Diskuse pod mým předchozím zápisem mě inspirovala k volnému pokračování. Kolegové se mě po zveřejnění původní zprávy ptali, jaké má Jabber výhody. Jako obvykle záleží na konkrétním uživateli, ale pokusím se sepsat, co přivedlo k přechodu mě.
Projdu to postupně podle důležitosti a ke každému bodu se pokusím napsat krátké vysvětlení.
Ačkoliv nebyly nikdy příliš časté, postupně jich přibývalo. Občas se stalo, že jsem byl celý den bez IM, což je poměrně nepříjemné, protože je to pro mě velmi důležitý pracovní nástroj.
Výpadků na Jabberu jsem zaznamenal minimum a jsou v podstatě řešeny okamžitě. Rozhodně nevisím den bez spojení.
Naprosto ukrutná věc. AOL se snaží znepříjemnit život všem uživatelům neoficiálních klientů. Vzhledem k tomu, že ty existují jen pro pár platforem, je to velká lapálie. Obvykle vypadá takový zákrok tak, že dojde ke změně v protokolu. Ta vyřadí část klientů a s nimi i některé uživatele. Nějakou dobu pak trvá, než se objeví patch, který vše napraví. Takže naprosto šílená záležitost. Sekundárním problémem pak je, že starší (neaktualizovaní) klienti prostě nefungují. To je problém třeba i oficiálního ICQ klienta pro PalmOS. Už několik let se nevyvíjí a protože se protokol asi tak třicetkrát pozměnil, už se s ním nepřipojíte.
Proti tomu Jabber má stabilní standardní protokol a můžete si být v podstatě jisti, že pokud sáhnete po starém klientu, který vám třeba vyhovuje nebo je přesně na míru šitý vašemu starému mobilu, určitě bude fungovat a nebudete v něm mít potíže. Jabber vás prostě v síti chce.
Tady byla chyba asi u mě, ale nebyl jsem schopen synchronizovat kontakt list z lokálu na server. Prostě jsem měl na serveru jen část lidí. Když jsem se připojil z mobilu nebo z jiného počítače, nemohl jsem komunikovat se všemi. Podle všeho za to mohl problematický protokol ICQ, který při synchronizaci zlobil.
U Jabberu není s protokolem problém, takže všechno funguje dle očekávání. Všechny kontakty mám na serveru, veškerý software tento seznam používá a je po problému. Střídám několik PC, notebook, PDA i mobil a všude mám všechny lidi. Tečka.
Dalším průšvihem byla čeština. Já sice v IM píšu obvykle cesky, ale mnoho uživatelů to nedělá. Nikdy jsem nebyl schopen rozchodit národní znaky uspokojivě. Podařilo se mi to jen s jedním kolegou a to po slušné době experimentování. Nastavili jsme si oba u sebe znakové sady toho druhého a klient prováděl překódování. Obecně to ale zlobilo. Nejen, že se české znaky neobjevovaly, ale jejich přítomnost vedla k přijetí úplně prázdných zpráv, takže jsem často musel žádat o opakování zprávy bez diakritiky (hrůza).
Jabber jede z principu na UTF, takže tam není s kódováním problém, ať jste kdekoliv. Stejně tak se dobře chová i ICQ transport. Nevím, jak to funguje, ale ten agent zřejmě obsahuje nějakou autodetekci a sám provádí překódování na jabberovské UTF. Nezaznamenal jsem nejmenší problém s žádným uživatelem ICQ ani v jednom směru komunikace.
U ICQ jste vlastně odkázáni jen na jednoho poskytovatele služby, kterým je AOL. On vlastní servery, on drží protokol, on řídí celou síť. Jste odkázáni na tuto firmu, její technické zázemí a její řešení.
Proti tomu u protokolu Jabber je jen na vás, koho si zvolíte jako poskytovatele. Můžete vybírat podle transportů, možností zabezpečení nebo podle sympatií. Máte možnost zvolit si přístup zdarma nebo zaplatit a získat kvalitnější a garantovanou službu.
