Před chvíli se objevila první beta verze Opery Mini 5. Už bylo na čase, čtyřková verze tu s námi byla již nějaký ten pátek i se všemi nedostatky. Právě zkouším pátou verzi a je vidět, že se Opera Software snažila tu dlouhou mezeru dohnat. Přesto mám rozporuplné pocity.
Tímto podnadpisem by šel shrnout základní dojem z Opery Mini 5. Pokud jste používali Operu Mini dříve, tak Operu Mini 5 moc nepoznáte. Svým starší verzím se podobá asi tolik, jako se Firefox podobá Mozilla Suite (dnes Seamonkey). Je to v zásadě nový prohlížeč, který s tou původní Operou spojuje jen název a server-side renderovací mechanismus (ten jsem více studoval předloni).
Někteří stávající uživatelé Opery Mini tak budou mít s novou verzí nemalý problém. Neexistuje snad funkce, která by zůstala na svém místě. Veškeré ovládání bylo navržené zgruntu znovu a to včetně klávesových zkratek (přesněji z číslicových zkratek 0–9 jsou 4 stejné, ostatní jsou z mě nepochopitelných důvodů zpřeházené). Jako by původní lidé zodpovědní za rozhraní Opery Mini odešli a celé je navrhl znovu někdo jiný (a myslím si, že není tak těžké si tipnout, kdo to byl).
User agent string: Opera/9.60 (J2ME/MIDP; Opera Mini/5.0.15650/960; U; en) Presto/2.2.0
Pokud se něčemu nová Opera Mini podobá, tak je to desktopová verze Opery, kterou v ní asi na první pohled poznáte. Z hlediska jednoty značky to je skvělá věc (v původní Opeře Mini jste Operu nepoznali, pokud to na sobě neměla výslovně uvedeno). Otázka je, zda je to dobře i z hlediska uživatelů, protože na mobilu se některé věci prostě líp dělají jinak.
Opera Mini nabízí řadu novinek. Má například podporu tabů (včetně otevírání odkazů do nových tabů pomocí klávesy 1), speed dial nebo správce hesel. Pokud Operu Mini používáte, tak vás jistě aspoň něco z toho potěší.
Po pravdě ta nová Opera Mini vypadá mnohem líp než původní a Jon Hicks se při návrhu jejího rozhraní určitě snažil. Ty novinky byly potřeba a kdo ví, možná i ta sada nových klávesových zkratek je promyšlenější než byla ta původní. Jenže překopání celého ovládání, to se běžně nedělá a někdy se ani při sebelepší vůli nepovede (vzpomeňme třeba Visty nebo Office).
[youtube joBaCW8abNE]
Tenhle odstavec asi nepotěší uživatele bez dotykových displayů. Dnes jsou u mobilů v módě dotykové displaye, s tím asi nic nenaděláme, ono je to nejspíš správně, ale občas to vede k tomu, že se na klávesnicové ovládání trochu zapomíná. Opera Mini 5 beta je toho příkladem.
Na dotykovém display bych určitě uvítal, že má aktivní všechny grafické prvky, které na poklepání provedou to, co potřebuji. Pomocí klávesnice se ovšem nová Opera Mini ovládá stejně neobratně jako grafické rozhraní programů za absence myši. Chvíli jezdíte focusem vodorovně, chvíli zase svisle, jen abyste se dostali k dialogu hledání na stránce (a zjistili, že ten nakonec stejně nefunguje).
Původní menu z Opery Mini 4, které šlo snadno projít, je nenávratně pryč. Pokud nemáte dotykový display, tak jediné rozumné ovládání Opery Mini 5 budou asi klávesové zkratky.
Jedná se o beta verzi, tak ten nefunkční dialog s vyhledáváním nejspíš rychle opraví, jenže na novou filosofii ovládání nezbude než si zvyknout nebo zůstat u Opery Mini 4.
Opera Mini 5 už není ten maličký roztomilý prohlížeč, jaký jste znali. Stává se z ní jakási nová Opera Mobile, která se liší hlavně tím, že je napsaná v Javě a používá server-side komponentu. V zásadě chápu, proč Opera Software jednotlivé změny provedla, dávají smysl, jen si myslím, že místo toho velkého skoku měla provést pár opatrnějších krůčků a sledovat, co to s uživateli dělá. Já mám zatím vedle sebe jak Operu Mini 4, tak pětkovou betu a budu si pomalu na nové rozhraní zvykat. Pokud byste mě někdy zaslechli, jak Operu Software nahlas proklínám, tak už víte proč.
Upozornění: Pokud hledáte synchronizaci záložek, nehledejte. V téhle první beta verzi ještě není.
Operu mini 4 jsem nepoužíval, přesto se mi zdá nová "pětka" divná. Nesmírně chaotická. Například schovat nastavení ve verzi pro nedotykové telefony do malého ucha pod lištu velkých ikon je trochu... přinejmenším neintuitivní. Stejně nepochopitelné se mi zdá schovávání lišty s popisky kontextových kláves. Kdo je zvyklý na verzi 4 asi ví, co se pod levým a pravým tlačítkem skrývá. Ale já to prostě musel vyzkoušet.
Ok, tato verze je především pro dotekové mobily... zdálo se do prvního spuštění. Také není. Posouvání je extrémně pomalé (často se mezi posunem prstu a posunem stránky objeví sekundová prodleva) a díky chybějícímu kinetickému posouvání je to na dlouhé lokty (uživatel si hodně ošoupe prsty). A ta vlastní klávesnice je peklo největší - například mobily od HTC s Windows Mobile (ale také od Samsungu nebo Sony-Ericssonu) mají své klávesnice s určitým rozložením. Uživatel si tak v prohlížeči musí zvykat na klávesnici úplně jinou. Nejen že jinak vypadá, má jinak velké klávesy a jiné rozložení - ona má i odlišnou odezvu na dotek.
