Tak je to konečně tady, přihlásil se ke mě další jabberista, což způsobilo, že jsem se dostal do stavu, kdy mám polovinu lidí přímo na Jabberu a polovinu v ICQ transportu.
Před rokem a půl jsem tady psal, že čtvrtina mých IM známých má Jabber. Od té doby se situace dost posunula k lepšímu a před rokem jsem už hlásil, že jsem na třetině jabberistů.
Při té příležitosti jsem napsal: „Další logickou osobní metou je číslo 0,5. Jsem zvědav, jak to půjde.“ Trvalo mi další rok, než jsem se k němu postupně dohrabal.
Před pár minutami se ke mě připojil Ivan Bíbr, který vylepšil můj roster o posledního uživatele, který mi chyběl do pomyslné poloviny. Aktuální stav je tedy 67:67 a mám stejný počet lidí na Jabberu jako na ICQ.
Asi před půl rokem jsem psal, že jsem dospěl do fáze, kdy bych se na ICQ úplně vykašlal, ale brání mi v tom hrstka kolegů, kteří stále používají ICQ. Na druhou stranu jsem s ICQ transportem u Jabbim.cz velmi spokojený (používám VIP program), takže nezaznamenávám žádné problémy. Samozřejmě ICQ samo o sobě občas vypadne, ale protože na něm mám jen polovinu uživatelů, vůbec mi to nevadí. Jabberu zdar!
No ja som to skusil ties je to porovnatelne s icq, kedze okrem chatu a obcasneho posielania nic ine nepouzivam, ale predsa je to nieco co je ine, a nemusim sa bat o kadjake cudne podmienky americkej spolocnosti, takze by som sa aj ja rad preorientoval, ale brania mi v tom ICQ ludia :) ale raz mozno
Já nevím, co s těmi kontakty na ICQ všichni máte... Já mám Jabber:ICQ 49:11 (z toho dva mají Jabber i ICQ). Ale je pravda, že jsem asi divný, protože těch cca. 11 ICQ kontaktů si stabilně držím od doby, kdy jsem ještě netušil, že něco jako Jabber a Linux existuje - Jabber kontakty začaly přibývat teprve s linuxáky (nejsem já asi asociál?) :-).
A nemate to uplne jedno? Nechapem tuto maniu presviedcat ludi, ze len jabber je spravna volba. Ak maju a chcu mat ICQ, tak nech ho maju.
V com je ICQ tak zle, ze jedinou cestou je jabber?
- V licencnych podmienkach?
Prosim vas, mate pocit, ze si niekto narokuje na ich dodrziavanie? Vobec nie. AOL v tomto smere ziadne aktivity nevyvija. A nikoho neobmedzuje.
- V spolahlivosti?
Ked vam naposledy ICQ vypadlo? Ja osobne si neviem vybavit kedy mi vypadlo samotne ICQ. Vzdy to bolo iba pri vypadku internetoveho spojenia.
- Nejake albumy (ako tu uz bolo spomenute)?
Na internete su stovky stranok, kde si mozem zalozit album a mat k nemu pristup odkiakolvek.
- SPAM?
To je chyba ICQ? Myslite, ze jabber je voci tomu imunny? Nie je. Akonahle sa rozsiri tak, ako ICQ, tak zacnu aj tieto hoaxy. Je to vzdy len otazka casu, pri akejkolvek sluzbe. BTW mne hoax uz neprisiel poriadne davno. Staci si len spravne klienta nastavit - tak, aby taketo nahodne spravy neprijimal. :)
- 1.5GB priestoru (tiez to tu niekto spominal)?
Na co? USB kluce nestacia? To je spolahlivejsie.
Takze nerozumiem preco jabber ano a icq nie. :) Keby som mal zacat svoje kontakty presviedcat, tak naozaj neviem o ziadnom argumente, ktory by ich presvedcil.
[9] Já jsem nepsal nic o křižáckých výpravách a obracení uživatelů na pravou víru. Jen o tom, kolik mám lidí v kontakt listech.
Každopádně k vaší argumentaci: ano, máte v mnohém pravdu, třeba s tím místem na disku. Ale co se týče spolehlivosti, ICQ mi minulý týden vypadlo 3x, několik mých známých mělo problémy se vůbec do ICQ přihlásit (byl problém v autorizaci). U Jabberu vám kvůli jednomu poskytovateli nevypadne celá síť (už jsem využil komunikaci přes jiný server, když ten můj vypadl).
