč hrubého.
  A povinné členství v Jiskrách, Pionýru, SSM, zoufalý nedostatek základních hygienických potřeb, jako toaletní papír, vložky... nebo tužkové baterie, jízdní kola, čočka (taková ta luštěnina :) ), v podstatě cokoliv, co nebylo potřeba k udržení základních životních funkcí dělnické a rolnické třídy, se dalo sehnat jen velice těžko nebo vůbec.
  Nebýt černého trhu s bony (tuzexové poukázky, které dával socialistický stát namísto valut těm, kteří si něco vydělali v kapitalistické cizině, čímž je de facto okradl), nebyly by ani ty první (funkční) kazeťáky, jeansy, které by nevypadaly jako namodro obarvené tesilky (jako tehdejší socialistické napodobeniny Morenda a o trochu lepší Prekon), neřku-li Spectra, Atari, ty si mohl dovolit jen málokdo, já jsem se na ně do Tuzexu chodil dívat jako do kina...

  Myslím, že dneska tomu ti, kteří reálný socialismus nezažil na vlastní kůži, věří jen velmi těžko.

 • 12. 11. 2007 13:08

  svatas (neregistrovaný)

  [2] Ano, tohle vše je pravda. Já chci však také zdůraznit, že socialistická éra není jen nedostatek věcí v obchodech apod.
  To, co si lidé neuvědomují je to, že režim s námi manipuloval a vštěpoval nám své myšlenky.
  Někteří z nás si toho nebyli vědomi. Já samozřejmě také ne, až po létech. Pak vám doklapnou všechna kolečka a soukolí.
  O to víc mne teď děsí to, že pro spoustu mladých lidí jsou ideály strany, která se ani nepřejmenovala, zajímavé. Protože se to čte skvěle. Vše bude zdarma, budeme se mít dobře, nebudeme se muset o nic starat. Kdo to zažil a nelíbilo se mu to, by měl všemi prostředky bojovat proti tomu, aby to tu bylo zase.
  Dnešní doba je sice drsnější, ale o to lepší. Co si sám nevyřídím, to mi nikdo na zlatém podnose nepřinese. Pak se můžu zlobit jen sám a pouze na sebe, pokud to není dle mých představ.

 • 12. 11. 2007 13:28

  Daniel (neregistrovaný)

  v roce 89 mi bylo 11 let a o prázdninách 89
  4 měsíce před revolucí) jsem byl poprvé s rodiči v SRN u příbuzných, a byla to pořádná facka. Jako malý automobilový nadšenec jsem s bratránkem objížděl prodejny aut a byl jsem z toho úplně mimo. To samé se týkalo obchoďáků, prodejen počítačů apod.
  Dodnes si pamatuji, jak se v roce 1984 vrátil táta se ségrou od příbuzných (tehdy jsme nemohla vycestovat celá rodina, hrozilo by, že bychom se již nevrátili) a přivezli mi kiwi. Obřadně mi jej podali a já řekl fuj, vždyť je to samá pecka a ještě k tomu kyselý :-), dnes již vím, že mělo ještě asi týden dozrát.
  Další zajímavou historku jsem se dozvěděl až delší dobu po revoluci. Strejda v SRN tehdy pracoval v továrně Varta, kde se kromě jiného dělaly i baterie pro ponorky, a tudíž táta dostal nabídku, zda nechce spolupracovat s vojenskou špionáží a vystěhovat se na západ za příbuznými. Měl z toho dost dlouho vítr (navštěvovali jej v práci opakovaně) a prý bylo zajímavé, co všechno o našich příbuzných v Německu si špionáž zjistila.
  P.S. taky jsem dost dlouho nechápal, proč mi mamina jako malýmu nechce říct, jakou hroznou šumící stanic v rádiu večer poslouchá a proč tam jsou samé zprávy a proč o tom nemám mluvit... Tak jsem si jenom osobně říkal, že je vůbec štěstí, že ten hlas z Ameriky je v Evropě vůbec slyšet :-)).

 • 12. 11. 2007 15:18

  TKL (neregistrovaný)

  [3] ale on ten nedostatek byl přesným obrazem té děsivé manipulace s myšlením lidí. Neustále bylo ze všech stran omíláno, jak jsme na špici v technologiích, zdravotnictví, spotřebě toho a těžbě tamtoho. Až tomu všichni věřili a většinu lidí ani nenapadlo, že to není pravda a že se ve skutečnosti mají mizerně.

  Dnešní mladí idealisté se rádi ohánějí tím, že oni by to dělali jinak a lépe (ach jo, kolikrát jsem už tohle slyšel), že to nebyl žádný socialismus, ale totalita, která popřela myšlenky, ze kterých vzešla a podobně. Jenže na tom nedostatku čehokoliv za socialismu je krásně vidět hlavní problém téhle zrůdné ideologie "všeho pro všechny": že zákony trhu nelze popřít a nutně musí dříve nebo později dojít ke krachu. A proto bylo třeba zakázat lidem vycestovat tam, kde by viděli, jak se lidé mají lidé lépe, zakázat jim o tom svobodně mluvit, číst a nejlépe i myslet. Takhle dopadly všechny socialistické země, jedině Čína se stala normální kapitalistickou zemí s tržní ekonomikou, dokonce mnohem agresivnější, než kterákoliv jiná západní země. Jen si zachovala totalitní praktiky a naprostou neúctu k jednotlivci, přírodě, základním lidským právům.

 • 12. 11. 2007 15:23

  mm (neregistrovaný)

  Televizni hry - jako treba ten tenis - byly v roce 1987 i tady u nas jiz tezce zastarale. Vyrabelo se to tusim uz nekdy od 70. let a v prodejnach Tesla bylo mozno pri trose snahy zakoupit primo cipy ze kterych jste si to mohli zbastlit.
  Tady u nas to byla v obchodech samozrejme slabota dana rezimem, ale kdyz se clovek tenkrat dostal na zapad treba do Nemecka - byl to raj - pocitace vsech znacek, provedeni, barev, tvaru, vykonu a vybaveni :-) K nim spousta doplnku a _kvalitni_ literatury. Ne jako dnes, kdy mate vsude par usmolenych PC a lacinych notebooku - plastaku temer na jedno pouziti - je to dnes sedive, nudne, pritrouble. Pochopitelne tehdejsi pocitace nemely kapacity a vykon dnesnich PC (a nepouzival je kazdy Jouda), ale v kontextu doby na tom lide, kteri se o pocitace zajimali, byli daleko lepe. Tehdy clovek prisel treba i k zajimavym odbornym casopisum, nabitym kvalitnimi informacemi, psanym kvalitnimi autory...a prosakovalo to pres hranice i k nam. Celkove to bylo (na zapade - ale ovlivnovalo to i nas, pokud clovek vedel, jak se k tem vecem dostat) vse takove elegantnejsi a podnetnejsi, blbosti a hlupaku kolem pocitacu bylo daleko mene.... :-(

 • 12. 11. 2007 15:35

  mm (neregistrovaný)

  [3] svatas

  Nebud naivni. I dnesni doba je plna manipulace. Je jen technologicky trochu dal, takze se to da delat o dost rafinovaneji. Ta svoboda je casto jen iluze na jejiz hranice muzes narazit velice rychle - nemysli si, ze si dnesni mocni nedelaji zadne pojistky proti ovladane mase...
  Ani zapad uz neni co byval. Tehdy vladla na zapad od nasich hranic skutecne svoboda. Dnes ? Meni se to v globalizovanou brecku a v jakysi rezim Velkeho Bratra (pod nejruznejsimi zaminkami, jez tady radeji ani nebudu psat).
  Je to zatim pochopitelne o hodne snesitelnejsi nez byl komunisticky rezim, ale NEBUDTE NAIVNI a nepodlehejte pohadkam o tom, jak chudy chlapec ke stesti prijde, jen kdyz se bude snazit.

 • 12. 11. 2007 16:13

  j3nda (neregistrovaný)

  nemohu se nepridat.
  jsem rice rocnik 78, nicmene za "husakovo dite" se take povazuji. jako dite mne z elektronickeho veku oslovily zejmena:
  - hraci automati v maringotce
  - digi hry (vlk a zajic, potapec a poklad) [bohuzel je vlastnil bratranec, ja pochazim z chude, ucitelske 1800kcs/mes rodiny]

  - potom napojovy prasek [kiwi], ktery jsme nasypali vzdy na dlan a majetnicky lizali :-) a take home-made skrtatko na bote (naslinite klasicke skrtatko na sirkach, pritisknete na tenisku znacky "cina", nechate a zbytky skrtatka mate na bote a sirky, nalezene po ruznych koutech vaseho sidliste skrtate a tvarite se jako boss.

  zaroven se velmi tesim na pokracovani:
  pmd-85 (var 1 i 2), iq-85, gumak - jsou mymi 1. kroky s pocitacem [doufam, ze hodis i nejake ilustracni foto, sveho casu v abc-ecku vychazel na zadni strane serial o pocitacich (pmd, iq-85, zx-spectrum, amiga, atari, c64, ibm pc xt, 286 [mam to nekde doma vystrihnute a patricne zalozene/ze to asi nikdy nenajdu ;-) ] ale na netu by to byt mohlo).

 • 12. 11. 2007 16:20

  Petr (neregistrovaný)

  Jsem rocnik 73, takze mam vicemene stejny zkusenosti a zazitky. Taky jsem se divil, proc muj tata nadaval na Rusaky, "kdyz nas prece osvobodili, tato". Samozrejme jsem hraval Space Invaders ;o) a jednou jsem na Slovensku nasel automat s Pac Manem - to bylo neco!!

  BTW: Clea staly 6,- Kcs ;o)

 • 12. 11. 2007 16:25

  svatas (neregistrovaný)

  [10] Ano, manipulace je všude a byla vždy a vždy bude.

  Já ale mluvím o tom, že mi má dcera nepřijde ze školy s tím, že jim tam říkali cosi o soudruhovi Leninovi a že se nemusím bát jí vysvětlit, co si o soudruhovi Leninovi myslím já. Jestli ji přesvědčím nebo ne, to je jen a pouze na ní.

  A když se v neděli ráno rozhodnu, že dnes budu obědvat ve Vídni, taky to není problém. Otázka financí je jiná záležitost. Ale prostě mám tu možnost. Nikdo se mne neptá proč a jak. Sednu do auta a jedu. Nikdo mi nezakazuje poslouchat "nevhodnou" hudbu a když si do vyhledávače zadám např. Wall Street, nikdo mi v tom nebude bránit.

  To se mi líbí a když si na tomto blogu napíšu, že ten a ten politik je vůl, nebude mi nikdo stát přede dveřmi a nebude se mne pokoušet zašít. Nikoho nezajímá, jestli mám 100 hektarů pole a jestli má můj otec správně vylepené známky ROH.

 • 12. 11. 2007 16:34

  tisnik (neregistrovaný)

  [11] sorry, chybi odkazy, jeste jeden pokus:

  <a href="http://­www.root.cz/clan­ky/graficke-karty-a-graficke-akceleratory-1/">http://ww­w.root.cz/clan­ky/graficke-karty-a-graficke-akceleratory-1/</a>
  <a href="http://­www.root.cz/clan­ky/graficke-karty-a-graficke-akceleratory-2/">http://ww­w.root.cz/clan­ky/graficke-karty-a-graficke-akceleratory-2/</a>
  <a href="http://­www.root.cz/clan­ky/graficke-karty-a-graficke-akceleratory-3/">http://ww­w.root.cz/clan­ky/graficke-karty-a-graficke-akceleratory-3/</a>
  <a href="http://­www.root.cz/clan­ky/graficke-karty-a-graficke-akceleratory-4/">http://ww­w.root.cz/clan­ky/graficke-karty-a-graficke-akceleratory-4/</a>

 • 12. 11. 2007 16:50

  mm (neregistrovaný)

  [13] svatas

  Ano, zatim to je porad tak jak pises.
  Ale uz dnes si nelze nevsimnout tady u nas v ceskem vidlakove, jak jsou lide masirovani propagandou - stejne jako za komunistickeho rezimu. Zkus treba nekde prohlasit, ze nejsi volicem te jedine spravne strany - te, ktera je zrovna ted momentalne u koryta. A uvidis, co se bude dit, kolik zfanatizovanych pitomcu te zacne urazet... Ti pitomci za to az tak nemohou - ten brainwashing je proste velmi sofistikovany a silny...
  Ale radeji to sem netahejme. Doufam, ze tento blog bude o starych pocitacich - a to si rad prectu :-)

 • 12. 11. 2007 17:05

  LO (neregistrovaný)

  [10] Já jsem třeba chudý chlapec, co přišel ke štěstí tvrdou prací ;)

  to co popisujete je spíš takový marasmus, "blbá nálada", nic konkrétního. Co mě na současném světě/režimu štve?

  - Omezování svobody slova (karikatura 12letého děvčete s roztaženýma nohama vás dostane do vězení, hon na autory knihy Vaříme s konopím, hon na vydavatele Main Kampf, zákazy demonstrací lidí s "nevhodnými“ – byť třeba zjevně stupidními – názory).

  - Popírání základních svobod, a vymýšlení nových; k popírání viz výše, nebo třeba nekontrolované zahrnování lidí na seznam "podezřelých z terorismu" (takový člověk se nedostane na žádný let s žádnou leteckou společností, i když třeba nic neudělal; neexistují pravidla pro uvádění lidí na seznamu, ani pro jejich odstraňování). Vymýšlení nových práv je zábavou humanistů, kteří definují právo na soukromí, právo dítěte na úplnou rodinu, právo na bydlení, právo na cokoliv. Tyhle hříčky salónních intelektuálů pak hyzdí právní řád, a ad absurdum umožňují žalovat stát za to, že nemáte kompletní rodinu, nebo že nemáte kde bydlet. Podle mě to povede k rozmělňování práv, zpochybnění těch "opravdových", a (dalšímu) úpadku vynutitelnosti práva. Evropské regulace čehokoliv (hlučnosti sekaček, barvy pomerančů, zákaz páření amerických veverek s evropskými apod.) by asi byla na zvláštní bod…

  - Byrokracie, vysoké zdanění – obojí přispívá k tomu, že je průměrná životní úroveň nízká, ekonomice se nijak zvlášť nedaří (extrémem je Francie), a firmy mají dobrý důvod placení daní obcházet (české firmy typicky nevykazují zisk, a vyvádějí peníze z firmy "alternativně").

  - Příliš přerozdělující stát, rovnostářství – silně přerozdělující stát je velmi neefektivní (viz daně). Cokoliv dělá stát, dělá to nutně neefektivně. Stát má proto dělat jen to, co nemůže dělat nikdo jiný.
  Rovnostářství je zhouba. Všichni se například starají, o kolik bere politik více, než Franta od soustruhu, ale přitom top management bere daleko více (a zaslouženě). Jak kvalitní manažery (řízení naší země je management jako každý jiný) asi dostanete do politiky, když jim nabídnete desetinový plat proti tomu, co dobří manageři dostanou v soukromé sféře (a k tomu řadu "obvinění" toho stylu, že si koupili auto za peníze půjčené u banky, které stát pomohl)? Samozřejmě pak v politice skončí ti nejméně schopní, kteří špičkových výsledků nikdy nedosáhnou.

