Dostal jsem tip na vánoční článek a ten nápad se mi tak zalíbil, že jsem se ho rozhodl realizovat. Určitě máte taky hromadu historek ze svého počítačového života.
Uživatelé jsou nevyčerpatelnou studnicí různých vtipných situací, šílených nápadů a skřípajících zubů všech adminů. Dnes se mi ozval autor blogu Nesklizeno, s tím, že dostal nápad: Co takhle vyhlásit, ať lidé posílají své historky, které zažili při práci v IT a udělat z toho vánoční článek? No jasně!
Takže to tak bude a uděláme to následovně: pokud máte svou historku, o kterou se chcete podělit, pošlete ji na redakce@root.cz. Do předmětu mailu dejte „Historka z natáčení“. Můžete poslat klidně víc různých historek v jednom mailu, musí mít ale souvislost s IT, to je podmínka.
My je v redakci projdeme, vybereme blíže neurčené množství (protože teď nevíme, jaké budou a kolik jich bude) těch nejlepších a ty pak zveřejníme 24. prosince 31. prosince. Přidáme anketu, kde budou moci čtenáři hlasovat o tom, která historka se jim zdála nejveselejší. Vítěz dostane mikinu Root.cz. Jednoduché, že?
Abyste měli příklad, přidám jednu vlastní historku:
Kdysi jsem pracoval v knihkupectví v oddělení odborné literatury. Jednoho dne volala paní, že si u nás včera koupila knížku o AutoCADu, jestli si pamatuji. Samozřejmě jsem si ji nepamatoval, ale ona pokračovala, že k té knize bylo CD. To jsem jí potvrdil, protože ta kniha měla skutečně přílohu s nějakými příklady z knihy. Klasika. Paní si ale začala stěžovat, že jí to nejde nainstalovat. Chvíli jsme se o tom bavili a já jsem jí vysvětlil, že tam není nic k instalaci, že tam jsou jen soubory ve formátu AutoCADu a že je třeba je v tom programu otevřít a vyzkoušet. „No ale mě právě ten AutoCAD nejde nainstalovat!“ zněla odpověď a mě bylo teprve teď jasné, kde se stala chyba. „Ale paní, to je knížka za 359 Kč, tam nebude AutoCAD, který stojí desítky tisíc korun,“ vysvětloval jsem jí trpělivě, ale to už mě neposlouchala a řvala, že jsme podvodníci, okrádáme lidi, prodáváme jim věci, které nefungují… a zavěsila.
Máte lepší? Veselejší? Tak pište a podělte se.
Aktualizace:
Nakonec jsme se na Vánoce rozhodli udělat něco jiného, takže historky zůstávají na Silvestra. Tam už ale určitě vyjdou. Takže pokud ještě něco máte, určitě posílejte!
Moje historka mimo soutěž (a proto do diskuze): jako odborník přes počítače jsem "přítel na telefonu" pro spoustu lidí. Volá mi jednou kamarádka, že jí přestala fungovat myš, prostě nejezdí. Snažím se vymyslet, co by to mohlo být: zkoušíme vypojit a znovu připojit, použít jiný USB port, zkusit jiný povrch až přes pokus, zda ne nepřelámaly drátky v kabelu v místě, co lezou z myši (častý problém starších kousků). Nic. No, nebudu to napínat, myš byla samozřejmě v pořádku, jen XPčka byla vytuhlá :-)
ajajaj, hlavne at se to nezvrtne jako lamer.cz (budu drzet palce) :)
Taky jedu mimo soutez (treba pro inspiraci, jsou slabsi nebo protoze jsem liny soutezit):
pribeh 1.
Delal jsem tech.support a na lince mel odvazlivce, co se pustil do wlan a sitariny. Potreboval jsem po nem, aby mi rekl ip konfiguraci ve Windows.
ja: dejte tl. START, pak nabidku SPUSTIT a tam zadejte "cmd"
on: jak?
ja: cmd, hlaskuji: cyril, marie, david
on dlouho tuka a pak: cyril, marie uz mam a to treti?
pribeh 2.
Nepamatuji si o to slo, ale opet problem s IP ve "sbridgovanych" sitich
ja: jakou tam mate masku?
on: to nevim, da se to nejak zjistit?
ja: tak to se budete muset obratit na vaseho spravce site
on mlci a pak: ... a co kdyz tim spravcem jsem ja?
Kolegu jsem ze své seniorské pozice napomenul, že všechny soubory mají být v subversion než odejde z práce. Hledal jsem nějaký soubor, který tam měl být. Kolega na svém počítači provedl kontrolu, a prohlásil, že on ho tam má, přímo slovy "že už tam je dlouho, tak měsíc". Po updatu working copy na jiném místě se mi opravdu objevil. Nejprve jsem to považoval za problém u mě, ale pak mě napadlo se podívat do logu. No soubor byl dve minuty starý.
Z toho je vidět, že se vyplatí znát aspoň něco o verzovacích nástrojích. Dotyčný si vysloužil posměch před kolektivem.
