Hlavní navigace

Zvyšte si povědomí o licencích

31. 3. 2009 19:57 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Nezávisle na sobě, ale přesto současně se ve vodách českého internetu objevily dva projekty, zabývající se licencemi tj. právy a povinnostmi, které vyplývají z vašeho používání software. Přináším krátkou recenzi obou projektů.

Se softwarovými licencemi se zaobíráme každý a každý z nás o nich něco ví nebo nebo neví. Programy, které používám, mají jistou licenci a bylo mou skoro povinností si o nich něco přečíst. Je to komplikované, občas neprůhledné a tak rád uvítám jakýkoliv text, který se licencemi zaobírá a vysvětluje a vysvětluje, protože spoustu problémů odhalíte právě při popisu konkrétních problémů, do kterých se můžete dostat.

Celkem se zájmem jsem tento týden zaznamenal dvě aktivity, které mi v mém všeobecném přehledu o licencích mohou pomoci.

licence.root.cz

Chce se skoro říci, že je to mateřský server. Na jeho domovské stránce najdete obsáhlý text Josefa Aujezdského. Základem byla jeho rigorózní práce na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, která je této problematice věnována.

Najdete v ní základní shrnutí licencí, které se používají při tvorbě volně šiřitelných programů. Hlavní myšlenkou je každou licenci popsat (freeware, shareware, svobodný software atd.) a v dalším textu pak vysvětlit, jak je daná licence vymahatelná z hlediska českého právního prostředí.

Mám-li se na daný text podívat mým „nezkušeným“ okem (tj. bez patřičného právnického vzdělání), je vidět, že je text psán pro lidi, kteří jisté základy mají. Na některých místech se to spíše hemží příslušnými odkazy na paragrafy a odstavce různých zákonů. Přiznám se, že na jednoduché pročtení to není, s textem strávíte pravděpodobně více času, než jste zamýšleli. Nicméně oceňuji dobré rozčlenění a pro mne nejzajímavější část je ta, která popisuje jednotlivé licence a model jejich fungování.

V textu však najdete kapitoly věnující se tvorbě a distribuci software a také např. jak se bránit, pokud jsou vaše práva porušována. Celý text je velmi obsáhlý a dobře napsaný, musím však konstatovat, že to není moc čtivé. Ale troufám si tvrdit, že mnoho nejasností si právě po přečtení textu vyjasníte. A stále se mi hlavu honí nosná myšlenka – proč jenom jsou ty licence tak složité?

Mýty a pověry na zive.cz

Shodou okolností jsem narazil na seriál, který se zabývá podobnou věcí. Jmenuje Mýty a pověry : Rozpleťte síť autorského zákona a je také psán s právníky v zádech.  zatím se objevil pouze první díl, který popisuje EULA. Podstatnou výhodou je to, že je psán čtivou formou tj. i člověk, který nechce moc zabředávat do právničiny nemá pocit, že se v textu ztrácí.

Musím zatím říci, že příkladů tam také moc není, nicméně je tam vložený rámeček s nejčastějšími omyly, který absenci příkladů skoro nahrazuje. Docela dobrá byla i diskuze pod článkem, kde se objevily ještě další dotazy, které přímo autor zodpověděl. Z důvodu objektivity ještě nemůžu plně popsat kvality tohoto textu, ale doufám, že se vše rozjede. Pokud bych chtěl seriál vidět celý, stačí si koupit jeden nejmenovaný časopis, který je v článku zmíněn.

Hodnocení

Přiznám se, že zvolenou formou je mi bližší seriál na zive.cz i když text na root.cz původně nevznikal jako čtivo pro masy a já to vnímám trochu jako handicap (v přímém srovnání). Je určen všem tj. jak neznalým, tak i právníkům. Masovější seriál na masovějších stránkách však má své opodstatnění. Ostatně vychází také v časopise pro počítačové masy.

Oba seriály se zdají být dobré. Pokud chcete rychlý přehled s mnoha vysvětleními, jděte na zive.cz, pokud chcete komentované právní formulace, zkuste licence.root.cz. Každý seriál má svou cílovou skupinu. Oba projekty chválím, protože mají svůj smysl a cílovou skupinu. Píšu o nich proto, protože se objevily v tuto chvíli a zaregistroval jsem je. Pokud víte o podobných dalších projektech, zmiňte je.

Sdílet