Nakonec – můžete si pustit vlastní Jabber server a jste v klidu. Všechno si můžete pořešit dle potřeby sami. Já ale dávám přednost řešení, o které se někdo stará za mě (třeba o ten ICQ transport, který trpí špatným přístupem AOL jako všechny ostatní klienty).
Tohle sice není až tak důležité a výrazně k přechodu to nepřispělo, ale potěší, že se situace s Jabberem změnila k lepšímu. V tomto případě mě těší funkční přenos souborů.
Přes ICQ tohle snad nikdy nejelo, jen na oficiálních klientech. Neviděl jsem nikoho s alternativou, kdo by po ICQ přenášel soubory.
Po Jabberu to funguje velmi dobře, je to ideální cesta pro přenos menších věcí, které se vám nechce posílat mailem a přenos po nějakém serveru je zbytečně masivním řešením. Pro věci typu „PDFko s tiskovou zprávou“, „Veselý obrázek ‚To mušíš vidět‘“ nebo „Pošli mi ten konfigurační soubor“ je to ideálni cesta.
Jede to ale jen na Jabberu. Přes transport samozřejmě soubor na ICQ neprojde.
[1] Pouzivam Mirandu a zaroven tedy i Psi pro Jabber, bez ICQ Transportu. V Mirande nemam vetsinou problem soubor prijmout, pokud mne prijde z oficialniho ICQ klienta. Problem je s prenosem na druhou stranu. Odeslat soubor z Mirandy do oficialniho klienta zavisi zrejme nejen na pocasi, ale i poloze Mesice vuci Zemi ;-) ICQ sucks, Jabber rulezz :-)
Skoda, ze tu neni odkaz na wiki o Jabberu: http://www.jabber.cz , protoze bez prehledu toho, co to umi, to nikdo pouzivat nebude...
"Nejen, že se české znaky neobjevovaly, ale jejich přítomnost vedla k přijetí úplně prázdných zpráv, takže jsem často musel žádat o opakování zprávy bez diakritiky (hrůza)."
Tohle se mi stávalo* ve starší verze Gaimu. Stačilo ale nastavit kódování cp1250 a už si ani nepamatuju, kdy jsem měl naposledy problém.
Zvyk je bohužel železná košile a tak je těžké přesvědčit ostatní (většina laiků), aby přešli na jabber
*) prázdné zprávy, resp. zpráva o tom, že je to nějaký špatný unicode - "kamarád má pravděpodobně klienta s chybami"
Jabber ICQ transport dela tohle
def guess_encoding(data, defaultencoding='iso-8859-1'):
"""
Given a byte string, attempt to decode it.
Tries 'utf-16be, 'utf-8' and 'iso-8859-1' (or something else) encodings.
If successful it returns
(decoded_unicode, successful_encoding)
If unsuccessful it raises a ``UnicodeError``
"""
successful_encoding = None
encodings = ['windows-1250','iso-8859-2','iso-8859-1', 'utf-8', defaultencoding]
........................
Problem je, ze to chodi spise nahodne nez dobre. Pokud se pouziva nativni klient je to celkem v pohode, ten jede v utf 16, jenze vsechny ty alternativni experimenty nemaji o nejake znakove sade ani paru, takze posilaji vsechno v windows-1250 s hlavickou ISO-8859-1 a z diakritiky je srot. V linuxu se treba da kodovani i nastavit, treba v licq, ale efekt to ma jen v urovni toho, jake znaky se cpou do tela zpravy, deklaraci charsetu v obalce to nemeni.
ICQ je uz stejne mrtve. Nepochopitelne se pouziva v cechach, vsude jinde uz uzivatele presli na radove lepsi a spolehlivejsi komunikacni kanaly, bud jabber a nebo MSN.
My jsme také před časem přešli jako firma na jabber. Naše důvody jsou uvedené zde
http://blog.softeu.cz/firemni-jabber-server/
Nase firma ani nevedela, ze potrebuje IM. Pustil jsem tehdy jabber server (puvodne jabberd 1.4, ted 2.0) a postupne zacala narustat mnozina zapojenych. Dnes - asi po roce a pul fungovani se jabber server nesmi vypnout. Vypnu klidne na pul hodiny mail server, rebootuju fileserver, ale na jabberd nesmim sahnout ;-)
Duvody k pouziti jabberu jsou naprosto jasne a zrejme - jako firma si nemuzeme dovolit pouzivat cizi server pro vnitrofiremni komunikaci.