Pro firemní uživatele (a nejen pro ně) je třeba naprosto neocenitelná možnost spustit vlastní server, zavést na něm SSL a komunikovat skrze privátní okruh. Pro firmy je ICQ vyloženě nevhodné (kvůli bezpečnosti).
Navíc zapomínáte na vendor lock-in. V případě ICQ jste závislý na jedné jediné firmě. Představte si, že byste mohl posílat maily jen přes firmu Google. To by se Vám asi taky nelíbilo. Mělo by to stejné nevýhody jako centralizované ICQ.
Má se končit něčím pozitivním: Souhlasím s tím, že běžnému uživateli je to jedno, ten používá to, co mu nejvíc vyhovuje a co mu funguje.
Moje skóre je asi 150:50 pro ICQ, ale mám tam spousty mrtvých duší a lidí se kterými jsem si prohodil jen pár vět, nebo jsme se někdy znaly a dnes spolu prakticky nekomunikujeme. Kdybych to probral tak bych na tom byl asi stejně jako Petr (btw: gratuluji ke skvělému poměru :-) ) Hlavní je, že důležité lidi se mi podařilo na Jabber přetáhnout, takže transport zapínám jen občas a kdyby ICQ nebylo vůbec, tak už to pro mě nebude životní tragédie :-)
Já jsem všem kamarádům oznámil že přecházím na Jabber a odpojil se od ICQ úplně. takže mám 100% stav. Ti, kteří si se mnou chtěli i nadále psát, se připojili na Jabber. Nikomu to nevadilo, stejně všichni používali Mirandu a ta Jabber podporuje.
Navíc poslední dobou někteří tvrdí, že jim Jabber kontaktů přibývá. Takže to vypadá, že se to začíná obracet k "dobrému" :-)
Milujem tyhle clanky, ono to je asi o tom jak kdo komunikuje. Nejlepsi jsou pak ti, kteri reknou, rusim tu a tu sit, pokud se mnou chcete komunikovat poridte si to a to. Nikdy bych si neporidil kvuli jedne osoby neco co nepouzivam. Dlouha leta jsem pouzival ICQ a nevidel jsem potrebu to menit. Pak mi zacalo pribyvat znamych co maji MSN (hlavne ty v zahranici) a tak jakmile prerostl jejich pocet cca 20 zacal jsem i ja komunikovat po tehle siti. Jabber mam asi jenom proto ze mam gmail a jeden plugin navic do komunikatoru me nezabije, jinak me nic nemotivuje ho pouzivat a moje statistika? 200lidi v ICQ, 100lidi v MSN, 20 lidi na skype, 5 lidi na jabberu. A jedine co mi vyslovene vadi na ICQ je, ze nepodporuje skupinove konference.
PS: Opravdu nechapu trend moderni doby tak silenym zpusobem propagovat cokoli jineho nez ICQ (jeste pred 5ti lety kazdy v tyhle republice propagoval ICQ a rikal jak je super a proc si ho maji vsichni poridit a nepouzivat nic jineho)
[17] "jeste pred 5ti lety kazdy v tyhle republice propagoval ICQ a rikal jak je super a proc si ho maji vsichni poridit a nepouzivat nic jineho"
Ono je to déle než pět let a důvod byl ten, že tehdy nic jiného než ICQ nebylo. Tehdy bylo 1337 používat ICQ, ale ale dneska se ho pokročilí uživatelé drží už jen ze setrvačnosti* a lamy neví, tak používají, co jim kdo strčí pod nos. Kdysi jim někdo takhle podstrčil ICQ.
Chyba byla, propagovat ICQ už tehdy, ale málokdo si to uvědomoval (ani já ne) - tenhle protokol mezi ostatní internetové protokoly prostě nezapadá a na Internet nepatří. Zatímco HTTP, SMTP, POP3, FTP... je otevřené, můžeš si napsat vlastní servery a klienty, není problém mít webový server třeba od MS (IIS) a prohlížet si ho Firefoxem** nebo obráceně (běžněji).
*) "víte, já mám většinu kontaktů pořád na ICQ..."
**) prasácky napsané HTML "optimalizované pro..." místo nějakého hezkého validního XHTML, to už je věc jiná.
[17]:
<blockquote>Nejlepsi jsou pak ti, kteri reknou, rusim tu a tu sit, pokud se mnou chcete komunikovat poridte si to a to. Nikdy bych si neporidil kvuli jedne osoby neco co nepouzivam.</blockquote>
Co se mne týče, můj život na IM nestojí, takže ti, kteří se Jabberu štítí, mi klidně mohou poslat e-mail, zavolat mi, přijít na návštěvu nebo mi třeba poslat dopis:-).
