Včera tu Sváťa vydal moc pěkný post o pozitivních zkušenostech s Linuxem. Tak mě to zaujalo, že jsem se rozhodl přidat. Mám také několik pěkných zážitků s pozitivním přijetím Linuxu.
Včera Sváťa Vít vydal post Linuxové překvapení, ve kterém popsal, jak se uživatelé v jeho okolí vypořádávají s Linuxem a jsou v něm jako doma. Věřím, že příklady táhnou a tak se přidávám. Třeba nám tu z toho vznikne pěkná série. Pokud se chcete přidat a nemáte blog, máte prostor na naší Wiki.
První případ se týká mojí tchýně, která před časem odkoupila starší počítač mého dobrého kamaráda. Pořád se jedná o docela použitelný stroj a protože kamarád netušil co a jak, automaticky předinstalovat upirátěné Windows XP. Počítač nějakou dobu sloužil.
Jakožto nezáplatovaný systém, se ale XP začala postupně sesouvat k zemi, objevily se první problémy, viry, malware a podobná havěť a tak jsem řekl: „A dost!“ a podstavil majitelku před rozhodnutí: buď si koupí licenci na MS Windows nebo „nasadíme šrapnel“ v podobě tučňáka. Odpověď byla rychlá: „Je mi to jedno, jen za to nechci platit další peníze.“
I bylo rozhodnuto. Jakožto dlouholetý debianista (znáte můj web Debian-linux.cz?) jsem samozřejmě nasadil Ubuntu, neb se v něm vyznám a především je to přeci pořád Debian.
Instalace proběhla bez potíží, založil jsem potřebné účty, nainstaloval důležité aplikace a poučené uživatele jsem zanechal v jejich domácnosti s novým zvířátkem. Překvapení se dostavilo hned druhý den, kdy jsem se přišel podívat, jak dohromady prospívají. „Ty virtuální obrazovky jsou super, ale musela jsem si dvě přidat, už mám čtyři a je to lepší.“ Pokud vás taková reakce překvapila, pak uvažte, jak jsem se asi tvářil já. Všechno krásně fungovalo a bylo používáno.
Druhý případ, na který jsem si vzpomněl je notebookový: můj dobrý kamarád Radoomek, kterého pravděpodobně znáte i jako autora z Roota, se mi před časem při nějaké příležitosti zmínil, že mu doma leží jeden starší notebook (IBM T40) a že neví co s ním. Okamžitě jsem si vzpomněl na jednu známou, která po notebooku touží. I proběhla výměna financí a hardware.
Na notebooku byly služební Windows, okamžitě šly pryč, protože požadavek na nulovou investici do software byl totožný jako v prvním případě. Opět Ubuntu, opět poučení uživatele, opět bez sebemenších problémů. Snad jen drobná korekce některých aplikací a menší doškolení, ale to bych neřadil do kategorie „problémy“.
Notebook mám stále v dosahu a sleduji život jeho i jeho uživatelky a myslím, že vše funguje bez problémů. Teď na něm dopisuje diplomovou práci a je naprosto spokojená s tím, jak to všechno krásně funguje, občas přijedou nějaké ty aktualizace, neobtěžují ji viry a antiviry a internet funguje také výborně. Co dodat.
Třetí případ je nejzajímavější a možná i nejkurióznější. Ty předchozí se totiž podobaly tím, že v nich chyběla legální licence k Windows. Tento je zcela jiný. Mám dobrého kamaráda, který pracuje jako školník a nejen při své práci používá počítač (evidence oprav, klíčů, zásob a podobně). K tomu má k dispozici školní Windows.
V tomto stavu počítač docela dlouhou dobu používal. Po čase se objevily známé problémy: pár virů, několik chybových hlášení po každém startu, problémy s aplikacemi, prostě postupné rozklížení systému. Až se jednoho dne stalo, že systém prostě nenastartoval. I milý můj kamarád mě zavolal, že potřebuje z počítače dostat data za několik posledních dní, která nemá nikde zálohovaná. Školní správce sítě mu pak prý znovu nainstaluje Windows.