Něco podobného bylo kdysi zde:
http://rover623.blog.zive.cz/2010/12/nejvtipnejsi-a-nejtrivialnejsi-dotazy-uzivatelu/
Neni to primo moje historka, ale rikal mi ji kamarad: Uzivatel si stezoval technicke podpore, ze se nedostane s mysi az na horni okraj obrazovky. Nikdo si s tim nevedel rady, tak musel technik vyrazit na misto, aby zjistil ze uzivatel nenarazi na nejaky softwarovy nedostatek, ale na zed.
[13] IMHO skôr smutný...
Svoju historku som už poslal, tak dúfam, že dosšla...
A ešte nejaké tie nesúťažné:
Raz som v škole nechal na ploche ikonku "super hra.exe", avšak po spustení progressbar v polke zamrzol a zobrazil hlášku: "Error: chyba v užívateľovi"
Bratovmu spolužiakovi som požičal LiveCD na vyskúšanie Ubuntu a on, keďže sa mu to páčilo, sa rozhodol to nainštalovať - samozrejme sám, bez akýchkoľvek znalostí. A keďže zvolil: "Použiť celý disk" a neprečítal poriadne všetky hlášky, potom bol náramne prekvapený, prečo v grube nemá windows. S bratom sme sa rehotali celý zvyšok dňa...
A úplne najnovší fail:
V noci som počas spánku vykopol zo steny koaxiálny kábel od modemu a ráno som sa divil, prečo nejde Internet, keďže som bol dlhú dobu preč a po návrate stále nešiel, začal som to skúmať a čisto formálne som sa pozrel na zásuvku - moje prekvapenie sa nedá opísať...
pred dávnejšou dobou sme merali elektrickú spotrebu počítačov pomocou prenosných wattmetrov. okrem iných údajov sa tam písalo aj napätie, ktoré bolo vtedy znížené (cca 200V). kolega odvedľa sa nás spýtal aký efekt to môže mať. naša odpoveď bola, že pri takom nízkom napätí počítače ešte budú fungovať (argumentom bolo, že pc pracuje s +-12V a +-5V), ale rýchlovarné konvice už budú nefunkčné...
kolegovi trvalo skoro pol dňa, kým na to prišiel
Kdysi dávno jsem učil osmibitové počítače co jsme měli na pracovišti česky. To znamenalo i vytvořit generátory znaků s diakritikou případně jiné, do terminálu i do tiskárny. Kolega co mi koukal přes rameno se ptal, jestli bych uměl vytyořit znak pro kundu. Nějaké volné pozice ve znakovém generátoru jsem ještě měl, tak jsem mu udělal radost. Na displeji i v tiskárně.
Pak jsem na tom ještě tochu popracoval a do generátoru znaků jsem doplnil nějaké semigrafické znaky, tu kundu jsem přepsal znakem pro podtržení.
Jednou přišel nějaký zájemce, že by tu češtinu do svého počítače taky chtěl. Tak jsem mu předvedl jak se píše česky, že je možné i podtrhávat nadpis. A napsaný text jsem poslal do tiskárny. Jenže v té tiskárně byl ještě ten původní generátor znaků a když se vytisknul nadpis, tak na dalším řádku nebyla vytištěná podtrhávací čára, ale jedna kunda vedle druhé - dost překvapeně jsme na to koukali:-)
[14] tak presne takto som ubuntu nainstaloval aj ja. Pri maverickovi som bol hrozne prekvapeny ze mi z livecd funguje wifina (10.04 nefungovala tak som sa na to ...) tak som to okamzite nainstaloval, bohuzial som si z nepozornosti zmazal cely disk a potom som sa velmi cudoval preco mi nenaskocilo vyberanie systemu :)
delam v nadnarodni firme a vsecko ve zdrojovych kodech musi byt anglicky.
udelal jsem zacatecni kostru nejake tridy a cesky dopsal komentare pro kolegu
co v tom mel pokracovat a dokoncit tridu.
kolega ve tride neco malo poupravoval, zkompiloval, hodil do verzovaciho systemu.
po case prisel mejl od sefiku, ze nechcou uz videt nikdy zadne ceske komentare v kodu. kolega moje komentare neostranil ani je neprepsal do anglictiny :-(
aj ked toto nie je celkom IT - v pradavnych dobach som ako stredoskolsky student vliezol do knihkupectva a pytal som sa po knizke: 'Mate prosim knizku do Dostala - Operacne zosilnovace ?' Teta zmizla v sklade, chvilu sa odtial ozyval buchot a ked sa vratila, hovori 'Bohuzial sme z mediciny nic nove nedostali ...'
slysel jsem kdysi story od znameho, ze nekde meli k software dodat i zdrojovy kod v jakekoliv podobe. bylo to jeste v dobe pred internetem. tak se rozhodli, aby zakaznikovi co nejvice znemoznili lusteni zdrojaku tak zdrojak pred tisknutim pekne zasmodrchali pouzivanim maleho L, cislem 1, nulou 0 a velkym O. i typy a klicova slova prelozili do nesmyslu. a vytiskli.
v elektronicke forme zdrojaky dodat nemuseli.
napr:
prd ll1l1l = 10;
prd OO00O0 = 0xFF;
bububu ("%d+%d=%d\n",ll1l1l,OO00O0,ll1l1l+OO00O0);
Kdysi jsem z pochopitelných důvodů odstranil M602 a protože už ve firmě dávno nikdo nebyl a ženský pouštěly téměř výhradně T602, vytiskl a nalepil jsem na monitor stejně jako nechal zobrazit při startu počítače následující zprávu:
Pro spuštění programu T602 napište t602 a stiskněte Enter <―┘
V sobotu ráno mi zvoní telefon: Co ste s tim udělal. Nám to nefunguje.
