Hlavní navigace

Tablet ASUS Transformer Prime z pohledu uživatele linuxu

27. 2. 2012 11:02 (aktualizováno) Jan Kulhánek

Tablety mě zajímají zhruba rok a půl, dlouho jsem je vnímal jako šikovné hračky a pro mě zatím zbytečný luxus. S příchodem Android Honeycomb a staršího sourozence (TF101) modelu, kterým se tu budu zabývat, jsem zpozorněl – ultrapřenosné zařízení s připojitelnou klávesnicí a velkou výdrží na baterie by mohlo být použitelné nejen na hraní a prohlížení internetu, ale také na práci. Když pak ASUS  na podzim oznámil nástupce Transformer Prime (TF201), začal jsem se vážně zabývat myšlenkou nahradit pět let starý notebook tímto pěkným kouskem.

Po čtení recenzí a příspěvků z diskuzních fór jsem si nakonec v půlce ledna Transformer Prime (posléze i s klávesnicí) koupil. Podělím se s vámi o zkušenosti z prvních týdnů užívání tabletu a pokusím se zodpovědět otázku, zda se na něm dá také pracovat a samozřejmě jak si rozumí s linuxem (a s mými návyky, které z linuxu mám). Android na mobilu používám už dlouho, dost mě zajímalo, jak se osvědčí na větší obrazovce zařízení, od kterého budu potřebovat něco jiného než od telefonu.

Co jsem od tabletu očekával?

 • Obecně: Mobilita, příjemné ovládání, snadný přenos dat s linuxovým desktopem
 • Pracovně: občas učím, takže si na něm budu moci připravovat texty, tabulky a prezentace pro výuku, které pak přímo z tabletu budu promítat dataprojektorem studentům. Na cestách také pohodlnější práci s emaily než z mobilního telefonu.
 • Volný čas: Čtení, filmy, skládání muziky na cestách (doma mám tři malé děti a na nic z toho tam nemám čas a klid), občasné odreagování se u nějaké té hry.

Proč právě tento model (a ne nějaký levnější)?

 • Kvalitní česká klávesnice s baterií, prodlužující výdrž nad 18 hodin
 • Konektivita – microHDMI, microSD, USB Host a čtečka SD karet (v docku nebo přes dokopitelnou redukci), možnost připojit tablet přes redukci microHDMI-VGA (dá se dokoupit) i ke starším dataprojektorům
 • Výborný Super IPS+ displej – rozlišení 1280×800 s vysokým kontrastem, chráněný Gorilla Glass
 • Velmi kvalitní dílenské zpracování, tablet je z kvalitních materiálů, je tenký a s obstojnou hmotností
 • Android ICS (nabídka na aktualizaci se objeví během několika minut po prvním spuštění
 • Samozřejmě výkon procesoru Tegra 3, který se kromě her hodí i k úplné plynulosti chodu systému ve vyšším rozlišení a práci s multimédii.

Jaká je několikatýdenní realita?

Má očekávání od Transformer Prime se z větší části naplnila, ovšem právě to, co souvisí s užíváním linuxu, mi dalo zabrat. Dále popsané problémy se až tak moc netýkají tohoto konkrétního modelu, ale spíše operačního systému Android 3.x/4.x. Nebudu tu dlouze pět ódy na to, jak je tablet designově perfektní, příjemný do ruky, rychlý, super displej, příjemně použitelná klávesnice s touchpadem atd. – prostě recenze ve chválách nelžou. Dokonce ani vady, které recenze popisují (horší GPS nebo problémy s aplikací pro Youtube) jsem nezaznamenal, ale:

Problém s připojením tabletu k počítači s nainstalovaným linuxem

V recenzích jsem se nedočetl, že Prime (zřejmě i ostatní tablety s Androidem 3.x/4.x) nepodporuje USB Mass Storage připojení k PC, namísto toho nabízí defaultně MTP (Media Transfer Protocol), případně po výběru v nastavení PTP (Picture Transfer Protocol). Důvodem je prý to, že Mass Storage neumožňuje sdílené připojení k zařízení, to znamená, že pokud takto připojíme SD kartu v mobilním telefonu, nemá k ní systém přístup. V tabletu ale není úložiště nijak od paměti pro systém oddělené, bez přístupu k jakýmkoliv souborům by systém během připojení samozřejmě nemohl pracovat. MTP standardně podporované v linuxu není a výrobce ani Google to neřeší – pro Windows je ke stažení USB driver, pro nás od výrobce tabletu nic.