Dorazil jsem vyzbrojen živou distribucí Slax, nabootoval do paměti, spustil K3B a vypálil co bylo potřeba. Kolega si se zájmem systém prohlížel a jali jsme se debatovat. Nakonec bylo rozhodnuto, že když už o aktuální instalaci Windows přišel, nic mu nebrání vyzkoušet něco nového. Vrátit se může vždycky.
Situace se fádně opakuje: opět Ubuntu, opět nějaké ty aplikace, konfigurace, poučení a poté naprostá spokojenost. Stačilo jen za pár dní dorazit, vyřešit drobné potíže (typu: „Chtěl bych něco jako Total Commander.“) a uživatel je naprosto spokojen. Dokonce už po prvotní nevoli přišel na chuť virtuálním plochám, ačkoliv má zatím jen dvě :-).
Kamarád u Ubuntu zůstal a je s ním velmi spokojen. Ačkoliv má možnost se legálně vrátit k Windows, nemá k tomu důvod. Dokonce nedávno začal stříhat video ze své HDD kamery, zpracovávat fotky v Gimpu a dělat další pokročilejší akce. Uvidíme, kam až se dopracuje. Zatím nenarazil na žádnou nepřekonatelnou překážku technického rázu (například chybějící software).
Výše zmíněné tři případy mají společné to, že se jednalo o „běžné kancelářské uživatele“, kterých je ale v našich končinách drtivá většina. Charakterizuje je především to, že mají společné požadavky: internet, ICQ, fotky, filmy, word, tisk…
Při podobných akcích je důležité nenutit, ale raději předvést, vysvětlit a počkat si na reakci. Vždycky se podrobně vyptám, co ten člověk vlastně potřebuje a očekává, abych měl jasno v tom, jak technicky na věc. Obvykle je důležité zdůraznit:
Otázka financí je přitom poměrně klíčová. Češi jsou stále naprosto neochotni platit za software, ale to je materiál na další blogpost. Pravděpodobně o tom budu brzy diskutovat na Českém rozhlase, protože to je velmi atraktivní a (bohužel) stále aktuální téma. Už jsem s rozhlasem předběžně dohodnutý.
Už jsem se také zmínil, že bylo potřeba vždy dořešit drobné uživatelské problémy. Říkám tomu „dvoufázový přechod“. Nejprve probíhá samotná instalace, předvedení, poučení a reakce na úplně první dotazy („A je tam taková ta planeta?“ – Google Earth).
Ve druhé fázi, která následuje po několika dnech, pak odstraním problémy, které se projeví při dlouhodobějším používání. Osvědčilo se mi lidem poradit pořízení papíru či OOo dokumentu, do kterého si budou zapisovat průběžně věci, které je trápí nebo se na ně chtějí zeptat. Pak, když dorazím na návštěvu, mají vše po hromadě a můžeme se věnovat postupně všem napsaným bodům.
Obvykle se jedná o banality (ve smyslu snadného řešení) jako absence Gnome Commanderu, potřeba nastavení ICQ, dotazy na vytvoření .doc dokumentů a podobně. Nic obtížného a neřešitelného. Tolik mé vybrané osobní zkušenosti s běžnými uživateli a jejich setkání s Linuxem, snad někoho inspirují.
Jo jo Peto, cesi nejsou zvykli platit za nic. Nejlepe vse zadarmo nebo za flasku. A tento zvyk navic podtrhavaji vysoke ceny hardware a software oproti treba USA nebo UK. Nicmene tve pozitivni zazitky mam kazdy den, protoze delam ve skolstvi a na spouste pc bezi Linux a vubec nikomu to nevadi. Nekteri dokonce ani nevedi, ze nepracuji ve Windows, to vetsinou zjisti az kdyz zkusi spustit nejaky skype_setup.exe ;-)
Nick VivatBill vám vysvětlí, že jste úplně pomýlený a že "Linugz zugz":-)
Mister Lael přidá pár sofistikovaných marketingových pouček.