<blockquote>Opravdu nechapu trend moderni doby tak silenym zpusobem propagovat cokoli jineho nez ICQ</blockquote>
ICQ prostě řadě lidí nevyhovuje, smiřte se s tím. Ať už to je technická či bezpečnostní stránka, popřípadě absurdně restriktivní podmínky služby. Ano, někomu to nevadí, jiní to zkousnou, ale ne každý je ochoten "držet hubu a krok". Najdou se i tací, co dají svou nespokojenost patřičně najevo. A pokud je tohle trendem moderní doby, tak jsem já osobně jedině rád.
<blockquote>(jeste pred 5ti lety kazdy v tyhle republice propagoval ICQ a rikal jak je super a proc si ho maji vsichni poridit a nepouzivat nic jineho)</blockquote>
Každý ne. Já jsem, kupříkladu, ICQ <b>nikdy</b> nepropagoval. A mnozí moji známí o ICQ netuší ani dnes, natož před 5 lety - jak tedy mohl <i>každý v republice propagovat ICQ</i>?. Opatrně s těmi obecnými kvantifikátory.
Mě je úplně jedno, přes co se mnou lidi komunikují, hlavně ať jsou to lidi, se kterými jsme rádi.
Divím se, že to někoho baví snažit se o počet kontaktů v jabberu, ale chápu to. Pro někoho je to zábava, mě je to úplně jedno. Můj klient zvládne asi 10 různých IM protokolů, a pokud je pro mě někdo zajímavý člověk, klidně ať se se mnou baví přes Gadu-gadu, nebo přes MSN, nebo přes co si vybere.
Jinak ICQ je protokol plně zdokumentovaný a binární - tedy velice úsporný.
[24] To ze je nejaky protokol binarni jeste nemusi znamenat, ze je i usporny, me vychazi jabber (i diky zlib) vyrazne uspornejsi nez ICQ, coz na telefonu clovek dost ocenni, viz http://www.jabbim.cz/unb/thread/672 .
[23] Mít ideály je přece dobře. A nelíbí se mi, když je někdo bezdůvodně shazuje.
[24] To mi připomíná situaci, jako kdybych musel mít pět webových prohlížečů, abych mohl chodit na web, protože každý optimalizoval pro něco jiného. Jasně že to jde, můžu tu mít tři verze IE pod Wine, Firefox, Operu, Konqueror, něco s WebKitem... a pouštět si prohlížeč podle toho, na který web zrovna lezu, jde to, ale je to opruz. Přitom můžeme psát validní weby, které fungují bez ohledu na konkrétního klienta (prohlížeč), což nám umožňují standardní formáty/protokoly. Tvůrci webů v tomhle ohledu vyspěli a situace se výrazně zlepšila. Teď čeká podobný krok svět IM. Je potřeba, aby se to prostředí změnilo, aby pro komunikaci dvou lidí nevyžadovalo klienta jednoho konkrétního výrobce, nýbrž aby fungovala integrace. Pak bude fungovat <b>konkurence na poli serverů (sw), klientů (sw) i poskytovatelů služeb</b>, což povede k vetší efektivitě.
[24]:
Ovšem používat ICQ prostřednictvím neoficiálního klienta je porušením podmínek služby. A mám pocit, že tohle platí i pro další podobné proprietární IM služby, které jste zmiňoval.
Čili, to, že porušujete podmínky daných služeb, je vám očividně také jedno. Mně to ale třeba jedno není...
[25] On každý kompresní algoritmus má režii, a právě pro krátké zprávy suverénně v úspornosti bude lepší nekomprimovaný binární protokol, než komprimované XML. Zkuste si sám komprimovat krátké soubory a uvidíte, že většina komprimátorů to vzdá a uloží jej nekomprimovaně, protože s režií komprimace by došlo k větším datům.
[26] Tochu vedle, ne? Proč tedy existuje WWW protokol, NTP, SMTP, POP, IMAP, DNS a x dalších? Asi proto, že nejde všechno nastrčit přes WWW. A i ten Váš běžný webový prohlížeč umí bůhvíkoli protokolů, například zvládá HTTP, FTP, XML, a x dalších, takže proč Vám vadí, když běžný IM klient bude umět více protokolů, tak jako dnešní webové prohlížeče?