Možností máme několik – můžeme MTP obejít a připojit se pomocí PTP, který defaultně podporovaný je, můžeme se pokusit pomocí mtpfs tablet k desktopu připojit, můžeme přenášet data bezdrátově a nebo „mechanicky“ pomocí flashky či externího harddisku (o této volbě se dál rozepisovat nebudu, USB v docku se občas hodí).

 • Přepnutím na PTP v nastavení se tablet okamžitě po propojení s počítačem připojí, ale nabídne přístup jen k adresáři pro fotky a video z vestavěné kamery. To může úplně stačit, nahrávat a stahov at můžeme tímto způsobem cokoliv.
 • MTP v linuxu připojit lze, z repozitáře distribuce stáhneme balíčky mtpfs, případně i mtpfs-tools a dále postupujeme podle návodu. Výhodou by samozřejmě byl volný pohyb po adresářích vnitřní paměti tabletu, nevýhodou bylo to, že mě osobně se hned po aktualizace tabletu na ICS nepodařilo spojení zrealizovat. Podle diskuzí nejsem určitě jediný, ale nevzdávám to, věřím, že časem někdo řešení najde. Mimochodem, mtpfs nebude žádný rychlík, pro přenos souborů můžeme použít ADB, ale není to rozhodně pro každého.
 • Bezdrátový přenos dat je pohodlný, ale proti kabelu pomalý. To nevadí, pokud máme čas a nepřenášíme velký objem dat. Populární je aplikace AirDroid, který zpustíte v tabUpřímletu a na desktopu vám v prohlížeči nabídne příjemné prostředí pro zprávu souborů, kontaktů a dalších věcí. Rychlejší přenost dosáhneme pomocí spuštění FTP serveru v tabletu, který mimo jiné snadno získáme v aplikaci File Expert. Pomocí FTP můžete snadno přenášet soubory i mezi tabletem a telefonem. Další možností je použít DrobBox, UbuntuOne nebo jiné cloudové úložiště, přpadně síťové propojení pomocí protokolu SMB (pokud na tabletu spustíme server a použijeme wif-tethering, můžeme se se stejným nastavením připojovat na různých místech).

Problém s užíváním souborů ve formátech ODF

Dlouhodobě pracuji s OpenOffice, poslední měsíce pak s Libreoffice, pro mé potřeby bohatě postačují. Základní kancelářský balík Polaris Office, dodávaný s tabletem, standard ODF neumí. A aplikace třetích stran problém uspokojivě neřeší. Toto opravdu není problém Transformer Prime, ale Androidu (OpenOffice /LibreOffice). kS editací ODF souborů se můžeme rovnou rozloučit, prohlížet si je můžeme s řadou nedostatků pomocí OpenOffice Document Reader, lepší je Moblie Document Viewer – jiný program na prezentaci v ODT jsem nenašel. Je to provizorium, pro seriozní práci musíme převádět do doc/xml/ppt. Upřímně mě to docela štve, ale věřím v lepší budoucnost:-)

Není lepší si koupit netbook nebo rovnou ultrabook?

Podle mě je ASUS Transformer (Prime) jediný tablet, který lze s netbooky či ultrabooky vůbec srovnávat. Pokud oceníme dotykové ovládání a v rámci pracovních aktivit si vystačíme se základním kancelářským balíkem (ani Polaris, ani ostatní kanceláře z Marketu nic víc nenabízejí), pak je to kvůli variabilitě a výdrži dobrá volba. Dobře poslouží také správcům webových stránek (článek píšu v aplikaci pro Wordpress, bez problémů se připojíme pře FTP, můžeme si vybírat mezi řadou editorů, zvýrazňujících syntaxi). Být student, určitě by byl tento tablet luxusním pomocníkem – kromě klasického zapisování poznámek snadná možnost audio či video záznamu, náčrtky prstem na displeji…

Určitě se může hodit možnost vzdáleně se připojit z tabletu na svůj domácí počítač – Transformer Prime má dost slušné rozlišení displeje na to, aby šle desktop pohodlně ovládat. Kvůli jednoduchému zprovoznění lze využít multiplatformní TeamViewer, ale je to na úkor rychlosti.

