Hlavní navigace

Martin Hassman: nejen o prohlížečích - Články označené nálepkou WWW

 • Sada základních stylů od W3C pro každého

  Tvoříte také HTML dokumenty a nemáte čas řešit jejich vzhled? Já své texty píšu v HTML (ať už přímo nebo pomocí Google Docs). Při psaní se soustředím na text a správné značkování, ale neřeším jejich vzhled. Hlavní je přeci obsah, stylování často jen zdržuje. Pokud texty publikuji na blogu, tak to nevadí, vzhled dodá redakční systém. Problém je, když vystavuji dokument samotný.  Ačkoliv jsou výchozí styly v prohlížečích funkční, čtenáře příliš neosloví.
  30. 6. 2008 21:56 (aktualizováno)
 • Nejlepší HTML značka na světě

  To se takhle jednou všechny HTML značky sešly na velkým mejdanu, trochu si přihnuly a hned z toho vznikla soutěž, která z nich je nejvýznamnější. Která že je ta nejvíc sexy. Prostě která z nich je tou nejlepší značkou na světě. „Já jsem z vás ze všech nejdůležitější. Protože já jsem vaše alfa i omega,“ promluvila pyšně značka <html>.
  30. 6. 2008 21:55 (aktualizováno)
 • Canvas, editace fotek a jezdící Super Mario

  Opět se mi nahromadilo pár zajímavých příkladů s canvasem, tak šup sep s nimi. Super Mario na kolech Jacob Seidelin, který je autorem aplikací z minulého dílu, nezahálel a naprogramoval v canvasu hru další hru se Super Mariem, tentokrát se jedná o závody. BTW je to první canvasová hra, ve které proti hlavnímu hrdinovy hrají i protivníci. Jestli si dobře pamatujete, v těch minulých sice protivníci byli, ovšem stáli na místě a nic nedělali…
  20. 6. 2008 20:26 (aktualizováno)
 • Kouzla s canvasem - libo šachy nebo Wolfensteina?

  Snad nejpoužívanější novinkou HTML5 je dnes canvas. Co mě na něm láká nejvíc je, že dosud si nikdo pořádně neuvědomuje, kam až posune hranice stávajícího webu. Já si to také neuvědomuji a jsem s každým zajímavým objevem šokován. S několika čerstvými objevy se s vámi dnes podělím. Jejich autorem je Jacob Seidelin a publikuje je na svém blogu. Jacob s canvasem hodně experimentuje a vždy když si myslím, že mě už nemůže ničím překvapit, tak přijde s něčím novým, co mě opět dostane.
  31. 5. 2008 11:37 (aktualizováno)
 • Peter-Paul Koch: ppk on JavaScript

  Do mé sbírky knih o JavaScriptu přibyl další úlovek ppk on JavaScript, jejímž autorem je Peter-Paul Koch (ppk), známý zejména svým webem Quirksmode.org. Jelikož si práce Petra-Pavla Kocha vážím (zejména jeho článků a příspěvků na blogu), tak jsem se na knihu hodne těšil. Jedná se o knihu relativně novou, byla vydána v loňském roce (byť dopsána již v roce 2006) a zahrnuje mj. i Internet Explorer 7, takže by měla zůstat ještě pár let aktuální.
  27. 6. 2008 10:00 (aktualizováno)
 • Už učebnicím nevěřím

  Při zkoumání Acid 3 testu jsem včera objevil pro mne šokující věc. Představme si jednoduchý kód: <input id=„btn“ type=„submit“ onclick=„alert(‚Událost‘)“> Asi nic, nad čím by někdo přemýšlel. Ale pokračujme. Na tlačítku zavoláme metodu click (tou je vyvolán stisk tlačítka a odešle se formulář) takto: document.getElementById(„btn“)­.click();
  1. 4. 2008 20:25 (aktualizováno)
 • Cameron Moll: Mobile Web Design - recenze

  Loni na podzim vyšel Mobile Web Design, jehož autorem je webdesigner Cameron Moll. Kniha na tohle téma tu chyběla, proto jsem si ji hned objednal. Jak již název napovídá, kniha pojednává o mobilním webu. Pomůže všem, kdo to myslí vážně s mobilní verzi svého webu, i všem, kdo chtějí spustit novou mobilní službu. Stranou nezůstanou ani webové standardy.
  24. 4. 2008 12:17 (aktualizováno)
 • URL do mobilu? Jedině foťákem!

  Představte si, že chcete s mobilem vyrazit i na ten vychvalovaný MOBILNÍ INTERNET. Seženete přístroj, spustíte webový prohlížeč, jenže ouha. Mobilní klávesnice je velice neohrabaná a napsat třeba jen takové met.blog.root.cz jednoho otráví. Pánové z Nokie na to kápli a navrhují místo klávesnice vkládat URL do mobilu foťákem. Pokud nevěříte, podívejte se na Nokia mobile codes…
  24. 4. 2008 12:28 (aktualizováno)
 • Acid3 - kyselý na všechny strany

  Ian Hickson již od jara loňského roku připravuje další ze série populárních Acid testů – Acid3. Na rozdíl od svého předchozího bratříčka se Acid3 soustředí na interoperabilitu JavaScriptu a DOMu. Pro zobrazení rozpracované verze si musíte chvíli počkat, než proběhne všech 100 testů. Pokud vše doběhlo v pořádku, tak v pravém dolním rohu najdete počet prošlých textů podobně, jak tomu je na kontrolním obrázku…
  24. 4. 2008 13:15 (aktualizováno)
 • Mikroformáty pod Creative Common

  Od roku 2008 se mikroformáty veřejně řadí k otevřeným standardům. Napsal to nedávno jejich duchovní otec Tantek Çelik ve svém příspěvku Making open standards as open as possible – required public domain licensing of all microformats wiki contributions. Osobně jsem mikroformáty považoval za otevřené odjakživa, ale zřejmě to dosud nebylo nikde explicitně řečeno. To se nyní změnilo. „We take these steps to make the microformats open standards as open as possible,“ píše Tantek Çelik.
  15. 5. 2008 22:56 (aktualizováno)