Hlavní navigace

Zavřete oči, odcházím...

23. 4. 2008 13:11 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Root.cz je té informace plný, další média se asi přidají. Budou to jen oficiální zprávy. Skončilo vydávání jednoho na Linux zaměřeného periodika. Jsem jeden z redakce, mé články vycházely v LE celkem pravidelně. Časopis jsem tak mohl významně ovlivňovat i díky svý názorům a nápadům. Ale to je bohužel vše.

Má pouť v podobě psaní pro „média“ začal tím, že jsem zveřejnil pár drobných článečků o GIMPu a OpenOffice.org. Byl jsem osloven soplečností Software Media, zda bych nechtěl překládat odborné články z polštiny. Protože jsem z Karviné a číst polské texty a rozumět polskému rodilému mluvčímu mi nedělá problém, kývnul jsem na nabídku. Zjistil jsem, že překládání není zase až tak složité a začal jsem se v dané problematice trocu více pohybovat a orientovat. Musím však vyzdvihnout všemožné problémy, které se v podstatě dodnes táhnou s mým působením v pozici překladatele pro časopisy Linux+ a Hackin9.
O tom jsem však nechtěl prvotně vůbec mluvit. Jde o to, že jsem na základě toho dostal nabídku psát pro nově vznikající časopis LinuxExpres. Bylo to totiž něco úplně jiného – byla to vlastní tvorba. Brzy jsem v tom našel zalíbení a postupně jsem zjistil, že lidé články čtou, raegaují na ně a v lecčems je inspirují. Navíc aktivity redakce směřovaly k tomu, že byly články „přebírány“ i jinými médii, takže se čtenářská obec postupně rozšiřovala. Za všechny jmenujme alespoň sérii článků vyšlých na stránkách Česká škola. Některé diskuze pod články stojí za to.
Nejvíce překvapená byla asi má rodina. Tušila, že něco dělám a píšu, ale že to jde až do takových rozměrů, to je překvapilo. Úplně největší překapení bylo, když se mne na LinuxExpres zeptal můj šéf. Docela náhodou se k časopisu dostal a zjistil, že pro něj píšu. Díky časopisu jsem se dostal do kontaktu s mnoha zajímavými lidmi a je nutno říci, že některé jsem osobně nikdy nepotkal (třeba pana šéfredaktora, ale to se doufám brzo změní).
Přiznám se, že jsem o problémech věděl o nějakou dobu dříve, ale stále bylo ve hře nějaké řešení. Problém je z jedné strany zájem a z druhé nezájem. S podobnými hlasy se však setkávám takřka denně. Dozvíte se například, jak je zapotřebí šířit „osvětu“ mezi normální uživatele, což jsme se v LE snažili dělat, ale zároveň se vám dostává názorů, že linuxový časopis by neměl být zaměřen na obyčejné BFU, protože ty stejně Linux nezajímá. Z jedné strany slyšíte, jak se LE těžko shání v trafice, ale předplatitelská základna není moc široká. Pro mne z toho vyplývá jedna věc – linuxových uživatelů v Česku je málo. To není překvapivé. Ale bohužel na to slyší velcí inzerenti, kteří nemají moc potřebu prezentovat své produkty a služby tak malé skupině uživatelů.
V tuto chvíli není konec LE zapříčiněn ničím jiným, než finanční nejistotou. Komu by se samozřejmě chtělo každý měsíc doplácet na podnik, který si na sebe nevydělá. Při některých diskuzích autorů dokonce padl názor, že píšící redaktoři nebudou psát za peníze (aby LE pomohli). Ale byly jsme ujištěni, že odměny autorům jsou jen nepatrnou položkou v rozpočtu a že by to stejně nic nevyřešilo.
Ze své pozice mi nepřísluší hodnotit cokoliv ze zákulisí, neboť nemám dostatek informací na to, abych to mohl udělat. Pěkně o tom však píše Ivan Bíbr, který ty informace má.
Já v tuto chvíli za sebe můžu říct jen tolik, že mi LE docela dost věcí přinesl a zjistil jsem, že mne psát baví a že to nějaký smysl má. Nejhumornější scéna pak je, když si takhle jedete metrem a vidíte „kravaťáka“ čtoucího časopis. A ejhle, on je to LinuxExpres! A co víc – čte si přímo váš článek. Kdo neví, bude se bavit tím, že ž u článků byla i fotka autora…

Sdílet