Po úspěšném založení deníčku, je čas začít psát seriál. Chci postupně představovat programy, které používám a vysvětlit proč je používám. Na úvod mi dovolte krátké zamyšlení se nad tím, jaký druh software vlastně zvolit.
Může to znít trochu zvláštně, ale osobně nemám problém s používáním jakéhokoliv softwaru. Nemám rád fanatiky. Výkřiky typu „Linux rulez!“,„Windows sucks!“, „Linux bych si nenainstaloval ani za zlaté prase“ jsou sice cool, ale jinak na nic. Už jsem zmiňoval svou vlastní situaci.
Mám doma několik počítačů (co byste taky od IT osoby čekali). Mám jeden stolní počítač a protože jsem už dnes líný kupovat součástky a něco si z nich sestavovat, koupil jsem jej již hotový. Samozřejmě, že součástí byly Windows XP. Neodinstalovával jsem je. Šel jsem spíše cestou nejmírnějšího odporu. Moje žena je účetní a přivydělává si tím, že vede účto i několika drobným podnikatelům. Pak má taky pár firmiček, které vedou podvojné účto. Co si budeme nalhávat, situace na trhu těchto programů je skoro jasná – Windows vládnou. Jsou čestné linuxové výjimky, třeba Honey Calc. Takže tam se XPéčka hodí. Dále mám přístup k internetovému bankovnictví, které jaksi nepodporuje něco jiného než IE. Vím, je to má lenost, ale podívejte se kriticky na situaci ještě tak před dvěma lety – byla žalostná, teď se to postupně lepší.
A pak nějaké hry. Jsem docela fanda různých závodních her (kdo si dnes vzpomene na tehdy revoluční hru Need For Speed 1 z roku 1993). Poslední dobou jsem objevil jednu docela chytlavou záležitost. nazvanou Trackmania Nations. Ta se hraje online (s instalací na PC) a verze pro Linux není.
To jsou třeba u mne důvody, proč jsem zatím doma neangažoval Linux na plný úvazek. Jistím to všakjinak. Když to tak vezmu, mám své Windows nadopovány dalším softwarem. Po chvilkovém boji s manželkou jsem nasadil OpenOffice.org, prohlížím internet Mozilla Firefoxem, poštuju s Mozilla Thunderbirdem, soubory spravuju s FreeCommanderem, vektorovou grafiku dělám s Inkscape, fotky prohlížím v IrfanView a úpravy dělám v GIMPu. Když se dívám na nějaké video, mám buď Media Player Classsic neb VLC Player. Myslím si, že je to vše velmi kvalitní software s velmi nízkou pořizovací cenou.
Další počítač je dnes už letitý IBM Thinkpad A22 s Celeronem na PIII o síle 500 MHz a 256 MB RAM. Původně tam byly Windows 98, dnes tam proháním Mandrivu, momentálně ve verzi 2007.1. Zapomněl jsem se zmínit, že stolní počítač je dualboot, taktéž s Mandrivou. A asi se budete divit, ale i na takto archaickém notebooku se dá celkem pohodlně pracovat. Není to žádný sice žádný rychlík, ale také u toho nežešedivíte i když spustíte KDE, OpenOffice.org a Mozillu Firefox s Thunedrbirdem naráz. Jen se to pomaleji rozjíždí (třeba Firefoxu to trvá cca 30 sekund, OOo asi tak stejně), vlastní práce je už pohodová úplně.
A tady to přichází. Když používám Linux více a více zjišťuji, že už s ním nemám žádný závažný problém. Jsem schopen prakticky ihned dělat to stejné, co s Windows XP. Až na ty některé aplikace, které jsou opravdu Windows závislé. Zkouška ohněm přišla letos v únoru, kdy se porouchal ještě jeden notebook (pracovní mé ženy) a byla nucena se asi 14 dní potýkat s Mandrivou. Její konstatování o tom, že je to v podstatě stejné, mne velmi potěšil.
