Právě jsem cestou do redakce dočetl román 1984 od George Orwella. Jedná se vlastně o stěžejní dílo s ohledem na open-source a vůbec IT komunitu. Bohužel jsem se k němu dostal až teď.
Protože jsem ještě plný dojmů z této neuvěřitelné knihy, rozhodl jsem se popsat své bezprostřední pocity. Jednoznačně je to nejzajímavější kniha, jakou jsem zatím četl. Rozhodně se jí podařilo mě docela rozložit.
Mohl bych to shrnout jako: šokující, intenzivní a znepokojivé. Přestože jsem toho četl už dost, nic na mě ještě nezapůsobilo takovým způsobem. Snažím se přijít na to, proč to byla právě tahle kniha.
Odpověď je možná v celkové hmatatelnosti atmosféry světa, který se snaží vykreslit. Zelení mimozemšťané s kusadly a chapadly vás asi nezaskočí jednoduše proto, že jste je nikdy neviděli.
Mučení za účelem zlomení lidské osobnosti, ponížení ducha a vymazání vlastní identity už jsme ale viděli a bohužel bylo často i na dosah ruky. Kniha není ani tak zajímavá dějem, jako pocity, které ve vás nechá.
Pokud jste ji nečetli, rozhodně to udělejte. Já nad ní budu asi ještě dlouho přemýšlet.
[1] Jista souvislost by zde byla. Podivejte se kolem sebe, kam to smeruje: smirovani, vazalstvi, ohlupovani poslusnych mas chlebem a hrami, niceni odpurcu a konkurentu, nerozhoduje kvalita, ale predevsim drzost a zvaneni. Open Source je pokusem tomu nepodlehnout alespon na urovni IT. Mozna donkichotskym pokusem, protoze sila hloupe masy je dnes obrovska.
Na 1984 jsem narazil někdy před 25 lety a tehdy to byla kniha na indexu. Šířila se v opisech, hodně lidí mělo např. problémy v práci, když je přistihli při kopírování... Tenkrát jsme 1984 považovali za protest proti totalitě a nechtělo se nám věřit, že G. Orwell sepsal tenhle děsivý popis absolutní totality už v roce 1949, tedy přibližně v době, kdy jsme se narodili.
Počítače, internet a celá IT branže dává 1984 nový rozměr. Je znepokojivé, když si prostředky, kterými může být prováděn terorismus (ať státní nebo skupinově organizovaný), pořizujeme dobrovolně, za své peníze. Lidé si na počítače instalují něco, o čem neví, jak se to chová a nemají to pod kontrolou. Neznalost většiny uživatelů počítačů vystavuje nebezpečí i identitu těch, kteří jsou věci znalí a dbají bezpečnosti. Naštěstí je velmi povzbudivé, že roste počet lidí, kteří si toto nebezpečí velice dobře uvědomují a jsou schopni poskytnout veřejnosti potřebné informace. Nicméně, když vidím Windows na počítačích "manažerů" ve firmách, v osobních odděleních podniků nebo HR agentur a u lékařů, poleje mě studený pot.
Považuji za nesmírně důležité, že i mladší generace objevuje tyto souvislosti, uvažuje o nich a začíná hledat možnosti obrany proti krádežím či "vygumování" identity.
V souvislosti s 1984 bych rad zminil jeden fakt, ktery kdyz jsem si uvedomil, zacal mi behat po zadech mraz jeste mnohem vic. George Orwell zemrel v roce 1950, tedy v dobe, kdy snad krome Stalinskeho Sovetskeho Svazu nebyl na tehle planete zadny rezim, ktery by beze skrupuli takoveto metody prosazoval. Tedy z Orwellova pohledu je to cista vize, abstraktni konstrukce, nemel zadnou zkusenost z realneho sveta s podobnymi praktikami. A kolik z tech jeho vizi bylo uvedeno do praxe ani ne deset let po jeho smrti? Z toho teprve jde mraz po zadech.
Ano, 451 stupnu Fahrenheita urcite take stoji za zminku, ovsem s tim, ze Orwellova spolecnost je rizena mnohem hruznejsim zpusobem a teoreticky jsme se v minulosti k takovemu svetu priblizili.