To co vidíte jsou jen vaše halucinace, protože s "tim Lunetixem" nemůže být nikdo spokojený, protože by to přece odporovalo fyzikálním zákonům. Příroda je zaměřená výhradně na MS.
ad [5] - souhlasim :)
Nicmene musim dodat, ze mam take pozitivni zkusenosti.
Obvzlast dost posledni dobou.
U jednoho z "mych pozitivnich pripadu" se MS speciality vyresili VirtualBoxem.
How simple :)
ale pred trema rokama - i vic - se lidi linuxu bali jak cert krize,
respektive "te prikazove radky" ... O:-)
ad [4] - a vy pane, nesmite byt s jedovtou slinou pozadu, ze?
P.S.: Predsudky jsou hrozna vec, ale jeste horsi je extremismu - a je jedno z jake je strany. Me se osvedcilo to same, co panu Krcmarovi - predvest, vysvetlit a pockat. A kdyz lide vi, ze jim nekdo pomuze a ze maji oporu, nebudou se bat.
Nez nekdo napise RTFM/STFG (i kdyz naprosto chapu, ze nektere veci jsou pro nas
dlouhodobe uzivatele linuxu elementarni), zamyslete se nad tim, zda "nezabijete"
noveho spokojeneho uzivatele Linuxu ;-)
To je všetko pekné, ale stačí jedna nepodporovaná tlačiareň alebo webkamerka, prípadne nejaký iný HW funkčný pod Win a Ubuntu si s tým neporadí... čo je dosť veľká škoda. Ja vždy začnem niekomu vysvetľovať výhody Linuxu a nakoniec skončíme práve na tom nepodporovanom HW... Môj osobný prípad je, že moja dcéra vyhrala Lexmark multifunkčné zariadenie... pravdaže ide iba tlačiareň a to iba v textovom móde a čiernobielo... ďalšie potiaže nastávajú, keď na škole preferujú nejaký XYZ softwér, pravdaže pod Win... no vysvetlite to rodičom tých detí... že to tam síce je, ale volá sa to inak a trošička sa to inak ovláda... toto vždy dopadne tak, že radšej tam chcú Win ako Lin... Doma robím už skoro výhradne na Lin, ale doteraz som sa nepokúsil premigrovať svoju manželku na Linux... pretože by som jej veľa vecí ťažko vysvetloval... a to nehovorím o tom, že niektoré veci su v Linuxe dosť komplikované oproti Win... napríklad také nastavenie vlastností tlačiarne HP 5440 - pozrite si výber kvality tlače v Ubuntu... už si to dobre nepamätám... ale pre tlač fotky som sa radšej prepol do Win.. v Ubuntu som sa v tom nevyznal ani ja... je to dosť "sparťansky" navrhnuté... ja s tým pravdaže bojujem... aj keď pomalý strácam sily... ale riskovať, že mi to ešte manželka otrepe o hlavu, to teda nemienim :) Moje dcéry su tiež dosť polarizované... jedna je typu "nič mi tu na NB nemeň" a druhá "len aby som mala dáky komp a na ňom internet". Takže pri tej prvej sú na booku Win a pri tej druhej mám na jej Eeečku Xandros a na mojom desktop Linuxe ma vytvorený účet... :) ale aby som nebol, až tak skeptický, pristihol som svoju "Win" dcéru na Linuxe vo FF :) (FF bol na celú obrazovku, tak jej to ani neprišlo, že tam je linux, hlavne že tam bol ten FF a mohla si kuknúť internet)
Dokud jsme měli jeden počítač a na něm Linux, tak si manželka stěžovala, že chce Windows. Časem jsme pořídili pro kluka Windows na hry. Čekal jsem, že se přestěhuje na druhý počítač. K mému překvapení zůstala na Linuxu. Má tam Internet, e-mail, OpenOffice.org a svoji oblíbenou relaxační hru K-lines.