 • 12. 11. 2007 17:16

  LO (neregistrovaný)

  [13] ano, zadat do vyhledávače "Wall Street" je OK. V socialistické ČSSR v roce 2007 byste také možná mohl zadat "Leningrad", a bylo by to OK. Ale zkuste "home made liquid bomb", "exposive device home gocery wires", "lolita cartoon sex", "Al-Qaeda recruitment", a nějaké podobné. Mohou vám začít úplně stejné problémy, jako když jste za komoušů nevhodně mluvil. Uvedení na jakýchsi seznamech, cílené špehování vašich aktivit, možná domovní prohlídka... Kdyby mě uvedli na seznamu osob podezřelých z terorismu, tak jsem skončil, protože už několik let pracuji jen v zahraničí, a bez leteckého spoje bych se nikam nedostal.

 • 12. 11. 2007 17:52

  pajout (neregistrovaný)

  Mno, _mozna_ se o vas bude nekdo zajimat, ale pochybuju, ze by kvuli tomu statni organi mlatili vase deti. To, v cem ted zijeme neni dokonale, ale je to rozhodne to nejlepsi, co tu po WW2 bylo.

 • 12. 11. 2007 17:53

  Ondrej 'SanTiago' Zajicek (neregistrovaný)

  [18]

  prvni bod - zcela souhlasim

  druhy bod - ano, podobne seznamy jsou naprosto neprijatelne. At uz je zrizuje stat, nebo se jedna o iniciativu soukromych osob. Nevim, zda v USA letecke spolecnosti maji zakazano poustet lidi z takoveho seznamu na letadla, nebo je tam nepousteji z vlastni iniciativy - pro cloveka, ktery na takovem seznamu je, je to obdobne spatne v obou pripadech. Mnoho obrancu 'svobodneho trhu bez hranic' vsak povazuje konstrukci a aplikovani takovych seznamu za pravo prodejcu (v tomto pripade leteckych spolecnosti). Nastesti v CR (a asi i velke casti EU) je neco takoveho zakazano.

 • 12. 11. 2007 18:08

  danman (neregistrovaný)

  K tomu rovnostarstvu - ani najvacsi manazer nedosiahne nic, pokial nema pod sebou schopnych ludi
  Ako k tomu oni dojdu, ze zarabaju menej, ale pritom su pre spolocnost rovnako potrebni?

  Dalej k manipulaciam - a co asi bolo to otazne vojny v Juhoslavii a Iraku? Ono na tom , ci mozes cosi vypravat az tak nezalezi - ajtak tym nic nedosiahnes, teda ide o manipulaciu rovnaku ibaze o triedu dokonalejsiu, kedze menej subjektov si to uvedomuje

  [q]Dnešní mladí idealisté se rádi ohánějí tím, že oni by to dělali jinak a lépe (ach jo, kolikrát jsem už tohle slyšel), že to nebyl žádný socialismus, ale totalita, která popřela myšlenky, ze kterých vzešla a podobně. Jenže na tom nedostatku čehokoliv za socialismu je krásně vidět hlavní problém téhle zrůdné ideologie "všeho pro všechny": že zákony trhu nelze popřít a nutně musí dříve nebo později dojít ke krachu.[q]
  No pekne, len si zabudol povedat , ze dneska je sice vseckeho dostatok, ibaze spusta ludi si to dovolit nemoze.
  K tomu cestovaniu atd. ludia akosi zabudaju ze bola studena vojna a ze zapad sa snazil socialisticky blok odstavit, a posledna vec co bola treba je mat tu diverzantov
  Teraz k teorii:.
  k zrudnosti - ovela zrudnejsi mi pripadaju praviciari, ktori kazdeho , kto nema miliony povazuju za leniveho prip. neschopneho, a 'dobre mu tak' , pritom to casto neni jeho chyba ,rovnako ako neni casto zasluho bohatych ze sa nimi stali.
  Ono je to uz tak, niekto chce pokrok pouzit pre dobro vsetkych a niekto pre dobro malej skupiny.O potrebe tych dolu som uz pisal, ale spomeniem to znovu, pretoze napr robotnici mozu spolocne vlastnit podnik v ktorom pracuju, aj ho kolektivne riadit, ale chcel by som videt ako by sa obysiel topmanazer bez nich :P

 • 12. 11. 2007 19:58

  mm (neregistrovaný)

  [22] danman

  Dokazu si predstavit, ze zamestnanci kolektivne vlastni firmu, ale nedokazu si predstavit, ze ji delnici ridi.
  Na druhou stranu chapu rezervovany postoj k mnoha arogantnim frackum - tzv. manazerum, kteri si uctu rozhodne nezaslouzi.

  Takze ti delnici-spoluvlastnici by si na to meli najmout placene profesionaly. Dulezite je slovo "profesionaly".

  Ani ja nemam rad fanaticke zastance trhu bez hranic. Je to stejne hloupa ideologie jako ta komunisticka.

 • 12. 11. 2007 20:22

  petr (neregistrovaný)

  Já bych si netrufal podcenit dělníky. Mnozí z nich jsou velmi schopní a klidně si je dovedu představit i u toho řízení firmy kterou spoluvlastní. Ostatně to dělá každý živnostník ve své firmě dnes a denně a spousta jich to umí dělat velmi dobře. Stíhají to dokonce při manuální práci ve své živnosti a jejich firmy prosperují aniž by na řízení zaměstnávali profesionály. Zato si skutečně neumím představit top management řídící fabriku bez schopných dělníků a techniků v ní.

 • 12. 11. 2007 20:31

  D.A.Tiger (neregistrovaný)

  Pěkné. Patřím k té generaci, na kterou se pár prvních tříd na základce ksichtil ze zarámované fotky Husák a v počítačové učebně jsme měli "Zetoráčky". Tam jsem se poprvé setkal taky s prvním programovacím jazykem - Basicem. Nikdy nezapomenu na ten pocit, když jsem spustil svůj první (úplně trivialní - výpočet objemu válce) program.

  Od té doby uplynulo spousta vody. A já měl úplně jiné zájmy než počítače. např Fyziku. Když jsem končil učňák, zjistil jsem, že mi na výpočty z tohoto oboru již nestačí kalkulačka. Začal jsem se ohlížet po něčem výkonnějším a jako z nebe mi do klína spadl sterý dobrý Commodore 64. A zase tu byl Basic a protože v té době byli již tyhle hračičky téměř minulostí nezbývalo mi než vše co potřebuji si naprogramovat. Však to nemůže být tak těžké. to jsem si fakt tehdy myslel...

  Šlo to docela rychle. Commodora vystřídalo ZX Spectrum, po něm český IQ-ečko a pak 486-stka a penťák. Na fyziku mi již nezbyl vůbec žádný prostor, protože z Basicu (zásluhou svého staršího a počítačově otrlejšího kamaráda) jsem přešel na C a pak už byl jen krůček k C++ a úplně jsem mu propadl.

  I když jsem asi o dost mladší trochu tu nostalgii chápu a tak se těším na další díl. Konec konců pořád ještě schovávám staré knihy o Basicu i toho Commodora....

 • 12. 11. 2007 20:50

  PavelH (neregistrovaný)

  Jsem ročník 82, budete si se mnou hrát? : )
  A sbíráte céčka?

  Ale pravda, pamatuji si spíš žvýkačky se želvami ninja. : )

  [25] Bohužel jednu firmu řízenou původem "dělníky" znám, samozřejmě je to problém těch kterých lidí, ale zrovna tihle tři nejsou ti nejlepší.

 • 12. 11. 2007 21:02

  D.A.Tiger (neregistrovaný)

  27: :D Céčka jsou dávno postrácený, Želvy vzal ďas (nebo je Trhač už konečně roztrhal), zůstalo jen pár zašuměných kazet a nefunkční kazeťák. Jo a stará vysvědčení. TO VÝŠ ŽE SI BUDU HRÁT.... :D

 • 12. 11. 2007 22:12

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  [18] a) a b) souhlasím, zbytek je podle mě otázka individuálního vývoje v té které společnosti. Některé mají i při velkém státu dobrý poměr výkon / cena (třeba Skandinávie), v jiných se skoro všechno rozkrade. Každopádně si myslím, že by stát měl být rozumně velký, ale natolik silný, aby ustál korupční tlaky a lobismus.

  [22] Myslím, že se pleteš. Hranice byly uzavřené především ze dvou důvodů

  1. aby stát udržel elity (vědce, techniky apod.) uvnitř

  2. protože nebyly v dostatečné míře k dostání valuty potřebné pro pobývání na Západě (a v jiných státech mimo RVHP). Pokud si tu dobu pamatuješ, vzpomeň na devizové přísliby a veksláky prodávající "bony".

 • 12. 11. 2007 22:12

  dr_beer (neregistrovaný)

  Jestli chceš pomoci s 8bit počítači, tak mrkni na mou www nebo se ozvi na mail či ICQ - to je na uvodní straně úplně dole. Jen pro pořádek - taky si ty doby pamatuji/r.n.1976/ a o maringotkach ani nemluvě. Jestli chceš, zavzpomínat a trochu si i zahrát koukni na www.rotaxmame.cz. Zatím ahoj a neboj se ozvat kvůli ZX Spectrum, Atari či Commondore - skutečně rád pomohu

 • 13. 11. 2007 0:25

  Mard (neregistrovaný)

  No já jsem ročník 63 a v roce 89 jsem učil na vejšce (FEL) za 1850 Kč měsíčně. A dost mě vytáčí třeba mm těma blbostma, že dnes je manipulace stejná jako tehdy. Buď to nezažil, nebo schválně kalí vodu. Ty bláboly tehdy, že jsme první na světě ve výrobě cementu na hlavu a světoví ve výrobě lokomotiv, měli lidem zlepšit ideologický pohled na to že chyběl hajzlpapír nebo vložky. Za poslech "nepřátelských rozhlasových stanic, provádějících ideodiverzi" bylo možné jít do basy (v horším případě) nebo být vyhozen z práce (v lepším případě). Kamarád, co se na střední škole smál na ruském filmu (povinné návštěvy kina), byl ze školy vyhozen. Ten režim byl zločinný, umíralo se v průměru o pár let dřív, neboť nebyly léky (bylo třeba dát valuty na pomoc soudruhům v kapitalistických zemích). Kecy že díky komunistům je v Praze metro a postavená dálnice jsou myšlením blba, který si myslí že normální demokratická společnost by žila v pravěku na rozdíl od komunistů. Společnost, která měla být pro lidi se ukázala, že je k těm nejchudším horší než ti lumpové z Wallstreetu, které tak rádi malovali v Dikobrazu, v buřince a s úžasně tlustým doutníkem v hubě a s přiblblým výrazem jako protiklad k inteligentním výrazům Jakeše, Colotky nebo jiného "kádera". Sorry za offtopic, ale vytočilo mne to.

 • 13. 11. 2007 1:08

  LO (neregistrovaný)

  [31] Nějakou dobu jsem měl střevní vývod. Já měl štěstí, že má nemoc začala cca v roce 1997, kdy se k nám už dovážely komfortní a zcela hygienické potřeby firmy Convatec. Žádný problém - měl jsem přítelkyni, práci, jezdil jsem do zahraničí, a žil prakticky normálně. Bohužel ti lidé, co u nás tímto způsobem marodili mezi lety 1978 a cca 1994, o život prakticky přišli. Pomůcky používané v ČSSR prakticky vylučovaly jakékoliv zapojení do běžného života. Pacienti páchli, měli rozsáhlé léze na kůži, a typicky umírali na infekce trávicího traktu. Měli smůlu, že se narodili o 170 km na východě od konce civilizace.

 • 13. 11. 2007 1:21

  D.A.Tiger (neregistrovaný)

  [31]
  Na jednu stranu si myslím, že máte pravdu. Ale mm to možná myslel tak, že mocní tohoto světa s lidmi manipulovat nepřestali. Jen to dělají mnohem rafinovaněji a méně "okatěji".

  Tehdy se snažily nadrzo odvést vaši pozornost k tomu čemu říkali "úspěchy socialismu" od problému společnosti a od toho co sami dělali. Nedej Bože, aby jim do toho někdo začal ještě kafrat. A když to nepomohlo tak, zkusily je zastrašit. Nerozpakovali se nepohodlné lidi rovnou zlikvidovat. Vždyť oni se požírali navzájem (třeba procesy s Lánským a jeho soudruhy). S nikým se prostě nepárali. Mnohým lidem tak dali falešný pocit jistoty a bezpečí.

  A co dnes? Dneska se ještě navíc využívá mederních poznatků v psychologii a sociologii. Podporuje se konzumní styl života. Lidé kteří hru prokouknou jsou buď veřejně skandalizováni, nebo zastrašování. Efekt je stejnej jako v předchozím případě, jen přitom neteče tolik krve (nebo to není aspoň vidět).

  Jen si vezměte např. reklamu. Správně voleným, kontextem, dialogy, a pokud možno i obrazem, hudebním podbarvením se snaží lidem vsugerovat svou myšlenku, ideu nebo prostě cílového člověka (nejlépe celou skupinu lidí) k něčemu donutit a podobně. A ruku na srdce: kolik lidí jim na to skočí (a rádi - i když tvrdí něco jiného).

  Nebo multimédia. Od roku 1989 jste jistě zaznamenal několik takových afér našich dvou televizních velikánů - Čt a Novy.

  A tak, když se na to podívám z tohoto pohledu tak mám pocit, že se zas až tak moc nezměnilo (aspoň ne v tomto). Copak to nevidíte?

 • 13. 11. 2007 1:52

  LO (neregistrovaný)

  [20] Bít děti přichází v úvahu jen tehdy, když tancují po louce kterou si pronajaly, nebo demonstrují za něco co se zrovna nenosí. Souhlasím, že tento režim je z nejlepších na světě, ale je pořád hodně co zlepšovat.

  [21] Já nenám nic proti tomu, když usvědčeného teroristu nepustí do letadla, aby neohrožoval bezpečnost. Jenže usvědčení teroristé jsou zpravidla ve vězení, nebo mrtví. A řešit tento zjevný problém tak, že se vytvoří seznam, kam je možné přidat v podstatě kohokoliv, bez pravidel, a odebrání ze seznamu je prakticky nevynutitelné, je to zásadní problém. Co třeba presumce neviny? Mimochodem pokud máte shodou okolností stejné jméno, jako někdo ze seznamu nežádoucích, jeďte na letiště o hodinu a půl dříve, a doufejte, že to bude OK. Vždy znovu, ne jen jednou. A k EU - black listy jsou samozřejmě i v EU.

  [22] Dělníci bez managementu nedokáží vůnec nic. Továrnu si řídit opravdu nemohou. On totiž obsluhovat lis může v podstatě kdokoliv. Vést směnu, provádět údržbu a opravy výrobní linky, zajišťovat prodej, marketing, logistiku nebo nákupy, to už zdaleka neumí každý. A finanční ředitel fabriky, nebo výkonný ředitel, to jsou dobře placení specialisté. Každý z nich byl mohl obsluhovat lis. Ale zkuste tu obsluhu lisu s IQ 80 udělat nákupčím, finančním ředitelem, účetním apod., a dopadne to katastroficky. A protože schopní specialisté jsou vzácní, jsou placení daleko lépe, než obsluha lisu.