Hlavní průšvih je ten, že lidé jsou opravdu stádo. A dokud na odborných webech zabývajících se IT nebude o Jabberu dostatečně psáno, nebude ve větší míře používán. Jako člověk, který se Jabberem zabývá od roku 2001 musím přiznat, že zatím chybí ten správný tahák. Tím, co by to mělo být, se trápí docela velká řada vývojářů poměrně dlouho.
Ja jabber nemozem pouzit (nie, blbo povedane... nevyhovuje mi) koli blbo riesenemu invisible modu
1) nemozem sa prihlasit ako invisible (miranda ma tak furt prihlasuje /nasleduje globalny status/), ale musim sa prihlasit ako online a az potom prejst do invisible. To znamena, ze vsetci dostanu info o tom, ze som sa prihlasil
2) jabber nema invisible/visible list
keby niet toho, uz davno (davno, ehm, par mesiacov ;) ) pouzivam jabbera a s tymi co nemaju komunikujem cez transport, takto radsej nikomu nedavam svoj kontakt na jabbera a komunikujem cezen iba z jednym clovekom
Proc nepouzivat jabber:
- zatimco prilogovani ICQ znamena prenos par desitek az set bytu, stejna akce u jabberu se pohybuje spise v ramci jednotek az desitek kilobytu
- zatimco prenos ICQ zpravy zabere neco malo pres velikost kyzeneho textu, u jabberu ty <> veci zaberou obvykle nekolikanasobne vice nez samotny text
(uz jsem se snazil presvedcit meho telefonniho operatora, ze informacni hodnota jednoho bytu ICQ odpovida informacni hodnote deseti bytu jabbera, a mel bych tedy pri komunikaci jabberem dostat slevu, ale zda se, ze pro me nemaji pochopeni :-/ )
- nevim, zda to byla chyba klienta, serveru, ci celkoveho navrhu protokolu, ale soudruzi z jabberu asi pozapomneli na to, ze samotny send pres spolehlive TCP jeste nezaruci doruceni az na cilovou adresu. System se sice snazi, ale po jiste dobe zahlasi neco o oslivem Peer, ale to uz je obvykle jabberu jedno. Takze pote, co se 10% me komunikace skladalo z "Jeste jsi mi neodpovedel na zpravu z xx:xx", mi prislo lepsi pouzit ne tak uzasny, otevreny a citelny protokol, ale radeji spolehlivejsi...
KVR: Tak takovou kravinu, ze Jabber komunikace je datove narocnejsi nez ICQ, uz jsem dlouho neslysel. Sam pouzivam Bombuse na mobilu a diky zlib kompresi, kterou XMPP/Jabber podporuje, je prenos minimalni. Pokud si nekdo neumi nastavit klienta, a prenasi vse vcetne avataru, tak si proste nic lepsiho nez ICQ nezaslouzi.
A jestli ma v dnesni dobe nekdo pripojeni, ktere ma packet loss 20%, tak ma proste smulu. Samozrejme standardy na potvrzeni doruceni zpravy uz jsou ve vyvoji, nektere klienty to resi samy.
Janko: Pokud potrebujes byt na IM stale invisible, nechapu, proc vlastne IM pouzivas. Ne, Jabber nema visible/invisible listy, to je pravda, ma totiz privacy rules. Ach jo.
Roger: tak to je nekolik zasadne odlisnych veci. Pokud upadne spojeni, visi bohuzel tech standardnich 30 minut, da se to upravit nastavenim kernelu, nevim jak pod Win32. Jabberu skutecne chybi heartbeat, uvazuje se o nejakem systemu potvrzovani. Kazdopadne pouzivam i bezdrat a ze by se mi ztracelo 10% komunikace se mi zda jako opravdu prehnane tvrzeni. Na nejakem ACK se urcite pracuje, ale vzhledem ke stavu a kvalite internetu na zapad od nasich hranic to nikdo neciti jako nejakou bolistku.