Ne každý má peníze na nový HW.
Plně zabezpečené MS-Windows XP byly strašně "líné". Tak jsem lenost-pomalost řešil následně. Po doinstalaci Ubuntu dual-boot.
Příkaz uživateli na INTERNET jen přes Ubuntu.
Z MS-Windows XP odstranění antiviru a spyware softu (plus ještě nějakých residentních procesů jako messinger a podobně).
Výsledkem jsou svižné MS-Windows XP a plná spokojenost uživatele asi už druhým rokem.
Ubuntu 8.04.1 HH na dvou PC a notebooku. Jen mě mrzí, kvůli ženě, že naše televize (veřejnoprávní) a některá internetová periodika iDnes a pod. stále zapomínají na uživatele OS bez windows media playeru. Já už se s tím nějak poperu, ale např. můj otec prostě chce kliknout, jak je zvyklý ve windows a video aby jelo. Vím, že to není problém linuxu, ale tvůrců takových wmv sviňáren... Veřejnoprávní televize sice nabízí 2 formáty, ale ani jeden není otevřený a ani jeden, alespoň mě nefunguje dobře a pokaždé...
Tak prý se tu na mě už těšíte :-). Poměrně zajímavé téma, psát o Linuxu na wiki. Čte se to tu jako pohádky. Taky bych mohl něco napsat... Nějak se nám ten svobodný svět vývoje a bádání smrsknul na rootu na jeden "povinný" operační systém.
Osobně bych uvítal, kdyby se psalo o určitém opensourcu víc do hloubky, ukázalo se uživatelské rozhraní, porovnání s ne-opensource a případně naznačilo v nějkém UML technický způsob řešení některých vybraných věcí. Redakce nesehnala ani materiály z té Linuxové konference a kromě článků p. Tišňovského se tu v podstatě řeší nesmysly :-(.
Lidé v ČR si naštěstí platit zvykají. Je dobře, že si mohou zvážit, zda vezmou GNU/GPL, public domain, freeware, shareware nebo "komerční". No ale jestli se dostanou na některé root-články a diskuze pod nimi, tak si asi koupí všechno proprietární :-)).
to [11] Ubuntu neznám, používám Mandrivu. S mplayerem a nějakým pluginem pro Firefox bez problémů sleduji www.tn.cz. Pro Českou televizi používám RealPlayer.
[12]
Root.cz a ABClinuxu.cz jsou primarne zamerene na GNU/Linux,takze nejak nechapu,kam tim smerujes.Odbornik si najde Onlamp,Undeadly,Linux.com,tldp.org a podobne,BFU je to uplne jedno a staci mu PDF od Ivana Bibra o Ubuntu nebo Mandrive.
Proc by se tady melo v UML neco resit?Pan raci byt masochista nebo co? :-D Specialne u IT plati,ze teorie muze mit clovek plnou prd..,ale dokud si to sam nezkusi prakticky,tak nic neumi a ani se nic nenauci.
Ja treba nic platit nemusim,protoze pozaduji kvalitu.To se v drtive vetsine vylucuje s proprietarnosti.Autorum pak posilam prispevky dobrovolne a je na mne kolik prispeju a ne,ze mi to nekdo nadiktuje.Stejne tak se da darovat HW nebo prispet pomoci novym uzivatelum atp.Fantazii se meze nekladou a svete div se,ono se tak da i vydelavat a postavit na tom firma.Je ale pravda,ze "dinosauri" to nedokazi pochopit ;-)
Ad [12]: Pekne po poradku si to rozeberme:
"Tak prý se tu na mě už těšíte :-)." ... Jak kdo, ja ani moc ne.
