Hlavní navigace

Zahoďte zrcadlovky!

21. 4. 2010 15:45 Svatopluk Vít

Agentura Reuters včera zveřejnila poměrně zajímavou zprávu – těšte se na nové mobily. Jejich fotoaparáty brzy udělají revoluci v pořizování fotografií.  Prostě vám bude stačit mobil a vyfotíte všechno. Je to přece praktické. Za tímto výrokem nestojí nikdo menší než víceprezident firmy Nokia v záležitostech obchodních Anssi Vanjoki.

Originální zprávu vydala agentura Reuters a odborné weby jsou jí plné (u nás třeba diit.cz, v cizině třeba Mobile Entertainment nebo PC Magazine a jiní). Ze zprávy v podstatě vyplývá, že poté, co mobily zamíchaly s trhem kompaktů, jsou v blízké budoucnosti na řadě právě zrcadlovky.

Dle vyjádření pana Vanjoki totiž už lidé nebudou muset tahat ty těžké objektivy.  Prostě použijete mobil. A navíc můžete do roka (a do dne) očekávat, že i mobily budou umět zaznamenávat HD video.

A teď mi řekněte – opravdu to myslel vážně? Může takto někoho zaujmout? Opravdu znáte tolik lidí kteří fotí mobilem (a jen a pouze výhradně mobilem)?  Opravdu půjde dělat fotky i za horších světelných podmínek? A co optický vs digitální zoom? A co velikost snímače? Jak velký snímač se dá nacpat do mobilu? A co čočky?

Podle mne je to jen marketingový tah na mladé lidi. Asi si dokážu představit, že je pro ně výhodné fotit (a natáčet video) mobilem. Je to pohotové, ale pokud dojde jen na trochu nestandardní podmínky je jasné, jak to asi s mobilem dopadne. Leda že by Nokia uvedla na trh zrcadlovku s GSM modulem…

Máte s pravidelným focením na mobil někdo nějaké zkušenosti? Podělte se o ně. Dokážu si představit např. pojišťovacího agenta, případně likvidátora, jak používá mobil na dokumentaci zjištěných škod. Stejně tak pro jednoduché momentky. Ale rodinné album focené mobilem mi jde tak nějak proti srsti. Jistě, má to výhodu jednoho univerzálního zařízení, ale já to vnímám jako nouzovku. Nebo už jsem tak starý a ujel mi vlak?

Sdílet