Předvánoční téma pro všechny, kteří uvažují o zakoupení tabletu svým dítkám. Povánoční téma pro ty, kdo tablet dostanou a budou přemýšlet, co vhodného tam pro děti nahrát.
Otázku, zda je tablet vůbec vhodný malým dětem do ruky dávat, jsem si zodpověděl poté, co mi mé předškolní děti začaly brát můj tablet. Řešil jsem pak už jen časový limit a vhodný obsah. Pokud tedy dětem tablet půjčujete řekněme max. na 1 hodinu denně (mají-li samy zájem) a nabídnete jim kvalitní hry s rozvojovým potenciálem, budete zřejmě tak jako já překvapeni výsledky takového počinu.
Kupovat dětem speciální – dětský tablet nebo jim půjčovat rodinný nebo prostě ten váš? Dětské tablety mají obvykle dvě výhody a dvě velké nevýhody.
První výhodou je, že jsou lépe chráněné proti nárazu (obvykle pryžovým obalem od výrobce). Druhá výhoda je v tom, že na něm nemáte svůj účet – tedy své emaily, data atd, takže nebudou vaši kolegové a známí dostávat maily s fotkami vašich dětí z přední kamery, fotkami vašeho bytu a screenshoty nejrůznějších aplikací.
Nevýhodou je poměr cena / výkon – ty levné jsou hardwarově opravdu hodně slabé a to včetně kvality a rozlišení displeje (často 800×480) či pomalejšího procesoru (1 jádro na 1 GHz). To podle mě nevyváží ani pryžový obal a jakási dětská softwarová výbava. Příkladem může být letos hodně inzerovaný Lexibook - není nad to vzít si ho v obchodě do ruky a pak vyzkoušet třeba vedle ležící ASUS MemoPad, Nexus atd. Zmiňovaný tablet prostě vypadá lépe vypnutý, absence Google Play také nepotěší. Naopak třeba Samsung Galaxy Tab 3 Kids je kvalitní, má obal, dětský obsah – ale není úplně levný. Aplikací pro děti je na Google Play hodně, často zdarma, jak si ukážeme dále.
Další nevýhodou je, že hračka, kterou dostane dítě, se mu hůř bere – je těžší se s malým dítětem domlouvat na hodině hraní s jeho vlastním tabletem.
Já bych tedy volil nákup tabletu pro rodinu – budou-li ho používat i malé děti, neměl by být příliš drahý, měl by mít odolné sklo vůči škrábancům, měl by být dostatečně rychlý (alespoň dvoujádro) s kvalitním displejem (alespoň IPS 1024×768), baterie by měla udržet přístroj v chodu alespoň 5 hodin a abych mohl instalovat aplikace dle vlastního uvážení z Google Play.
Už malé děti se dokáží zabavit u Angry Birds nebo samozřejmě pohádkami na YouTube. Existuje ale řada programů, které jsou fajn, děti se něco naučí a baví je to. Nabídnu zde pár aplikací, které mám otestované na vlastních dětech + reference od přátel – a prošly :-)
PRO KLUKY A PRO HOLKY
Virtuální pískoviště, pěkně vyvedená autíčka jako jeřáb, bagr, náklaďák – v opravdu hezkém provedení bude vaše děti bavit Cars in Sandbox. Přemisťování předmětů, zvuky, ovládání rypadla – hra pro mrňata a baví i holky.
Zábavné vaření pro holky – Cookie Bake je časem trochu stereotypní pečení sušenek, ale až mě překvapilo, jak dlouho si s tím děti dokáží hrát. Milkshake Shop je přesně o tom, co říká název, taky se líbilo.
MANIPULAČNÍ HRY
Nemyslím hry, které děti učí s námi ještě více manipulovat, spíše si sami zábavnou formou cvičí senzomotorickou koordinaci a prostorový odhad.
Puzzle v pěkném kabátku pro nejmenší (zvládne a naučí se to dvouleté dítě) nabídne Kids Preschool Puzzle (jedna z mnoha povedených her pro předškoláky od IntellyJoy)nebo pro doplňování obrázků PegPuzzle (více variant).
OMALOVÁNKY
No není to úplně kreativní, ale děti to zabaví a některé to přivede ke skutečnému kreslení – na Google Play je takových aplikací hodně, většina z nich ale nestojí za nic, doporučuji Omalovánky nebo třeba Party Coloring.