Dnes asi ne, protoze jeden stat zavadejici podobne praktiky se velmi rychle zbavi schopnych lidi a v konkurenci (treba ve vyrobe zbrani) zacne dost zaostavat. Ale pokud by se vyplnila ta predpoved o nekolika malo mocenskych blocich (trosku podobna tem z minuleho stoleti), tak by podobna diktatura mozna i uspela, hlavne s vyuzitim modernich technologii (Google, RFID, DRM apod.)
[16]:
Velice se mylite, kdyz to takto generalizujete. Pro nekoho mozna ano, rada lidi to chape mnohem silneji. Me take obcas leze na nervy Stallman se svym "fanatismem", ovsem cas od casu se zamyslim a rikam si, ze ma v leccem pravdu, kdyz se tak tvrdosijne snazi, aby vse bylo otevreno. Je to nerealne, pochopitelne, ale bez tohoto protitlaku bychom na tom mozna byli dnes jeste hure nez jsme dnes - Orwelistan je jiz skutecne nadohled a hloupe masy se na nej tesi.
[18]:
Dnesni spolecnost totalitni zatim neni, ale k totalite monopolu take smeruje. Voleni politici maji stale mensi moc, jsou stale zkorumpovanejsi velkymi korporacemi. Zamestnanci korporaci se mnohde promenuji v moderni formu tupych otroku, kterym je obcas predhozeno trochu toho chleba a par her na TV typu Nova...a oni jsou jeste radi. Leze mne mraz po zadech, kdyz si uvedomim, v jakem svete bude jednou zit me dite, az bude v mem veku. Nekdy me prepada pesimismus a svira se mne zaludek, kdyz si predstavim ty mozne budouci armady lidi (budou to jeste vubec lide ?) s nastrelenymi RFID cipy, jak poslusne plni prikazy a zvyklosti Systemu, protoze ten v nich vyvolal sikovne pocit ohrozeni a slibil jim, jak se o ne postara....Zaklady jsou polozeny. Vitejte zanedlouho v nove dobe.
Knihu jsem cetl, jeste v dobe kdy byla na "indexu". cca v r 1988. Po revoluci jsem si rikal "uz je to za nama". Dnes se me ta hruza vraci. IT zefektivnuje sledovani lidi neuveritelnym zpusobem. Je tak snadne sledovat e-mail, pohyb mobilnich telefonu, rfid karty pouzite v MHD nebo pristupovych systemech atd.
To spolu s lehkosti s jakou se naklada s udaji napriklad ve zdravotnictvi a pristupem "hlavne ze to funguje, bezpecnost me nezajima nic o tom nevim".
Cist to po druhe nebudu. Nedokazal bych spat, bude jeste hur nez je to tam popsano.
Knihu jsem cetl pred par lety a mam z ni take dost otresny zazitek. Samozrejme mne totalne dostala vize tehdejsiho sveta (a lide, kteri paralely s modernim vyvojem jak politickym, tak technologickym nevidi, jsou dle meho zabednenci), ale protoze jsem byl v dobe cteni knihy rekneme emocionalne senzitivni (to vite, mladi, laska, idealy :-), basnicka "Pod rozkvetlym kastanem..." mne vehnala slzy do oci. Zvlaste v kontextu, v jakem je Winstonem Smithem v zaveru pronasena.
Pointa je v tom, ze v kazdem (alepson trosku poziitivnim) pribehu plati, ze "Laska hory prenasi". Jenze Orwell prave poslapal i tuto posledni nadeji...
Vedle vsech tech uz zminenych knizek stoji za preceteni i Pan much. Je to jeste depresivnejsi cteni, nez 1984 nebo Farma zvirat, ale na druhou stranu mi ta kniha dobre 'zkompletovala' muj svetonazor.
Musim ale, jakzto puvodne ekonom, velmi polemizovat s vizi __technologicky vyspele__ totalitni spolecnosti. Kazda totalitni spolecnost totiz potlacuje individualitu, a tim i aktivitu a tvorivost, takze nemuze byt 'vyspela' (+ urcite psychologicke konotace vyspelosti, resp. dospelosti vs 'detske' id- viz Freud).
1984 je ozaj zaujimava kniha, mnohi v nej celkom jasne "vidia" popis komuniznu, ini popis nacismu, dalsi popis americkej "patriot akt" politiky, atd ...