  Někteří hůře placení se rekvalifikují a snaží (můj kolega postoupil ze slévače na admina, poté IT managera, nyní produktového managera, a kdo ví, jak skončí). Jiní řeknou "snažit se nechci, stačí mi co mám". Ale další vzpírají půllitry, a nadávají, že jim nikdo nepřidá, a že ti lépe placení berou své peníze neprávem. Vždy jim říkám: kolik let jste strávili studiem? Kolik jazyků ovládáte? Kolik lidí může dělat práci, kterou děláte, a jak dlouhou průpravu na to potřebují? Kolik hodin týdně pracujete? Proč tu tedy sedíte, a něco se sebou neděláte, místo naříkání? Jenže naříkat je snadné, a pracovat na sobě, to jde ztěžka... Buďme rádi, že pivo působí jako sedativum, a snižuje i sexuální aktivitu.

 • 13. 11. 2007 2:14

  LO (neregistrovaný)

  [33] Konzumní styl života je pro plebs přirozený. Panem et circenses, to je zajímá. A já zastávám názor, že pokud mají Němec i Francouz co jíst, nebudou se prát. Pokud se Čech a Němec dívají na stejné nablblé telenovely, mají něco společného. Když se nebudou prát, a budou mít něco společného, všem jim bude lépe. Konzumní společnost je spokojená, neagresivní, krotká. Efekt je úplně jiný, než když lidi zavíráte do uranových lágrů a věšíte.

  Reklama je opět jiná kategorie, než třeba komoušské vymývání mozků. Když si k cestě dáte ceduli „za rohem skvělé párky v rohlíku“, je přece všechno OK. A když dostanete časopis na křídovém papíru za cenu toho papíru, protože jsou v něm reklamy na automobily a hodinky, je to také OK.

  S těmi multimédii nevím, co máte na mysli. Občas jsou tu půtky o to, kdo má kontrolu nad vysíláním, ale obdoby jsou snad běžné u každého výrobního prostředku.

 • 13. 11. 2007 2:47

  PaD (neregistrovaný)

  Hmm, jsem rocnik 78 takze jsem toho moc nezazil. Do SSM me nelamali, protoze jsem na to nemel vek, ale do pionyra jsem chodi.

  Heslo dne bylo drz hubu a krok a pokud se te neco netyka, tak se o to nestarej. O duvodech pobytu ruskych vojsk (ktere jme potkavali v kolonach) jsem se pred 89 nic moc nedozvedel. Ted si ani nevzpominam, zda jsem se neptal a nebo mi stacila nejaka fadni odpoved kterou si uz nepamatuji. A na zapad jsem se poprve dostal o prazdninach 89, takze jsem si ani moc neuzil te vylucnosti, ze jsem byl nekde, kam se nedostalo moc lidi. Ve Vidni na namesti jsem potkal protestujici disidenty a strasne se divil, proc me od nich mama taha pryc a ceho se tak boji... nechapu jak nekdo neco takoveho muze srovnavat s dnesni dobou.

  Fakt se tesim se na dalsi dil. Nastesti jsem mel spoluzaky, kteri meli pristup k pocitacum, takze jsem si mohl cas od casu zahrat nejakou strilecku nahranou z kazetaku. Digihry jsem mel taky, ale musim se zastat vlaka a zajice. To byla puvodni ruska hra, kterou v USA okopirovali. Ale stejne mela ta puvodni ruska daleko lepsi hratelnost. Akorat me mrzelo, ze pri dosazeni 999 nasbiranych vajicek to skocilo na 1.

 • 13. 11. 2007 8:02

  jan (neregistrovaný)

  V 89 mi bylo sedm let, takže éru socialismu si spojuji s frontami (třeba na banány), aniž bych věděl, o co šlo...
  Dodnes mám doma nádherný stroj ZX Spectrum, který jsem dostal k sedmým narozeninám, těsně před revolucí, na hry.

  PS:
  Nevíte, co potřebuji, pro Amiga 500+, na spojení s televizí, či monitorem?

 • 13. 11. 2007 8:35

  mm (neregistrovaný)

  [31] Mard

  Ale kdepak blaboly. Staci mit otevrene oci a sundat ruzove bryle. Ja je mel po padu komunismu take - take jsem se radoval, jak vypukne temer bezbreha svoboda. A ona tady v 90. letech snad i par let opravdu byla...
  Jinak si komunistickou vladu pamatuji velmi dobre a nechtel bych ji zpatky ani v tom nejhorsim snu. Prave proto me _velice_stve_, ze nektere veci, ktere se dnes (bohuzel nejenom u nas) objevuji, ji tolik pripominaji.

  [25] petr

  Mezi rizenim zivnosti a velke firmy je obrovsky rozdil. Ja doufam, ze era "delnickych" reditelu je davno za nami.

 • 13. 11. 2007 8:37

  svatas (neregistrovaný)

  [36]
  "Digihry jsem mel taky, ale musim se zastat vlaka a zajice. To byla puvodni ruska hra, kterou v USA okopirovali."

  Ee. V originále to byla hra Egg a vyšla v roce 1981. Což je určitě dříve než Vlk a zajíc od Elektroniky.

  Zdroje informací :
  Egg a její vzhled - http://www.zonadepruebas.com/modules/smartsection/item.php?itemid=950

  Egg a jiné hry z Game & Watch série, Egg byla zveřejněna 9.října 1981. (Viz sekce Wide Screen) http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Game_%26_Watch_games

 • 13. 11. 2007 8:54

  mm (neregistrovaný)

  [37] jan

  Amiga se da k TV pripojit nekolika zpusoby:
  - napr. pomoci cinch kabelu extra pro video a extra pro zvuk - na Amize jsou zastrcky na zadni strane, u TV bud mate podobne cinche nebo je treba si obstarat nejaky adapter na SCART - bohuzel, v tomto pripade bude vystup pouze cernobily
  - pak je moznost si udelat RGB kabel - navodu na Internetu najdete celou radu
  - posledni moznosti je si obstarat TV modulator (A520)

  To co pisu plati pro Amigu 500, nevim presne jak je udelana novejsi Amiga 500+ - tu jsem v ruce nikdy nemel

 • 13. 11. 2007 9:22

  mc1100 (neregistrovaný)

  Zrejme tu ma niekto slabu pamat. Spievala sa predsa ceskoslovenska hymna (nie ceska) a platilo sa v Kcs (nie v Kc). Mozno aj preto sa mnohi Cesi cudovali tomu, co bolo zavrsene 1. 1. 1993.

 • 13. 11. 2007 10:04

  Jirka (neregistrovaný)

  Nema nekdo nahravku (zdigitalizovanou pochopitelne uz dneska) tehdejsiho vysilani Svobodne Evropy s puvodnim charakteristickym kvilenim zpusobenym rusickami? Mne ten zvuk ulpel v hlave a kdyz nejakemu cizincovi mam vysvetlovat, jak to tenkrat vypadalo, strasne rad bych mu takovou nahravku pustil.

 • 13. 11. 2007 10:05

  Jirka (neregistrovaný)

  Ad 41: Husak byl taky politicky vezen. Sedel v 50. letech. Jinak spousta komunistu byla politickymi vezni za valky. Ale je to dobry paradox, to jo.

 • 13. 11. 2007 10:31

  rotačák (neregistrovaný)

  Hry z maringotek byly super a nechápu lidi, který v tý době automaty mohli vůbec minout :-) Kdo si ty hry chce zopáknout, může zkusit www.rotaxmame.cz. Je možný si zahrát originály maringotkových her v PC.

  Ohledně svobody: vždycky tu budou lidi, který budou říkat, jak je to dneska špatný a že to není vůbec žádná svoboda jak si ostatní myslí. Podle mě je to dost trapný, kór v porovnání s minulým režimem. Nic není dokonalý, ale porovnávat to s minulostí, to je ještě větší rozdíl než nebe a dudy.

  A ohledně toho vyhledávání frází na internetu - tak to jsem se fakt nasmál :D

 • 13. 11. 2007 10:59

  k3nN44k (neregistrovaný)

  ta strilecka se jmenovala Gyrus a mela skvelou hudbu od bacha :D ale nikdy jsem se nedostal na earth, az doma na atarku.. :)

 • 13. 11. 2007 11:47

  PaD (neregistrovaný)

  [39]
  chybicka se vloudila, ty puvodni hry neznam, ale vim, ze potom na zaklade vlka a zajice udelali reedici s mikimausem. Diky za uvedeni na pravou miru
  [42]
  No jo, kratce po rozdeleni se nas cizinci ptali, kdo ze to jsou ti zli Cesi kteri zavinili rozpad, ze se setkavali v cizine s Cechoslovaky. Protoze kdyz nekdo rekl, ze je z Cech (za Slovaka jsem se nevydaval), tak mu na 99 % nikdo nerozumel. Me hodne dlouho trvalo, nez jsem se odnaucil rikat, ze jsem z Ceskoslovenska, proste me to neslo pres pusu. Ostatne i ted ve vzdalenejsich koutech, nez je Evropa porad zadny jiny pojem nez je Ceskoslovensko vetsinou neznaji. A kdyz jsem byl na Slovensku, tak mi majitel kempu vykladal, jaka to rozdeleni byla chyba. Ale kazdy soudi dle sve vlastni zkusenosti.

  PS: na rozdeleni musi byt dva. Jinak by to bylo odtrzeni a tak to nikdo nenazyva

 • 13. 11. 2007 12:04

  JirkaS (neregistrovaný)

  Koukám, že už mne někdo předběhl, ale střílečka "v kruhu" se opravdu jmenovala "Gyruss". Ale hrál jsem ji až doma na Atari.
  Ohledně té velké žluté hry a'la Space Invaders, já mám doma tohle: <a href ="http://www.han­dheldmuseum.com/Gak­ken/Inv1000.htm">In­vader 1000</a>. Není to náhodou ono? Já to ovšem nemám z německa, ale z Libye (ještě před sankcemi).
  Jinak pěkný článek, těším se na pokračování.

 • 13. 11. 2007 13:19

  Mard (neregistrovaný)

  [43] takovou blbost nikdo nemohl udělat. Kdyby si někdo nahrával vysílání RFE nebo Voice of Amerika a pak by u něho někdo tu kazetu našel, tak myslím že by šel natvrdo do basy. To bylo rozvracení republiky a šíření protistátní propagandy, jak vyšité. To nikdo nenahrával, maximálně se dělaly poznámky na papíry a ty se pak různě schovávaly. Jinak, ten poslech byl vážně strašný, kolikrát v tom kvílelo tak, že nebylo ani rozumět co říkají. Pamatuji že člověk slyšel vždy úvodní hlášku, "Vážení posluchači, dobrý večer, je 19 hodin, posloucháte Voice of Amerika" a pak to zapli a člověk zoufale ladil aby neco slyšel.
  Co se týče počítačů, tak jsme začínal s malým ZX-81 s 1kB RAM a měl jsem ktomu takový ram pack 16 kB :-) Ta membránová klávesnice byla odolná snd všemu. Jejda, to bylo ale hodně paměti. A pak také vzpomínám to krásné pískání, jak se nahrávalo z kazeťáku :-) Proseděl jsem u ZX-ka hodiny a hodiny. Monitor jsem měl starý Merkur, neznal jsem nikoho, kdo by k tomu měl barevnou televizi.

 • 13. 11. 2007 16:08

  V.Novák (neregistrovaný)

  V roce 1989 byl průměrný plat cca 3000 Kčs. Když jsem nastupoval po škole (a vojně) v 84. mohl jsem dostat jako absolvent dle tabulek 1550-1650Kčs, nejdřív po půl roce, nejdýl po roce se VŠ dostal do kategorie asistent, asi tak o 200 Kčs víc a pak to šlo podle let a občas se valorizovaly tabulky. V tom 89. jsem se dostal na průměrnýplat v ČSSR, proto si to pamatuju.

 • 13. 11. 2007 17:22

  mm (neregistrovaný)

  [50] Mard

  Nahravali jsme to pomerne bezne (protoze ne vzdy clovek mohl sedet cely vecer u radia) a nikdo po tom cilene nesel. Mozna by vam to pritizilo v pripade, ze byste byl vysetrovan v souvislosti s necim jinym kolem politiky (i kdyz pochybuju, ze ve 2. pol. 80.let by to nekoho zajimalo), ale pokud se tady snazite vyvolat dojem, jak "politicka policie" a pater Konias obchazeli domy a palili zakazane knihy a odvadeli "viniky", pak uplne obycejne kecate.
  To je prave ta chyba. Rezim se zmenil, ale lide nikoliv. Takze spousta z nas uvazuje porad jako je ucili tenkrat - potrebuje neco "bezpecneho", o cem se nepochybuje a k cemu se obracime jako k vysnenemu cili. Tehdy deti recitovaly basnicky o tom, jak to bylo spatne za 1. republiky a jak se pod vladou soudruhu mame vsichni OK, dnes je videt, ze podobne mysleni v mnoha lidech zbylo. Dnes patri zase k dobremu tonu tvrdit, jak je vsechno skvele :-))

 • 13. 11. 2007 18:57

  Petr (neregistrovaný)

  Jezis to jsou zase kydy. Jak to tenkrat bylo hrozny a ted je to super. Predtim to bylo v mnoha vecech na hovno a zrovna to je ted v mnoha vecech na hovno. Neco bylo lepsi tenkrat, neco je lepsi ted. Kdo si tohle zastira je obeti ideologie at zprava nebo zleva. Lidem z mest (hlavne z Prahy) se to moc pekne keca o frontach, nedostatku toaletniho papiru a podobne. Pravda je ovsem takova, ze ty nedostatky nebyly zdaleka tak hrozny, jak se dneska tvrdi a ze na venkove se zilo mnohem, ale mnohem lip nez dneska. Zkuste tvrdit nekomu z regionu s patnacti az dvaceti procentni nezamestnanosti, jak si muze viskat, ze ma tedka tu svobodu a ponesou vas z dany obce v neckach. Lidi jsou kravy a jak tehda, tak dneska zalezelo na tom, na jak moc velkyho kretena clovek narazil. Mam kamarada v hodne velkym podniku. Vydelava hromadu penez. Ovsem na POVINYM "teambuildingu" ho moc nebralo chlastat na povel s ostatnima a slintat nad tim, jak vykona reditelka rozbiji kouli bowlingovou drahu. Takze jeho (a lidi, co se s nim bavi) na pristi porade oznacili za "podvratne, neteamove zivly", malem dostal na hodinu vyhazov a tahali si ho po kobereckach jak hard. A to je to pravicak jak poleno, nedej boze, kdyby byl treba komunista... To je krasa, co? A jak se to lisi od schuzi SSM a ostrakizace tehdy? NIJAK. Takze az zase bude nejakej chytrak jecet o zrudnosti socialisticky ideologie, doporucuju mu, aby se trochu vic vzdelal, zacal si vsimat, co se deje kolem a sundal si ty ruzovy brejle. Kdyz uz potrebuje necemu verit, muze zkusit treba kremikovy nebe. Ty tak hodny kapitalisti maji na hrbu tolik mrtvejch v genocidach a imperialistickejch valkach 19. a 20. stol, ze si muzou s bolsanama nakrasne podat ruce a jeste budou o poradnej kus pred nima.
  Jak fungujou nicim neomezovany zakony trhu zjistili uz na zacatku 19. stol. v Anglii, po nich v Nemecku a napr. taky v Katalansku. Od ty doby mame diky bohu odbory, levicovou politiku a ochranu pracujicich - a presto se jeste ted, po vic jak 200 letech najde cela prehrsel magoru, ktery jsou schopny to propagovat znova. Jestli Vam prijde fajn detska prace od 7 let, pracovni doba 12 - 14 hodin denne 6,5 dni v tydnu, tak OK, ale uvedomte si, ze vzdelani diky kterymu se ted drzite financne nad vodou, jste nabyli na tech odpornejch komunistickejch univerzitach ZADARMO a Vase deti ho jeste porad jako pozustatek realnyho socialismu zadarmo maji a ze bez nej byste mohli nakrasne dopadnout uplne stejne. Jako napr. delnici ve statem rizenym kapitalismu v Cine, nebo jeste lip - v "raji" neoliberalni politiky na Severnich Marianach, kde se nikdo neschovava za komunistickej rezim, ale americky kolosy tam vesele praktikujou ty neoliberalni plky. A btw. at se to nekomu libi nebo ne, pravda je skutecne takova, ze realnej socialismus byl do znacny miry zprasenim puvodni ideologie - stejne jako je praxe napr. katolicky cirkve znacnym zprasenim evangelii.