Ano znám ty, kteří nad Windows ohrnují nos, ale já osobně razím cestu, že není problém operačního systému, spíše třeba v používaných aplikacích. Ale třeba Windows Vista mi přijdou až moc podezřívavé. Jenže většinu času používáme stejně jen aplikace a tam dokážu doinstalovat z významnějších věcí téměř to stejné, co do své Mandrivy. A to je také výhoda, protože jako uživatel pak už neřešíte operační systém, ale aplikace. A ty vypadají v rámci možností prakticky stejně a stejně se i ovládají…
A jako poslední věc – komerční program není špatný a nezdráhám se za ně platit – když je to nástroj, který používám a který mi něco přináší, proč ne? Proč si nekoupit aplikaci na střih videa? Proč si nekoupit aplikaci na návrh 3D modelů? Proč si nekoupit profesionální bitmapový editor? Pokud obsahují funkce nebo postupy, které preferuji, je to přece přirozené. V dnešní době už nikdo software krást nemusí. Dříve se tak dělo s odkazem na to, že se to u nás nedá koupit, pak že je to moc drahé. S masovějším šířením svobodného software, který je v mnoha ohledech stejně kvalitní jako komerční, už padají i výmluvy o nepřiměřené ceně. Proč krást Photoshop, když v něm budu fotku jen zmenšovat či ořezávat? To je čisté šílenství. Z rukávu začnu já nebo kdokoliv znalý sypat jména použitelných programů. Ano vím, že existuje i mnoho „odfláknutých“ a vyloženě uživatelsky nepřítulných projektů a že je jich dost. Jenže stejně tak existuje i spousta velmi dobrých počinů.
No a o těch budou mé další postřehy a články.
Dělám od všeho kousek. Na vizitce mám titul IS Analyst. Hlavní náplní je IT podpora zaměstnanců firmy (měním tonery v tiskárnách, instaluji nové PC), podpora instalovaných programů (drobné rady, uživatelská školení na míru), helpdesk (v terénu máme několik přenosných zařízení typu PDA, takže jsem pro ně primární kontakt včetně problémů s klientem mobilního IS), získávání informací z informačních systémů (popdora lokálního managementu - čísla, sestavy apod.), správa sítí a telekomunikací (nastavování a podpora MS technologií jako Exchange, SharePoint, SQL, intranet) atd.
Navíc jsem se podílel na implementaci SAPu ve firmě (jednak v první fázi implementace, později hlavně uživatelská školení) atd.
Občas z podpory vyplyne i potřeba nějakých lokálních applikací napsaných v MS Accessu, programování v ASP pro intranet aj. Samozřejmě nic rozsáhlého, spíše na jednoduché úrovni.
Je toho jednoznačně dost, osobně mi nejvíce sedí projekty uživatelské podpory a vnitrofiremné školení. Ve volném čase se věnuji open source projektům, zvládnu programování v Delphi (teď momentálně v Lazarusu), ale opravdu jen jednodušší projekty.
Takže jak to popsat pár slovy?
> Dále mám přístup k internetovému bankovnictví, které
> jaksi nepodporuje něco jiného než IE. Vím, je to má
> lenost, ale prodívejte se kriticky na situaci ještě tak před
> dvěma lety - byla žalostná, teď se to postupně lepší.
asi záleží na bance.. ebanka už někdy před 5 lety fungovala bez problémů i v mozille na linuxu a na webu se dalo udělat téměř vše :-)
[7] - nikdo nerika ze nemuze - pak at si ale na vizitku napise bud IT manager, nebo lepe IT administrator - nikoliv IS Analyst coz znamena ze ocekavam cloveka ktery vidi do velkych IS, je schopen takovy system navrhnout do nejmensich podrobnosti aby to mohla cvicena opice naprogramovat - pokud umi se SAPem pak bud IT Consultant a nebo IS Implementator - ne analyst - to je to do ceho se obouvam
No ono je to u nás komplikoanější, firma přešla na jednotné označování pozic v rámci celého světa. Čili jinak - na pracovní smlouvě je psáno IS Analyst (na tuto funkci jsem nastupoval). A také je to byla má hlavní činnost. Jenže ten systém už několik let běží a už není co navrhovat.
