Apple a nesvobodné systémy. Je to před nebo už za hranicí

11. 4. 2010 21:44 mihun

Tento blog se zabývá zajímavými zařízeními a především aplikacemi na těchto zařízeních. Dosud jsme měli dva hlavní typy licencí aplikací. Čtivost je relativně malá, tak příjde bomba.

Uzavřené systémy komerčního typu. Většina z nás je zná a miluje je pro jejich vysokou kvalitu a podporu. Jsou opravdu kvalitní, opravdu propracované, hezké a mimořádně snadno se používají. Známým příkladem je Microsoft Office.

Otevřené systémy. Z drtivé většiny  nekomerčního charakteru. Jsou velmi různorodé kvality a  obvykle bez podpory. Ty známé jsou ale i tak kvalitní, propracované a snadno použitelné. Hezké bohužel většinou nejsou :-). Zde bych uvedl prohlížeč Firefox. Rozhodně si musíte koupit knížku

Internet. 500 rad, tipů a technik. To je výborná knížka nejen pro geeky, ale i pro obyčejné uživatele.

My geekové používáme zásadně Internet Explorer. Proč? Protože je to tak napsané ve funkčním designu a ten je svatý.

Nesvobodné komerční aplikace – To je důvod napsání tohoto postřehu. Donedávna si někteří zlí lidé mysleli, že Evil Empire je Microsoft. Kopali do největšího a nejúspěšnějšího. Mě se čím dál tím víc nelíbí chování firmy Apple. Podle názoru firmy Apple by vývojáři neměli používat určité platformy a programovací jazyky. A tak kdo si dovolí napsat aplikaci pro jejich telefon, MP4 přehrávač či ten nový přerostlý MP4 přehrávač v něčem jiném než na Apple HW + Mac OS X a XCode, např. v novém Flash CS5, tomu aplikaci zakáží prodávat. To už je opravdu silná káva…

Máte obchodní portál pro klienta v Javě? Nebo v C#? Přepište to celé to Object Pascalu, jinak to nesmíte prodávat…

To už mi začíná  cosi připomínat:

Video na pobavení – k vydání iPhonu a iPadu

K tématu zákazu svobodného vývoje pro zařízení Apple bude sledovat zdroje.

Sdílet