 • 13. 11. 2007 19:28

  Petr (neregistrovaný)

  ... jeste jenom, aby nedoslo k omylu - rozhodne neobhajuju rezim a vladnouci vrstvu z doby pred rokem 89. Byli to hovada. Totalni. Jenom nemuzu zaroven nevidet bordel a marasmus, do kteryho tahle republika zapadla okamzite po tom, to veliky a grandiozni prevlikani kabatu, vsechny ty krasny odhaleni, jako v pripade humanitniho bombardera Havla, vsechny ty sileny zlodejny a bezbrehou frasku plnou stupidni propagandy, jakou ted predvadi ODS u vlady (radar, Klaus ala klimatolog, rozkradeni zbytku republiky etc.)...

 • 13. 11. 2007 20:30

  mm (neregistrovaný)

  [54] Petr

  Obavam se, ze mate v nekterych vecech, bohuzel, pravdu.

  Neni se cemu divit. Vzdyt to delaji porad titiz lide (nebo jejich druha generace) !!! Jde o specialni druh, ktery profituje z kazdeho rezimu.
  I s temi teambuildingy mate pravdu - temer nicim se tyto zvyky nelisi od povinneho lezeni do prdele komunistum ve starych socialistickych podnicich..snad jen ponekud lepsi technologickou zakladnou pro udrzovani poslusnosti zamestnancu. Zazil jsem cosi podobneho tomu o cem pisete - byt v mensi mire - jak tehdy tak ted.

 • 13. 11. 2007 20:54

  LO (neregistrovaný)

  [54] Nedostatek za komoušů byl, a byl značný. Zelenina a maso se scháněly po známých (nakonec jako všechno ostatní), pracovalo se minimálně, zato se kradlo - vždy a všude. U kamarádky v práci rozkradli dodávku toaletního papíru pro celý týden během jednoho týdne. Heslo "kdo nekrade, okrádá rodinu" mluví za vše. Bohužel generace čtyřičátníků a starších tak často pořád uvažuje; kupodivu lidé s takovým přístupem mají problém získat zaměstnání.

  Nezaměstnanost je momentálně velmi nízká. To, že komuši stavěli na těžkém průmyslu, a v případě zavření jedné továrny mělo široké okolí smůlu, bylo samozřejmě špatně. Výsledkem jsou dnes regiony s vysokou nezaměstnaností. Samozřejmě ve vyspělém světě by se lidé přestěhovali tam, kde je práce. Ale bohužel naše levice vytrvale blokuje deregulaci nájemného (i když jhe regulace opakovaně označována za neústavní), bez které je mobilita pracovních sil velmi nízká. Navíc nezaměstnaným zpravidla vyhovuje brát dávky, a méně jim vyhovuje se stěhovat.

  K teambuildingu se těžko vyjádřit jinak, než že kdo hledá vysvětlení toho, proč má v práci problémy, nejspíš najde nějaké typu "nelíbím se šéfovi", "nechtěl jsem chlastat s ostatními" apod.

  Obdory jsou odpornost. Chápu, že méně inteligentní lidé se o sebe těžko starají, a vyhovuje jim, když je někdo vodí za ručičku. Ovše, čeho je moc, toho je příliš. Když mám továrnu, tak pracovníkům musím zaplatit čas, který stráví na odborové akci. Odborářům musím zajistit a zaplatit prostory v podniku, zaplatit jim elektřinu a další provozní náklady, a když ti idioti pojedou na demonstraci do Prahy, ještě jim snad zaplatím čas, který tam stráví. Pracovníka nelze vyhodit bez porady s odbory, a pokud to odbory dotyčnému řeknou (nic jim nebrání), ten si založí vlastní odborovou organizaci (trivialita), a je ze zákona prakticky nevyhoditelný. FUJ!

  Ano, je chyba, že je studium na školách zadarmo. Když si zajdu na školení, zaplatím ho. Když chci 4-6 let školení, zaplatí ho ostatní ze svých daní. A co je "zdarma", je typicky nekvalitní. VŠ u nás vzdělávají studenty s minimální vazbou na potřeby trhu práce, studenty s oblibou utlačují a ponižují, přednášející jsou mnohdy zkrachovalci kteří by se jinak neuživili, menzy a koleje jsou v lepším případě odporné (v horším nebezpečné)... Ať si každý VŠ vzdělání zaplatí. Může dostat půjčku. Může také platit ze svého platu to, co vydělá nad celostátní platový průměr, do doby než své vzdělání zaplatí. Cílem je, aby studenti studovali obory, které nabízejí praktické uplatnění, aby k nim školy přistupovaly jako k zákazníkům, a aby v systému bylo dost peněz.

  Původní komoušská ideologie je jednou z nejhorších, jaké existují. Staví na zcela chybných předpokladech (na tom, že lidé budou pracovat lépe pro blaho celku, než pro svůj prospěch). Souhlasím, že implementace v ČSSR byla zprasená. Severní Korea nebo Rusko jsou daleko lepší ukázky. My Češi jsme (v dané věci naštěstí) hrozní flákači.

 • 13. 11. 2007 21:25

  radim (neregistrovaný)

  To je všechno pěkné, ale Rusům se do zadku lézt muselo když to Američanům se lézt nemusí a leze se ještě víc.

 • 13. 11. 2007 22:49

  LO (neregistrovaný)

  [58] Radar je trochu mimo téma, ale budiž. Všiml jste si, že v Pákistánu je dnes výjimečný stav? A víte, že v té zemi žije řada islámských radikálů, kteří se lehko můžou dostat k vládě? A že Pákistán má jaderné zbraně? A že vedoucí představitel jejich jaderného programu vyvezl jaderné technologie do Lybie, Íránu a Severní Koreji? Na radar je možná už teď pozdě. Pokud pozdě není, proč ho nemít u nás? Pokud je bezpečný z hlediska vyzařování, nevidím problém. V Evropě jsou desítky amerických vojenských zařízení, včetně letadových základen.

 • 13. 11. 2007 22:51

  astray (neregistrovaný)

  Jsem ročník 1972 a mým favoritem v maringotce byla tato:
  http://www.klov.com/game_detail.php?game_id=8745
  Líbily se mně tam zvuky, např. když létaly meteoroidy atd. Většinou jsem se teda jen díval, jak hrají ostatní, peněz nemaje. Pak si pamatuju ještě pár her, např. nějakou tankovou bitvu, jak tam človek mířil periskopem na protivníky, kteří byly vymodelovaní jen ze zelených drátových modelů.

  Jinak jsem rád, že komunisti jsou pryč, svině, byla to pakárna.

  ast

 • 14. 11. 2007 0:18

  Petr (neregistrovaný)

  [54] LO - Znacny nedostatek??? Tak to jste asi zil v jiny republice nez ja. Pres polovinu rodiny jsem mel v USA, takze z pohledu soudruhu ideologicky nic moc. Jedinej okamzik, kdy jsem to pocitil, bylo, ze mi mama zakazala nosit triko s americkou vlajkou a raketama, coz jsem vubec nechapal. Jinak me a brachu bez problemu uzivila z jednoho platu, jedli jsme ok, oba chodili na vyuku dvou hudebnich nastroju, do dramatickyho krouzku, na vytvarku. Kazdou zimu lyzak, kazdy leto tabor. Nikdy nebyla ve strane a nijak se s rezimem nekamaradila, naopak, taky ji diky SSM malem vyhodili z vejsky. Nejak to nejde dohromady s tim, co pisete vy. Krom toho si mimochodem nedovedu predstavit, ze by si podobnou zalezitost mohla dovolit nejaka matka samozivitelka dneska. Nebyly jahody v zime, nebylo kiwi, mandarinky jenom na Mikulase, pomerance z Kuby. Zelenina a ovoce co rostlo tady bylo celkem normalne. Uvedomte si, ze pred osmdesatym devatym CSSR exportovala potraviny-vcetne spousty ovoce, ktery pestovaly sdruzeni zahradkaru etc. A i kdyz byli soudruzi skutecne vypeceni, tak takovy hovada,aby jidlo vyvazeli, kdyz by ho byl nedostatek zase nebyli. Mozna se neshodneme na tom, co je to nedostatek. Podle me je nedostatek, kdyz lidi nemaji co jist - coz je pripad Baham, Afriky a valny vetsiny dalnyho vychodu. A taky treba Severni Korey. Nedostatek ovsem neni kdyz se zrovna netopi v zaplave exotickejch potravin, ktery se za drahy penize a naprosto neekologicky dovazeji pres pulku sveta.

  Regulace najemneho - to je zajimave, ze tenhle "zlocin proti svobode" maji napr. i ve Svycarsku. Taky tam regulaci zkusili a blahem sileni majitele domu vyhnali ceny do astronomickych vysek. Tretina obyvatel Zenevy se musela stehovat a pak najednou bum. Nikdo tam nebydlel. Nakonec to zachranoval stat a stalo to nemalo penez. Takze zavedli tuhle "neustavni" zrudnost. Jsou holt ve zkusenostech trochu napred. Anebo se pletu a maji tam nejaky komoussky spiknuti...

  Odbory jsou odpornost? Ano! V pripade, ze je ovlada mafie, jako je tomu napr. v USA. Jinak bych vam pral, narodit se do chude rodiny v prumyslovem regionu v casech bez odboru. Prectete si nejakeho anglosaskeho autora jak to tehdy vypadalo a ona Vas ta nadsenost na jejich zruseni prejde. On je trochu rozdil mezi kapitalismem, ktery je treba v Nemecku, nebo i v Anglii a i v tom, o kterem psal Mr. Smith, ktery si nedokazal predstavit, ze lidi budou schopny zaslapat veskery eticky hlediska a za jediny meritko a konecnyho arbitra dosadit zisk a penize a tim, co se vydava za kapitalismus momentalne u nas a v neoliberalnich programech jestrabu z Washingtonu. Ona je totiz vubec chyba domnivat se, ze se pomoci nejakyho jednoduchyho principu (at uz je to vlada neviditelny ruky trhu nebo jedny strany) zajisti kralovstvi nebeske na zemi. Historie je plna prikladu, ze takhle to nikdy, ale nikdy nefunguje a realita je mnohem slozitejsi.

  Predpoklad, ze vsechno, co dela stat musi nutne delat spatne je s odpustenim pekna kravina. Co treba automobilka Renault? Nebo Budvar? Takovych pripadu je ve svete hromada. Takze matematicky mame tohle tvrzeni vyvraceny. A nemusim snad ani dodavat, ze nebyt zasahu pana Havla, mohla dnes napr. i zbrojovka Brno jet na plny obratky a vydelavat. A nebyt toho povedeneho kseftu s Boingem, tak Aero Vodochody taky - sice se muzete smat, ze ty nase letadylka jsou v porovnani s modernima stihackama k smichu, ale zjistete si, na cem lita polovina Afriky... ne kazdej ma na F-16 nebo Suchoje.

  Jeste k tomu memu kamaradovi, co ho chteli vyhodit kvuli teambuildingu. Vase vira v sama sebe je skutecne pozoruhodna. Ja toho cloveka narozdil od Vas znam celkem dlouho, ma dve vysoke skoly a je skutecne velice schopny. A tim myslim, ze dovede kvalitne a dost pracovat. Take proto ho nakonec nevyhodili. Takze Vase vysvetleni a neochvejna obhajoba ocividne bolsevicke akce mluvi samy za sebe.

  Radar - to je nejvetsi sranda. Na tom se typicky ukazuje politika USA. Kdybyste nahodou zapomnel, pripomenu: Jeste donedavna byl Pakistansky prezitent "nas muz na blizkem vychode", jeden hodny v zaplave gauneru a rostaku. A ted najednou pic ho. Co? Ty nas uz nebudes poslouchat? Ze si chces vladnout sam podle svyho? Ne ne, chlapce, takhle by to teda neslo, to uz nebudeme kamaradi... Dovavad jsi byl diktator podle nasich pokynu, ok, ale zkus si to podle svyho a budeme te koupat v napalmu. Stejne jako se Sadamem, stejne jako s Manuelem Noriegou a x dalsima. A jak se USA chovaji ke svym spojencum? Kdyz nemate na uzemi miliony barelu ropy tak nasledovne - 1975 Jizni Vietnam, 1991 Kurdove v Iraku, 1968 Ceskoslovensko... mam pokracovat? A mimochodem i 1945 na Jalte zrovna nas pekne hodili pres palubu. A jestli chcete napsat, ze to museli ustoupit zlemu Stalinovi, tak s tim se ani neobtezujte. To jako kdyby Stalin zavrcel do kniru:"A Pariz chci taky." tak by sklapli paty a dali mu ji. Jiste ze ne. Vyhovovalo jim to vsem a na nejakym pidistate jim ani trochu nezalezelo. A radar je uplne stejna pakarna, protoze az se neco posere - a to se casem urcite posere - tak ten radar bude nam konkretne uplne k hovnu, tak akorat, ze sem nekdo kvuli nemu neco nasype a Amici se budou vesele chechtat, jak jsou ty poziraci knedliku z "Cecenska" uplne blby.

 • 14. 11. 2007 1:05

  tdx (neregistrovaný)

  2 Petr> S LO se ani nepokoušej diskutovat, mele ty své názory stále dokola, byť mu je x lidí vyvrátí argumenty (nikoli dojmy). Pokud bych hledal exemplární příklad pravicově ideologicky vypláchnutého mozku, byl by LO skutečně ukázkový.

  A jen tak na okraj, vážně by mě zajímalo, kde vezme Pakistán rakety dlouhého doletu. (Řekl bych, že nemá ani ty středního.) O technologii jejich výroby ani nemluvím.

 • 14. 11. 2007 2:05

  Inkvizitor (neregistrovaný)

  [61] Regulace nájemného ve Švýcarsku pravděpodobně neznamená, že po dědovi "dědí" byt vnučka a že ta vnučka ve skutečnosti v tom bytě nebydlí, ale pronajímá ho za trojnásobnou cenu lidem, kteří nemají to štěstí, že jim někdo nadělil byt za nájemné, které sotva pokryje náklady na opravy bytového fondu. Nebo jo?