Mě kinetické rolování funguje a dokonce je svižnější než v 4.2, tam hlavně vertikální rolování v landscape módu je hodně trhané.
Integrovaná klávesnice se dá vypnout a použít systémový vstup znaků, je to volba setting, advanced, inline editing.
o mi vadí, je že nefunguje D-Pad.
Mám iPAQ 214 a na něm Esmertec JBed 20080912.5.1 od rusáků.
Tonda: Děkuji. Nenapadlo mě, že by to mohlo být pod "inline editing". Používám oficiální JBlend a možná je to posouvání právě tím, ale čtyřka tehdy (když jsem jí zkoušel) fungovala ve všech ohledech dobře. Zajímavé je že všechny animace GUI Opery mini 5 fungují plynule, ale posouvání stránky je taková tahová strategie bez jakéhokoliv náznaku použitelnosti.
Martin: Zdá se, že to bude pokaždé jiné. A zjevně to i pokaždé jinak funguje. Na HTC Touch Pro2 (800x480 px, dotekový) je ta "power" lišta s velkýma ikonama. Na HTC S730 (320x240 px, bez doteků) pro změnu není vůbec žádná lišta.
Zdá se mi to stejný problém jako o něco větší sestřička Opera Mobile. Papírově skvělý prohlížeč s podivnýma chybama, které velmi zdatně znepříjemňují používání (ve všech třech verzích 9.5, 9.5.1, 9.7). Škoda, že i Opera mini se tenhle přístup "naučila".
Taky mám dost rozporuplné pocity.
* Inline editing je na dost nepoužitelné. Mám mobil s numpadem (G502, http://tinyurl.com/sonyericsson-g502 ) a z pochopitelných důvodů (omezení J2ME+CLDC+MIDP) nemůžu používat prediktivní vstup, na který jsem ale zvyklý. V URL to chápu (tam se nepoužívá tak jako tak), ale jinde je to blbý. Navíc pochopitelně nemůžu používat nativní copy&paste, což mi taky dost vadí. Navíc nelze použít tento trik: http://forum.semania.cz/index.php?topic=20399.0
* Při vypnutém inlune editingu musím někdy nepochopitelně udělat klik navíc (např vyhledávání).
* Když vypnu inline editing, pak se mi vypne i pro url a nenašeptává to.
* V landscape mi přehodili levou a pravou kontextovou klávesu. Na jednu stranu to je konzistentní s nativním UI mého mobilu, na druhou stranu jsem landscape používal především v Opeře mini. Klávesu zpět mi to oddálilo, menu jsem tolik nepoužíval (klávesové zkratky...)
* Nemůžu vypnout efekty, které mi ve staré verzi až tak nevadily (prováděly se rychle), ale v nové verzi jsou asi línější. Navíc po době používání Opery mini s efekty mi přišlo efektnější ty efekty vypnout, takže ještě větší nezvyk.
* S tím menu celkem soulasím. Celkem nepoužitelné.
* No, klávesové zkratky... Asi to nebude tak zlé. Je to hlavně nezvyk. Ale některé nejpoužívanější (#1 a #2) mám daleko od křížku.
* Na jednoduché stránce mám taky myš a nemůžu používat <a> jako pg up a pg dn. Musím číslice. Pravda, je to konzistentizace chování. U Google Reageru je to škoda.
* Nová Opera mini umí vybrat text. Díky malému triku (s vypnutým inline editing) jej mohu díky možnosti vyhledávání i zkopírovat do nativní schránky (pomocí vyhledávání a úpravy hledaného výrazu), což je výborné!
* Panely (taby) jsou výborné, i když jsem si zvykl používat #5 (nově #6) - dokud se nespustil garbage collector, fungovalo to stejně. Výhoda je možnost načítat několik stránek zároveň (úroveň paralelizace zatím nevím) a nenutnost se spoléhat na nezavolání gc pro starší generaci. To je např. v případě rozepsaného textu také výborné.
* U feedů již můžu zobrazit adresu, abych ji zkopíroval do webové RSS čtečky. Jen musím kus URL odmazat. Opera mini 4.2 mi po #1 zobrazila jen "www.".
Mě to ani nedetekuje správně telefon. Prostě Opera Inc je špatná. I jejich poslední desktop produkt se mi teď hodně nelíbí. Navíc žalobníčkuje na Microsoft a dává najevo svou nehoráznost a neschopnost normálně konkurovat. I z tohoto důvodu sem tam ODMÍTL ucházet se o zaměstnáí. Dělat pro firmu, co se prosazuje křičením u soudů místo práce na sobě - NE.
Scarysek: Už se to tu psalo, vypni si inline editing. Ale i to má své nevýhody, já jim to zkritizoval na http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=291952&t=1253121524&page=3#comment3119414 .
Chvilku jsem používal Operu Mini 5 beta a teď používám osvědčenou 4.2. A mám trošku problém se softkeys. Zvyk je železná košile, ale já ji umím zahodit.
Škoda, že ještě není úplně hotová (nedostatky UI, chybějící UI pro některé funkce, stabilita), nechce se mi vracet se k 4.2, ale 5 použitelná prostě ještě není :-(
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 754×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×