LOGIKA, FYZIKA, GEOMETRIE
Nevěděl jsem, jak sdružit hry, kde řešíme úkoly a musíme brát v potaz gravitaci, úhly odrazu a dopadu, posloupnost úkonů… Je pozoruhodné, že i předškoláci dokáží takové hry (nižší levely) hrát – asi to bude tím, že v jejich přirozeném světě platí stejná pravidla. Where's My Water jednou z povedených her od Disney Studio, pomáháme krokodýlovi (nebo co to je) dopravit vodu do jeho rozbité sprchy, aby se mohl umýt. Cut the Rope je už dnes také klasika, stříháním provázků a později praskáním balonků a dalšími aktivitami dopravujeme sušenku do tlamičky malého draka. Ve hře Wake the Cat posíláme klubíčko, odrážíme od statických i pohyblivých překážek, zapínáme větráky – a snažíme se jím vzbudit kočku.
HRA NA MAMINKU, NA TATÍNKA…
Následující dvě hry jsou zábavné pro předškoláky, ale i starší děti, jen pozor na mikroplatby – obecně je užitečné nezaškrtávat zapamatování hesla při nákupu na Google Play.
Pou je mimozemšťan – brambora, o kterého se staráte – nápadně to připomíná starodávné japonské Tamagotchi. Děti to kupodivu baví, ja tam řada různých her a aktivit.
Skvělá je hra Clouds & Sheep – stanete se pastýřem – trochu bohem a staráte se o ovečky, špatně se to popisuje, ale baví to děti a chvíli i dospělé. Je to vtipné, hezky namalované, s dobrými zvuky i hudbou.
Zajímavá je hra Kinectimals – je kupodivu od Microsoftu, grafika je moc pěkná, dětem se to hodně líbí. Staráte se o kočkovitou šelmu, hrajete si s ní, můžete se s ní i vyfotit (např. jak jí držíte v náručí) a fotky samozřejmě sdílet.
MLUVÍCÍ ZVÍŘATA
Při hraní s mluvícími zvířaty se děti sice nic nenaučí, ale na rozdíl od dospělých je to baví více než dvě minuty… Základem je pěkně graficky vyvedené interaktivní zvířátko, které můžete drbat, krmit, ale i fackovat. S každým zvířetem lze hrát specifické jednoduché hry. Existuje spousta variací na toto téma s různými zvířaty od různých výrobců, uvedy ty lepší: Talking Tom (kocour) byl asi první a rozhodně je nejznámějším zástupcem. Talking Ben (pes) je takový pohodář, který vyrábí žertovnou pyrotechniku, Talking Lila the Fairy (víla) – není zvíře, ale princip je stejný a holky jí mají rády.Talking George (žirafa) má jako hru piáno a tancuje. Základní verze je zdarma, nakupujte opatrně.
VÝUKOVÉ HRY
HRY PRO DĚTI je soubor logických her, typu Pexeso, Puzzle, hádání obrázků podle předlohy, hry s čísly a další.
Smart Kids Games je také výukový program plný her pro děti předškoláky, kromě logických her je to poznávání zvířat a hudebních nástrojů, hry se zvuky a další, vše graficky pěkně provedené.
HRAVÁ VÝUKA JAZYKŮ
Je to trochu „škola hrou“, ale děti to kupodivu baví, zvláště mají-li ve svém okolí někoho, kdo mluví jinak než česky, chodí-li ve školce na angličtinu nebo se chystají na rodinnou dovolenou.
Funny Babel je vyloženě jednoduchý výukový program, který umí sedm jazyků včetně češtiny a slovenštiny a pokud nasdílíte informaci o programu svým přátelům, odemkne se plná verze zdarma. Kids Animals Game je opět jednou ze stáje IntelliJoy, v pěkném kabátku s pěknými zvuky zaměřeno na zvířátka.
Doufám, že vám tento ryze subjektivní výběr her pro malé děti (občas i větší – až dospělé) trochu pomohl udělat si představu, co v tomto směru Google Play nabízí. Seznam by mohl být jistě mnohem delší, navíc nové programy přibývají. Budete-li se chtít podělit v diskusi o vlastní zkušenost, budu rád.
Ja mam doma Samsung Galaxy Note 10.1 s perom a to je asi ten najdolezitejsi prvok ! Deti s tym perom mozu kreslit a pisat takmer ako na papier. Dokonca to reaguje na silu dotyku, takze mozu kreslit hrubsie a tensie ciary.