 • 14. 11. 2007 2:11

  LO (neregistrovaný)

  [61] Ještě jednou: za ČSSR se většina věcí sháněla po známých a za pomocí úplatků (včetně lékařské péče, masa, ovoce a zeleniny, služeb, zaměstnání). Pokud jste si přivezl peníze s ciziny, musel jste je povinně směnit za zlodějský kurz na bony, na kterých bylo dokonce vytištěno, že jsou nepřenosné. Koupě za účelem dalšího prodeje byla trestným činem. Kopírky byly pod zámkem, a blány do cyklostylu byly číslované, protože kam bysme došli, kdyby si každý mohl psát, co chce. Možná se vám takový svět líbí. Naštěstí většině soudných lidí ne.

  Velká většina zemí funguje bez regulace nájemného. Tragédie nastává, když je regulované nájemné dokonce nižší, než náklady na údržbu nemovitostí. Stát nemůže přenášet náklady za svou péči o potřebné (třeba poslance parlamentu, kteří mnohdy bydlí za regulované nájmy) na majitele nemovitostí tím, že jim bude diktovat cenu. Nakonec tak zní i závěry Ústavního soudu. Jinak ceny mají tu "zvlášnost", že podléhají nabídce a poptávce. Pokud majitelé zvednou ceny neúměrně, byty nepronajmou, a budou mít jen náklady na údržbu. Viz též neviditelná ruka trhu ;)

  Popisované problémy "v časech bez odborů" jsou úplně jiného charakteru. Díky průmyslové revoluci silně klesla poptávka po lidské práci, a její cena se tedy prudce snížila. Svým způsobem byl komunismus "zpětným rázem" vynálezu dynama. Naštěstí se ukázalo, že i tak obrovské množství lidí bez práce lze zaměstnat. Konkrétně ve "službách pro služby". Plebs se střílet nesmí, musíme jim najít nějaký job.

  Neviditelná ruka trhu prokazatelně funguje. Komunistické ideály prokazatelně nefungují. Nakonec ekonomové by vám k tomu mohli dát dlouhé přednášky.

  Ještě jednou ke státu: cokoliv dělá stát, dělá to nutně *neefektivně* (kde jsem psal "špatně"?). Kdybyste se nad věcí trochu zamyslel, tak byste to viděl. Co nutí stát k tomu, aby poskytoval kvalitní služby? Vůbec nic. Zaplatit za ně musíte (zkuste nezaplatit daně), k nikomu jinému jít nemůžete (služby státu typicky nesmí nabízet nikdo jiný). Samozřejmě jednou za pár let můžete zaškrtnout ve volbách A, B, C nebo D. To ovšem není dostatečná zpětná vazba. Naopak soukromé firmy jsou závislé na tom, aby uspokojily vaše potřeby, a dostaly za to peníze. Je pro ně zcela zásadní vycházet zákazníkům vstříc, zjišťovat co chtějí, a nabízet správné produkty. Budvar ani Renault na tomto prostém principu nic nezmění.

  Neví, jestli by Zbrojovka Brno prosperovala, když se jí zhroutily východní trhy. Dnešní trhy se zbraněmi jsou buď rizikové oblasti typu Írán a Somálsko (kam nedodáváme z humanitárních důvodů), nebo jsou obsazené západními firmami. No a kvalita třeba u České zbrojovky (ČZ) Uh. Brod, která měla problémy dodat i kvalitní pistole pro Policii ČR, asi také nebude optimální.

  K vašemu kamarádovi: nějak se mi nechce věřit, že by ho chtěli vyhodit na hodinu (tedy za hrubé porušení pracovní kázně) za to, že odmítal pít s ostatními na teambuildingové akci. Schopnosti (souzené daným člověkem, či jinou z principu zaujatou osobou) nejsou vše. Dobrý pracovník musí umět pracovat v týmu, nést odpovědnost, držet termíny, umět se dohodnout, vést ostatní atd. - záleží na jobu. Ale nebudu soudit případ, který neznám.

  Pákistán: tamní prezident je člověkem, který dnes garantuje, že tamní jaderné zbraně zůstanou bezpečně uložené. Průšvih je v tom, že má tak velké problémy, že musel vyhlásit výjimečný stav. Říká vám něco Červená Mešita? To byla jedna z mnoha náboženských škol v Pákistánu, kde lidem vymývají mozky, učí je zacházet se zbraněmi, a připravují je na kariéru "mučedníků". Poté co před 4 měsíci došlo k bojům s osazenstvem "školy" (poté co se "studenti" se samopaly v ruce snažili brát zákon v ulicích do svých rukou) se radikálové silně aktivovali. Podotýkám, že mluvíme o hlavním městě, tedy tamním centru businessu a civilizace. A víte, co jsou Federally Administered Tribal Areas? To je západní část Pákistánu, kde je islamistů (čtěte Al-Qaeda, Taliban) daleko více, a která pákistánská vláda nemá vůbec pod kontrolou. Má se za to, že se tam zdržuje i Osama bin Laden. Zcela reálně hrozí, že Musharraf bude svržen, a jaderné zbraně dostanou do rukou lidé, kteří stáli za útokem na WTC.

  Jak se chovají USA ve světě, když nemáte ropu? Celkem pěkně. 1945-2007 Německo - z diktatury se stal mírumilovný stát s ústavou a skvělou životní úrovní. 1945-2007 Japonsko - z diktatury se stal mírumilovný stát s ústavou a skvělou životní úrovní. 1953-2007 Jižní Korea - komanči nedostali zemi ke zničení, a ta je v důsledku toho ukázkovou demokracií, a jednou z nejrozvinutějších ekonomik světa. Komunistická Severní Korea trpí hladomorem, jak typické.

  V roce 1945 jsme těžko mohli jako slované spadnout do západního sektoru. Některým lidem je to jasné, vám asi ne. V roce 1968 jsme byli pořád součástí východního sektoru, a mělo se za to, že si v něm může "majitel" sjednat pořádek. Za daných okolností nesopravedlnitelný zásah v ČSSR by se rovnal vyhlášení války SSSR. Díky tomu, že komoušské ideje v SSSR vedly k hospodářskému, politickému a morálnímu úpadku, a nakonec k rozpadu východního bloku, můžeme dnes být členy NATO (to je takový klub zemí, které jsou chráněny amíky). Kéž se sem ruský vliv nikdy nevrátí.

 • 14. 11. 2007 2:33

  LO (neregistrovaný)

  [62] Vidíte, a já myslel, že pravidelně vyvrátím argumenty ostaních. Vy si myslíte, že ostatní vyvrací mé argumenty. Jestli ono to nebude subjektivní. Pokud netušíte, jaký je význam slova subjektivní, tak mé příspěvky prostě přeskakujte ;)

  Jen tak na okraj, víte s kým má Pákistán společné hranice? S Íránem. A jaký je v Íránu režim? Islámská teokracie. Jaký režim by chtěli islamisté nastolit v Pákistánu? Kupodivu islámksou teokracii. Nenapadá vás, že by tyhle dvě země mohly poté celkem blízce spolupracovat? Nakonec pákistánské jaderné technologie dnes Írán používá ve svých (neúspěšně) ukrývaných jaderných zařízeních. Írán má dnes prokazatelně rakety Shahab-3 s doletem 2100 km, a Ghadr-110 a doletem 3000 km. Írán spolupracoval na technologiích se Severní Korejí, která má rakety Taepodong-2 s doletem 6000 km. Pro ilustraci, vzdálenost Teherán-Praha je 3350 km. Odpálení rakety Ghadr-110 může proběhnout ze západní části Íránu, technologie se dá o kousek vylepšit během pár měsíců, rakety jsou za rohem... Navíc má naše civilizace i závazky vůči jiným státům. Například se Saudskou arábií máme my na Západě smlouvu v tom smyslu, že oni nebudou zbrojit, a my se postaráme o jejich ochranu. Totéž s Japonskem, Jižní Korejí a dalšími. Doufejme, že brzo schováme pod protiraketový deštník i další spojence. Třeba nebudou blbě protestovat z obavy, že radar uhrane krávu ;)

 • 14. 11. 2007 3:50

  icu (neregistrovaný)

  Petr, 61

  Renault není zrovna dobrý příklad - byl privatizován začátkem 90. let a do té doby se držel nad vodou zejména díky masivním nákupům jeho produkce ze strany francouzské vlády...

  A k úspěšnosti socialismu: Japonci soustředili průmyslovou výrobu v okupované Koreji na sever a zemědělství na jih. V r. 1945 se 98% elektřiny vyrábělo na Severu a ještě kolem roku 1970 byla na Severu vyšší životní úroveň. Myslím, že lepší ilustraci ve světě nenajdeme...

 • 14. 11. 2007 8:52

  mm (neregistrovaný)

  LO:

  Ja doufam, ze jste pochopil, ze tady po navratu komunistu k moci rozhodne neprahneme :-). To tedy urcite ne. Ja jsem si s temi hajzliky uzil svoje a okamzik, kdy jsem se dozvedel, ze tahnou k certu, patri k nejlepsim v mem zivote.
  JENZE.
  Soucasny stav ma k optimu daleko a bohuzel se prokazalo, ze rezim je dany do jiste miry negativnimi lidskymi vlastnostmi. A ty samozrejme nezmizely. Takze dnes nam kapitalismus casto buduji titiz hajzlici, kteri tenkrat budovali komunismus (nebo jejich nalezite vychovani protekcni synackove a dcerusky).
  Tzv. teambuildingy ? Nejde o nic jineho nez o pouzivani stejnych metod, jake pouzivali komuniste pri udrzovani zamestnancu socialistickych podniku v poslusnosti - proste lidem se takto ukazuje, "kdo je tady panem" - a "budete ze sebe delat sasky, abyste si udrzeli praci, plat, postaveni, tak jak my budeme chtit". Kdo to nezazil, tezko pochopi.

 • 14. 11. 2007 9:09

  mm (neregistrovaný)

  [61] Petr:

  S LO opravdu nema diskuse prilis smysl, takze neni treba zbytecne ztracet cas psanim dlouhych traktatu. Jde o jednostranne orientovany mozek, neschopny vnimat svet ocima jinych lidi. Byt je ten clovek velmi inteligentni, rozumneho zaveru se s nim nedoberes - je v nem bohuzel urcity fanatismus, ktery pochopitelne zuzuje rozhled (a neprojevuje se to jen v politice).
  Kazdopadne me diky tobe potesilo zjisteni, ze nejsem sam, kdo odmita tupe opakovat basnicky o tom, jak zde driv byla bida, svrab a nestovice (stejne jako nas jako deti soudruzi nutili recitovat hovadiny o Rijnove revoluci) a jak je dnes vse OK a cool :-).
  A vis co je na tom nejzajimavejsi ? Ze dnes jsou casto nejzarytejsimi "pravicaky" lide, kteri maji z minuleho rezimu maslo na hlave. Proc ? :-) Ja to vidim tak, ze par generaci proste musi vymrit, aby z lidi konecne zmizelo bolsevicke mysleni. Pak se pri trose stesti mozna dohrabeme treba do urovne Skandinavie. Muj nazor a zkusenost jsou takove, ze USA bychom si za vzor brat moc nemeli (a to jsem nadsenym obdivovatelem mnoha technologii, ktere tam vznikly a treba i jejich kosmickeho programu).

 • 14. 11. 2007 13:47

  LO (neregistrovaný)

  [67] Samozřejmě špatní lidé existovali, existují a existovat budou, bez ohledu na režim. Osobně třeba nemám rád bývalé komouše, ale na druhé straně chápu, že pokud se někdo narodí jako rozený vůdce, tak za komoušů zřejmě vstoupil do strany, aby mohl svůj talent někde uplatnit (ne ve straně, ale třeba v podniku na vyšší pozici). Je hrozně lehké lidi odsoudit, a hrozně těžké chodit v jejich botách...

  Protekce lidem dlouhodobě nepomáhá. Z protekce dostanete dobré místo, ale pokud jste neschopný, o to místo velmi ryhle přijdete. Nebo si myslíte, že když tvora s IQ 80 posadíte do křesla finančního ředitele, protože má tatínek správné příjmení, tak tam vydrží? Samozřejmě že ne. No a my schopní získáváme místa bez protekce. Schopnosti ale nestačí, za ty se bohužel zpravidla neplatí; je třeba úsilí.

  Ještě k lidem - sviním: ono jich zase tolik není. Lidé zpravidla dělají věci, které považují za správné, i když první interpretace může být úplně jiná (ta svině se mě snaží poškodit!). Dělat úmyslně vyloženě špatné věci je naštěstí proti naší přirozenosti. Jsme předprogramovaní ke spolupráci. Když se někdo chová jako svině, ostatní ho potrestají, přesto že z toho sami nic nemají, a přesto že pro potrestání musí vynaložit úsilí. Evoluční biologové tomu říkají altruistický trest. Většinou se ovšem i v takovém případě jedná o komunikační nedorozumění, kde minimálně jedna strana neumí vyjádřit své záměry.

  Team building je o něčem úplně jiném. Šel jste někdy s kolegy na pivo? A pomohlo vám v práci to, že ty lidi neznáte jen jako sterilní pracovní jednotky, ale jako lidi, se kterými se bavíte? O tom je team building. Proto chodí oddělení občas společně do hospody, na bowling apod. Pokud někdo pojímá team building jako drezuru cvičenců, má asi za HR managera idiota. Problém je i v kulturních odlišnostech. V Londýně si s kolegy nepůjdete sednout na vodku (bylo by to dost nevhodné), v Polsku nebo Rusku to bude celkem obvyklé. U Itálii se všechny důležité věci řeší u automatu na kávu. Zpackaný team building je zřejmě výsledkem slepého kopírování mateřské pobočky, a nepochopení účelu. A samozřejmě jsou i lidé, kteří si s kolegy nerozumí, nebo jsou asociálové.

 • 14. 11. 2007 13:59

  LO (neregistrovaný)

  [68] Já vím, jak vidí svět ostatní lidé. Divím se, jak v něčem tak primitivním mohou žít. Typicky jim uniká většina souvislostí, zaměňují příčiny a následky, pletou podmínky nutné a postačující, chovají se iracionálně (neumí se probrat ani tím málem souvislostí, které vidí). Naštěstí existují i lidé, kteří jsou na tom lépe.

  S tím fanatismem je to úsměvné. Mluvit o něm na serveru, kde se scházejí fanatici, pro které je značka našitá na SW náboženstvím. To kdyby mě Michael Jackson políbil na vlasy, už bych si je nikdy neumyl :)

 • 14. 11. 2007 14:31

  mity (neregistrovaný)

  Taky jsem to zazil uz jenom jako dite (rocnik '79). A vetsinou az zpetne mi doslo, v cem onen system byl uchylny. (Pravda ale je, ze dnesni system ma take sva temna zakouti a paradoxy ;-)

  Pred '89 jsem v zahranici byl jenom dvakrat v DDR (to si ale moc nepamatuju. Jenom vim, ze me to nebavilo a ze me bolely nohy, jak me nasi porad nekam tahli) a pak dvakrat v Moskve (jednou v lete a jednou v zime na Vanoce).

  V Moskve byl pracovne nekolik let strejda i s rodinou. Bylo to uz na sklonku realneho socialismu a musim rict, ze ta Moskva byla velmi poucna, obzvlaste s ohledem na to, jak nam byl davan Sovetsky svaz vsude za vzor.

  Tenkrat jako dite jsem to moc nechapal a nasi nam to moc nevysvetlovali -- bali se ze nekde neco rekneme ve skole. Hodne tech veci mi dochazelo pomalu az mnohem pozdeji.