[27] A co kdybyste si místo propagandy rozšířované jednou komunitou (záměrně neuvádím) zjistil skutečná fakta? AOL vydalo oficiální dokumentaci ICQ protokolu a výslovně povolilo vytváření dalších klientů. Ale to by se někomu nehodilo do krámu, a zvlášť prosazovatelům jabberu by se tento fakt nehodil do krámu, tak radjěi rozšiřují lži.
[29] "Tochu vedle, ne?" Vůbec ne. WWW tedy není protokol, asi myslíš HTTP. Normálně to funguje tak, že jedna služba (např. prohlížení webu) má jeden protokol (HTTP*), jiná služba (stahování pošty) má zase jiný protokol (pop3) atd. (posílání pošty - SMTP, přenos souborů - ftp)...
Můžeš namítnout, že pro přenos souborů máme jak ftp, tak třeba i sftp. Důležitější je tedy rozdíl v závislosti na dodavateli služby: zatímco u ICQ nebo MSN je jeden výhradní poskytovatel, u Jabberu (a ostatních internetových protokolů) funguje konkurence - můžeš si vybrat poskytovatele webhostingu, e-mailu, atd. A přitom ten výběr poskytovatele neovlivňuje to, s kým se smíš bavit a s kým ne (nebo kdo si bude prohlížet tvoje stránky). Jaké by to asi bylo, kdyby člověk mohl posílat e-maily jen v rámci domény/poskytovatele (seznam.cz, gmail.com...)? Pěkně na hovno :-)
*) můžou být různé verze, v čase se může vyvíjet.
[29]: Jinak, pokud mi ukážete oficiální vyjádření nebo dokument AOL, ve kterém oficiálně povoluje _použití_ alternativních klientů koncovým uživatelem sítě ICQ, budu velmi rád a zauvažuji o reaktivaci ICQ transportu. Do té doby mi nezbývá než se řídit oficiální EULA, které toto bohužel zatím neumožňuje.
[30] Opravdu trváte na tom, že IM protokol, který z principu přenáší rychle malá data je úspornější pro komprimované XML? Já bych se hádal - je tu jednak režie XML (která data nafoukne i na několikanásobek) a pak režie komprimace. Je úplně jedno, že se komprimuje celý stream, ale pochybuji, že se to neodešle už po první zprávě a že to čeká až napíšete řekněme 100 KB zprávy a do té doby protistrana nedostane ani ťuk. Ne ne, tady se budu hádat, že jabber je méně efektivní, než binární ICQ protokol a při podrobnějším rozboru bych to suverénně vyhrál.
[32] HTTP, HTTPS, FTP, ... jsou protokoly komunikace mezi serverem a klientem, WWW (přesněji HTML, XHTML, CSS, JS, XML, ...) jsou protokoly jak interpretovat přijatá data. IM protokol potřebuje obojí, tudíž nemám sebemenší problém se srovnáním s web browserem, který také podporuje dost protokolů.
Ohledně poskytovatele - mě to vyhovuje. Žádná omezení u ICQ jsem nepotkal, a hlavně IM je prostředek nikoli cíl. A pro mě je důležitý cíl, že najdu lidi, se kterými chci komunikovat, a takových na jabberu moc nenajdu - do této chvíle znám dva lidi, kteří se mnou jsou ochotní komunikovat po jabberu a stovky co po ICQ. Navíc ICQ mě nepřináší žádné omezení, tudíž nemám problém.
[35] Hledejte :-) Já jsme si to stáhnul offline, a nemám čas to hledat. A oficiální EULA s tím není v rozporu, protože se v ní píše, že jsou povoleny ICQ klienty na písmené povolení AOL a součástí té dokumentace ICQ protokolu je písmené povolení AOL k tomu, že mohou vznikat další klienti. Takže je to v pohodě.
Kdo chcete, napište si vlastního ICQ klienta - je to plně v souladu s EULOu od AOL, a nepřekračuje žádný zákaz, ani žádnou licenci.
[36] Cemu na formulaci, ze je komprimovany cely stream, nerozumite?
Vim jak se ICQ chova, staci si shapnout linku napriklad na 33kbps (priklad) a spustit ICQ klienta. Startuje snad pul hodiny, a jeste dele se pripojuje. A to i po oklesteni od reklamy (coz je proti EULA). Jabber se mi i pri takto priskrcene lince pripoji do dvou sekund, defakto nestihne ani probliknout.