No nebol to najlacnejsi tablet na trhu ( €450 pokial si spominam ), ale rozhodne sa oplatilo. A vydrzal uz hodne padov na zem :-). Aj chodenie po displayi. Moj 2 rocny syn ho rozhodne nijak nesetri.
A jaký je Váš názor na kreativní výukové herní aplikace?
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfjuRq3SXi8utj6U7kEJDH5ceAXJcpsSCcR9UKkUO_ha1wo3Q/viewform
Tabletová mánie bohužel postihla i nás. Dokud syn nechodil do školky, tak jsme se tabletu vyhnuli. Bohužel děti ve školkách tablet už běžně ovládají, tak jsme nechtěli, aby se synovi posmívali, že on tablet nemá. Tablet jsme mu koupili, ale snažím se, aby na něm trávil minimum času. Radši mu koupím nějakou novou stavebnici https://armik.cz/stavebnice-banbao-transportation-americky-tahac/ se kterou si potom spolu hrajeme.
S hranim na tabletu je opravdu nejlepsi omezeni baterie. Presne tak to u nas funguje, vydrz 5h je tedy kontraproduktivni.
U tabletu pro deti je podstatna jeste jedna vec - velikost ramecku. Tablety, ktere maji touchscreen az k okrajum se jim spatne drzi a spatne reaguji, protoze deti pri drzeni tabletu na okrajich proste mackaji dotykovou plochu.
Zasadni problem, ktery zde autor ale nezminuje je REKLAMA. Takovy Talking Tom je reklamou uplne oblozeny. Samozrejme mujzete hry kupovat, nicmene zivotnost tabletu v detskych rukou je velmi omezena, uchovavat tam ucet s povolenymi platbami muze pouze blazen a hra vetsinou deti bavi max par dni, vetsina jejich potencialu zustane zcela nevyuzita, takze kupovani se znacne prodrazi, krom toho samozrejme musit stryckovy Googlovi napraskat kde co. Idealni by bylo kdyby u detskeho tabletu sla nejak snadno blokovat wifi.
Velikiost rámečku tabletu je opravdu důležitá, zvlášť u malých dětí, díky za poznámku.
Kupovat tablet s malou výdrží baterie mi připadá jako pitomost, elegantnější je nainstalovat software, který tablet po hodině prostě vypne nebo se na limitaci času hraní domlouvat jinak.
S reklamou ve hrách pro děti je to fakt nepříjemné, často pomůže zakoupení plné verze, což nebývá zase tak velká investice. Také existují různé "blokovače" reklami, které ale nefungují spolehlivě, některé aplikace se pak prostě nerozjedou nebo je reklama řešená jinak než banery. WIFI se dá zablokovat snadno, také můžu nainstalovat firewall a znepřístupnit některé konkrétní adresy...
Mohu přidat dvacet let starou zkušenost s mými dětmi. Tehdy to byl počítač s MS DOS 5.0 a asi deset her, z nichž každá měla na začátku vlastní anglický textový dialog o tom jaký hw je dostupný a pak se teprve rozjela. Napsal jsem skript, který zobrazil nabídku z níž se jednotlivé hry pouštěly stiskem přiřazené klávesy (žádné obrázky), po ukončení hry se to vrátilo zpet do nabídky. Má pětiletá dcera si bez problémů pamatovala která hra je na kterém čulíku a co se pak musí pomačkat aby naběhla, jak hrát i jak skončit. A poušela to i manželce, která to nezvládala (víš, mami, to musíš takhle...). A druhé dítko se to naučilo za chvíli také ;-)
No to je vsetko pekne, ale ak mate doma manzelku, ktora vrcholne neznasa vydobytky techniky, tak to potom nasemu malemu zostavaju len klasicke hracky, tablet ma nateraz zakazany az do vianoc s poznamkou, ze na temu Tablet nema chodit za mamou. Ja ako otec, byvaly pedagog, by som mal teraz drzat pri rozhodnuti, manzelke. Syn si zatial zvykol, hravame sa teraz s nim spolu, ale vidim na nom, ze mu ten tablet resp. pocitac (hra Snail Bob)chyba.
Me spis nez jaky tablet trapi prave otazka vychovy a role tabletu, pocitacu a telefonu v ni. Ja mel od 8 let atarko a programoval jsem si v basicu a hral. Takze rozhodne nejsem z tech, kdo by rikal, ze detem tyhle veci do ruky nepatri. Druha vec je, ze tenkrat nebylo internetu a hruz s nim spojenych. Dalsi veci je, jestli jen "hloupe" hrani her je pro ty deti k necemu dobre. Jsem v tomto smeru rozpolcen. Me deti budou proste chudaci.