  Tak jen namatkou par stripku:

  (1) Byl skoro zazrak, ze jsme se do Ruska dostali. Tata byl lampasak u zeleznicniho vojska. A jako vojaka z povolani ho tam nas vetsi bratr nechtel pustit (co kdyby to byl spion). Nesmeli jsme vyjet z Moskvy.

  (2) Pred cestou jsme s brachou psali tete pysny dopis, ze tam neumrem hlady, protoze uz vime, ze parek v rohliku se rekne "sasiska v patkovke". Trochu nas pak vyvedla z rovnovahy odpoved, ze mame smulu, protoze Rusove uz davno neznaji ani sasisku, ani patkovku.

  (3) Hodne veci by bylo k zamysleni i z toho, co jsme tam strejdovi a tete posilali, aby tam mohli vydrzet. Bratranec a sestrenka tam chodili normalne do skoly. Povinne ockovani tam ve skole probihalo tak, ze zrizenec (urcite to nebyl doktor) mel jednu konskou pullitrovou injekcni strikacu a kademu ve tride "ustrikl". Takze jsme tam tete posilali vlastni injekcni strikacku a jehly. Kdyz tam kdokolkiv ze znamych jel, posilalo se, co se dalo a co kdo byl ochoten vzit. Vcetne ceskeho chleba, i kdyz cesta trvala napr. vlakem asi 2.5 dne. Sestrence mama zarizovala u znamych doktoru potvrzeni s co nejvice razitky (razitka meli Rusove radi), ze je alergicka na cistici prostredky, protoze tam se chodilo "na praxi" podobne jako u nas byly na zakladce dilny nebo zahrada. To spocivalo v tom, ze snad tyden v kazdem skolnim roce zaci zakladnich skol uklizeli zachody nekde v nemocnici nebo v jine verejne budove...

  (4) Scena: predstavte si mraz, rekneme 25 stupnu pod nulou. Stary cinzak. Kolem leseni a na nem tak tricet zenskych s malymi vanickami, ktere nahazuji omitku. Co nejrychleji ji nakydaji na zed nez zmrzne a pak bezi nekam dovnitr pro dalsi varku.
  Tatova otazka: "Probuh, oni nahazuji omitku v zime??? Vzdyt to na jare spadne!"
  Strejdova odpoved: "Jiste. Jinak by to spadlo hned."

  (5) Nakupovani zakladnich potravin v obchode: platilo se pri prichodu do obchodu hned za vstupnimi dvermi. Clovek rekl, co chce koupit a hned zaplatil. Dostal nejaky listek/uctenku ci co a s tim pak vystal frontu na chleba, jinou frontu na mliko a jeste jinou treba na salam (kdyz byl; a nedalo se vybirat, ktery salam. Salam bud byl a nebo nebyl). No a pak se slo zpatky k pokladne vyhadat zpatky penize za veci, ktere nebyly.... Kdyz jsme tam byli i my (tj. celkem 8 lidi), musely chodit na nakup vzdy dve osoby, protoze jedna osoba mohla koupit jenom jeden chleba (stejne ale jejich chleba nebyl moc k jidlu). My jako deti jsme meli nakupovani zakazano, protoze hadani se o penize u pokladny bylo o nervy i pro dospele.

  (6) Privezli jsme spoustu veci, ktere byly pro bezne Rusy financne nedostupne, ale pro nas vlastne levne, i kdyz 1 rubl mel tehdy asi 10 Kcs. Napr. brousene sklo se tam prodavalo na vahu (obecne plati cim tenci sklo, tim je vyrobek kvalitnejsi). Nejvetsi for byl, ze velka cast toho brouseneho skla byla vyrobena v Ceskoslovensku...

  (7) 14 dni jsme bydleli jsem se strejdovou rodinou v silenem panelaku snad o 25 patrech (8 lidi v malem tripokojovem byte). Stredem baraku vedle vytahove sachty vedla roura s vyustenim v kazdem patre. Tam se sypaly odpadky. Dole v prizemi (nebo ve sklepe, uz nevim) byla mistnost, kam to padalo. A tam sedela zenska - zamestnanec, ktera to snad hlidala a tridila... Bylo to velmi zadane zamestnani, ktere jste mohli mit jen ze znamosti/za uplatek -- Umoznovalo to totiz prinest domu treba kelimek od margarinu, ktery sel jeste vyskrabat.
  (v tom dome a v nekolika okolnich bydleli jenom lide ze "spratelenych zemi")

  (8) Kdyz se v Moskve stavelo, kazde dvere od bytu mely jeden ze ctyr klicu. Proste stacilo mit ctyri ruzne klice, a mohli jste do 90% vsech bytu v Moskve. Koupit jiny zamek/klic bylo v Moskve nemozne. (Strejdovi se posilala vlozka a klice z Prahy).

  (9) Moskva je protkana celkem rozsahlou siti metra a jsou tam i dve okruzni trasy. Jako dite si z toho pamatuju dve veci -- [1] nadherne rozlehle a zdobne haly a vestibuly, ze kterych se droli omitka a [2] strasnou neurvalost a precpanost. Tam se neceka az lidi vystoupi. Tam se pouzivaji ostre lokty. Kdo nepouziva, ten nejede, nebo naopak nevystoupi. Jako pro deti to pro nas bylo silene. Vzdycky me nejaky dospely do/z vlaku tahl tim mackajicim se davem za ruku. Skoro vzdycky se to pak nejak povedlo, ale vzdycky jsem byl umackany, okopany a s pochroumanou rukou.

  (10) V byte u strejdy stejne jako udajne skoro ve vsech bytech/domech okolo byli "tarakani". Tarakan je takovy hodne velky svab (mozna ho jen zvetsily mojde detske oci, to uz dnes neposoudim). Byli vsude. Vsechny potraviny se musely peclive zavirat. V nekterych narodech ze stredni Asie (coz bylo soucasti Sovetskeho svazu) totiz je zvykem si ke svatbe davat parek tarakanu pro stesti. A rozhodne pry vasemu stesti nesveci, kdyz ho zabijete. A tak staci, kdyz v takovem baraku o mnoha stech bytu je jedna takova rodina...

  (11) V Moskve byl park VDNCh (snad jeste je?), coz bylo takove vystaviste o mnoha kilometrech ctverecnich (napric to melo asi 7.5 km, jestli si to pamatuju). Vystavovaly se tam vydobytky socialismu jako kombajny a prumyslove stroje. Ja tam moc chtel kvuli pavilonu kosmonautiky (je tam napr. vystavena kopie lunochodu). Kazdy vecer pred ruskou obdobou vecernicka v televizi byla reklama na ruskou trojku, ktera v parku jezdi. Mela to byt trojice losu zaprazenych do sani a my jako deti to moc zazit. Rodice nam to slibili. A v parku nam pak rekli, ze se nejede, protoze losi chcipli uz pred nekolika lety...

  (12) Na skole me asi od druhe tridy lamali do pionyra. Nechtel jsem. Nemelo to nic spolecneho s presvedcenim/po­litikou. O tom se doma pred nami (detmi) nemluvilo. Proste jsem vzdycky nesnasel organizovanost. Po navratu z Moskvy to bylo jeste mnohem horsi (obcas jsem slysel vyroky typu "Takova ostuda -- byl v Moskve a neni v pionyru."). Nastesti jsem mel rozumnou tridni ucitelku. Ta rekla, ze budu muset o Moskve neco vypravet ve vlastivede a ona to nejak okeca. Vlk se nazere a pionyr se beze mne obejde. V hodine H si opevovani velkeho bratra prisla k nam do tridy vyslechnout i cast ucitelskeho sboru. A tak jsem zacal vypravet o tom, co na me nejvic zapusobilo. Po prvnih prihodach o nakupovani v Moskve, o moskevske hromadne doprave a o tom, jak se obcas rusky v obchode poperou o posledni kus nejakeho zbozi soudruzky ucitelky nevedely, jak me zastavit. A to jsem vypravel jen to malo, co jsem tehdy chapal a bez jakychkoliv politickych souvislosti. Fakt je, ze pak uz me nikdy nikdo do pionyra nelanaril... Jestli se mi neco objevilo v kadrovem posudku nevim, nastesti pak uz brzo prisel rok '89...

  A jen tak mimochodem, kdyz uz jsme na rootovi, v Moskve jsem poprve pricichl k pocitacum - bratranec mel Atari 800 XL.

  Tak dlouho jsme s brachou zadonili, az nasi poridili pocitac taky. Byl to Commodore 16, takova velka hruza s nepohodlnou klavesnici. Dlouho nevydrzel, odesly mu pak nejaky chipy a nefungovaly pak joysticky.

  Pozdeji jsme presli taky na Atarko 800 XL. Oboje bylo z druhe ruky, bony jsme doma nikdy nemeli. Jeste dneska si pamatuju na nektere uzasne pecky jako Seven Cities of Gold, Stealth, Blue Max nebo Agent USA. A taky jsem u nej poprve pricuchnul trochu vic k programovani (kdo pamatuje Turbo Basic?). Tata na tom Atarku psal diplomku (textovy editor Capek, umelo to i nabodenicka), tisklo se to pak nekolik dni u znamych na ctyrjehlickove tiskarne. Nakonec tam jenom fixou vepisoval matematicke vzorecky a bylo hotovo ;-)

 • 14. 11. 2007 15:50

  m_t_d (neregistrovaný)

  [68]: Ad ovladani lidi na zapade: Pripomnelo mi to Henryho Forda, jednoho z lidi, kteri rozsirili dnesni "tradicni americke hodnoty". LO nektere z tech nazoru papouskuje. Ford tehda potreboval, aby mu jeho zamestnanci hodne pracovali (zjednodusuji). Tak zacal s kampani, v ktere rozsiroval nazor, ze kdo hodne pracuje, stane se uspesnym a bohatym.

  Ford byl jednim z lidi, kteri tlacili na konzumni styl zivota a nakonec se jim povedlo, aby se stal onou "tradicni hodnotou".

  Okolo PR me treba namatkove jeste napadla PR intelu, ktera je dnes znama jako "Mooreuv zakon". Pricemz (a to je jak z radia Jerevan) Moore ten vzorec nevymyslel, bylo to afaik publikovane uz 2 roky predtim nekym jinym. A netykal se vykonu procesoru, ale kapacit pameti. Nicmene v prubehu doby PR dotvarovalo fakta do ponekud jine podoby.

  Ad americky kosmicky program: to je z velke casti (alespon zacatek) prace nejakeho Wernhera von Brauna, afaik vericiho nacisty. Cele to zacalo nemeckou V-2 (A-4) a pokracovalo Braunovou praci v NASA (byl sefem marshall's space center, vyrobil rakety Saturn, dostal do vesmiru prvni americky satelit).

 • 14. 11. 2007 15:52

  mm (neregistrovaný)

  LO:
  Obdivuji, jak i tu nejvetsi sv.ni (schopnou se sprahnout s kymkoliv pro osobni prospech), ktera skodila tenkrat a skodi i ted (jen pod jinymi hesly) dokazete vpodstate omluvit (je to vudci typ a podobne kecy). Mame jich plnou vladu, plny parlament a plny senat. Ale nechme toho...

  Presvedceni o vlastni neomylnosti je take pozoruhodne - pocit, ze patrim mezi par vyvolenych, kteri spravne chapou vsechny souvislosti je velmi odvazne a ja se v tomto smeru nekolikrat docela dobre spalil. Ale na to clovek musi prijit sam.

  Teambuildingy ? Samozrejme nemam na mysli neformalni posezeni s kolegy v hospode ci nejakou spontanne vzniklou spolecnou akci. Rec je o buzeraci zamestnancu, kdy se musite treba o vikendu _povinne_ ucastnit akce, kde se svym zpusobem mnoho lidi i ponizuje (treba behanim po lese v jakesi bojove hre napadne pripominajici casy v pionyrske organizaci nebo treba vyrvavanim "stmelovacich" hesel ci splhanim po lane natazenem pres potok) jen aby meli klid a nedejboze je nevyhodili. Radobymanazer je spokojeny, jak by zamestnanci diky jeho moci snad i skakali po hlave a odrazeli se usima, zamestnanci jej nenavidi jeste vice nez pred tim a paraziticka agentura, ktera podobne veci zprostredkovava si pekne masti kapsu. Ty penize ve vyplatni pasce uzitecnych zamestnancu by lidi motivovaly daleko vice (diplomaticky receno).
  Pokud jste takovy teambuilding nikdy nezazil a kroutite hlavou nad tim, co si to vymyslim, pak musim konstatovat, ze zijete ve skleniku. Tomuto fenomenu se jiz nekolikrat venovaly treba i Lidove noviny a mohu potvrdit, ze co ti novinari psali bylo mnohdy jeste slabota proti tomu co se opravdu deje.

  Fanatici na tomto serveru ? Pokud se nechate vyvest z miry nezralymi pubertalnimi chlapci, vas problem. Nicmene se obcas chovate podobne jako oni.

  [71] mity:
  To ze melo sovetske Rusko proti nam radove nizsi civilizacni a kulturni uroven je jasne. Ma ji takovou i dnes, kdy tam komunismus nevladne. Nelze z toho tolik vyvozovat. Jde o paralelni pomerne nezavisle jevy.

 • 14. 11. 2007 16:12

  Jirka (neregistrovaný)

  [73] mm: Nerekl bych, ze by sovetske Rusko bylo proti Cesku civilizacne a kulturne radove niz. Ruska kultura rozhodne neni chuda ani nekvalitni. Rusko jsem navstivil asi pred peti lety a je pravda, ze je tam spousta bordelu a nad spoustou veci jsem nevericne kroutil hlavou, ale narazil jsem (vcelku nahodou bez meho vlastniho pricineni) i na skvele Rusy a civilizaci, kterou by Cesi casto mohli i zavidet. Krome toho, glasnost nebyla v 2. pulce 80. letech jen heslo, ale spolecnost byla v SSSR opravdu o dost otevrenejsi, nez v CSSR. V porovnani s ostatnimi staty vychodni Evropy bylo CSSR dost uzavrene.

  Tu dobu bych rozhodne vracet nechtel, ale je treba se na ni divat strizlive. Pohled LO rozhodne strizlivy neni, ale je treba davat pozor i na opacne vystrelky.

 • 14. 11. 2007 16:18

  Jirka (neregistrovaný)

  [72] m_t_d: Braun nebyl nijak extra vericim nacistou. Byl inzenyrem, ktery to chtel nekam dotahnout a bylo mu jedno pro koho to dela. Okolnosti stejne ze sve pozice nemohl nijak moc ovlivnovat. Byl to raketovy technik a v nacistickem nemecku dostal pro svuj vyzkum nejen zelenou, ale i dost sirokou podporu. Verim, ze kdyby v te dobe za nim prisli treba Americani, slibili mu jeste lepsi podminky a on mohl odejit (Nemecko bylo totalitni zemi, nebylo zas tak jednoduche emigrovat, kdyz uz byl clovek nejak spjat s nacistickymi cily), tak by odesel.