"Poměrně zajímavé téma, psát o Linuxu na wiki. Čte se to tu jako pohádky. Taky bych mohl něco napsat... " ... Verte, je to tak! Inu, vskutku existuji laicti uzivatele pocitacu naprosto spokojeni s Linuxem. I ja uz o nich slysel. Podobnost s pohadkou jste postrehl naprosto spravne: I tam vitezi dobro a laska nad zlem a nenavisti.
"Nějak se nám ten svobodný svět vývoje a bádání smrsknul na rootu na jeden "povinný" operační systém." ... Svobodny svet vyvoje a badani se nam nesmrskl, naopak! Ten svet je tak veliky a rozsahly, ze ani Vas siroky rozhled nedosahne dale nez na root.cz.
"Osobně bych uvítal, kdyby se psalo o určitém opensourcu víc do hloubky, ukázalo se uživatelské rozhraní, porovnání s ne-opensource a případně naznačilo v nějkém UML technický způsob řešení některých vybraných věcí." ... Nu dobra, tedy vitejte! No, ale vazne: Tento dulezity ukol ceka prave na Vas! Velice nerad bych videl, aby analyzu tak zasadniho vyznamu provadel nekdo natolik zatizeny svymi vlastnimi predsudky, branici mu v nestrannem pohledu na vec.
"Redakce nesehnala ani materiály z té Linuxové konference a kromě článků p. Tišňovského se tu v podstatě řeší nesmysly :-(." ... Pane, pane. Za kvalitu se plati a na to by jste si mel uz zacit zvykat! Pokud chcete kvalitni zdroj aktualnich informaci odevsad, kde se neco sustne (tzv. breaking news - to si zapiste, tento termin se casto vyskytuje v anglo-saskych mediich), budete muset nekam jinam. Treba k Reuters. Tady na root.cz, to je jen takove povidani ke kavicce o prestavce v praci a ne IT-business intelligence magazin.
"Lidé v ČR si naštěstí platit zvykají." ... Mate pravdu. SW spolecnosti pod chrabrym vedemi MS se je snazi obratit na komercni viru ji temer 20 let. A jejich snaha konecne zacina nest ovoce! Bohabojny MS a spol. s SW piraty zatoci a pripadne odpadliky, ci snad dokonce oponenty, od viry vyobcuje tak, ze budou zivorit na nejzassim okraji nasi skvele spolecnosti.
"Napriklad Je dobře, že si mohou zvážit, zda vezmou GNU/GPL, public domain, freeware, shareware nebo "komerční"." ... Mate naprostou pravdu! Ale ja bych se nebal zajit jeste dale. Je dobre, ze si lide mohou zvazit s kym si budou povidat, s kym zajdou na pivo ci ke komu zajdou domu na navstevu.
"No ale jestli se dostanou na některé root-články a diskuze pod nimi, tak si asi koupí všechno proprietární :-))." ... Hmm, i na tomto Vasem nazoru je jiste hodne pravdy. Napriklad ja mam doma vetsinu veci proprietarnich. Dokonce snad, krome vzduchu a vody, vsechno. Vas prinos spociva v tom, ze teprve nyni jsem si uvedomil, ze to je tim, ze ctu root.cz. Kdo by to byl rekl?
[11] umiyaki
1. http://realplayer.com/ - stáhni
2. spusť jako root
3. pod normálním uživatelem spusť "realplay" - zeptá se, jestli chceš nainstalovat mozilla-plugin - řekni ANO
4. TV archiv ČT chodí
[7] jazz
No já se panu mm ani nedivým. Já jsem taky strašně nadšený číst bludy, kterými nás LO hojně zásobuje. Ale ten má asi dovolenou, pan Hulán si momentálně nebere telefon, a pan "Výkonný ředitel a kokainysta" se ukázal jako neschopný. Tak sem nasadili jako nouzovku alespoň tento slabý odvar.