Máte tam návod. Udělali jste to podle něj?
Ano přesně jak jste napsal.
Tak já přijdu.
A šel jsem přes půl města. Přijdu na firmu:
Tak od začátku. Jak jste to dělaly
Zapnuly jsme počítač
Zapněte ho.
Zapnula počítač, naběhla moje hláška přes cely monitor.
Udělejte co jste dělaly dál
t602 e n t e r
a kurzorová šipka
V jedne větší firmě dali do provozu velkou síťovou tiskárnu. A kvůli ISO kvality práce musel každý tisknout tzv. košilku, tj. první list se jménem autora. Pro nastavení tiskového driveru u jednotlivých uživatelů chodil mail: klepněte tam, vyplňte to a to a zvolte si nějakou přezdívku, třeba Kudlanka Nábožná, nebo svoje jméno, aby byly jednotlivé joby na tiskárně identifikovatelné. No a po prvním dni vznikla na tiskárně hromada výtisků různých, ale stejných kudlanek, nebo výtisků "vaše jméno",... nikým nedomluvená parádní skupinová recese.
taky cizi historka, pani reklamovala telefonicky notebook, ptali se ji na model a rikala DY.
to netusili do to je, pak prisla do podniku s reklamaci a notebookem, cetla to otocene a misto HP cetla DY.
http://www.iphonetips.cz/wp-content/uploads/2011/08/HP-logo2.jpg
taka strucna:
ako stara skola som pridaval uzivatelov pekne rucne pod rootom (stara skola, ziadne sudo, ziaden useradd, ale pekne vychovany root!).
jednalo sa o department server, ktory poskytoval dalej sluzby pre cca 400 serverov a 50 uzivatelov.
a ako sa patri, vzdy som si vyrabal zalozne kopie kazdeho editovaneho suboru.
co nasledovalo:
cp -p /etc/shadow /etc/shadow_
vi /etc/shadow
ked som bol spokojny s vysledkom, rozhodol som sa po sebe upratat:
rm /etc/shadow*
(miesto samozrejmeho rm /etc/shadow?)
co nasledovalo dalej?
nastastie procesy boli nastavene spravne (a dokonca fungovali), takze stacilo pozvat recover z balicka legato networker a za par minut bol /etc/shadow na svojom mieste. ale tych par minut medzitym by som vam neprial zazit :)
[33] to mi pripomelo taky nejakou story kdy dva kolegove komunikovali prez icq nebo skype.
a jeden chtel vedet jak se par polozek smazne v databazi.
odpoved: delete from tabulka
tazatel to zadal do systemu.
odpoved pokracovala: where datum > sysdate - 1
tazatel: coze!!!!! jake where, to jsem tam nedal.
to asi pak mel pekny frmol a nervy.
Hlasuji pro [17]! :D
A pridavam taky jednu veselou nesoutezni. Na vyssi skole me nebavil vyklad o C a vyrusoval jsem. Za trest jsem dostal naprogramovat piskvorky. Nechtelo se mi s tim mastit, kdyz jsem mel rozdelany framework v C++ ala Turbo Vision. Jeste jsem se preptal, v cem to mam udelat. Odpoved byla, ze je to jedno, hlavne, aby to fungovalo. Kdyz jsem sel ze skoly kolem popelnic, vsiml jsem si, ze z popelnice couha derna paska. Tak jsem ji vytahl, napsal na ni tuzkou PISKVORKY, pekne smotal do rulicky a druhy den odevzdal. Proslo to, i kdyz dodnes netusim, co na te pasce vlastne bylo vyderovane.
[37] ja som to mal tak tiez, naschval .. myslim, ze to bol hint na jeho description: kitchen computer .. no nedaj si to :-)
mne sa vzdy pacila praca s nasimi "kolegami" v indii .. s nimi nieco robit - o radost vzdy postarane. pamatam si ako raz v noci sa na jednom silne produkcnom serveri stratil network (==link down). jedno z rieseni bola vyslat "techinka" on site pozriet, ci je kabel zapojeny a a pod. rozhovor medzi mnou a technikom:
..
ja: go on site and check those adapters/cables ..
indian: okay
ja: please, be careful and do _NOT reboot the server, do y'understand ?
indian: yeeees (v typickom indianskom accente).
o 5 minut vidim na konzole EFI a bootovaci process ..
aka to radost vysvetlovat zakaznikovi v noci co sa stalo ..
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 285×
Přečteno 89 762×
Přečteno 73 155×
Přečteno 58 108×
Přečteno 54 434×