 • 14. 11. 2007 16:22

  mm (neregistrovaný)

  [75] Jirka:

  Ale ano, je mozne, ze jste tam potkal kulturni a cistotne lidi bez sklonu k alkoholismu. Take klidne priznam, ze Rusy proste podvedome nemam rad - je za tim nejspis syndrom roku 1968, ktery na me z pochopitelnych duvodu prenesli moji rodice (ja byl tenkrat skoro mimino). A take dokazu vyjmenovat osobnosti z Ruska, kterych si vazim - treba na preskacku Sergej Koroljov, nekteri matematici, Ciolkovskij, Kapica a dalsi... Take obcas kdyz vidim jak kvalitni kod vznika u programatoru te narodnosti, uznale mrucim...

  Na te celkove nizsi civilizacni urovni vsak trvam.

 • 14. 11. 2007 16:24

  mm (neregistrovaný)

  [76] Jirka:

  Jo a samozrejme, ze W. von Brauna jsem take vzdycky obdivoval. Nejaka pitoma politika me v souvislosti s nim nikdy nezajimala.

 • 14. 11. 2007 16:34

  Jirka (neregistrovaný)

  [71] mity: Co bylo tou druhou okruzni trati moskevskeho metra? Je tam jenom jedna.

  VDNCh stale existuje. Byl jsem tam asi pred peti lety. Byl to vskutku zazitek, i kdyz Park Maxima Gorkeho byl taky sila! Pamatuju si na obrovskou snad 10m sochu klasu, ukazku hypodromu s asfaltovou drahou a dalsi absurdnosti. Lunochod jsem nevidel, do letecke casti jsem dosel uz dost pozde vecer. Ale obdivoval jsem obrovske spinace (nebo spis vypinace) pro velmivysokonapetove vedeni. Bohuzel pavilony jednotlivych sovetskych republik uz byly taky zavrene. Ukrajinsky byl obrovsky. Mnoho z tech pavilonu bylo zmeneno na prodejnu "mebla".

  Kdybys tam jel dneska, tak se da prezit na gyrosu aka "šaurma" (v Petrohrade "šaverma").

  PS: 20 pater je v Moskve snad minimum pro barak. V Petrohrade to bylo cca 12. Holt vetsi mesto.

 • 14. 11. 2007 16:37

  LO (neregistrovaný)

  [71] LOL, LOL. Představuji si, jak před soudružkami učitelkami povídáte o švábech a nákupech :).

  Borland Turbo Basic si pamatuji. Psal jsem v něm až do doby, kdy jsem zjistil, že některé věci v něm prostě nenapíšu. Třeba obsluhu myši (problémem byl callback po kliku). Tak jsem během víkendu přešel na Turbo Pascal (Pascal jsem tehdy viděl prvně), a napsal co bylo třeba.

  [72] Já hodně pracoval, a za chudého a neúspěšného se rozhodně nepovažuji ;). Někdy mě mrzí, že třeba lékař, který mi zachránil život, a v důsledku mi umožnil být úspěšný, má o tolik nižší příjem, než já.

  [73] A vy byste dělal poslance? Platově byste si pohoršil, lidé by na vás házeli špínu, práce také nic moc...

  Kde jsem tvrdil, že jsem neomylný? Tvrdím, že když přijmu nějaký závěr, tak je to na základě informací a zkušeností, které mám k dispozici. Díky externalitám může být výsledek jiný, než zamyšlený. Mám i kvůli tomu rvát vlasy a pochybovat o sobě? Ne. Moje rozhodnutí bylo v dané situaci správné. Výjimkou je situace, kdy jsem nesprávně vyhodnotil fakta. To je pak mé selhání. Taková situace není častá, a o to více překvapí.

  Samozřejmě povinná účast na víkendové akci je ten taková povídačka. Těžko to zaměstnavatel může vymáhat. Team buildingových akcí jsem se účastnil, i je organizoval. Zpravidla se velmi povedly, a výrobně jsme se pobavili. Pokud to vás HR manager (či jiný manager) neumí, řekněte mu to. Účelem je, abyste se poznali jako lidé, získali k sobě vztah, spolupracovali spolu. Pokud vás někdo na takové akci ponižuje, je to buď (veliká) chyba dotyčného, nebo chyba vašeho přístupu.

  Souhlasím, že na root.cz se vyskytuje řada inteligentních lidí. Nakonec proto se sem občas přijdu podívat.

 • 14. 11. 2007 16:41

  LO (neregistrovaný)

  [74] A když vám řeknu, že se to v originále píše לא? Linux je dnes už na takové úrovni, že ta písmenka možná uvidíte i v něm ;)

 • 14. 11. 2007 16:45

  Jirka (neregistrovaný)

  [77] mm: Vzhledem k tomu, ze ziju v severni Evrope, tak me nejaky ten sklon k alkoholismu nerozhazi. Jak rikam, sokovalo me tam toho dost, i kdyz jsem byl na to pripraveny. Treba na Jaroslavlskem nadrazi jsem videl, jak si bezdomovci kradou boty, kdyz jeden z nich usne s prazdnou flaskou. Ale nechci pausalizovat. Narazil jsem treba na Rusku (tak 130 kilo a hubu plnou zlatych zubu), ktera mi dost pomohla, i kdyz jsem ji o to ani nezadal. Narazil jsem taky na falesneho revizora - ctvrthodinova hadka v zastavenem (!) trolejbusu v Moskve byl opravdu zazitek. Rusove okolo ani nemukli, i kdyz me zrejme proklinali. Narazil jsem taky na ruskem venkove na trziste a bylo mi tam dost fajn (je pravda, ze jsem mel cca 1000 rublu, ktere jsem potreboval nutne utratit).

  Normalni Rusove maji bidu a stale jsou jako narod zahledeni do sebe (mne jako Cecha dost casto brali jako stejne chudeho jako jsou oni). Ale neni pravda, ze tam kultura neni, a neni ani pravda, ze by tamejsi kultura byla nejak extra horsi. Je proste jina.

  Jenom s tou bumazkovou kulturou by meli neco delat. Pripadal jsem si jak urednik v zemi za zrcadlem. Uz jenom ten Matrix, (pocitacovy system) co pouzivali na drahach pri prodeji jizdenek.

 • 14. 11. 2007 16:52

  Rejpal (neregistrovaný)

  [81] A kdybys byl ještě o něco chytřejší, věděl bys, že s Linuxem to vůbec nesouvisí a že bych to viděl i na FreeBSD, NetBSD, Solarisu a vlastně čemkoliv. :)))

 • 14. 11. 2007 17:17

  mm (neregistrovaný)

  LO:

  Jsem konecne tak rikajic doma. Vy jste jeden z tech, kteri ty teambuildingove akce (mnohdy ve stylu komunistickych nalejvaren ci rekreaci ROH - viz. film Dovolena s Andelem) poradaji. To chapu, ze si tady nehodlate s.at na vlastni hlavu a chapu ted lepe i nektere vase nazory - znam tento druh skoro dokonale. Ale mozna jste vyjimka a vase akce jsou krotke a nebuzeracni. Pak klobouk dolu - zasadne se lisite od svych spolusoudruhu.
  Povinna ucast ze je povidacka ? Ale jdete !
  - ucast je bud striktne povinna - to v pripade manazeru drsoňů (tam se da ocenit jejich uprimnost)
  - nebo je ucast takzvane dobrovolne povinna (jako ucast v prvomajovem pruvodu za soudruhu), kdy se sice formalne muzete nezucastnit, ale pak budete (samozrejme neoficialne) ostrakizovan kde to jen jde a casem se o sobe dozvite veci, ze vam z nich jde hlava kolem
  - pripadne je ucast opravdu nepovinna, ale vas rozumny nadrizeny vas slusne pozada, abyste tam radeji sli, protoze on by diky vasi neucasti mohl mit problemy. Rad mu vyhovite, protoze nemate nejmensi duvod mu ztezovat zivot.

  Sakra, bud zijeme oba v jinem svete nebo se mne zde snazite vytvorit jakousi virtualni realitu.

 • 14. 11. 2007 17:28

  mity (neregistrovaný)

  [79] Mate pravdu. Je tam jenom jedna okruzni. Asi uz me klame pamet nebo jsem se predavkoval kofeinem.

  [80] Turbo Basic na Atari 800 namel nic spolecneho s Borlandem. To napsal nejaky Polak, tusim se tam pri loadovani interpretu objevovalo jmeno Ostrowski. Interpret TurboBasicu byl oproti built-in AtariBasicu rychlejsi, pohodlnejsi (napr. prikazy load a save v AtariBasicu nebyly). A byl tusim s AtariBasicem source-compatible (kazdy valdini AtariBasic program byl i TurboBasic programem). A taky pro TurboBasic existoval i compiler, coz zrychlilo exekuci programu mnohanasobne. AtariBasic snad compiler vubec nemel.

 • 14. 11. 2007 17:50

  m_t_d (neregistrovaný)

  [76], [78]: (von braun):

  Moje informace jsou s timto v rozporu. Von Braun, syn nemeckeho politika (tusim ze byl dokonce ministrem po prvni svetove valce), byl zcela dobrovolne clenem NSDAP a Wafen-SS, v dobe, kdy to po nem nikdo nepozadoval. V Peenemunde pri vyrobe raket pracovala rada lidi nedobrovolne (afaik tam byl i takovy maly koncentrak pro otroky). Von braun afaik vzdycky popiral, ze by byl svedkem nejakeho spatneho zachazeni s pracovniky.

  USA melo po valce velky zajem na tom, aby ho dostalo na svoje uzemi (v ramci operace paperclip). Nicmene vnitropoliticka situace (cast politicke sceny) tehdy byla proti vyuzivani nacistickych vedcu. Tak zacal prohlasovat, ze byl ke clenstvi v tech organizacich nucen a ze byl dokonce v nemecku zatcen. Tim si trochu pomohl a po par letech mu amici dovolili, aby pro ne pracoval. Od te doby v ruznych rozhovorech rikal, jak mu jde vlastene jen o tu techniku. Matne si vzpominam a mozna se pletu, ze pred par lety usa vyhostilo nejakeho jeho starickeho kolegu pro clenstvi v NSDAP.

  Podle me byl von braun akora dalsi kur** touzici po moci. Jeho vliv na vyvoj raketove techniky je samozrejme neoddiskutovatelny.

 • 14. 11. 2007 18:59

  danman (neregistrovaný)

  par bodov
  k LO
  po prve , pozri sa ako bol na tom Rusko pred VOSR, a ako ceskoslovensko v tej istej dobe - ako hovori klasik , z h.... bic neupleties - a situacia ludi sa tam masivne zlepsila

  po druhe , Severna korea nie su komunisti , je to nejaka jejich vlastna ideologia, okrem toho , nemozu importovat koli medzinarodnym vstahom, a maju 18% obrabatelnej pody - zaujimalo by ma , ako by sa takymto sposobom uzivil kapitalisticky stat, keby sa miesto ZSSR rozpadli USA (v 60 rokoch ich ekonomika rastla)


  po tretie -teambuilding - bud su vo firme prostredie na dobre vstahy, a ludia budu klolektiv i bez neho alebo nie apotom je to ozaj cvicenie opic
  po stvrte - priklad toho ako to dopadne s komercializaciou skolstva videt dobre v USA -spusta vezdoomovcov a mladych povalacov, ktori nemaju poriadne vzdelanie na to aby sa uplatnili, lebo ich rodicia nemali... atd, proste bludny kruh a potom niekto hovori o rovnosti sanci v kapitalizme, ked sa deti bohateho dostanu na anjlepsie ,"samo ze sukromne:P " skoly , a chudobmy nemaju aj keby boli ako chytri ..
  no uz asi stacilo :P

 • 14. 11. 2007 19:21

  Vraana (neregistrovaný)

  Hrací automaty v maringotce byly svělé.
  Sejmul jsem několikrát bratrance. V pozadí byl Divoký západ, uprostřed byl zaplachovaný vůz bez koní, stříleli jsme po sobě a kryli se za vozem. Pak jsem přišel na to, že když střelím 3x na stejné místo tak vůz prostřelím a protivníka sejmu...

 • 14. 11. 2007 22:06

  Pavel Tisnovsky (neregistrovaný)

  [87] Turbo Basic XL (tak se to tusim jmenovalo celym jmenem) napsal opravdu Frank Ostrowski, ale to jmeno klame - pokud si dobre pamatuji, tak to byl/je Nemec, ktery nekde publikoval vypis (!) celoho Turbo Basicu XL a po par letech dokonce udelal nejaky uspesny Basic pro STcko.

  Ale pro me to koncem devadesatych let byla bomba - rychly Basic s podporou Turbo 2000 (to tam nekdo z Prahy dodelal, snad dokonce samotny JT) a taky jsem mel verzi s ovladacem BT 100 (Teslacka rychlostiskarna 150 znaku za tyden)

 • 14. 11. 2007 23:18

  LO (neregistrovaný)

  [86] (mm): Pořád team buildingovou akci? No ještě pořád dovedu provést rezervaci letenek a hotelu, objednat nějakou atrakci, zamluvit restauraci, a napsat A4 s adresami místních klubů :). Kolegům z USA bych možná udělal radost klasickou akcí s instruktory, kooperativními hrami, oslavným projevem, roztleskávačkami a skandováním hesel. Evropským kolegům udělám radost tak, jak jsem popisoval prve. Realitu si vytváříte sám - jděte na pozici, kde budete moci o té své rozhodovat. Mmch i u nás jsou tyto akce "dobrovolně povinné", protože jsou zpravidla pojaté jako výjedzní zasedání. Snažíme se na ně dotáhnout všechny členy týmu, ale pokud někdo fakt nechce, tak není šance ho nějak přinutit, nebo ho nedej bože kvůli tomu nějak postihovat. Jen je škoda, že takového člověka my ostatní nepoznáme i mimo kancelář.

  [87] (mity): Aha, to bude jiný kousek. Já si pamatuji interpret BASICu na PMD-85. Ne ten defaultní, ale nějaký co se nehrával z pásky. Ten byl pokročilejší, ale na jméno si nevzpomenu. Novější verze BASICu pro SAPI 1 a Ondru byly také velmi dobré, byť čistě interpretované.

  [90] (danman): 2) Severna korea su komunisti. A samozřejmě i bez orné půdy se dá fungovat. Israel je technologickou velmocí (mimo jiné odtamtud pocházejí procesory Intel Pentium M a Intel Core microarchitecture), přitom je z valné většiny kamenitou pouští. 3) Nesouhlasím. To je jako byste tvrdil, že vás žena buď má ráda, nebo nemá, a nemá tedy smysl jí kupovat kytku a jít s ní na večeři do dobré restaurace. 4) Kupodivu v našem bezplatném školství o absolvování VŠ rozhoduje hlavně rodinný původ, kdežto ve státech, kde se za VŠ platí, fakticky studuje více dětí dělníků.

 • 14. 11. 2007 23:51

  LO (neregistrovaný)

  [89] Od té doby, co se hebrejština přepisuje foneticky. Proto se nepíše KHMSH, ale khamesh, a ne TVDH, ale toda(h). Ono přepisovat semitský jazyk jinak než foneticky lidem moc nedá, protože bez samohlásek je pro ně nečitelný.

 • 15. 11. 2007 11:50

  Viky (neregistrovaný)

  "khamesh" je podle vás foneticky? Možná máte pravdu, ale já bych si zlámal jazyk kdybych měl vyslovovat [khamesh].
  Ta "h" se čtou jako [h] nebo jako [ch]?