12] Bille! Strč si tu svou placenou dokonalost kam chceš. Nezajímají mne ani trochu recenze na wokna, těch si můžu přečíst všude dost, wow. Tak se drž tématu - což je kupodivu spokojenej nebo nespokojenej uživatel Linuxu. A srovnávat bych začal v okamžiku, když by ten plnohodnotnej systém byl zadara. Pak to má smysl. Nalej ty miliardy doláčů do Linuxu a jeho vývoje - pak to má smysl. A zajisté tě potěší moje hodnocení - widle jsou dobrej systém, ale za ty prachy, co do něj tečou, stojí fakt za h....
Mam Fedoru, ale jsem nucen pouzivat DualBoot, jinak bych nemohl dostudovat:
Seminarky a ukoly musim odevzdavat v office formatech (.xls,.doc). Rikejte si, co chcete, ale tohle ja zmenit nemuzu. OpenOffice neumi ukladat spravne v .doc formatech (neni to kritika na openOffice-schazi dokumentace apod. je to ale proste fakt).
Nektere programy jsou urcene pouze pro Windows a neexistuji k nim zadne linuxove protejsky.
O Linuxu ze studentu na mem oboru skoro nikdo nic nevi a to studuju obor Informatika ve verejne sprave.
Dokud se tohle nezmeni, muze byt Linux super bomba system apod. ale ja stejne budu muset bezet na windows :-( a kazdy pulrok ho preinstalovavat.
To mi doma máme na dvou PC OpenSuse a na dvou notasech win XP, ne že by tam linux nešel, ale zjistil jsem že v některých případech je prostě potřebuju i když z jednoho notase pujdou asi pryč, nebo bude dualboot. Co se týká lidí v mým okolí, kterým jsem dal na PC či Notes Linux, bud samotný nebo v dual bootu, tak 8 lidí z 10ti nemá problém, zbývající prostě něco nepobrali a vrátili se k WinXP. Poslední důvod byl, děti to chtěj. :-).
(K)ubuntu jsem zacal pouzivat "na tvrdo" (jako primarni a jediny OS :-) ) asi pred pul rokem a jsem maximalne spokojen. V IT se trosku orientuju (snazim se trosku programovat - C/C++, pripadne delam webovky v PHP) na coz je Linux jak delanej. Casem jsem si vsak zacal pohravat s myslenkou nasadit linux i v "rodinnem podniku" - jedna se o prodejnu kol s cca 4 PC a 6 zamestnanci. Majitele - rodice - by nebyli v zasade proti, avsak narazil jsem. Nebyl to HW (tiskarna je rovnou sitova a zadne webcamery a podobne zde nejsou), ale SW. Nesehnal jsem totiz zadny trosku vyhovujici skladovy system, kteri by byl vhodny pro skladovou evidenci a prodej. Puvodne zde byl program "na zakasku" od jednoho mistniho programatora, jakozto nejaka DOSovska aplikace. Samozrejmne ze se ale casy zmenili a mistni programator na to jiz nemel cas a kdo Vam dneska naprogramuje neco pro tak malou firmu za normalni penize :-D. Nedavno zde proto byla nainstalovana Pohoda a vsichni jsou z ni dodnes docela na mrtvici, protoze GUI je pomerne neprehledne a jen pri prodeji nejake polozky se musi zmacknout asi 3 klavesove zkratky ...
Chtel bych se tedy zeptat, jestli nekdo z Vas neresil nekdy podobny problem, pripadne jestli nevi o nejakem trosku solidnim SW(co bezi pod linuxem) pro maloobchod - skladovou evidenci+prodej. Melo by to mit nejaky adresar firem, databazi vyrobku a.t.p.. Nekteri muzou rict, at si to naprogramuju sam, ale nejsem zas tak dobry programator a uz vubec na to nemam cas.
Jaký sw používá ten školník pro stříhání z HDD? Kamarád se tím občas trápí, protože to je snad jediná věc, kterou řeší na Windows. Zkusil Cinerella, Kdenlive i další nástroje, ale neúspěšně. Mě stačí pro střih Avidemux případně Kdenlive, protože nemám HDD a vůbec jsem celkem nenáročný uživatel. Děkuji za odpověď.