"New Brave World" sa mne osobne az tak nepacil a moc ma neoslovil. Na podobnu temu je dobry film Gattaca [http://www.imdb.com/title/tt0119177/], osobne verim, ze presne k tomu speje cele genove inzinierstvo.
Najsilnejsi sa mi zda prave uz spominany film Brazil [http://www.imdb.com/title/tt0088846/], ale treba vidiet nezostrihanu verziu (tusim "criterion edition" sa vola), to je velmi temna a silne realisticka vizia buducnosti ...
bohuzial nepoznam "my" od J.Zamjatina ale skusim si to zohnat ako domacu ulohu :-)
To: PolyMorpheus
Technickou vyspelost si v souvislosti s totalitou dovedu predstavit docela dobre. Uplne staci urcite zakonzervovani urovne technologii, ktere jsou k dispozici dnes, pripadne za par let. Na vseobjimajici buzeraci a ovladani lidi to bohate staci.
Mimochodem, za casu komunismu dokazal totalitni Sovetsky Svaz take vyvijet spickove technologie predevsim s cilem jejich vojenskeho vyuziti...
Totalita a technicka vyspelost se az tak nevylucuji. Mozna totalita snizi tempo inovaci, zhorsi veci ve spotrebni sfere, ale budte si jisty, ze technologie, ktere bude potrebovat ke svoji vlade si dokaze obstarat.
Je sice pravda, že moderní technologie umožňují téměř dokonalou kontrolu obyvatelstva, nicméně jejich zneužití ve smyslu 1984 bych se neobával. Ptoti všem těmto technologiím existují "protiprostředky". Na odposlech šifrování, na RFID rušení, na počítačovou analýzu obličejů jednoduchá kosmetická úprava klíčových částí obličeje atd. Čím komplikovanější technologie, tím je většinou jednodušší proti ní bojovat. Pokud nevěříte, stačí se podívat na situaci v Iráku. I s GPS, satelity, chytrými bombami a další sofistikovanou vojenskou technikou si USA může o kontrole nad "zaostalým" Irákem nechat jenom zdát.
To: glx
Trochu nepresne jsem to napsal - mel jsem napsat, ze totalita zastavuje pokrok (ve vsech oblastech). Konzervovani urcite technologicke urovne urcite mozne je, ale jenom docasne. IMHO.
Docasne proto, ze driv nebo pozdeji kazdemu totalitnimu rezimu dojdou zdroje, a velke technologicke projekty pak tyto nejsou schopny ufinancovat (viz prave priklad SSSR - nejdriv 'zili' z podstaty, a pak jim nezbylo, nez vyslat spiony a napodobovat, coz samozrejme nestacilo).
No a samozrejme, pokud je na scene i konkurent, ktery vykazuje vysoke tempo inovaci, nema totalitni rezim v stredne-, dlouhodobem horizontu zadnou sanci. Obzvlaste, kdyz oba zacnou soutezit ve zbrojeni, coz urcite zacnou.
Kdyz jsem cetl 1984, tak jsem se prave divil tem vyobrazenim technicke vyspelosti - cim dal do budoucnosti tim vetsi marast, a ne vyspelost, jako v 1984. I proto mi Farma Zvirat prijde tak nejak lepsi, presnejsi.
Mozno by stalo za to sa zamysliet, co vlastne totalita je. Konvencny vyklad bude zniet asi ako 'system, kde nie je dovolene mat iny nazor, kde vladne jedna skupina ludi a vsetkymi prostriedkami potlaca divergenciu od ich nazorov'. Dnesna doba ale priniesla totalitu v uplne inom kontexte. Nik uz si nasilim nevynucuje 'nazor', skor naopak, dava vsetkym moznost si vybrat, s jednym velkym ale - aby si clovek mohol vybrat, musi rozmyslat. A cim dalej tym viac mam pocit, ze myslenie nie je 'v mode'.
Kazdy vyznamny myslienkovy obrat vznikol doteraz z krizy. Vzdy ked sa situacia 'vacsej polovice' ludi(v lubovolne velkom priestore) stala neunosnou, nastal myslienkovy zvrat. Dnes ale smerujeme k syndromu 'spokojnych 2/3' a na zbytku tak nejak nezalezi.