No a teď se objevuje nové ropztřídění, kdy je popis funkce rozepsán do 2 řádků. První charakterizuje oblast (IT, Marketing, Sales atd.) a duhý řádek charakterizuje funkční oblast (Administration, Manager, Director atd.). Čili podle nového označení jsem v podstatě IT Administration čili tak, jak to tu už rezna říkal.
Ve chvíli, kdy je co analyzovat a navrhovat, jsem IS Analyst, jinak IT Administration :)
Komerční nástroje nepoužívám, ale souhlasím, že pokud bych nějaký potřeboval a nenašel vhodnou svobodnou alternativu, tak jsem ochoten za něj zaplatit. Momentálně (asi tak dva roky) řeším problém s editorem pro Flash. Nenašel jsem žádný použitelný nástroj pro tvorbu Flash animací, který by byl alespoň zdarma, když už ne pro Linux a v podobě open source. Je to smutné, ale asi budu muset koupit některý z komerčních nástrojů. Uvažoval jsem něco sám napsat, ale když to ještě nikdo neudělal, tak to asi taková sranda nebude. Napadlo mě to celé postavit na Inkscape, jako vektorovém editoru a v první fázi nadefinovat jen časovou osu a přechody mezi obrazovkami. Generování pak udělat s využitím MING. Když jsem si pak ale uvědomil, že by mi to zabralo tak půl roku života, tak jsem to zavrhl a budu zase psát jen v oblasti, kterou už mám podchycenu.
[16] - firmy co komercne pouzivaji produkty ktere nezakoupili bych zavrel - je to nekala soutez ktera jim umoznuje snizovat cenu nabizeneho dila zakaznikovi oproti firme ktera si plati napr. MSDN a Microsoft Certified Partner poplatek.
Co se tyce open-source - mam s nim spatne zkusenosti povetsinou - zatim jediny opravdu dobre funkcni kousek je openssl+openvpn - treba eGroupWare ktery pouzivam se chystam nahradit komercnim fogbugz - lepsi soft jsem nenasel (obecne je u open-source problem ze autori jej odladi na svem a dal se nestaraji a v druhe vlne navic autori PHP zmeni kompatibilitu a jsi v pytli uplne) - dalsi takovy je KDiff3 - mrvni kodovani - nerozpozna unicode od win-1250 takze jsem s nim musel prestat
Podle mne záleží na osobní odpovědnosti,
Varianta A.
========
koupím SW od IBM a když nejede řeknu I taková firma jako IBM to nezvládla, tak co by jste chtěli ode mne.
(MS jsem záměrně uvádět nechtěl)
Varianta B.
========
Když to udělám sám a ono to pak nejede - je to můj problém. Totéž, když převezmu OSS.
Proto je lepší v řadě případů a zvláště u lidí, kteří tomu moc nerozumí, použít variantu A.
[18] - jsem programator a analytik - ale zabyvat se treba znovu-psanim systemu na spravu ukolu a planovani projektu cas nemam - proto jsem chtel zkusit open-source - bohuzel "neprosel" takze mu bude nahrazeno - hotovo
u varianty B s tim koncem proste nesouhlasim - variantu A volim hlavne z duvodu ze muj cas je drahy a koupit placene reseni je levnejsi nez ho sam vyvinout
reknu to asi takto:
- nic proti M$ (kazdemu dle jeho gusta)
= osobne si rikam: M$ je dobre na hry (pokukuju po PS2) ale na praci chci neco co funguje a ma dobry uptime (u windoze systemu to chce obcas restart anebo reinstall)
1pc: desktop: gentoo linux /delsi dobu neaktualizovano/
1pc: server: gentoo linux /rolling-updates/
1pc: server: gentoo linux /rolling-updates/
1pc: desktop: windows98 [legal]
1pc: desktop: gentoo linux /neaktualizovany/
1pc: desktop: ubuntu 6 /melo by se aktualizovat/
kolega:
1pc: nbook: windows vista /zkoumam, a rikam si ze bych do toho nesel/
tedka pribude 1 router (jen firewall) gentoo linux
co delam: delam weby (idealni prace s: KDE (kontact-kmail), mc, konzole, php, konqueror; vic nepotrebuju, OOo)
obcas zkousim nejake jine prgaci jazyky (ale spise zabava; zadne extra programovani)
hry? ;-)
mahhjong, sisen-so, Lux, Patchi, moon-buggy /nejake flash oddychovky, kdyz hlava uz nebere/
vim co od OS chci: konzole a nejake standardy komunikace (jabber, ftp, http, smtp, pdf apod).