Mám podobné zkušenosti jako autor.
Počáteční nedůvěra se mění ve spokojenost - Firefox, Thunderbird, Psi, OpenOffice, Skype, Flash, Acrobat Reader, Picasa - vše funguje podobně jako ve Windows, popř. existují plnohodnotné náhrady - Krusader, Kino, K3B, Digikam, Amarok, [SKG]MPlayer, VLC.
Něco dokonce vzbuzuje úžas - Synaptic, Compiz, Wine, vzdálená správa (SSH & OpenVPN popř. Krfb).
Na rozdíl od autora instaluji PCLinuxOS (KDE 3; Skype, Picasa, Earth, Acrobat Reader, Real Player atd. přímo v hlavním repu), ale to nehraje roli.
Drtivé většině dospělých domácích uživatelů dostatečně přítulný Linux nejen vyhovuje, ale dokonce je pro ně vhodnější než Windows - počítač se přestane "sám od sebe" chovat nepředvídatelně, breberky se nechytají a problémy se dají řešit na dálku přes SSH. Pokud skutečně potřebují provozovat Win aplikaci (velmi zřídka), je tu Wine nebo bezešvý režim VirtualBoxu.
Dobry den prajem......
Mam MSI GX600P -
Intel Core 2 Duo (2GHz kazde jadro) T7250 sami zda ze to je
2GB RAM
nVidia GeForce 8600M GT
250GB HDD
Wi-fi
BT
HDMI
s-video
hybridna Tv karta
a tak dalej, staci zabehnut na stranku MSI a pozriet si ho tam
Ide o to, mal som tam Win XP - proste MSI prestalo podporovat uz XP professional :-(, 10 x instalovania nanovo aby som nahodil drivery, bo nie vzdy sa nainstalovali spravne. Tak som si povedal ze dam tam Win Vista 32bit Ultimate, isla v pohode, proste plna podpora, ale...to ale...este nie je tak doladena ako XP:-(...teraz mi prislo postou Kubuntu 8.10, dal som ho tam(len live, nemam este vsetko zalohovane), ale ubuntu 8.4 nemalo problem mi detekovat cely HW notebooku, ale 8.10 mi nespoznalo wi-fi kartu, HDMI som nemal moznost vyskusat ci ide....
Ide o to, je to herny notebook, a chcem ho vyuzivat naplno co to da....sympatizujem s linuxom, ale aj microsoftom( neuznavam flame war, kazdy system ma svoje vyhody a nevyhody), chcem si zahrat RA3, CnC3, Legacy of Kain, HomeWorld 2, chcem plnu podporu HW, moznost synchronizacie s Windows mobile 6.1...
Odporucte mi nieco dobre......
diki moc
prosim piste mi na mail...casto tu nebyvam: erik.aragorn@gmail.com
No ja Vas nepotesim ale v mojom okoli sa ujalo Ubuntu kvoli porno strankam.
Ano ked najdem zavsiveny pocitac s xGB fotiek v Intertnet Temporary tak to formatnem nam dual boot a vysvetlim:
"Toto je ked chces pozerat INE stranky".
To som asi potesil OL a VivatBill ale neodolal som.
U ubuntu mam problem s asijskymi netbooky, ktere maji zapinani WiFi jen klavesou. Neni tam zvlast spinac. Ve Woknech to jednoduse jde a alternativne odpojenim nebo pripojenim HW. V Ubuntu WiFi nejde vubec spustit. Mate nekdo nejakou obdobnou zkusenost nebo reseni. Jsou to levne Tchajwanske netbooky postavene z Intel soucastek. Osobne mam dva, ale pod Ubuntu nejsem schopny zapnout a vypnout WiFi.....
[45] Takový dotaz je lepší vložit do fóra než pod dva roky starý blogpost, pod kterým už nikdo diskusi nečte.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 833×
Přečteno 89 918×
Přečteno 73 318×
Přečteno 58 204×
Přečteno 54 486×