To jestli je XMPP nepouzitelna komunikace, to si odvazi tvrdit opravdu jen clovek naprosto mimo misu, narozdil od ICQ jsme schopni prenaset i odkazy do webu :-). Dokonce vcetne diakritiky. A dokonce i soubory...
Jingle uz napsan je. Jingle je totiz rozsirenim protokolu, je stale ve stadiu experimental (google talk uz vlastne nema z Jingle prilis spolecneho, kazdopadne google slibil, ze se prizpusobi) a ceka se na draft tohoto protokolu. A pak teprve se dockame prvnich pouzitelnych klientu. Nejaka aktivita probiha v tabore Psi a Gaim ale je to slabota.
Myslim, ze si vsichni jen hledate hloupe argumenty, abyste si nemuseli rict: Jo, ICQ je zlo, ale jsem prilis velky posera, abych sam zmenil protokol. A navic, ICQ prece pouzivaji vsichni, ne? :-). Zda se, ze vydite jen ty slabsi stranky XMPP protokolu, nevidite ty slabe stranky ICQ a nechcete pripustit ty silne stranky XMPP. Zkuste se podivat do te wiki. Mozna budete prekvapeni. Jabber neni brana do ICQ site...
Pinky: to neni o 20% packet loss, ale to, co treba zminil Roger (treba my BFU, co nepockame s modemem, nez shodime vsechny tcp connectiony). Navic veci, jako connect pres proxy ci nat, ktery po 10min neaktivity konexi sestreli. U ICQ taky nemam jistotu, ze kdyz je tam ten zeleny clovicek, ze jsem (ci protistrana) pripojeny. Ale ve chvili, kdy poslu zpravu, tak v pripade direct mi zarve klient primo, v opacnem pripade se ulozi na serveru a protistrana je behem chvilky cervena - vim, na cem jsem.
Nedavno mi zakaznik volal, ze mu na nektere adresy nechodi maily (resp. se vraci, nastesti, zakaznik je BFU, takze to nerozlisuje). Dokazes si predstavit ty problemy, jake to zpusobi, kdyz neni jistota, ze funguje komunikace se svetem?!?
Ad velikost dat:
nevim, meril jsem to pomerne davno, kdyz mozna zlib komprese jeste ani nebyla, i tak nepredpokladam, ze by zkompresene <> bylo mensi, nez binarni protokol.
Ad "Pokud si nekdo neumi nastavit klienta, a prenasi vse vcetne avataru, tak si proste nic lepsiho nez ICQ nezaslouzi.":
U nainstalovaneho SW predpokladam, ze funguje nejak rozumne, tyhle veci bych predpokladal, ze bude resit on-demand, pokud to jabber nepodporuje, je mozna cas zapomenout na 10 let stare klienty (ktere krom astronautu cestujicich na nejblizsi hvezdy stejne nikoho nezajimaji) a protokol upravit ;) ... kde jsou ty casy, kdy jsem mel na vsechno tyden, abych si s tim hral...
Celkove mi ty argumenty prijdou o tom, kdyby byl svet krasny, internet dokonaly, vsechny pakety dorazily, uzivatele meli nastudovano TCP, umeli vsechno nastavit, ... jenze hopsa hejsa zpatky do reality, na to se nejspis zamerili soudruzi z ICQ (ktere ma ty slabe stranky, ale jinak vlastne v tom realnem svete funguje). Kdyz nemuze BFU k vyvojari, musi vyvojar k BFU...
blabla (root se me snazi presvedcit, ze to vkladam opakovane)
Pinky: to neni o 20% packet loss, ale to, co treba zminil Roger (treba my BFU, co nepockame s modemem, nez shodime vsechny tcp connectiony). Navic veci, jako connect pres proxy ci nat, ktery po 10min neaktivity konexi sestreli. U ICQ taky nemam jistotu, ze kdyz je tam ten zeleny clovicek, ze jsem (ci protistrana) pripojeny. Ale ve chvili, kdy poslu zpravu, tak v pripade direct mi zarve klient primo, v opacnem pripade se ulozi na serveru a protistrana je behem chvilky cervena - vim, na cem jsem.
