Hlavní navigace

O Proluxu se nesmí říkat "jak svině"

10. 10. 2011 11:24 (aktualizováno) Petr Krčmář

Tak celý případ Měšeč.cz vs Prolux je u konce, vydavatelství splnilo požadavek soudu a odstranilo z diskuse spojení „jak svině“.

V březnu jsem psal o tom, že jsme vyhráli soud proti Proluxu a nemusíme odstraňovat diskusi, ve které je firma označována za podvodnou firmu, která lže. Původní rozsudek nutil vydavatele názory smazat, ale firma se nedala a podala odvolání. Podle odvolacího soudu tak nakonec stačí smazat spojení „jak svině“. Detaily si přečtete na blogu našeho nejvyššího, tedy Marka Antoše.

Trvalo víc než měsíc, než byl rozsudek doručen a teprve pak tedy došlo k řešení. Celé vlákno diskuse zůstalo nedotčeno a upraven byl jen soudem uvedený text. Navíc podle mě citlivě a přiznaně:

Pod komentářem se doslova píše: „Titulek upraven dle rozsudku Vrchního soudu v Praze ze dne 2.3.2011, č.j. 3 Cmo 197/2010–82“

Důležitým výsledkem v této kauze ale je, že „vulgární výrazy na Internetu nadále nejsou tabu a podle soudu není žádný důvod je zakazovat, nesmí však být spojeno s konkrétní osobou a nesmí vybočovat z měřítka dobrých mravů.“ Jinými slovy: pokud budete slušně a věcně kritizovat, je to naprosto v pořádku. V tomto smyslu jsme (my internetoví uživateli i my Internet Info) tedy soud jednoznačně vyhráli.

Až tedy budete příště někde psát o svých zkušenostech s Proluxem, nepište tam „jak svině“. To se nesmí!

Sdílet