Já docela věřím tomu, že když mají o tablet děti zájem, limitujeme jim čas, vybíráme "vhodné" hry a nabízíme jim ve většině času jiné aktivity (sport, společné hraní, výlety), pak je vše v pořádku A po první vlně velkého zájmu si teď mé děti tablet půjčují jen občas, už to nemá tu přitažlivost, jsou co se týče her a obsahu vybíravější.
To 7: Ja rozpolceny nejsem a mam v tom absolutne jasno, male deti od toho drzet co nejdal. Kdo dela opak, tak at si nestezuje, ze ma doma line fracky, ktere nic nebavi. Mam dve male deti a pocitacove hry vubec neznaji, tablet mi domu nesmi a na smartphone nemam zadne hry. Na kompech ziju od svych trinacti let, dnes je spravuji a obcas programuji android aplikace. To posledni, co doma chci videt, je zapnuta obrazovka monitoru, i kdyz osobni postu a diskuze tohoto typu resim doma po vecerech. Hrani her je ztrata casu, od jakziva me spise bavilo vymyslet nove veci a prichazet na kloub problemu, ale hrani moc ne, to mi nikdy nic nedalo. Deti jednou budou na kompech delat skolni ukoly, to mi nebude vadit, pokud budou delat i neco navic jako programovani, tak je rad i podporim, ale pro hrani her budou mit ve me nejvetsiho nepritele. Zkratka do doby, nez budou muset s tim prijit do styku, ja jim to urychlovat nebo usnadnovat urcite nebudu.
na tablet poznam dve (vlastne tri) super aplikacie pre deti:
1) Google Maps (v browseri)
2) Google Earth https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.earth
3) Sky Map https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.stardroid
To 9: "Zkratka do doby, nez budou muset s tim prijit do styku, ja jim to urychlovat nebo usnadnovat urcite nebudu."
Deti se na tabletu i hranim her dost veci nauci (i kdyz ty hry nejsou primo vyukove). Jen je skoda, ze toho neumime vice vyuzit.
Taky jsem ajtak, proto delam s detmi sezeni, kde muzou stavet ze stavebnic a rozvijet sve prostorove vnimani - to stejne - ktere je vede poslepu - kdyz hraji na tabletu 3D zavodni hru.
"Kdo dela opak, tak at si nestezuje, ze ma doma line fracky, ktere nic nebavi."
Cestne, vetsina toho ce delame jako struktorvanou pripravu na skolu je sakra nudny (primy dril). Frfnat budou i deti co na tabletech nepari. Treba na to, ze ve skolce delaji vsechny deti to same :-)
Je to stejne jako: tkanicka vs suchy zip u bot. Soustredime se na tecnikale bez kontextu, ne na to aby se dite naucilo treba vybrat boty na sport ci se naucilo lepe behat.
At chceme nebo ne. Prichazejici generace deji bude digitalni.
Ruda
Z vlastni zkusenosti - limitovat provoz tabletu baterii nepomuze, dite klidne hraje dal na nabijecce, lepsi je jasne si stanovit pravidla. Ohledne porizeni tabletu - venoval jsem klukovi svuj starsi tablet (poridil jsem si novy). Nejdriv jsem na tabletu udelal wipe, uplne odinstaloval google play, google sync atd. a nainstaloval hry, vyukove programy (napr. uceni slovicek). Pripojeni pres wifi jsem zakazal, pres gsm nefunguje (nedaval jsem SIMku). Takze klidne muze klikat na reklamy a odkazy, stejne nefunguji, takze se nic nestane. Trvale pripojeni na Internet nepotrebuje. Pokud chce neco dalsiho nahrat, tak mi rekne a ja mu to nahraji. Tim mam i prehled o SW na tabletu.
Jsou to všechno KECY V KLECI. Koukejte se, kam vede omezování čehokoliv. Ve slavný Emerice obviněj šestiletého kluka z "sexuálního obtěžování" - tady máte stejnou analogii, ale nevidíte jí. Je to o příkladech. Já jsem "ajťák" a osobně v tom nevdím problém. Protože když jsem byl na základce, tak jsem měl ZX spectrum, pak jsem měl možnost vystřídat Atari, Commodore, PMD85, IQ151, a dál snad pokračovat nemusím. A víte co ? Dvacet let jsem lezl po skalách, prošmejdil jsem kdejakou štolu, za úpný tmy v jednu ráno jsem slaňoval do stometrový propasti, dokázal jsem v noci běhat po lese, etc. & etc.