Nedavno mi zakaznik volal, ze mu na nektere adresy nechodi maily (resp. se vraci, nastesti, zakaznik je BFU, takze to nerozlisuje). Dokazes si predstavit ty problemy, jake to zpusobi, kdyz neni jistota, ze funguje komunikace se svetem?!?
Ad velikost dat:
nevim, meril jsem to pomerne davno, kdyz mozna zlib komprese jeste ani nebyla, i tak nepredpokladam, ze by zkompresene <> bylo mensi, nez binarni protokol.
Ad "Pokud si nekdo neumi nastavit klienta, a prenasi vse vcetne avataru, tak si proste nic lepsiho nez ICQ nezaslouzi.":
U nainstalovaneho SW predpokladam, ze funguje nejak rozumne, tyhle veci bych predpokladal, ze bude resit on-demand, pokud to jabber nepodporuje, je mozna cas zapomenout na 10 let stare klienty (ktere krom astronautu cestujicich na nejblizsi hvezdy stejne nikoho nezajimaji) a protokol upravit ;) ... kde jsou ty casy, kdy jsem mel na vsechno tyden, abych si s tim hral...
Celkove mi ty argumenty prijdou o tom, kdyby byl svet krasny, internet dokonaly, vsechny pakety dorazily, uzivatele meli nastudovano TCP, umeli vsechno nastavit, ... jenze hopsa hejsa zpatky do reality, na to se nejspis zamerili soudruzi z ICQ (ktere ma ty slabe stranky, ale jinak vlastne v tom realnem svete funguje). Kdyz nemuze BFU k vyvojari, musi vyvojar k BFU...
[21] To bude nejaka mylka, mam ted rozepsany jeden program komunikujici pomoci XMPP (a rozhodl jsem se k tomu zcela dobrovolne a bez muceni, protoze se mi to celkem libi), nainstalovane tri verze Psi, jeden ejabberd a spoustu dalsich veci. Libi se mi nativni podpora UTF, rozsiritelnost apod. (a stve me blbe napsany JEP-0065, pokud mam byt aktualni a konkretni).
Problemy ICQ vidim (nepostrehnute upadnuti protistrany, zmeny protokolu a obcas tedy nutne aktualizace klienta prip. nedorucovani zprav protistrane, pokud nema "tu spravnou verzi", obcasna nefunkcnost celeho serveru nebo caste odpojovani), ale to neznamena, ze je nevidim i u XMPP (mimochodem, nepsal jsem nikde nic o 10 % ztracejicich se zprav). Cetl jsem nejake maily v konferenci (uz si nevzpomenu, jak se jmenuje, ale pokud vim, byli to navrhari XMPP) zabyvajici se moznosti doplneni spolehliveho dorucovani, ale prilis nadseni jsem u nich nepostrehl.
S Jinglem jsem mel na mysli problemy s nepouzitelnosti libjingle (aspon jsem to tak pochopil z narku vyvojaru Psi) a nejspis neexistenci jine implementace. Ze to mozna za dva roky nekdo nejak naimplementuje? No, tak prijdte presvedcovat za dva roky :)
kvr: ICQ ma sice binarni protokol, ale prenasi krome samotne komunikace i spousty nesmyslu, ktere proste Jabber prenaset nemusi, pokud nechce, kuprikladu typing notify. Takze paradoxne XMPP umi prenaset mene dat nez ICQ, pokud to tak uzivatel chce. Je to o volbe, ale chapu, ze 90% uzivatelu proste o volbu zajem nema, sitovy efekt. Ja netvrdim, ze Jabber je bez chyby, ale diky nedostatkum TCPIP a prenosum primo pres server je proste s prezenci uzivatelu na Jabber sitich problem.
Roger: Ne cely prispevek byl pro tebe :-). Ano, to potvrzovani neni trivialni a osobne moc neverim, ze se to rychle vyresi...
Osobne vidim jako nejvetsi prusvih absenci Jingle, kde XMPP bere body Skype. S ICQ je problem v podstate jen v Izraeli a CR, nikde jinde tento humus takovou penetraci nema... Ale i tak jsme v evrope docela velmoc v penetraci Jabberu :-).
