V pondělí a úterý jsem se zúčastnil zajímavé konference, kterou pořádala organizace CZ.NIC. Jak vyslovujete její název?
V pondělí a v úterý probíhala zajímavá konference Internet a Technologie 10, kterou pořádala organizace CZ.NIC. Ta je známým českým správcem domény .cz a psali jsme o ni už mnohokrát. Byli jsme hlavními partnery akce, u nás bylo také možné sledovat živý videopřenos a vůbec to bylo docela zajímavé.
Během přednášek zaznělo jméno sdružení CZ.NIC mnohokrát a často z úst lidí, kteří v něm pracují. Zajímavé ale je, že každý přednášející vyslovoval jméno jinak. Ptal jsem se dokonce oficiálních zástupců a nikdo mi nedokázal odpovědět, jak se to vlastně čte. Prý neexistuje žádné pevné pravidlo. Pojďme ho tedy navrhnout my!
Společně jsme vymysleli čtyři varianty s kombinacemi hlásek: n, ň, c, k. Zkuste si nejdřív sami to slovo říct a pak zahlasujte v anketě. Třeba se nám podaří odhlasovat si oficiální podobu. Odpověď „je mi to jedno“ jsem do ankety nedal záměrně, protože nedává smysl. Každý se musí nějak rozhodnout, když chce název CZ.NIC vyslovit. Jdeme na to:
Poznámka: někteří zřejmě nepochopili rozdíl mezi [nic] a [ňic]. To první se čte tak, jako by se to zapisovalo „nyc“ a to druhé je klasické „nic“.
[1, 5, 6, 7] Při fonetické transkripci (čili výslovnostním přepisu) se ypsilon nepoužívá a je třeba se dívat na každou hlásku zvlášť. Rozdíl mezi [nic] a [ňic] je zřejmý - to první se čte tak, jako by se to zapisovalo nyc. Jiný příklad: [ďeťi] - tohle je fonetický zápis slova děti. Musí se to opravdu zapsat tak, jak se to vyslovuje.
Zmatkum pri fonetickem prepisu se da snadno predejit:
http://en.wikipedia.org/wiki/International_Phonetic_Alphabet
Coz zna kazdy, kdo postoupil v anglictine mezi mirne pokrocile a poridil si vykladovy slovnik ;)
reakce na mezinarodni fonetickou abecedu... zrovna timhle odkazem bych se neohanel. ona IPA neni nic ustrnuleho a docela aktivne se doplnuje a opravuje. staci se zeptat nekoho kdo cerstve dokoncil lingvistiku. akorat zrovna pro stary kontinent uz je ipa celkem ustalena a vychytana, takze zrovna v tomto specialnim pripade by se dalo primhourit oko.
ja nechapu proc davate do ankety moznosti "ňic" a "nic", kdyz v cestine se to cte oboji stejne, proc jste to tam nedal teda rovnou nyc, aby to bylo jasny...... totez moznost "nik" vyslovujete se to "ňik" (jako treba slovo nikdo), ale hlasoval jsem pro tuto moznost, protoze predpokladam ze to je moznost "nyk".
ve zkratce. proste genialni moznosti na hlasovani
Ne že by mi na tom příliš záleželo, ale co se na to podívat opačně. Ve stylu přečtu > napíše (například v mailu)? (pro přehlednost se nebudu držet správného fonetického zápisu)
nyc > nic,nyc
nyk > nic,nyc,nik,nyk
ňik > nic,nik
ňic > nic
Pokud tedy budu diktovat adresu, zvolím v češtině poslední možnost. V rozhovoru volím mezi prvními dvěma.
Možnosti hlasování jsou z hlediska spisovné češtiny nelogické, to už tu je několikrát, ale dají se pochopit. Celá anketa je však úplně zbytečná. NIC je evidentně zkratka, ale co přesně znamená? Ten, kdo jde na web CZ.NIC a použije ho (ostatní to nezajímá), si to může zjistit nebo domyslet sám, ale proč to tam nikde není napsáno? (A jestli to tam někde je, tak pokud tohle nenajdu do jedné minuty, jako by to tam nebylo.) Navíc, podle článku se ani zaměstnanci sdružení ve výslovnosti neshodnou. Takže NIC znamená prostě česky nic, tedy ňic, fuj :), tak jaképak dohady.
[31] Děkuji za brilantní hodnocení, bohužel nemáš pravdu. Tady se jedná o fonetický přepis a v něm jsou pravidla jiná - zapisuje se přesně to, co se vyslovuje. Takže n je vždycky n, ypsilon se nezapisuje a jakékoliv fonetické změny je třeba provést přímo v zápisu: [ďeťi], [ďeda], [seksuálňí] a podobně. Vysvětloval jsem to tady v diskusi. Zřejmě tu anketu budu muset zopakovat ještě jednou a nějak univerzálněji, aby už nevznikaly zmatky. Předpokládal jsem, že po tom dovysvětlení pod anketou už to pochopí každý.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 109 171×
Přečteno 88 807×
Přečteno 71 965×
Přečteno 57 640×
Přečteno 54 025×