klikaci os je fajn, ale keyboard je keyboard ;-)
za os nechci extra platit, zde rozumej (klidne os koupim za par supu max 1500kc/os ale support platit nechci, proc?)
klidne bych dal penize o do kanc. baliku (ala 602PCsuite; M$ office ne-e; vadi mi zavislost na OS, uzavrene formaty; nejradeji pisu v TXT US-ASCII souborech, co se tyce jednoduchych textu; OOo a jeho PDF export je pro mne idealni; pokud chci programovat nejake tabulky; jednoduche veci na 30min konstruovani staci OOo uplne na 99%; jinak to smeruju na PHP anebo jednoucelove skripty).
z windoze systemu jsem natvrdo presel nekdy v r. 2000; o linux se zajimam od r. 1998 (uchvatila mne sila /bin/bash na VS)
kdybych mel resit pc pro grafika dam mu na vyber: mac vs. win (na linux jej tlacit nebudu i kdyz gimp na photoshop staci rekneme do cca 60% funkcnosti). [obdobne cad]
zbytek kancelarskych aplikaci je irelevantni.
na hry to vidim spis na konzole. pc by melo byt od kancelarske cinnosti, programovani, testovani sw
toz tak. /muj nazor/
jo a zaverem jeste :-)
"gentoo rulez!"
Tak tenhle pristup se mi libi. S autorem bych sel hned na pivo. Nejste od Plzne?
V podstate mame na vec stejny nazor. Take mi je jedno s cim pracuji, jedine co me donutilo neprejit "naplno" na linux je podpora uzivatelu. Pokud jsem totiz mel doma pouze linuxovej stroj, tak byl pro me problem navigovat nekoho napr. po telefonu a take jsem pozoroval ze pak stracim prehled a prestavam se ve woknech orientovat. A protoze mne moji zakaznici zivy a protoze maji temer vyhradne windows tak to proste musim ja pouzivat take.
Co se tyce aplikaci tak jsem se vydal cestou, ze OS si koupim a na zbytek se da pouzit freeware ci opensource. OOo, XnView, ClipboardDiary (bez tohoto se dnes neobejdu!), FileZilla, PhotoFiltre , 7zip, PSPad atd. take nechapu proc si lide musi na pocitac instalovat kradeny PhotoShop kvuli tomu aby zmensili fotku.
Jedine s cim se ale stale nemohu poprat je nahrada TC, porad mi nic nesedi tak jak bych si predstavoval. Takze ho asi budu muset nakonec koupit.
Btw i to ucetnictvi nakonec mam zadarmo (MRP) a oficialne.
Jinak linux mam rad (i kdyz si ted prave uvedomuji ze za posledni rok jsem jej skoro nepouzil) a unavujou me ty stale flame o tom co je lepsi. Kazdemu to co mu vyhovuje. Je to stejne jako s auty, nekdo rad Skodu a nekdo Mercedes, oboji jezdi, a oboji dnes uz velmi slusne a bez problemu, ale kazdymu proste vyhovuje neco jineho a malokdy uz je to dnes otazka penez.
Takze diky za clanek, byl super a preji hodne stesti. :-)
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 175×
Přečteno 41 384×
Přečteno 35 910×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 767×