Já jsem si nedávno zřídil jabber účet, ten u icq bych rád přestal používat, ale pokud skutečně nemůžu přes ICQ transport přenášet soubory, tak je to pro mě velká překážka ... Když jsem přecházel na Linux, nebo používal Mirandu na Win, byl jsem ochoten oželit XTraz centrum(Hlasová komunikace,hry), ale přenosů souborů se nevzdám , jelikož 80% mých kamarádů ma pouze ICQ ... Pokud se mýlí s přenosem souborů po ICQ transportu, tak mě prosím opravte ...
Co o ICQ hlasi wikipedia: ICQ Use Policy - anything you post on icq belongs to icq (vse, co poslete pres ICQ, patri spolecnosti, ktera ICQ provozuje)
http://en.wikipedia.org/wiki/ICQ#External_links
http://www.icq.com/legal/policy.html
Používám Jabber i ICQ. Nejsem žádný expert, takže Jabber vs. ICQ je pro mě prostě jedno slovo vs. jiné slovo. Zkrátka, obojím se dají posílat zprávy -- co se děje uvnitř, do toho nevidím. OK, není to úplně to stejné, ale, přiznejme si, důvody přechodu na Jabber jsou u většiny lidí tady hlavně ideologické.
Já sice nejsem expert, ale nejsem ani BFU. Jsem schopný alespoň trochu přemýšlet nad technologickými výhodami Jabberu.
Jak to ale vidí ten nejběžnější člověk, pro kterého je ICQ vs. Jabber jen slovo vs. jiné slovo? Nejběžnějšímu uživateli je úplně jedno, že Jabber je decentralizovaný, že využívá lepší protokol, že bla bla bla. Nejběžnější uživatel chce prostě kliknout na svou ikonku někde na ploše a začít psát. To mu ICQ poskytuje. Jaké má ICQ z pohledu BFU nevýhody? Téměř žádné. Diakritika mu (samozřejmě) funguje, protože jeho kamarádi používají taky ICQ 5.1. Z téhož důvodu ho nezajímají změny protokolů. Možnost volby je mimo, protože ICQ 5.1 je přece cool (lze tam hrát hry). Zbývají jen ty výpadky. A ruku na srdce... Za dobu, co používám ICQ i Jabber, měl Jabber (resp. jabber.org) asi dvakrát více výpadků než ICQ (a to jsem online docela dost). K tomu všemu přidejme fakt, že na ICQ jsou všichni jeho kamarádi...
Upřímně, já se ani nedivím, že se do Jabberu nikomu moc nechce (a to si pište, že bych si přál, abych nemusel používat ICQ). Jediné věci, které jsem si všiml, že se děje na úkor ICQ, je přechod části BFU na Mirandu.
Takže. Pokud se má Jabber prosadit, je nutné poskytnout věci, které osloví i běžného uživatele: nejen protokol a použití XML atd. Je to kvalitní a stabilní zázemí, kterému uživatel prostě věří (mimochodem, kdybych viděl icq.com poprvé v životě, řekl bych, že ICQ vytváří pár teenagerů), v čemž, řekl bych, docela vyhovuje domácí Jabim a dále GTalk. Druhou věcí je kvalitní klient. GTalk je jasná zpráva, open source klienty jsou taktéž zajímavé (Gaim, Gajim, PSI, Kopete...). Je na čem stavět. Zbývá jen přesvědčit.
u té mirandy byl problém i v tom (např. u mě) že jsem si stáhnul mirandu se starou verzí protokolu Oscar (ICQ) když jsem si z addons.miranda-im.org stáhnul verzi aktuální, soubory jsem úspěšně přijímal i odesílal...někdo má ale např. ty firewally nebo proxy tam se to musí taky nastavit, mě však bohatě stačilo aktualizovat protokol do mirandy...
...jinak mirandu používám již skoro dva roky a za nic na světě bych ji nevyměnil...žádný klient není tak skvělý a neumí to co miranda. Teď mám i jabber účet a snažím se shromažďovat kontakty a co nejvíc lidí přetáhnout z icq na jabber (což se mi bohužel kvůli jejich zdechlosti a železnému zvyku na icq bohužel nedaří :( )
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 294×
Přečteno 89 771×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×