Apríl může být zábavný, ale také pěkně otravný. Ten letošní byl decentní a proto příjemný. Co konkrétně jsem zaznamenal?
Na úvod se musím přiznat: opravdu mě dostal kolega Dalibor Chvátal (Měšec.cz), který do naší vnitrofiremní konference poslal poplašný mail, ve kterém upozornil na to, že mBanka zavádá poplatky za odchozí platby. Vážně mě dostal, věřil jsem mu to několik hodin, až jiní kolegové upozornili na to, že je to apríl.
My jsme na Rootu letošního apríla trochu zrušili. Jednak nás nenapadlo nic zajímavého a dostatečně vkusného, ale hlavně jsme na to nakonec nějak zapomněli a když jsme pak v redakci společně s Martinem Malým připravovali článek o Nokii N900, oběma nám došlo, že „už zítra je apríl!“ a bylo pozdě. Shodli jsme se ale na tom, že si čtenáři rádi odpočinou u toho, že žádný apríl u nás nebude. A nebyl. Ale jinde byl.
Moc se mi líbil letošní kousek na Lamer.cz, kde se stránka pomocí CSS3 nakláněla náhodně na různé strany. Vypadalo to velmi dobře a navíc tím neutrpěla funkčnost serveru.
Hezká finta proběhla i na Kernel.org, kde měli pomocí UTF převrácené všechny znaky. Čitelnost tím sice utrpěla, ale pokud jste otočili monitor o 180 stupňů, tak to bylo v pořádku.
Třetí hezká věcička se odehrála na YouTube, kde bylo možno u některých videí přepnout na ascii zobrazení. Kdo zná aalib nebo libcaca, tak ví, o čem mluvím. Navíc dole pod videem bylo moc hezké upozornění.
Poslední, ale zato technicky promakaný, apríl, který jsem letos viděl, proběhl na XKCD.com. Celý web se proměnil v unixový terminál a bylo jej třeba ovládat skrze příkazovou řádku. To mě jakožto linuxáka potěšilo, ale líbilo se mi hlavně technické zpracování, které bylo opravdu precizní.
A to je vše. Vlastně jsem další fórky ani nezaznamenal a to je asi spíš dobře. Pro mě byl tedy letošní apríl velmi klidný a tím i vkusný a příjemný. Zaznamenali jste taky něco zajímavého, co vás potěšilo svým nápadem a pobavilo?
Pro me byl letosni April ve znameni jednoho velkeho a podareneho hoaxu (viz web u me v hlavicce). Stranka na Facebooku uz se i hodi kamaradovi do semestralniho projektu do Statistiky... takze pohodovy a klidne-vesely ;) Snad mu to nepokazim, kdyz uz to zitra rusime :D
Chcel som si pozrieť toho lamer-a, ale nerobí už nič (MSIE8 64, Opera 10.51 win32). Cez deň som nemal čas, ale ešte včera pribudol na depechemode.sk jeden aprílový článok - nič proti, ale zdá sa mi nesprávne robiť apríla už 31. marca... ale mne sa zdá nesprávne aj vydávať napríklad aprílové čísla mesačníkov v marci, tak je to asi moja chyba. :-)
unixkcd získalo velký ohlas, asi ho nechají jako sekundární interface nastálo.
A také opravili hodně bugů (třeba příkaz wget bez parametrů to včera zasek)
http://kinderporno.cz/d/node/276
Jabber už nebude mít v logu žárovku.
hodnocení: Děsivé, protože vím, že by se to klidně mohlo stát.
http://www.openmoko.cz/index.php/blogs/read/24
V aktualizacích přijelo logo jednoho operačního systému jako zámek obrazovky.
hodnocení: Kruté, ale dnes už bych snad byl i schopen si to tam nechat a smát se.
Take na Distrowatch byl maly joke.
http://www.imageno.com/dd49ypa8bvwypic.html
Ten unixkcd je fakt povedený a skrývá hodně easter eggů, např. "su", "sudo", "exit", "cat", "help", "sleep", "man", "date", "who", "xkcd", "whoami", "nano", "finger", "more", "kill", "uname", "serenity", "enable time travel", "make love", "make me a sandwich"/"sudo make me a sandwich", "hi", "hello", "pwd", "ssh", "emacs"/"vim", "echo", "bash", "apt-get" (lépe "sudo apt-get"), "locate" ("joke", "problem", "ninja", "keys", "raptor", ...) a tak dále a tak dále. Navíc je tam skrytá malá adventura ("light", "look", "go", ...) ;)
Dobré aprílové žerty byly také na Linux Mint http://www.linuxmint.com/blog/?p=1349 - nové partnerství s MS a Mattel - nebo na PostgreSQL http://pgsnake.blogspot.com/2010/04/postgres-91-release-theme.html :0
Co se tyce Youtube a jeho ascii videii, kde tvrdi, ze jim toto prehravani setri 1$ za sekundu, tak se divim, proc tam tuhle volbu nemaji defaultne, urcite by mi osobne nevadilo na nejaka videa takto koukat, treba u videii kde jde predevsim pouze o zvuk (hudebni klipy apod.)
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 291×
Přečteno 89 764×
Přečteno 73 160×
Přečteno 58 108×
Přečteno 54 434×