 • 15. 11. 2007 15:24

  LO (neregistrovaný)

  [95] To je anglická transliterace. KH se používá místo našeho CH. Angličtina používá CH jako naše Č, viz třeba China; sh odpovídá našemu š. České transliterace by byla chameš. Samozřejmě trasnliterace nejsou přesné - zkuste si přepsat foneticky něco z češtiny do angličtiny, a nechte to anglánovi přečíst. Polezou z něj zvuky podobné češtině, ale slovo "řidič" z něj prostě nevyrazíte. Podobně z čecha transliterací nevyrazíte francouzské r. Stejně tak hláska khet (česky chet) není CH, ale zvuk jemu podobný. Jazyk byste si asi zpočátku zlámal. Ještě drsnější je arabština, protože má řadu hlásek, které přepsat neumíme (je foneticky dost podobná třeba hebrejštině, jak se vyslovovala před jejím zjednodušením). Například mají tři různé zvuky podobné h (ḥāʼ, ḫāʼ a hāʼ), tři zvukypodobné s (jeden z nich je "naše" š), dva zvuky podobné k (k a q) atd. Navíc hebrejština ani arabština standardně nepíše samohlásky (s výjimkami).

  No ale to jsme se dostali dost mimo téma ;)

 • 15. 11. 2007 22:30

  Jirka (neregistrovaný)

  [88]: Stejne jako bylo spousta lidi z vychcanosti v KSC, bylo spousta lidi z vychcanosti v NSDAP. Neznam podrobnosti, nevim o tom, kdy a proc byl clenem SS, ale pokud chtel prachy na svuj vojensky vyzkum, musel mu Hitler uverit, ze to bude zbran vitezu. Jako neclen SS by to mel o neco komplikovanejsi, a to i v dobe pred samotnou valkou.

  U Peenemünde byla podzemni tovarna Dora, kde pracovali otroci. Musel o ni vedet, ale nemusel se o ni starat. Ze pak popiral, co se dalo, to dela spousta lidi a v jeho situaci se to da i predpokladat. To preci neznamena, ze byl nejak extra mocichtivy. Uplne stejne bys pak mohl rict, ze mocichtivy byl pozdeji treba Kurcatov v SSSR.

  V USA pracoval na vyvoji raket prakticky ihned, protoze Americani je povazovali za skvelou zbran. Zadne vyznamne prodleni tam nebylo, jeste v roce 1945 odpaloval v Americe svoje V-2.

 • 16. 11. 2007 17:50

  m_t_d (neregistrovaný)

  [97] podle me zacal pro americany normalne pracovat az po nekolika letech (tusim ze to bylo od roku 1948 na zakladne redstone). nicmene predtim (protoze to bylo v zajmu armady) pro ne pracoval jako konzultant. musel bych to vsechno dohledat a abych se priznal, moc se mi do toho nechce.

  nicmene von braunuv otec se zivil jako politik (a byl vyznamny natolik, ze byl po prvni svetove dokonce ministrem). von braun byl podle me docela dobre pripraveny na fungovani v politicke strane a take se stal clenem jedne z nich, ze..

 • 18. 11. 2007 10:51

  TomTom (neregistrovaný)

  Re:"No a kvalita třeba u České zbrojovky (ČZ) Uh. Brod, která měla problémy dodat i kvalitní pistole pro Policii ČR, asi také nebude optimální."

  Tohle byla největši hovadina co sem letos četl.
  Ty problémy byly dány velikostí požadavků úplatků za tuto zakázku a ne kvalitou.Zeptejte se Sabinky & spol kolik chtěla za ty články.
  Asi není náhoda že ČZ 90% produkce vyváží mimo ůzemí ČR z toho tak cca 60% do USA.

 • 20. 11. 2007 20:17

  Honza (neregistrovaný)

  Jo to byla doba to sem si chodil v roce 1985 kupovat Startky který stály 4kčs tak zhruba než začli vyrábět lepší cigára nějak kolem roku 87 no to vám řeknu že p dnes zaplatím za colu 15 korun jo a dřív sem zaplatil 1.70kčs takže si to vemte že to byly "zlatý komunisti"bral bych tu dobu naspátek je sice pravda že bych musel jezdit do dtátu který bych měl po ruce no ale já ani jinam nechci no vše bylo levné písně hráli skvěle chodilo se v dřínsách a kožených (bundách mimochodem sem ročník 70)mě bylo skoro 20 a užíval sem si život naplno chodil sem na dízi poslouchat Michala Davida jo kéž bych tu atmosvéru 80 let vrátil no jo byl tu tenkrát jiný stát dnes sme rozdělěný

 • 21. 11. 2007 19:06

  TomTom (neregistrovaný)

  Ta kauza "Svitilna" to byla ale dobra komedie.Policie si na zacatku zadala urcite parametry a ty zbrojovka splnila.Ovsem pak nejaka chytra duse nakoupila svitilny od jine firmy (Muj nazor ze to bylo z Vetnamske trznice) a po dodatecnem setreni se zjistilo ze rozsah rozmeru drzaku nakoupenych svitilen je takovy ze jej lze merit tak leda zednickym metrem:).Par sem jich drzel v ruce a nechapal.
  PS: Mimochodem hadej kdo psal ten clanek ?

 • 23. 11. 2007 1:32

  LO (neregistrovaný)

  [101] A interpunkce se tehdy take nepouzivala zejo a bylo to za dob kdy ani diakritika nebyla ale nestesti jsme chytri lide tak si to domyslime ;)

  [102] Kdo ten článek napsal?

 • 27. 11. 2007 12:16

  Mac (neregistrovaný)

  Ahoj,
  nevite nejdo, jak se jmenovala stara automatovka z maringotek, jak jsem jeli se zlodějem výtahem až dolu přes celej barák a stříleli po nepřátelých?¨
  Vůbec totiž nevim, jak se jmenovala nebo jak se dá sehnat.
  Díky

  Nostalgia FOREVER !!! :-)

 • 8. 12. 2007 18:18

  Jan V. (neregistrovaný)

  Děkuji autorovi za hezký článek...Jsem ročník 76, trochu pamatuji na komické hlasování o vedoucích jednotlivých oddílů. V mosteckém kině sedí snad 400 školáků. Já s trumpetou v ruce na pódiu jako pionýrský trubač. Vedle mne bubeník C. Pionýrská šéfová řekne třídu a poté, kdo byl navržen do ní jako pionýrský vedoucí. Vždy se jedná o dítě s dobrým prospěchem a chováním, které umí různé stranické básničky a vůbec, je k této závažné funkci způsobilé. A nyní nelžu, věřte mi, Svaťas potvrdí: Šéfová zavelí např.: "Kdo je pro zvolení Dušana L. jako pionýrského vedoucího do třídy 7.A 3.zš v Mostě?" les rukou se zvedne, prostě všichni. "Kdo je proti?" žádná ruka. "Kdo se zdržel hlasování?" také nikdo. Já zatroubím, bubeník zabubnuje a nyní je hlasování do další třídy. No, šlo to takto pořád dokola, až se stalo něco zvláštního. Při otázce "kdo se zdržel hlasování", se vzadu na kraji zvedlo asi 5 rukou. Pak zase a snad i potřetí, než konečně kdosi u nás na pódiu za stolem, kde dospělí hlasování řídili vstal a silným hlasem se na rebely obořil: "Můžete mi říct, proč jste se zdrželi hlasování"? Poté již byl klid a až do konce všichni byli pokaždé "pro". Zatroubil jsem, bubeník zabubnoval a pak nám pustili pohádku. Za komunismu mi vlastně nic nechybělo, byl jsem sice úzkostné dítě, ale toho si nikdo nevšiml a to bylo důležité. Táta vystoupil ze strany v r. 72 a problémy začaly. Žádný kdovíjaký teror, jen nabádání sousedů agenty StB k donášení na otce, což jeden z nich odmítl a věru, ti chudáci se ztáhli. Jindy otec na VB musel cosi vysvětlovat atd. Když jel se zájezdem do západního Berlína (opravdu, zázraky se někdy děly, skutečně to výjmečně bylo možné) tak na hranicích musel do trenýrek, jestli nemá peníze navíc (překročení určeného finančního limitu nebylo povoleno). Představte si, že nám lidé půjčovali peníze a ze sympatií i dávali oblečení a hračky. Když matka opakovaně trávila několikaměsíční pobyt v nemocnici a otec se krom práce staral o 5 dětí,tak nám z Německa nějaká organisace posílala taktéž oděvy. Byly vzorně vyprané a voněly, to se nedá popsat. Tehdy voňavé prací prášky nebyly a deodoranty též ne. Nemám nic, na co bych si mohl stěžovat. Televize ani koberce nám nechyběly, ani chata. Auto měl otec služební, na večerníčky jsem chodil k sousedům a když asi v r. 88 jsme měli první koberec, byla nuda ho při úklidu drbat. Televizi zdarma nabízeli též přátelé, ale táta vždy odmítl (ježíšmarjá, ta hrdost). Nedivte se, že jsme měli strašně moc prádla. Při praní zabralo celou chodbu a válel jsem se v něm. Má nejstarší sestra, na gymnáziu nejlepší, nemohla jít studovat medicínu. Rok pracovala v mostecké nemocnici jako sanitářka. Pak jí na fakultu pustili a dnes má soukromou ordinaci. Víte, otec to se svobodou slova přeháněl, napsal třeba Brežněvovi dopis proti okupaci 1968. No, sranda....
  Pamatuji, jak jsem hrál u kamaráda ten "tenis", kdy na obrazovce posunovali jsme ty čárky a pinkali. Bratr dostal digitální hru, hýbalo se raketkou - 4 pozice dole zleva doprava a o ní se rozbíjeli nepřátelské létající talíře. Otcův kamarád jí přivezl z NSR. I kuchaře s palačinkami měl kdosi na základní škole. Pár měsíců před pádem komunismu jsem poprvé seděl u počítače a řídil na monitoru auto. A šachy, samosebou. Ty ale děti nudily. Na komunismu uznávám potlačování pornografie. Já vím, zobrazování tělesné lásky má mít své místo, ale mne vadí odpornosti, dnes běžně dostupné. Když mi bylo 12, tak mne kamarád Viktor, dnes řidič kamionu pozval domů, aby ukázal, co v tátově skrýši našel. Až z Francie dobloudil potají ošmatlaný pornočasopis, žel plný nehezkých svinstev, fekalismů atp. Špína. Jindy z Holandska kdosi dovezl film - páska 8mm. Kdepak video. Celé zástupy se na to chodili dívat, černobílé představení, nedávno mi to se smíchem jiný otcův kamarád vyprávěl. Film se přehrával a přehrával, až ho zabavili policajti a pouštěli si od té doby na Lidových milicích v Mostě. No, vyprávět bych mohl jak stařík, ale to psaní mi jde pomalu. Moc vám všem přeji štěstí a ještě jednou díky autorovi za tento blog. Ahoj

 • 18. 1. 2008 19:35

  Pavel (neregistrovaný)

  Zajímavý článek a zajímavé komentáře. Jsem ročník 73 a rád vzpomínám na třeba rohlíky mi připadají tenkrát chutnější, játrová paštika v umělém střevě ta byla moc dobrá, škoda že takovou už nikdo nevyrábí. V plechovce uzené maso s vejci to bylo taky dobré a bylo vidět co je maso a co vejce a co tam je teď? Akorát nějaké podivná rosolovitá hmota. Co třeba takový pilník na nehty, tenkrát vydržel hodně dlouho, mnoho let a teď jsem kvalitní kapitalistický opiloval nehtama za rok a tím myslím ocelový a ne ten plastový co je dražší a vydrží na deset nehtů. Nebo hašlerky, tenkrát byly takové no normální a teď jsou takové mini.

  A z doby převratu kdy jsem tou dobou chodil na učňák si pamatuju, jak žáci se hnali na náměstí a nejvíc se hnali největší darebáci.
  Pamatuju pro mě nepochopitelné, jak na učňáku jeden největší darebák který rád kradl a podváděl koho šlo pověsil na zeď obrázek Havla s nápisem "pravda a láska výtězí" a přitom pravda byla největší napřítel toho darebáka.

  Mějte se

 • 5. 7. 2008 12:17

  Vladimír XYZ (neregistrovaný)

  Máš perfektní rodiče, pěkně napsaný - určitě jseš po nich. Jsem *1951 takže vím o čem píši...

 • 14. 7. 2008 1:52

  nospamm (neregistrovaný)

  shánim člověka, kterej se tu kdysi podepsal jako 'lapac'. Jestli se tu někde ještě pohybuješ, tak se mi prosimtě ozvi - klidně tady nebo na mejla "fuspammers@sez­nam.cz", potřeboval bych se tě na něco zeptat. Díky moc

 • 25. 7. 2008 9:37

  Trautmberk (neregistrovaný)

  No já komunisti už vlastně ani nepamatuju. Jen z vyprávění. To jsem byl ještě malé dítě a nevnímal to.

 • 7. 12. 2009 11:10

  Kocáb (neregistrovaný) 88.146.55.---

  TO Mity . Nechápu proč píšeš o Rusku když tehdy to byl Sovětský svaz a nikdo tomu jinak neřekl. Ani žádná Ukrajina neexistovala.

 • 19. 6. 2010 5:38

  Cibulka jediny pravy pravicak (neregistrovaný) 130.158.206.---

  Tedy, zpivat hymnu okupantu za uplatu (sodovka s tatrankou ci zakuskem), na to by melo byt pozitivni lustracni osvedceni jak na clenstvi v Lidovych milicich. A drzitele toho pozitvniho lustru by dozivotne nesmeli na sit.

 • 10. 12. 2014 19:30

  vojtěch Porkert (neregistrovaný) 217.75.218.---

  Byste všichni do prdele.Do školy jsme chodili všichni zadarmo.Školní jídelny fungovaly luksusně.Všichni jste vystudovala zadarmo, všichni remcáte na tu dobu ne na komunisty,tak sté sekurva mohli ozvat.Podívejte se na sebe co jte pro sebe udělali. Kupovali jste televizory české,ale ruské hrály barevněji než česká tesla .Na př. Rubín 714, který hraje ještě dnes. Kupovali jste dalekohledy ruské fotoaparáty ruské zenit mikrovlné trouby také ruské.Ano byly tuzexi, na totaky rád vzpomínám. Mohu říci že to byla zlatá doba.Chytali jsme Laxmberk a slintali u písniček na středních vlnách.Nebo Junik atd.Jezdily jsme na čundry a na zádech jme měli tele.V televizi nebyly žádné reklamy na vložky.Bylo mi jedno že si prdel utřu rudým právem.Svobodu jsem si udělal sám.Co je lepší stát frontu na banány nebo na pracáku.Všichni jsme musely pracovat i cikáni.Byl lepší pořádek.

 • 7. 2. 2015 16:37

  Radim (neregistrovaný) 2a00:1028:96c0:----:----:----:----:----

  vojtěch Porkert.... nato není co říct snad jen amen. Každá doba nese sebou něco zlého,ale ta dnešní je děs a už si to uvědomují lidé i ve věčných kapitalistických zemích. Za stáre éry jsme si museli spoustu věcí vyrobit a tím jsme se i vzdělávali a učili zručnosti už v mládí,dnes jsou všichni ovce systému a myslí si, že jsou svobodní (pouhá iluze) jsme figurky vyvolených, kteří nás a dění kolem ovládají svými penězi a soukromými záměry.