Inak povedane nam chyba kriza. Napr amerika toto dokonale pochopila a vsetky umelo vyvolane vojny za poslenych par desiatok rokov sleduju len nutnost mat 'nepriatela'.
A prave americka umelo vytvorena 'kriza' ma za nasledok vysoku produktivitu vo vede aj priemysle.
Osobne s tym velmi nesuhlasim, ale je to jeden z genialnych vymyslov mocibaznych ludi tam aj inde.
To: PolyMorpheus
Nedelejte si iluze, ze soucasna totalita bude stejne hloupa jako ta komunisticka, kterou si pamatujeme z relativne nedavne doby. Je daleko rafinovanejsi - nekdo to tu pripomel - da lidem zpocatku iluzi, ze si mohou vybirat a ze je za "odlisny" nazor nikdo nepostihne. Jen iluzi. Ale co je dulezite, odnauci pomalu ale jiste lidi myslet - a prave to je klicovy moment. Komunismus po relativne kratke dobe lezl na nervy vsem, jen se bali to ventilovat a on paradoxne jeste prispival k tomu, ze se mnozi lide v mysleni zdokonalili, a pod povrchem to vrelo. Korporatni totalita dokaze 90% lidi udrzet v relativni pohode pomoci trochu chleba a nejakych her a postupne z nich udelat poslusne otroky, kterym je vsechno jedno. Prvni pocatecni priznaky muzeme dnes videt vsude kolem sebe...Uz dnes prece mnohdy pocitite, ze pokud se snazite samostatne myslet, spousta veci jiz jaksi neni pro vas, ze na vas vpodstate vsichni kaslou - ba co hur - byvate za samostatny usudek tupejsi vetsinou obcas uz i zatracovan.
Nepujde o totalitu politicke strany. Klidne dal mohou politici hrat manaskove divadlo a vytvaret kulisy pro zdani jakesi demokracie - koneckoncu i to dnes jiz muzeme v pocatecni fazi pozorovat.
Otazka je, jestli se prave ony korporace v budoucnu nestanou jedinymi ostruvky svobody (viz snad Fahrenheit, vzpominam-li si dobre) :-)
Ale ano, ja s Vami souhlasim, take vidim nastup nove, mnohem sofistikovanejsi totality vsude kolem sebe, nicmene to nic nemeni na tom, co jsem napsal vyse. Ale ma-li tomu tak byt, tak OK - jeste je mozne se stahnout do soukromi. Nebo se angazovat (na coz bohuzel v mem pripade neni cas).
Me ale prijde zajimavejsi ptat se, proc tomu tak je. Ale to by bylo uplne jine tema.
K nasemu tematu doporucuji mimo jine stranky euportal.cz (clanky i diskuse na urovni)
aToM: Návrat z hvězd, jo? Než jsem tu knihu přečetl celou, tak jsem se o to alespoň desetkrát pokusil neúspěšně. Prokousat se ze začátku přes ty glidery, rasty a co já vím ještě je skoro nadlidský výkon. Nicméně bych Návrat z hvězd k těmto totalitním utopiím moc nepřibližoval. Šlo tam sice také o formu kontroly populace, ale hlavní hrdina se měl celkem dobře - narozdíl od Winstona z 1984, který nemá ani základní lidské potřeby.
Mimochodem, také mě přišlo děsivé, že Orwell předpověděl panelák páchnoucí kyselým zelím (zvlášť, když jsem týden po dočtení knihy jeden takový navštívil), s vyvěšenými vybledlými obrázky a z otřískanými zdmi. Ještě děsivější mi ale přijde to, co se děje teď v USA (nedodržování základních lidských práv, legalizace mučení, sledování a kontrola obyvatelstva (i mimo USA)).
Já tedy osobně nemám nic proti RFID čipům. Protože úřady ty data stejně mají a občanku mi také mohou ukrást. Děsí mne jen, že bychom se spolehli jen na RFID.
Brave New World jsem na itnernetu našel pouze v anglické verzi. Pokud někdo víte, kde to sehnat česky (klidně i v tištěné verzi), tak se ozvěte.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 294×
Přečteno 89 771×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×