Miluju typky, co hlasi neco, co si sami neoverili.
[37] Už tu o tom psal Svaťas - háček je ale v těch podmínkách, které klient musí splňovat a v tom, že se to týká jen AIM nikoli ICQ (leda že by se od března něco změnilo). <b>Ale hlavní je ta závislost na výhradním poskytovateli služby</b> - pořád je to na úrovni, jako kdyby poskytovatel e-mailu neumožňoval dopisování s jinými servery a nepodporoval standardní protokoly jako je SMTP, POP3 a IMAP, ale zveřejnil jen jakési proprietární API, které lze používat pouze s jeho servery. Jasně, člověk by si mohl napsat vlastního poštovního klienta, aby si mohl vyzvednou poštu na serveru XYZ a dopisovat si s uživateli na témže serveru. Ale proč by to dělal, když si může svobodně zvolit klienta (KMail, Outlook, Thunderbird, Pine, Mutt...), poskytovatele služby (Seznam, Gmail, Hotmail...) a komunikovat s kýmkoli, což umožňují <b>standardní</b> protokoly.
Ale abych byl trochu víc konstruktivní: pokud by AOL skutečně otevřela protokol a umožnila implementovat servery a umožnila existenci dalších poskytovatelů služeb a jejich vzájemné propojení (komunikaci uživatelů různých poskytovatelů), tak by tu byly dva internetové protokoly, které by si konkurovaly, jako si třeba konkurují NFS a Samba. Pak by mělo smysl se bavit, který z nich je lepší, ale do té doby je ICQ/OSCAR/AIM nepřijatelný.
[36] Doopravdy na tom trvam, hadat se samozrejme muzete jak chcete ale suverene prohrajete, mam to vyzkousene, viz ten link, ktery jsem posilal v prvnim prispevku. Zlib dokonce umoznuje pouzit i preddefinovane slovniky, tim by se dalo usporit jeste vic dat ale zatim jsem neslysel, ze by to nekdo implementoval.
[10] Jaké máte zkušenosti s vnitropodnikovým nasazením jabber serveru, restrikcemi možností a funkcí serveru, nějakým jabber klientem, který by mi pomohl omezit možnosti nastavení u Win uživatelů a tak podobně (třeba aby se automaticky přihlašoval podle logon name a k jednomu serveru bez možnosti rekonfigurace uživatelem)? Velmi by mne tato problematika zajímala, protože jsem zkoušel postupně (několik let) icq, skype
aj., ale následně jsme radši zablokovali všechno, co šlo (i když Skype občas úspěšně prokličkuje ven :-( a rád bych umožnil svým ovečkám opět chatovat, ale prostřednictvím vlastního serveru ve vnitřní síti (a případně nějak omezeně i se světem) s jistou bezpečnostní garancí. Články o jabber serveru na rootu z roku 2001 nejsou nejnovější, velmi by mne zajímaly nějaké novější postupy k nasazení v podnikové síti...
[37]: Jak si tak procházím podmínky, za kterých smí být alternativní klienti vytvářeni, tak mi přijde, že jim neodpovídá snad jediný alternativní klient, o kterém bych věděl (ICQ transporty taktéž). A ty příslušné podmínky hovoří celou dobu o AIM, ne o ICQ (viz Franta [39]). A navíc, stále nevidím žádné oficiální povolení _pro uživatele_ služby ICQ, aby směli využívat alternativní klienty.
Mimochodem, řekl jsem si, že bych si mohl tyhle otázky vyjasnit přímo s představiteli ICQ, jenomže ono to nejde... kontakt na sebe neposkytují (s výjimkou obchodních nabídek, ovšem tu já jim předkládat nechci). To je opravdu skvělé chování k zákazníkům - když máte problém nebo otázku, za námi nechoďte.
[45]: Tohle je stejné jako Linux vs Windows, GPL vs BSD, FS vs OSS či Sparta vs Slavia. Prostě každý si hájí to své. A někdo si třeba rád zahraje "ďáblova advokáta"... třeba mu konflikt dělá dobře.
[48]: Já radši ani ne:-). Pokud bych vůbec chtěl s ICQ něco podnikat (přeci jen, ICQ EULA si mi vážně nezamlouvá), rád bych používal ICQ transport, ale to pouze v případě, kdybych věděl, že to není v rozporu s ICQ EULA, což se zatím (dle mně dostupných informací) obávám, že je.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 296×
Přečteno 89 773×
Přečteno 73 166×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×