Takže - nechte děti poznat, co jen lze a naučit co jen lze. Případně jim v klidu a polopatě zkuste vysvětlit rizika, teda když jim je víc nežli pět. Ale nic jim nezakazujte a především jim nedávejte tablet, nebo přístup k netu, když se jich chcete zbavit. Zákaz je na HOVNO ! / Pěkně navlíkněte overal a vemte je ven a udělejte jim vlastní brannou výchovu, nebo jiný program. P.S. mojí dcerce je jedenáct a PowerPoint umí líp nežli já. Ale byla ve všech ZOO v ČR, byla v noci v lese na rozhledně, zná v severních čechách kdejakou zříceninu a pár dní zpět sama sehnala lístky na Motokros do O2 arény a nekompromisně mě tam donutila jít ač se mi moc nechtělo. Takže je to o nás, ale z druhé strany !
To Ivan Gut: velmi rozumny nazor, temer se vsim souhlasim. Ocekavam, ze moje dcera v jedenacti taky bude umet zvladat powerpoint a bude bezne na kompu delat domaci ukoly. Ale prozatim je ji sest a ucim ji lyzovat, bruslit, jezdit na skejtu, tenis a pinec, zatim ma na kompy jeste cas. Taky jsem na kompech zacal uz na zakladce, asi budeme i stejne stari, protoze jsem delal na stejnych kompech, ale to nam bylo tak dvanact trinact, nikoliv sest sedm. Rozhodne souhlasim v tom, jit prikladem a nezbavovat se deti nejakym tabletem. V cem nesouhlasim, je tva kritika omezovani a zakazu, protoze bezmezna svoboda je proste spatne, urcita rodicovska korekce byt musi, ta je ovsem na kazdem z nas. Mimochodem, delam ve skolstvi a vysledky toho velkoryseho neomezovani vidim kazdy den, bohuzel je smutne, ze dnes deti ve trinacti znaji kdejakou hru, ale vytvorit dokument a napsat do nej par radek bez chyb, ktere navic maji nejakou hlavu a patu, je neresitelny problem. A kdyz maji udelat kotoul, tak se u toho zrani. Takze zadne silne SLOVA, vsechno to chce delat s rozumem.
Vývoj diskuse k textu je pro mě překvapující - téma vhodnosti tabletu pro malé děti jsem odbyl v jednom odstavci, ale zřejmě je to zajímavější než výběr konkrétních aplikací (nebo je to zajímavější pro diskusi).
Moc se mi líbí, s jakou zodpovědností se tu k výchově (trávení volného času) dětí přistupuje. Osobně nejsem zastáncem radikálních přístupů - nejvíce svou fantazii děti rozvíjejí s dřevěnými hračkami, televizi by neměli vidět do 12 let... Nebo naopak - dítě samo nejlépe ví, co potřebuje ke svému zdravému rozvoji a rodiče by je měli jen podporovat...
Zlatá střední cesta je asi nejblíže "zdravému selskému rozumu".
Žádná hračka nenahradí společnou hru rodičů s dětmi.
Hra není jen pro zábavu, slouží k nácviku aktivit důležitých pro život.
Děti si odjakživa hráli s věcmi, které pro ně byly dostupné.
Rodič zodpovídá za dobré podmínky pro zdravý vývoj dítěte - mimo jiné i dostatek podnětů pro rozvoj intelektu, lásky a dnes i pohybu pro fyzické zdraví.
Podněty může přinášet mimo jiné i hraní si s tabletem s využitím dobře zvolených aplikací. Tablet nenahradí společnou hru dítěte s rodiči, nenahradí lásku ani fyzické aktivity. Tablet není rozhodně věcí nezbytnou, ale je fajn.
Letos se s tablety pro děti roztrhl pytel, viz. např. recenze Prestigia na MobilManii. Je to opět příklad levného tabletu s nízkým výkonem, horším displejem, předinstalovanými aplikacemi (které jsou k mání na Google Play) a pryžovým obalem (který vypadá naopak výborně). Kvůli pomalému běhu a displeji bych ho rozhodně nekoupil. Výukové programy od PMQ, které výrobce k tabletu "přibalil", jsou dobrým tipem na vyzkoušení.
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 133×
Přečteno 26 213×
Přečteno 26 118×
Přečteno 25 051×
Přečteno 23 887×