Také jsem zkoušel spustit linux (Ubuntu) přímo v tabletu podle tohoto návodu . Je třeba mít rootnutý tablet (nejjendodušší je to pomocí skriptu Prime Time), ale kvůli instalaci linuxu se tento krok určitě nevyplatí – ztratíte záruku a výsledek je spíš pro parádu než k praktickému využití.

A nějaký (trochu neuspořádaný) závěr:

Zpočátku jsem si byl jistý, že pokud si koupím tablet, budu na něm chtít provozovat plnohodnotnou linuxovou distribuci. Android mi připadal moc ořezaný a iPAD předražený, navíc uzavřenost iOS mi leze na nervy (některé aplikace hlavně pro hudebníky ale pořád Applu závidím). Androdi ICS je podle mě už dostatečně zralý systém, adaptovaný na větší rozlišení, kvalitních aplikací pro tablety přibývá a naopak kroky linuxových distribucí k dotykovému ovládání jsou pro mně nepřesvědčivé.

Tablet bez přidané hodnoty, jakou je dockovací klávesnice u Transformeru Prime, mi pořád připadá jako drahá hračka, která je fajn, ale bez které se díky slušnému smartphone celkem dobře obejdu. K naprosté spokojenosti bych přeci jen uvítal dual-boot (na XDA návod na instalaci Ubuntu jako druhého operačního systému pro Transformer existuje, ale funkcionalita je kvůli absenci ovladačů omezená).

Subjektivně se s Transformer Prime pracuje velmi příjemně, není to levné zařízení, ale za investované peníze dostaneme opravdu kvlaitní nástroj pro zábavu i pro práci. Na ovládání prsty si člověk rychle zvykne a už se mi během té krátké doby, co tablet vlastním, stalo, že jsem začal jezdit ukazováčkem po obrazovce počítače v práci. Naopak při práci s texty a tabulkami jsem oceni touchpad a klávesové zkratky ctrl+c / ctrl+v. Příjemným bonusem v balení je hadřík z mikrovlákna – dotykové ovládání je příjemné a rychlé, ale po chvíli činnosti máte upatlaný displej.

V recenzích se mezi zápory tohoto tabletu objevuje kvůli kovovému tělu slabší příjem wifi a gps – wifi mi běhá bezvadně, s gps je to opravdu slabší, ale nechystám se Prime používat jako navigaci, k tomu mi slouží praktičtější smartphone. Co mě trochu mrzí, je absence 3g – původně jsem si myslel, že pokud tablet, pak jedině s 3g. HotSpot v mobilu mi ale nakonec úplně stačí, platit další datový paušál se mi nechce, klonovaná SIM mi zase při internetovém připojení tabletu odpojí telefon, což si z pracovních důvodů přes den nemůžu dovolit.. Suma sumárum – jsem spokojený a doporučuju i ostatním.

Ještě pár odkazů:

Transformer Prime prodává dnes kdekdo, trochu horší je to s doplňky. Praktický je kryt na displej, který lze polohovat a poslouží tak i jako stojánek – je k dostání v řadě barevných provedení na www.asus.as

Jak jsem zmínil v článku, zajímal jsem se o redukci microHDMI-VGA od ASUSu, ta dnes z nějakého důvodu nikde není k dostání (pozor na záměnu s miniHDMI-VGA, která je pro starší TF101). Doufejme, že se brzy objeví v nabídce víše zmíněného shopu, případně v Alze (která starší variantu též prodává).

K zahození také není redukce kombinovaného 3.5 audio jacku na dva samostatné jack konektory pro vstu a výstup ( hlavně užitečné pro muzikanty, kteří potřebují připojit externí mikrofon a audio výstup na bedny). Takovou redukci koupíme za pár korun na adrese www.lan-shop.cz.

Sdílet